Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonların Ham Taşlarını Yontan Ritüeller Mi?  (Okunma sayısı 18866 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 14, 2011, 02:29:27 ös
Yanıtla #10

Sn. Cin Ruhi,

Eğer JF Newton'u okumuşsanız, çok ağır bir tarihi noktadan başlamışsınız demektir :) 1915 yılında çıkan The Builder Dergisinin Editörüdür çünkü :)

"Masonluk öğrenilmez yaşanır" alıntısı doğrudur. Ama doğru algılanması da gerekir. Masonluk öğrenilmez denilirken kastedilen Masonlukla ilgili bilgiler öğrnilmez değildir. Bilgileri öğrenirsiniz. Yorumlamak için öğretiye aşina olmanız gereklidir.

Yorumlar size verilmez, verilemez. Okuduğunuz şeyi başkasının yorumuyla anlamanız, dinlerin özelliğidir. Benim size vereceğim yorum, benim o konuda ne anladığımdır. En doğru yorum değildir. Olamaz. Masonluğun yorumu hiç değildir. Böyle bir iddia kişinin Masonluğu "tamamiyle" anladığı ve yorumlayabildiği anlamına gelir ki, mümkün değildir.

Zaten tavsiye dilen 2-3 kitapla herşey öğrenilseydi, bu adamlar deli mi yıllarca bu işe emek veriyorlar, kafa patlatıyorlar, okuyorlar, yazıyorlar.... Maalesef bu işin "tek haplık formülü" icad edilemedi...

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mart 14, 2011, 05:31:00 ös
Yanıtla #11

Mason değilseniz masonluk kurumuyla ilgili sorulan her soruya cevap verme hakkını nerden buluyorsunuz?

Sn. Pagan, bilgi vermek bir hak gerektirir mi? Önemli olan bilginin içeriği mi, kimin tarafından verildiği mi?

Eğer, "Mason olmayan bir kişinin verdiği bilgiye güvenilmez" gibi bir kaygınız varsa, haklısınız bir yerde. Ama biliniz ki, burada yazılanları Masonluğu ilan edilmiş olanlar da okuyor. Bir yanlış bilgi olsa anında düzeltilir, endişeniz olmasın lütfen. Bu forumun amacı bilgileri paylaşmaktır. Bilmenizi isterim ki, Sn. Adam'ın yazdıklarından buradaki Masonlar da bilgilenmekte.

Üslup konusunda size katılmadığımı söylemek zorundayım. Bence Sn. Adam son derece açık, net ve anlaşılır bir şekilde yazıyor. Bazı yerlerde anlaşılması zorlaşıyorsa, bunun sebebi bahsedilen konu hakkında yeterli bilgi sahibi olunmamasıdır muhtemelen. Daha önce yazılmış (hatta defalarca yazılmış) bazı hususlar okuyucu tarafından biliniyor diye düşünüyoruz. Bu burada yazan herkes için geçerli bir durum. Önceki yazılanları okumadan konuya giren üyeler de bazı kısımları anlamakta zorlanıyor. Bunu yazarın hatası olarak görmek bence insafsızlık olur.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Kasım 21, 2011, 12:53:47 öö
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Evet, dikkatimi çekiyor doğrusu.
Hamtaşı yontma derken kastedilen, Masonların aslında ''ham''  olması mı? benzetme buna göre mi yapılıyor?
Özellikle neden ham taş olasınızki ?. Sonuçta belli makam ve görevlere gelmiş kişilersiniz. Belli bir kariyer sahibi olmuş, çevresi olan insanlarsınız hepiniz.
Doğruyla yalnışı ayırt edebilecek, bilgi birikimi olan insanlarsınız. Zaten bu sebepten Masonluğa seçilmiyormusunuz.
Mecaz anlamda kullanılan bu sözü ben anlayamıyorum. Ayrıca sizin ''Hamlığı'' net ortaya koymanızda gerekiyor sanki. İçini doldurursanız sevinirim. Masonlukta Ham olmaktan kasıt ne? Benim anladığım bir kişi Mason olduğunda Ham olduğunu anlıyor. Bitmek bilmez bir hamlık mı bu?
Saygılarımla

Kasım 22, 2011, 01:39:49 öö
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Değerli arkadaşlar.

