Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: The Season Of The Witch (Cadılar Zamanı)  (Okunma sayısı 13897 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 13, 2011, 04:00:11 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dayanilmaz israrlara binaen iyiyim hatta bomba gibiyim :) tesekkur eder ayni iyiliklerin sizin icin de olmasini dilerim. Bana bakmayin bazen oyle sorarim. Yoksa ne diye asagilayayim alaya alayim. Yok oyle bir sey!

Hem sizi nasil alaya alayim... Profile bainca insan urker. İbranice, ispanyolca, ermenice, sanksritce, rusca... Biz bir dili kullamamazken siz masallah 5 dil, eh tabi dogal olarak yazarken karisiklik olabilir.

Optum sizi seker desem uyarirlar zaten yeni ciktim cezaevinden :) ben yine sevgilerle diyerek bitireyim.

Sevgilerle.
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Şubat 13, 2011, 04:03:45 ös
Yanıtla #11

Hem sizi nasil alaya alayim... Profile bainca insan urker. İbranice, ispanyolca, ermenice, sanksritce, rusca... Biz bir dili kullamamazken siz masallah 5 dil, eh tabi dogal olarak yazarken karisiklik olabilir.

Hmm.. anladim:) tesekkur ederim de yalniz o kadar da abartmayin sadece hosuma giden sozleri oldugu gibi aslina uygun olarak almak istedim o kadar yoksa bildigimden degil :)  malumunuz, hersey aslina uygun oldugu muddetce guzeldir.. neyse konu disina cikmak istemem de ee sizin degerli yorumlarinizi ne zaman alabilecegiz Sayin Zagzagel ?  ( kisisel gorusum geregi foruma oldukca hareketlilik sagliyorsunuz ve bir arkadasiniz olarak - her ne hikmetse belki ayni kafa yapisinda bulundugumuz icindir -:D bilemiyorum ama dogrusu nese kaynagi olarak goruyorum sizi tabi anladigim kadariyla bazi kisiler tarafindan rahatsizlik olarak (da) goruluyorsunuz ? peki siz buna ne diyorsunuz :D )    
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2011, 04:08:19 ös Gönderen: Prenses Isabella »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Şubat 13, 2011, 04:08:21 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dedim ya filmi seyrettikten sonra. :)
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Şubat 13, 2011, 04:10:54 ös
Yanıtla #13

Dedim ya filmi seyrettikten sonra. :)

Sizinle paylasim kurmak benim icin inanilmaz keyif olacaktir Sayin Zagzagel; tesekkulerimi sunar, saygilarimi iletirim ;)

Şubat 13, 2011, 04:24:46 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Bilakis sayin Lethe, turkiye turkcesi agizlari sozlugunde nassi kelimesi vardir. Ordu ve yoresi ile diyarbakirsa suyu cikmamis nasil'in bir soylenis bicimidir nassı... En azinda meramimiz anlasiliyor :)

Sevgili Zagzagel,

Ne güzel belirtmişsiniz. Ağızlar sözlüğünde var evet ancak kabul görmüş yazınsal kurallar içerisinde yok. Yani bu bir şive. Tıpkı Çukurova bölgesinin "bah hele yada aboovv" u gibi. Hemen Türk Dil Kurumu' nun, "Büyük Türkçe Sözlük" linkini tıklayarak konu hakkında yorum yapmak biraz haksızlık olmuyor mu (konunun önemi açısından). Kardeş kelimesi de "karındaş" tan gelmektedir köken olarak, bir çok yöremizde ise halk içerisinde "gardaş" olarak ta kullanılmaktadır halen. Ancak bu kelimenin diğer kullanım şekilleri, ilgili kelimelerin var olmadığına bir ispat değildir. Ancak doğru da değildir !

Bir konferansta, toplantıda, bilgi içeren bir makalede yada resepsiyonda "meraba nassısınız" ifadesinin biraz garip kaçacağı gibi.

Elbette bende bir otorite değilim konu açısından ancak naçizene düşüncelerim bu yönde.

Saygılarımla.

Şubat 13, 2011, 04:34:31 ös
Yanıtla #15

Isin gercegi bu konuda dusuncem sudur ki, malumunuz farkli cevrelerde yetismis ayni zamanda farkli kulturlere sahip olan insanlariz. Simdi burada da hepimizin ayni olmasi tabiki beklenilemez. Lisan konusunda Sayin Lethe ' ye katiliyorum ama sive konusunda ise Sayin Zagzagel ' i oldugu gibi kabul ediyorum ve farkliliklar da her zaman bir birey olarak hosuma gitmistir. Gerci baskalari ne dusunur beni hic ilgilendirmez ama burada kendimizi de yansittigimizi unutmamaliyiz. Aslimizi inkar etmek, ozumuzu yadsimak olacaktir. Ama diger taraftan da gelisime ayak uydurmak zorundayiz da.. Ne demis Mevlana; oldugun gibi gorun, gorundugun gibi ol.

