Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: NİYE TEK BİR RİT YOKTUR?  (Okunma sayısı 3454 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 18, 2007, 03:09:39 öö
  • Uzman Uye

NİYE TEK BİR YOKTUR?

NİYE YENİ BİR RİT OLUŞTURMA GEREĞİ DUYULUR?BÜTÜNLÜK N
İYE SAĞLANAMADI?BÖYLEDİ DAHAMI İYİ YOKSA BÜTÜNLÜK OLSAYDI DAHAMI İYİ OLURDU?

ÖRNEK: SADECE NİYE İSKOÇ RİTİ YOKTUR?

Aralık 18, 2007, 03:47:08 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin M.Akyol,

Internet uzerinde buyuk harfle yazmanin, bagirmayi temsil etmesi nedeni ile sizde kucuk harfler ile yazmanizi rica edecegim.

Tek bir rit olmamasinin bircok nedenleri vardir. Bunlardan bazilarini
-Farkli dini ogretilere ve bazlara dayanmasi,
- Dunyanin farkli yerlerinde baslamis olmasi,
- Verilecek ogretilerin o anda bulunan ritlerin duzenlerine uymamasi,
- Vucut dedigimiz Ritleri olusturan kisimlarin ezoterik sistem ile birlestiginde farkli yorumlanmasi

seklinde bircok neden sayilabilir. Mavi Loca bir butundur ve tektir. Onemli olan ve temel olanda Mavi Locadir. Mavi Locada ilk 3 derecesini alan bir Mason, kendi karakteri, dini, kulturu ve aradiklarina gore devam edecegi Rit i sececektir. Tek bir Rit olmasindansa, ulkelere ve kulturlere gore kisilere verilecek egitimin belirlendigi birden cok Rit in olmasi daha dogrudur.

Sonuc olarak varilacak yer ayni olsada, gidilen yollar (benzer ama) farkli olabilecegi gibi bu farkliliktan dogan ahenkte guzel ve Isik dolu olacaktir. Gokkusagi ise, saf su ve Isigin ahenginden ortaya cikar.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Aralık 20, 2007, 08:10:20 ös Gönderen: SublimePrince »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 18, 2007, 08:54:54 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

çok teşekkür ederim önerinizi dikkate almış bulumaktayım.

saygılar

Kasım 20, 2014, 08:35:10 ös
Yanıtla #3

Burada anlayamadığım ya da  doğru olduğunu sandığım bir bilginin yanlış olduğunu fark ettim sanırım. Tam olarak emin değilim. İlk üç dereceden sonra kişi, devam edeceği riti seçer, bu ne demek? Özgür ya da HKMBL'nin ritleri farklı değil mi?
Hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şeyi sevemez.
Hiçbir şey yapamayan, hiçbir şeyden anlamaz.
Hiçbir şeyden anlamayan insan değersizdir.

Kasım 20, 2014, 09:14:26 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın MASON'un bu başlık altında 7 yıl önce yazdığı kısa bilgi yanlış değil ama her ülkede geçerliği yok.

Türkiye'de 1935 öncesinde tek tük başka ritlerde çalışan localar görülmüş. Fakat ulusal büyük localar, her dönemde tek ve aynı ritin simgesel derecelerinde çalışmış.

Bu durum günümüzde de değişmemiş.

HKEMBL ile ÖMBL arasındaki farklar, kimilerinin sandığı kadar  önemli değil; birkaç ufak tefek ayrıntı. Hani ben sık sık Masonluğu tiyatroya benzetirim ya... Biri Kenter ise, diğeri Dormen.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 20, 2014, 09:17:48 ös
Yanıtla #5

Anladım. Teşekkür ederim.
Hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şeyi sevemez.
Hiçbir şey yapamayan, hiçbir şeyden anlamaz.
Hiçbir şeyden anlamayan insan değersizdir.