Birincisi bu forumda hiç kimse oturup da haydi masonlar bize masonca nasıl yaşanır anlatsın diye üye olmadı ki. Foruma üye olmamızın yegane amacı foruma yazı yazabilmek. Yoksa forumdaki bilgileri okumak için üye olmaya bir ihtiyaç da yok. Oturup okuyabiliyorsunuz. Sayın Adam da kendince bildiklerini söylemekte. Evet sayın Adam bağzen lafı yuvarlıyor ama biliyorsa bildiği kadarını söylüyor. Kesin doğru olmadığını düşündüğünüz hususlarda Sayın Adam ile tartışabilirsiniz. palavra sıkmadığınız müddetçe anladığım kadarı ile masonluk hakkında da yorum yapabilirsiniz. Bu yasak değil ki. Sadece saçmaladığınızda benim gibi yapmanız yeterli .. Hayal ettim, rüyaya yattım bence böyle demekte bir hata yok çünkü harici olarak sadece yorum yapabiliriz. Diyeceksiniz ki Mason olan üyeler yorum yapmıyor onlar saf gerçekleri söylüyorlar diyebilirsiniz. Ama buna pek katılmıyorum. Mason olan üyeler de kendi yorumlarına sahip.. Aklıma bir olay geldi.

Bir iş yerine yeni bir kişi gelmişti. Bu şirkette çalışmıyor fakat bir hizmet sunuyordu bize. Ben de kendisi için düşündüm ki kim bu adam diye. Bu dostumuzu araştırınca mason mahfili üyesi olduğunu öğrendim. Kendisine açıklıkla bildiğimi söyledim. Yok zaten mason olsam da bunu söylemem dedi. Bende iyi dedim. Sonra bu abimizle ben sık sık böyle her konuda konusurdum.  Kitap takas ederdik vs. Bana bir gurup antimasonik kitap vermişliği de oldu. Bir muhabbette söyle dedi bana ben masonum ama hala masonluğun iyi birşey olup olmadığına emin değilim dedi. Bende neden dedim. Bilmem öğrenemedim birşey sürekli herkes çok gizemli diyor o kadar demişti. Sürekli gizemli gizemli demişler heralde locada size ama gizemi öğretmemişler dedim. Gülüşmüştük. Sonra bana bu işin gizemi ne biliyormusun dedi. Masonların da gizemi bilmemesi. İşte masonluğun büyük gizemini o zaman öğrendiğimi düşündüm. Gizem insanın kendisi. Sanırım küptaş olmak da bu. Gizem olan insanın kendini çözebilmesi. Mason ol veya olma kendini bil önce sonra biraz macera olsun istersen bu hayatta mason da olursun astronotda. Veya olmaya çalışırsın.

Günümüzde kendinizi 2 ay bu işe adasanız biraz da ingilizceniz varsa 20-30 gerçek kaynak bulursunuz okursunuz. Hatta satır satır rit rutuel ezberleyebilirsiniz. Bu o kadar da zor değil ki! Ama masonlar için rutuel önemlidir. Çünkü bu kültür bunun üzerine kuruludur. Masonlukta olaylar tiyatral yolla anlatılır. Boyle fazla bir doğaçlama yoktur. Yani olduğunu sanmam. Olmamalı da.

Kasım 22, 2011, 08:07:04 öö
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluk ile bağlantılı bilgisel nitelikli yazılar bağlamında ben biraz müşkülpesentim her nedense...

Ancak Sayın Abezethibou'nun şu yazısını pek bir beğendim. Acaba, zaman zaman benim söylediklerimin bazılarını bir başka tarzda söylediği için mi?

