Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hırslar-Tutkular- İhtiraslar (VI)  (Okunma sayısı 8635 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 19, 2019, 11:47:55 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu bölümde “bencillik”, “egoistlik” üzerinde duracağız. İkisi de aynı şey.

Nedir bencillik?

Yalnız kendini düşünen, kendi çıkarını herkesinkinden üstün tutan kişinin tutumudur.

Kimi zaman bunun yerine egoist teriminin kullanılması daha elverişli olabilmektedir. Bunun nedeni de “ego” kavramının kolay anlaşılabilir olmasına karşılık bunun yerine “ben” koyunca anlatımın anlaşılmasının zorlaşmasıdır. Şöyle ki “benim egom”, “senin egon” anlaşılabilirken “benim benim”, “senin benin” deyişlerinin anlaşılması güç oluyor.

Batı dillerindeki “ego” köklü sözcükler dilimizde “hodbin” sözcüğüyle karşılanıyor. Hodbinlik ise kendini başkalarının üzerinde gören ve onlardan öncelikli düşünen anlamına geliyor.

Bencillik sadece bir davranış biçimi değildir; kişinin karakterinin bir bölümü olarak da belirir. İnsanın her şeyi yalnızca kendisi için istemesi durumudur. Paylaşmak yerine tek başına sahip olmak kişiye haz verir. Sahip olmak tek hedef olunca insan giderek daha açgözlü ve daha ihtiraslı olur. Çünkü ne kadar çok şeyi olursa o kadar çok mutlu olacağını sanır.

Böylelikle bencil kişi farkında bile olmadan herkese karşı düşmanlık beslemeye başlar. Bundan kaynaklanan açgözlülük de toplumdaki sınıflar arasında sürekli bir savaşa yol açar.

İnsan neden bencil olur?

Bunun temelinde insanın kendisine dayanamaması (tahammül edememesi) yatar. Buna hayret edebilirsiniz ama öyle!...

Kendisinden hoşnut olmayan, kendisi ile uyum içine giremeyen, kendisiyle anlaşamayan ve çatışan kişi, benliği konusunda sürekli bir huzursuzluk duyar. İçsel huzuru ve kendine güveni eksiktir. Bunu ortadan kaldırabilmenin tek yolu kendisine gerçek bir sevgi duyması ve kendi kişiliğini doğrulayıp, olduğu gibi kabul etmesidir.

Bu olmayınca, kişinin içsel huzuru ve kendine güveni oluşmaz. Kişi kendisiyle çatışmaya girer ve ortaya bencil bir karakter çıkar.

Eğer bu çocuk yaştayken olursa, bencillik çocuğun kimliğine yerleşir ve bunun sonradan psikiyatrik yöntemlerle bile giderilmesi olanaksızlaşır.

*   *   *

Genellikle başkalarının dayanamadığımız kişilik özellikleri, aslında kendimizde olan ve sevmediğimiz özelliklerdir.

Eğer disiplinsiz bir karakterimiz varsa, tembel olduğunu düşündüğümüz kişileri acımasızca eleştiririz.

Kendimizde olan ve hoşlanmadığımız özellikleri başkasında görmek bize kendi zayıflıklarımızı hatırlatır. Hoşumuza gitmeyen aslında diğer insan değil, kendi yansımamızdır. Bu yüzden en bencil olanlar, başkalarını bencillikle suçlayanlardır.

Tersine, bireysel gelişiminde belli bir hedefe ulaşmış ve kişisel bütünlüğü oturmuş bir kişi kendine güvenen çöl ortasındaki ağaç gölgesi gibidir; herkes onu yanında olmak ister.

Kim olduğumuza ve nasıl bir insan olmak istediğimize karar vermeliyiz.

İnsanlarla iletişim kurabilmek için önce kendimizi tanımalıyız.

Kendimizi inceleyerek neleri başarmak istediğimizi düşünmeli ve sonra yaşam tarzımızı başarmak istediklerimizi elde edecek şekilde yönlendirmeye çalışmalıyız.

