Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Irklar Konusunda Önyargılı Görüşler  (Okunma sayısı 6362 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 31, 2007, 12:02:06 öö
  • Uzman Uye

Irklar konusunda en yaygın önyargılardan biri “saf” ırkların olduğu ve bunların aşağı ya da saf olmadığı düşünülen ırktan insanlarla karışması durumunda zayıflayacağı ve yok olacağı düşüncesidir.Nazi Almanya’sında Ari ırkın üstünlüğüne ve saflığına, bütün Almanlar’ın da bu ırktan olduklarına inanıldı. Naziler ,Almanların Yahudiler ve Çingeneler’ le evlenmeleri durumunda kendi ırklarının bozulacağını öne sürdü.Bu anlayış bütünüyle bilim dışıdır.İlk olarak, Yahudiler ve Çingeneler ırk değildir.İkincisi, hiçbir ırk öbürlerinden daha iyi ya da daha saf olarak tanımlanamaz. Bütün ırklar birbiriyle karışmıştır ve yavaş yavaş değişmektedir.Bu değişim bir yanda çevresel etkenlerden öte yandan genlerde birdenbire ortaya çıkan değişikliklerden(mutasyon) ileri gelir.Saf ve üstün ırk olmadığına göre ,farklı ırk gruplarının birbirleriyle karışmasının bozucu bir etkisi de yoktur.

Bir ırk grubunun bütün üyelerinin birbirine benzediği ,aynı zihinsel oluşumu paylaştığı ve bir ırkın üyelerinden daha zeki olduğu gerçek değildir.Örneğin ,bazı kimseler Avrupalılar’ın teknolojik gelişmesini Afrikalılar’ın görece geri teknolojileriyle karşılaştırarak Avrupalılar’ın genetik olarak Afrikalılar’ dan üstün olduğunu ileri sürmüştür.Bu yanlış bir varsayım ya da önyargıdır.Aralarındaki temel ekonomik farklılıklar,Avrupalılar’ın yüzyıllarca Afrika’yı sömürmesi sürecinde yaratılmıştıar.Herhangi bir ırkın bir başkasına göre zeka üstünlüğünü gösteren hiçbir genetik bulguda yoktur.

Irk olarak tanımlanan bazı grupların ırk sayılamayacaklarını belirtmek gerekir. Ör- neğin ,Yahudiler bir ırk değil,dinsel bir topluluktur.Almanlar da ırk değil bir ulustur.Naziler’ce Alman halkının ırkı olarak yüceltilen Ari ırk da özünde bir dil grubudur.

Temmuz 31, 2007, 12:08:58 öö
Yanıtla #1

Sokullu Mehmet bir devşirme fakat turancılığın fikir babası belki de... Ne hissettiğinizle neye bağlı olduğunuzla alakalıdır bu. Ne mutlu Türküm diyene de işte bu yüzden harika bir sözdür ne mutlu Türk doğana değil diyene hissedene...
ars longa, vita brevis...

Temmuz 31, 2007, 12:20:58 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sokullu Mehmet bir devşirme fakat turancılığın fikir babası belki de... Ne hissettiğinizle neye bağlı olduğunuzla alakalıdır bu. Ne mutlu Türküm diyene de işte bu yüzden harika bir sözdür ne mutlu Türk doğana değil diyene hissedene...
Ne mutlu insanım diyene  ;)
Türk yada İngiliz olmak yada başka bir şey olmak bir ayrıcalık değildir. ::)
Sokullu mehmet yada girmeli mustafa bir şey değiştirmez. ;D
Tarihte yada günümüzde bir çok ibrani bilim adamı  bütün ibranilerin zeki ve akıllı yapmaz.
Bu benide sizden üstün yapmaz.

Temmuz 31, 2007, 01:17:20 öö
Yanıtla #3

Ben bu coğrafyada genelde çarpıtılan bir söz olduğu için bu örneği verdim tersine ırksal karşılaştırmaların gerzekçe olduğuna inanırım. Yanlış anlaşılmadım umarım.

Temmuz 31, 2007, 01:24:09 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Ben bu coğrafyada genelde çarpıtılan bir söz olduğu için bu örneği verdim tersine ırksal karşılaştırmaların gerzekçe olduğuna inanırım. Yanlış anlaşılmadım umarım.
Pardon biraz yanlış anladım galiba kalbini kırdıysam özür dilerim ::)

Temmuz 31, 2007, 01:28:23 öö
Yanıtla #5

Hayır kırılmadım :) Bu konu hassas ne de olsa kullandığımız her kelimeye dikkat etmek gerekiyor.  ;)

Temmuz 31, 2007, 11:14:15 öö
Yanıtla #6

Konu Almanyanin üstün irk söylemiyle acilmisken aklima geldi.Bu duvar yikildiktan sonra Dogu Almanya yani,bu insanlar gercekten ekonomik anlamda bati Almanyanin oldukca gerisindeydi.Iste hatirliyorum fisle alisveris yapiyorlardi burada.

Bati Almanya endüstiriyi dogu sehirlerine kaydirdi ve tabiki kisa sürede ekonomi ve alim gücü dengelendi vs.Gecmisin sosyalist blogu bu kalkinma sürecinden sonra(oradaki kesimin bir cogu)birakin yasayan yabancilari,bati Almanya halkina karsi sert tavir takindilar(ki hala leipzig,dresden,berlin ve erfurtun arka kismi gera,yena vs. cok yogun)sebep ülkede yasayan diger halklara karsi hosgörülü olmalari :D

Burada yabancilara göre iyi sayilabilecek bir is kategorisinde calisan bir almana sorsaniz her zaman yakinir,durumundan hic memnun degildir,kendisinin her zaman daha iyisine layik oldugunu belirtecektir.(genelleme)

Arabayla veya tramvayla carsinin icinden gecin bir kere,gezinen insanlarin %80 inin ayni surat ifadesine sahip oldugunu sasirarak göreceksiniz.(ben buna tebessüm etmeye alistim :))

Selamlar..
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Ağustos 03, 2007, 01:50:08 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

IRKLARI BİR YANA BIRAKALIM .BİREYLER ARASINDA BİLE  ÖN YARGI OLMAMASI GEREKİYOR

Kasım 08, 2007, 01:39:59 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

. Ör- neğin ,Yahudiler bir ırk değil,dinsel bir topluluktur.

Sevgili Shemuel,  konuyla ilgili olarak su linkteki yazdiklarima bakmanizi oneriririm.Ayni seyleri bir daha buraya yazmayim.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=798.0

Kasım 08, 2007, 09:33:34 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

. Ör- neğin ,Yahudiler bir ırk değil,dinsel bir topluluktur.

Sevgili Shemuel,  konuyla ilgili olarak su linkteki yazdiklarima bakmanizi oneriririm.Ayni seyleri bir daha buraya yazmayim.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=798.0

baktım güzel şeyler yazmışsın peki senin yahudilik hakındaki  görüşün nedir?
sence dinmidir yoksa ırkmıdır?