Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ROTARY INTERNATIONAL KULÜPLERİNDEKİ YABANCI DİL KARMAŞASI!  (Okunma sayısı 3192 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 17, 2015, 01:54:01 öö
  • Ziyaretçi

Merhabalar;

Öncelikle sizlere biraz kendimden biraz da kulübümüzden bahsedeyim. Yurtdışında üçüncü sınıf tıp öğrencisiyim aynı zamanda bütün zorlamalara rağmen belirli bir yere getirmiş olduğumuz ve günden güne altın çağlarına yaklaşan International-Rotaract kulübü üyesiyim. TÜRK-YUNAN-ALMAN-BULGAR kardeşliğinin egemenliğini her hafta KALBİMİN derinliklerine kadar hissetmekteyim. Kulüp olarak attığımız her adımda insanın perspektifi, hayat görüşü, iyilik ve yardımlaşma kavramı o kadar genişliyor ki, günler geçtikçe arkamı dönüp baktığımda doğru büyüdüğümü ve iyi bir insan olduğumu hissediyorum. Fakat gerek şahsım gerekse diğer üyeler adına ortada olan büyük bir sorun ve ayrımcılık bulunmakta. Sizlere biraz bundan bahsedeyim ve sorularımı yönelteyim:

Bulunduğum ülkede uluslararası Rotary kulübünü elimizden geldiğince ziyaret etmekteyiz ve her ziyaretimizde dil ile ilgili sorun çıkaran birileri oluyor. Daha açıklayıcı olması adına başımızdan geçen olaylardan birini aktarayım:

Davetli olduğumuz International-Rotary kulübünün toplantısı öncesi, gerekli bölgenin sorumlusu tarafından yapılan Intaract-Rotaract yuvarlak masa toplantısında malum kişinin, her konuşmasında belirttiği "Onlar burada yaşıyorlar, dilimizi anlamak ve konuşmak zorundalar." ardından üyelerini yaşadığım ülke vatandaşı olan arkadaşlarımızın oluşturduğu Intaract kulübüne dönerek, "Burada herkes dilimizi biliyor, sorunu olan biri olmadığına eminim."   söylemleri ve Intaract kulübünün kahkahalarıyla toplantımıza başladık ve tüm toplantı boyunca bizlere orada yokmuşuz gibi davranıldı. Ben ve yabancı bir üyemizin daha iyi bir dünya için harcadığımız her saniye ötekileştirmeyle, ırkçılıkla sınandı. Bizler kulüp olarak "international" sözcüğünün anlamını kardeşlikle her dilde öğrenmekteyiz, ve bir çok dile hakimiz, fakat  her uluslararası kulüp gibi verimlilik açısından en yaygın ve kolay dil olan ingilizceyi benimsedik. Nasıl olur da Rotary kulübüne yıllarını vermiş sorumlu bir kişi bunu hiçe sayar. Eminim ki buradaki herkes "Bir lisan bir insan, iki lisan iki insan." deyişiyle büyümüştür ve kişisel gelişimde dil bilmenin büyüklüğünü bilir; fakat iş bu boyutta olunca insanın ne dil öğrenesi ne de verimliliği kalıyor; açık söylemek gerekirse kalbi kırılıyor.

Sizlere sormak istediğim sorular:

Uluslararası kulüplerde yabancı konuk üye olması durumunda, kurallara uyulmazsa hangi yol izlenmelidir?

Uluslararası olmayan kulüplerde yabancı üye ziyareti durumunda uygulanacak toplantı kuralları ne olmalıdır?

Üyeler hangi durumlarda kulüpten uyarı alabilir?

Yarınlarımız olacak yeni nesillere(yerli-yabancı) doğru bilgiyi aktarmak için ben ve benim gibi olan gençlere, siz büyüklerimden yol göstermenizi ve o kıymetli deneyimlerinizi bizlerle paylaşmanızı diliyorum.

PS: Bulunduğum ülkeyi herhangi bir ön yargı doğurmak istemediğim için paylaşmadım. Lütfen sormayınız.   

Ocak 17, 2015, 04:20:56 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

International sıfatı alan hemen her kulübün iletişim dili ingilizcedir. Sizin ordaki yönetici arkadaşlar büyük bir hata yapıyor bence. Belki sebebi ırkçılık değilde ingilizce konuşmayı pek iyi bilmemeleri olabilir. Bu arada ülkeyi tahmin ediyorum Bulgaristan :D

Ocak 18, 2015, 02:32:21 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

İlk başta bende dil problemleri olduğunu düşündüm fakat ortadaki sorun sandığınızdan büyük, açık bir ırkçılık var! Bırakın ingilizce konuşmayı adam aksan bile yapmış; hayran bırakan bir ingilizcesi var.. Maalesef durum bu..

Ocak 18, 2015, 06:23:21 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Bir dostum Rotary kulüp üyesi idi sonra da Başkanı oldu. Kendisi hukukçu olmasına karşın yabancı dili pek yoktu. Zaman zaman kendisi ile yaptığımız sohbetlerde;  toplantılarında  yabancı dilin sorun olduğuna dair hiç bir ifade duymadım.
         Sayın poggomann'ın yaşamış olduğu durumu  da doğrusu yadırgadım. Rotaryanların ilkeleri düşünüldüğünde   bu klasmandaki bir kulüpte böyle bir durumun yaşanması  gerçekten üzücü.
         Bunun çaresinin de katılımcıların tümüne kulaklık verilmek suretiyle katılımcıların kendi dillerinden tercümenin sağlanması olabilir diye düşünüyorum. Ve Rotery Kulüplerinin bunu yapabilecek güce sahip olduklarına inanıyorum.
         Saygılar-sevgiler. 
"Vur ama dinle beni"