Bu yazı daha iyi yazılabilirdi. Grameri ve üslubu daha özenli olabilirdi. Biraz daha ayrıntıya da girilebilirdi. (Bu arada benden de biraz söz edilmiş; teşekkür ederim ama o fasıl olmasa da olurdu.)

Bu yazıda iki temel eleştiri var. Biri bu foruma yönelik eleştiri, öteki masonlara genel eleştiri. İkisini ayırmakta yarar var.

Anlatılan anı çok önemli. Keşke biraz daha ayrıntı verileydi. Benim bu sözüm üzerine belki verilir. Hatta belki niçin "mahfil" sözcüğünün kullanılmış olduğuna da değinilir.

Bütün bunlar yapılınca belki bu başlığın konusu dışına taşılacak. Öyle olursa, belki bir başka başlık açmayı öngörür Sayın Abezethibou.

Tartışırız.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 24, 2011, 12:23:15 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Gremeri berbatmış gerçekten de.. Geceleri yazmanın getirdiği bir durum olsa gerek (Gurup bile yazmışım hay o aradaki u kafama düşsün). Sayın Adam'ın bu ikazını dikkate elmaya çalışacağım.  Kendisinin belirttiği iki eleştiriye bakacak olursak.

Foruma genel eleştiri olması gayet de normal. Bu mouse ile tıklatıp vahi download etmek gibi birşey olurdu. Önümüzde duran ve bence renk uyumundan nasibini almamış bu site bir forum. İnsanlar giriyor ve yazı yazıyor. Öyle her bilgiyi bulabileceğiniz bir şey değil sonuçta. Bir spesifik konuda çok bilgi bulacağım diyorsanız (Masonluk için olduğunu sanmam) Para vererek üye olunan forumlara bakın. Mesela bir dostum benzer bir şeye üye (ordo draconis et atri adamantis). Türkiyede teşkilatı yok ama foruma bakabiliyorsun. Ama onlarda bile şöyle bir kural var. Önce para verip üye oluyorsun (40 euro/yıl). Sonra sana diyorlar ki filanca kitabı oludun mu bizim hakkımızda (20 euro). Sonra da güzelcene seni giriş forumuna alıyorlar. Diyorlar ki A-B-C diye forum alanlarımız var. Forumdaki şu şu şu kitapları oku. Sonra da bize neler anladığını anlatan çalışmalar hazırla. Bunu yapınca A alanındaki forumları da okuyorsun. A ya girince B den okumak istiyorsun. Diyorlar ki bizim kaynakçamızda Elma-Armut gibi konularda kitaplar yok. Bu Bu Bu kitapları oku şunu şunu yap sonra da deneyimlerini ve öğrendiklerini paylaş diyorlar. Yapınca sen Seni B formuna alıyorlar. B'deki yazılar daha önce A'da çalışma yapanların hazırladığı yazılar. C'de olanlar aidat vermiyor merak ediyorsun C'de ne var diyorsun Sana diyorlar ki B'deki yazıları oku ve hiç birinde işlenmemiş Özgün bir konu bul C forumundan üye Ali sana yardim edecek bize özgün çalışmandan biz bir kitap hazırla tüm teori olsun senin yorumların, toplum üzerindeki etkilerine yönelik araştırma verilerin vs olsun diyorlar. Bu isteği de yaparsan C formuna üye oluyorsun. C'de okuyacakların ne dersen B'den C'ye geçmek isteyenlerin hazırladığı özgün çalışmalar.

Demem o ki bilgi denen şey  çok gizli değil ama bilginin özeti yani geliştirilmiş bilgi çok kıymetli. Biri çıkıp bana bildiğin herşeyi özetle dese iyi sen de bana birşey öğret o zaman derim. Forum denen şey böyledir. Siz bildiğiniz şeyleri karşılıksız anlatırken bizde katkıda bulunuruz. Enteresan gelirse bizim bilgi birikimimize filanca bir mason da katkıda bulunur. Gelmezzse bulunmaz. Arkadaşım neden bize herşeyi söylemiyorsun ki diyemeyiz durduk yerde adamlara. Forum yapmışlar beleşten yazışıp duruyoruz. İletişim vergisi bile yok. Tutup birde hadi tüm sembolleri gizleri açıkla bize şimdi dersek biraz da haksızlık olur sanki. Belkide biz önce masonlara bilgi verelim sonra da onlar bize versin. İinsan tuhaf bir yaratık. Sohbet etmezsen susar oturur.

