Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 834120 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 02, 2018, 06:07:13 ös
Yanıtla #650

BU YAZINIZ BENİ ÇOK HEMDE ÇOK SEVİNDİRDİ.KATKINIZA VARLIĞINIZA ŞÜKRANLAR SONSUZ OLSUN.SEVGİLERLE

Aralık 03, 2018, 01:59:12 öö
Yanıtla #651
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın ANARCHOSA,

Ömbl nin tüzüğünde kadınlar mason olmaz yada kadın üyeler, masonluğa alınmaz diye bi söz yoktur. Kelimeyi yanlış kullanmıssınız.  Bu Olmamasına rağmen ÖMBL ye kadın üyelerin başvuruları çekiç altı edilmektedir.

Nerde özgürlük, nerde liberal bakış..

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Aralık 03, 2018, 02:03:03 öö Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Aralık 03, 2018, 02:24:43 öö
Yanıtla #652
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.anarchosa'ya sormak isterim bir mason olduğu için ve içtenlikle bilebildigi kadar ile cevap vereceği için.
Masonlukta tek bir anayasa var iken bir çok masonik anlayış mevcut.Bir çok birbirinden ayni zamandada farkli olan masonik anlayış tek bir anayasa üzerinde hemfikirmi sizce?
Anayasaya gösterdikleri uyumu neden diğerlerine göstermezler?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 02, 2019, 02:47:23 ös
Yanıtla #653

Ben 20 li yaşlarımı hatırlıyorumda  :D, sabırsız, kendini beğenmiş, bazen sinirli ve sürekli kendini haklı gören bir genç  ;D. Ama sayın ANARCHOSA’nın bu yorumunu gören genç harici arkadaşlarımız kesinlikle üzüntüye ve ya umutsuzluğa kapılmamalı. Olacak olan olur arkadaşlar.

Size abi tavsiyesi olarak şunu diyebilirim; birşeyler ters gittiğinde ve ya hep başkalarını haksız gördüğünüzde önce kendinize bakın. İnsan kendine bakmazsa suçu hep başkasında arar ve ya yanlış kanılara varır. Bizim bu hayattaki amacımızın kendimizi geliştirmek olduğunu da bilin,  bu uğurda gerektiğinde diğer insanların tecrübelerine ve ya bilgilerine de başvurun. İnanın bana her insandan ama istisnasız her insandan birşeyler öğrenebiliriz. Ve hayat boyu öğrenme çabamız olsa ve mümkün olabildiğince öğrensek bile hiç bir zaman tam olamayacağımızı da bilmemiz gerek. Benim imzamda ‘errare humanum est’ yazar, bu da bu yazdığıma inandığımın da bir göstergesi. Hatasız insan yoktur vesselam.

Bana bu yazılı olmayan ama uygulanan yaş sınırının üzerinde olmama rağmen masonluktan teklif gelmeme ihtimali var. Hatta büyük bir ihtimal de gelmeyecek. Ama ben bunu kafama takmıyorum. Burada ortalamanın üzerinde IQ ve EQ’ su olan bilgi küpü insanlarla yazışıp onlardan birşeyler öğrenmek bile benim için yeterli. Varsın teklif gelmesin  :). Gelirse sevinirim, gelmezse de karara kesinlikle saygı duyarım  :).

Siz de böyle düşünürseniz daha mutlu olursunuz.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Ocak 02, 2019, 02:49:30 ös Gönderen: Adonai »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 02, 2019, 02:50:36 ös
Yanıtla #654
  • Yeni Katilimci
  • *

... Genç arkadaşlarımızda mesleğe ilgi oldukça fazla gibi...

Sevgili forum okurları,
Kendimce şunu belirtmekte lüzum görüyorum çünkü zamanla forumda vakit geçirdikçe Sayın ANARCHOSA ile aynı gözlemleri paylaşmaktayım. Benim gibi bir çok yeni üye anlamadan ve tam manasıyla araştırmadan hemen son iletiye yönelmekte buda bir çok yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermektedir.