Saygilar,

Şubat 13, 2011, 04:46:40 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

"neyse guzelmis ama keyifle seyrettim filmi"

Nassi yani ya ?! Guzel olmayan filmleri mi keyifle izliyorsunuz. Normalde guzel filmleri aciyla mi seyrediyorsunuz? 've' baglacinin suyu mu cikti? Ciktiysa 'bu yuzden, bu sebeple' gibi neden sonuc baglaclari Turkce disina mi atildi? Ama ama ne amasi ;)

Filmi seyredeyim, kritigini yaparim bilahare.

:)

Şubat 13, 2011, 05:07:07 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Sayın Prenses Isabella,

Elbette haklısınız.

Dil ve şive birbirinden farklı kavramlar. Ancak bizim şuan üzerinde fikir teatrisi yapmış olduğumuz konuda ortaya çıkabilecek farklılıkları engellemek adına kurulmadı mı zaten Türk Dil Kurumu.

Kendimizi ifade ederken elbette istediğimiz gibi kullanmalıyız dil mefhumunu. Zaten bu konuda bir yasaklama söz konusu değil. Her bölgenin kendine özgü farklı farklı kulllanımı söz konusu dili. Ancak bir ülkeyi oluşturan ortak değerler olduğu gibi bunların ortak kullanımı açısından doğru kabul edilebilirlikleride son derece önemli.

Doğru kullanmak ile yöresel kullanmak aslında farklı. Örneğin Türkçe' yi son derece düzgün olarak kullandığını kabul ettiğimiz bir yazar kendi hemşehrileri ile şive kullanarak sohbet edebilir.

Aslında şuan birbirlerimizden farklı şeyleri ifade etmiyoruz. Ancak bilimsel-yazınsal dil ile yöresel dil arasındaki farklılık önemlidir ve aynı değerlendirmeye tabi tutulamaz. Bir kitap yazabilirsiniz ve bu kitaptaki kahramanlar örneğin Karadeniz Bölgesinden olabilir. Kahramanları konuştururken şiveyi kullanabilirsiniz. Ancak ya diğer kısımlarda !

Halkların kardeşliğine ve dilin canlı olduğuna olduğuna inanan bir birey olarak yöresel kullanımı her zaman destekleyeceğim. Ancak ulusal anlamda belirlenecek bir takım kullanım kuralları, doğru ve yanlış kavramlarına açıklık getirecektir. 

Cümlelerimi, aslında düşünce olarak çokta farklı olmadığımızı ifade etmek adına sizinde belirtmiş olduğunuz Mevlana' nın meşhur deyimi ile tamamlamak isterim. Ya göründüğün gibi ol, yada olduğun gibi görün...

Saygılarımla.

Şubat 13, 2011, 05:24:34 ös
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Lethe

Güzel bir film önerisinde bulunduğunuz için teşekkür ederim.

Şubat 13, 2011, 05:26:50 ös
Yanıtla #19

Anliyorum sizi Sayin Lethe.. Ama herkesin sadece bu lisani degil diger tum dilleri tam manasiyla mukemmel bir sekilde telaffuz edebilecegini sanmiyorsunuzdur sanirim ? Ayni sekilde herkesten kusursuz bir tavir bicimini sergilemesini de bekleyemezsiniz ? Bunun yaninda burasi her ne kadar ciddi bir forum ortami olsa da herkesten ayni sekilde ciddi ve bir o kadar da ayni miktarda bir olgunlugu beklemeniz imkansizdir.

Pekala ben burada sokak agziyla konusuyorsam beni burda saf disi mi tutacaksiniz ? Benim de dusuncelerimi kendi kulturume gore belirtmem cok mu buyuk kabahat olacaktir ? Sizinle ayni ortami paylasabilirim ama bu demek degildir ki, sizin gibi ciddi bir uslupla kendimi telaffuz edebilecek bir pozisyona neden girmek zorunda kalayim ? Belki sizin cevrenizde yetismis oldugunuz ortam benimkinden bir hayli farklidir, neden bunu gozardi ediyorsunuz ? Bu forumda her turlu farkliligin olmasi taraftariyim, ayni sekilde hep saygin kisilikler sergileyerek neden kendimi ve baskalarini kandirayim ? Olabilseydim ne mutlu:) ama degilsem benimle hic muhatap olmayacak misiniz ? Beni asagilayacak misiniz ya da beni hep saf disi birakarak sirf sizler gibi olamadigim icin beni bu ortamdan uzaklastirarak kendinizi daha mi rahat hissedeceksiniz ?

Sayin Lethe; bu sozlerim size degil ama sirf bir lisani bozuk bir sekilde kullaniyorsam neden bana soz hakki taninmasin ? Neden mukemmel bir sekilde telaffuz etmem gerekiyor ? Bu mumkun olamaz :) ne yazikki..

Umarim sozlerim yanlis anlasilmaz ama ima olayina biraz dikkat cekmek istedim.

Saygilarla,
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2011, 05:29:42 ös Gönderen: Prenses Isabella »