Bu aşamaya gelince ister istemez 18. Yüzyılın ünlü İngiliz düşünürlerinden Thomas Hobbes gündeme giriyor. Onu sonraki bölüme bırakmayı yeğliyorum. Belki katılımcılar bu aşamaya kadar olan konu üzerinde paylaşımda bulunmayı ister.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 19, 2019, 10:07:11 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Biraz bencillik veya egoistlik sglikli olabilirmi veya kisiligimizin gelisiminde pozitif katki sunabilirmi?

Kendisini sevmeyen bir insan baskalarini sevebilirmi?

Bencillik  veya egoistlik daha cok dogustan gelen kisilik özelliklerimi yoksa kisinin icinde yasadigi aile ve toplumda ( sosyal, ekonomik, dinsal ve irksal )  kendisine verilen veya ögretilen ozelliklermi?

Eylül 20, 2019, 12:25:31 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Etcil nasıl etle, otçul nasıl otla besleniyorsa bencil insan da ‘ben’ ile beslenen ve yokluğunda başı dönüp karnı guruldayan bir tür insan modeli. Bu modelin üstünde kişinin çevresinden çok kendi işlemeleri yer alır. Çoğu zaman dış aleme karşı kapılarını sıkıca sürgülemiş bir mahkum, ilacını kimse ile paylaşmayan sıska, ölgün bir hasta gibi yaşarlar. Onların bahçesinde gölgelenmek,uzanıp bir meyve yemek çok mümkün değildir.

En büyük sömürücüleri kendileridir. Kendi içlerini yiyerek çürütüp dururlar. Bütün aynalarda kendilerini görür, bütün tarihte kendilerini okur, bütün oyunlarda başı çekerler. Öyle ki, bazen  rüyalarında bile kendilerinden başka kimseye yer vermez hale gelirler.

Herkes bir yerlerde yuvarlanırken, onlar kendi içinde yuvarlanır.

Herkes bir ağacı mesken olarak seçebilirken, onlar kendi içinde yuvalanır.

« Son Düzenleme: Eylül 20, 2019, 12:28:07 ös Gönderen: İNSAN »

Eylül 21, 2019, 08:34:57 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Egoist ve bencilin bir de zıt anlamı var fedakar... İnsan biraz bencil biraz fedakar mıdır acaba?
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Eylül 21, 2019, 10:42:25 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ona diğerkâm desek daha iyi...
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 21, 2019, 11:38:55 öö
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Eylül 25, 2019, 01:03:17 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Herkesin paylaşımı çok güzel başta Sayın @ADAM teşekkür etmek isterim.Bu konuda fikirim ise İnsan var olduğu sürece iyi ve kötünün savaşının devamlı süreceği fikridir saygılarımla ...
Whom united with virtue, death shall not seperate.

Eylül 29, 2019, 01:34:09 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin adam hos geldiniz ..sizi gormek guzel ..
 Ego yu ifade eden ben'in yerine benlik kullanilabilir  sanki ...benim benligim... Senin benligin gibi .

"İnsanlarla iletişim kurabilmek için önce kendimizi tanımalıyız.""

Bu sözunuz bana kendini bilen Rabbini bilir sözunu de cagristirdi .kisinin kendini bilmesi nefsini yada egosunu .bilmesi ..
Kanimca  benlik ..bencilik ..ben merkezcilik yada ego nefis her ne isim le anarsak , bende olanin karsimdakinde de oldugudur ..yada onda olanin bende de oldugudur ...Aramizda farki olusturan  hangimizin bunlari fark ettigi ve terbiye ettigi yada kontrol ettigi ölçude degiskenlik gösterdigidir .
Burada fark edip kontrol kuran digerine gore bilinc ustunlugu kazanmıstır...Dogmatik olcute farkindaligi  yuksek olan ust bilinc rabtir ..yani ogretmen ogreten ...ne dersiniz ?  ;)