Sayın ANARCHOSA'nın benim iletimin hemen üstüne yazmış olduğu iletiye şu açıklamayı yapmak isterim; Bahsedilen 'meslek'i ülkü mabedi inşasında çalışan duvar ustalar olarak anlamak yerinde olacaktır. Aksi halde masonluğun insanlara para/menfaat/iş gibi çıkarlar sağladığı anlaşılabilir ki bu benim araştırmalarım onucunda gördüğüm kadarıyla çok yanlıştır.

Sevgili masonların affına sığınarak onların felsefeleriyle ilgili bir kaç bir şey yazmak istedim. Maalesef Sayın ANARCHOSA gözlemleriden çok haklıdır. Lütfen masonlar, bu felsefeyi en iyi bilip uygulamaya çalışanlar, eksiklerimi ve hatalarımı mazur görüp gerekli düzeltmeleri yaparlarsa çok sevinirim. :)

Sevgilerim, saygılarımla.
Şeyler şeklini sadece mekanda değil, zamanda da bulur.
Öyle mermer bloklar vardır ki, geleceklerinde gömülü heykeller saklıdır içinde.

Ocak 02, 2019, 03:52:42 ös
Yanıtla #655
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın ANARCHOSA'nın benim iletimin hemen üstüne yazmış olduğu iletiye şu açıklamayı yapmak isterim

Yazdıklarımın sizinle ilgisi yoktur. Sizin iletinizin üstüne geldiğini siz söyleyince fark ettim. Olmayacak yerlerden olmayacak mânalar çıkarmayalım. @ işareti ile birine özellikle seslenmeden diğer yazışmaları kimse kendi üzerine alınmamalı, daha doğrusu herkese hitap edildiğinin farkında olmalıyız.

Sevgiler

Beni çok yanlış anlamış olmalısınız ya da ben yanlış ifade ettim Sayın ANARCHOSA. Burada benim bahsettiğim 'iletim' hali hazırda yazılmakta/okunmakta olan iletidir. İletimin üstüne ileti yazılması ise sıra tabanlı matematiksel olarak bakılmalı öncelikle sizin iletiniz daha sonra benim iletim gelmelidir şeklindedir. Karşımızdaki ekranlara baktığımızda ise sizinki benim iletimin üstünde görünmektedir. Kastım buydu. Ne yazık ki ben iletimi yazarken bir başka değerli forum üyesi benden önce iletisini yazıp paylaştığı için dediklerim daha sonra bakılınca manasız olmuştur.
Bunun haricinde yazmış olduklarınıza katılıyorum fakat yanlış anlaşılmara olanak bulunmaması maksadıyla söylemek isterim. İletinizi üstüme alınmadım daha doğrusu üstüme alınmak yerine fikirlerinizden ders çıkartmayı tercih ettim.

Lütfen beni yanlış anlamayınız. Ben size kendimi yanlış ifade etmiş isem benim Türkçemin yetersizliğinden başka bişey değildir. Kusuruma bakmayın.
Sevgilerim, saygılarımla.
Şeyler şeklini sadece mekanda değil, zamanda da bulur.
Öyle mermer bloklar vardır ki, geleceklerinde gömülü heykeller saklıdır içinde.

Mart 26, 2019, 06:36:03 ös
Yanıtla #656
  • Yeni Katilimci
  • *

Birisini düşünün ki; ailesinde hiç mason olmamasına rağmen hatta ailesi mason olduğunu öğrense onu satanist oldu sanacak derece olumsuz bir kanaate sahip ailenin evladı... Hayatını bir askeri okulda geçirmiş olsa da kalbinin bir yerlerinde sebebini bilmeden mason olma arzusu yatıyor. Sebebi belli bile değil. Nerden ve nasıl başladı bu sevda diye sorulsa gerçekten bilmiyor. Hatta o kadar gönül vermiş ki; mesleki seçimini bile mason sembolüne göre belirlemiş... Ama hayat hep bir engel çıkarmış... Velhasıl kelam, içimdeki karamsarlık o kadar büyük ki; foruma girdiğim zaman bile moralim bozuluyor... Ne zamanı önemli değil de nasıl?

Mart 27, 2019, 12:24:43 ös
Yanıtla #657
  • ÖMBL Üyesi
  • Yeni Katilimci
  • *

Masonluk açısından pek çok erdemin öneminden bahsedilir. Bu forumda da bunları bulabilirsiniz. Mesela ketumiyet (sır saklama), tolerans, ölçülü olmak (itidal) vb. Bir değerli erdem de cesur olmaktır. Gerek mason olmak isteyen, gerekse masonluk yolunda yürüyen bir bireyin cesur olması, korkularının, dogmaların üzerine gitmesi beklenir. Cesur olun. Akıllı olun. Bilgiyi doğru amaçla kullanın. "Kapıya vurun, sana açarlar." sözünü anlamaya çalışın. Gizemli konuşmak yerine açık açık yazayım... "kapıya vurmak için ailenizle birlikte gidin, beraber açarsınız kapıyı" gibi bir söz beklemeyin.

Saygılarımla,
- SIC LUCEAT LUX VESTRA

Mart 27, 2019, 05:13:53 ös
Yanıtla #658
  • Yeni Katilimci
  • *

Masonluk açısından pek çok erdemin öneminden bahsedilir. Bu forumda da bunları bulabilirsiniz. Mesela ketumiyet (sır saklama), tolerans, ölçülü olmak (itidal) vb. Bir değerli erdem de cesur olmaktır. Gerek mason olmak isteyen, gerekse masonluk yolunda yürüyen bir bireyin cesur olması, korkularının, dogmaların üzerine gitmesi beklenir. Cesur olun. Akıllı olun. Bilgiyi doğru amaçla kullanın. "Kapıya vurun, sana açarlar." sözünü anlamaya çalışın. Gizemli konuşmak yerine açık açık yazayım... "kapıya vurmak için ailenizle birlikte gidin, beraber açarsınız kapıyı" gibi bir söz beklemeyin.

Saygılarımla,

Sayın Fëanor un bu değerli yazısına karşılık benden kaynaklı yanlış anlaşılmalar olabilir. Benim düşüncemde benden öncesi için değil ama benden sonrası yani oğlumun da benimle aynı yolda olmasını çok arzularım. Bir korkum yada cesur olamayacağım bir durum yok ama o çalınan kapının ardında bana kapıyı açanlar bana karşı ne kadar cesur olacaklar veya ne kadar güvenecekler o konuyu gerçekten bilmiyorum....

Mart 28, 2019, 08:57:51 öö
Yanıtla #659

Saygılarımla,

Sayın Fëanor un bu değerli yazısına karşılık benden kaynaklı yanlış anlaşılmalar olabilir. Benim düşüncemde benden öncesi için değil ama benden sonrası yani oğlumun da benimle aynı yolda olmasını çok arzularım. Bir korkum yada cesur olamayacağım bir durum yok ama o çalınan kapının ardında bana kapıyı açanlar bana karşı ne kadar cesur olacaklar veya ne kadar güvenecekler o konuyu gerçekten bilmiyorum....

Sayın Bruno,

Size şöyle bir örnek vererek destek olmaya çalışacağım. Bizzat tanıdığım bir kardeşim, sizin kaygılarınız gibi kaygılar güderek uzun zaman geçirdi.

Kimse tarafından teklif edilmeden, sadece kapıyı çalarak Mason oldu. Tek kriter doğru düzgün ve dürüst olmasıydı.

Ne demiş sevgili Mevlana, “Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilmem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!”
“Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilmem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!”