Masonlara yapılan eleştiri noktasında birşey diyemeyeceğim. Yazık onlarada bir avuçlar zaten bir de bize laf geçirmekle mi uğraşacaklar. Evet bir kapalılık ile cevap veriyorlar. İşte o da ayrı bir giz. Aynı Sn. Adam'ın beğendiği anımda belirttiğim  gibi bir giz. Ne anlatacaklar şimdi bize giz giz yok ama giz biziz mi diyecekler. Dedikleri oluyor zaten. Acıklıkla diyorlar. Masonluk denen şeyi bence sırrı o kadar da gizli değil sadece derin. Buna da Hamtaştan küptaş yapmak deniyor. Taştan küpü elde etmenin iki yolu var ya keskinin sırtına çekiç ile vurup parça alacaksın taşın üzerinden bu durumda taşı çatlatada bilirsin patlata da bilirsin. Hızlı bir yol ama o darbeleri taş kaldırır mı? Bunu düşünmek lazım. Kireç taşı ise çekiçi indirirsen böğrüne tuzla buz olabilir.  Onu hafifçe zımparalarsan o taş daha güzel olur. Kaya ise karşındaki kimi zaman çekiçlemen gerekir yoksa törpü ile yıllarını verirsin küp yapmak için. Eğer bu forum başlığına uygun bir cevap olsun istiyorsak taşı biçimlendiren eye veya keskiye rutuel denir. Keski mi yoksa eye mi kullanacaksın bunu bilmeye Ustalık denir. Birde bu taş küp olunca genellikle parlatılmak istenir. Farklı farklı zimparalarla parlatılır. Buna felsefi derece denir. Taşı hangi sıra ile parlatacağına da rit denir.

Kelime olarak mahfil kulandım mimberden daha az osmanlıca bir kelime değil. Dostumuz özgür bir bireydi. Ama teistik kaygılarla kendini özgürleştirdiğini sanmam. Ezelden değil evelden özürdü kısaca. Başka birine taktim ederken şöyle demiştim. Kendisinin özgürlüğü sekülerliğinden değil dostlarının dostları seküler olduğundan demiştim. Bu kendisinin seküler olduğunu değiştirmez. Anlamadı o bahsettiğim kişi. Ben işin özünde teistik düşüncenin olması gerektiğini düşünüyorum. Teolojik olmasada teistik orjin önemli.

Konu başlığını taşmadık bence. Keski dedik törpü dedik hala aynı konu içerisindeyiz kanımca.

Kasım 24, 2011, 08:57:02 öö
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Tuttum...

Bunun önemi olmayabilir ama kendi düşüncemi belirtebilirim çünkü burası kuralları çerçevesinde özgür bir forum. Tuttum.

Özellikle de simgesel anlatımları nedeniyle tuttum. O simgelerden kimisi Masonlukta geçmiyor ama konuyu işlemek bakımından pek elverişli doğrusu.

Daha derinliğine bir işleme de yapabilirdi Sayın Abezethibou.

Yazısının okunması belki biraz zor ama ilgilenenlerin ağır ağır, ne denilmek isteneni anlamaya biraz çalışarak okumasını öneririm.

Benim ne diyeceğim mi?

Şimdilik başka bir şey yok.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 09, 2012, 02:50:14 ös
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Demem o ki bilgi denen şey  çok gizli değil ama bilginin özeti yani geliştirilmiş bilgi çok kıymetli...  Sayın abezethibou kardeşim Toplum olarak bu söylemi tam uygulayabilsek ah bir uygulayabilsek çok şey değişir ÜLKEM'de .İyiki varsınız bu Forumda .   Saygılar    8) 8) 8)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus