Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Çekememek mi ?  (Okunma sayısı 4842 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 26, 2010, 10:53:32 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İyi olan çekilmez ve iyi olmak isteyipte olamayanlar ya da bilinçsiz kişiler tarafından kötülenir...
İnternete Masonluk yazdığımızda o kadar çok bilgi çıkıyor ki mesela birine derinden girmek istiyorum, ulusal video paylaşım sitesi olan youtube' a Masonlar yazdığımızda işte bunlar kanıttır diyen videolar çıkıyor, doların gizemleri gösteriliyor öyle böyle şeyler değil o kadar çok arıntı var ki Pentegon, İkiz kuleler ve daha neler, bunlar ne kadar tesadüf olabilir hatta birşey var ki o bambaşka ikiz kulelere çarpan uçağın kodunu vermişler world programına kodu yazıyoruz puntoyu 72 yapıp yazı sitilini windings yapınca birde ne çıkıyor, uçak simgesi iki tane kule simgesi kuru kafa simgesi ve altı köşeli yıldız sanmıyorum o uçak kodu doğrudur ama ben bazı değerleri bildiğimden buna inanmıyorum ya bilmeyenler izlerse o videoları inanın şimdide öyle Mason'um demek bence tehlikeli halk linç bile edebilir insanı bence daha fazla çalışmalar açıklama seminer ve konferanslara ihtiyaç var, Videolarla ilgili bilgili kardeşlerimden cevaplar bekliyorum, teşekkür ederim...
להאיר את הפריבילגיה

Kasım 27, 2010, 10:59:51 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluğa yapılan saldırı, suçlama, yakıştırma ve alay etmeleri "Meyve veren ağacı taşlarlar." deyişi çerçevesinde görebilseydik ne iyi olurdu...

Ferek yazıılı basında, gerek medyada, gerek yayın dünyasında gerekse internette Masonluğa karşıt yazılar, sunumlar, anlatımlar, Masonluktan yana olan açıklayıcı ya da bilgi verici nitelikte olanlardan çok fazla.

Bunu pir doğal karşılamak gerekir. Bırakn Masonluğun ezoterik nitelikli bir kurum oluşunu ve bundan ötürü masonların bu kuruma ilişkin her şeyi başından sonuna açıklıkla anlatmaktan çekinmelerini, - gerçi hemen tüm ritlerin hemen tüm derecelerinin ritüelinin bile internette bulunabiliyor- butan bunlar olmasaydı bile masonların kamuya anlatabilecekleri sınırlı kalacaktı.  Sırf masonları bilgilendirmek amacıyla yayınlanmış kitaplar vardır; bunlar kamudan gizli değildir ve bulunup okunabilir ama mason olmayanların ilgisini pek çekmez.

Kamu, Masonluğa ilişkin olmak üzere sansasyonel bir şeyler duymak, öğrenmek ister. Şunu düşünün: Herhangi bir TV kanalında yayınlanan bir belgesel mi daha çok izlenir yoksa bir magszin programı mı?

Benim gençliğimde birtakım matematik oyunları vardı. Günümüzde de var bunlar. İşte tıpkı o oyunlara benzer bir türde birtakım benzeştirmeler yoluyla Masonluk ile ilgili bol spekülasyon yapılıyor. Bunları yapanları da ayrıca kutlamak gerek.  Uğraşıp, didinip öyle güzel şeyler yumurtluyorlar ki...

Öteden beri şu 1 $ konusuna pek takılmışımdır. Tamam, diyelim ki tüm anlattıkları doğru ve sahiden öyle. Peki ya 5$, 10 $, 20$, 50 $... Onların üzerine de böyle simgelerini ve gizli mesajlarını yerleştirmemiş mi şu masonlar?

Ben bütün bunları siyasete benzetiyorum biraz. Bir politik parti vardır. Bu partinin bir ülküsü, bir programı vardır. Hatta diyşelim ki o parti bir de iktidara gelir ve yapıp etmeleri de vardır. İşin ilginç yanı o partiye karşıt, muhalif partilerin o parti ve yapıp etmelerine ilişkin ettikleri sözler, onun programından da yapıp etmelerini topluma yansıtmalarından da çok daha geniş çok daha fazla, çok daha sansasyonelisttir.

Ben bir zamanlar o Masonluğa karşıt kitapları, yazıları ve etkinlikleri yakından izlemiştim. Sonra sıkıldım. Dönüp dolaşıp aşağı yukarı aynı şeyleri bir başka biçimde yeniden gündeme getirmekten başka bir şey yapmıyorlar.

Bunların yabancı kaynakları olanları bizim Türk kaynaklı olanlarından biraz daha iyi. Nedeni de onlar bu işleri ortaya serip dökmeden önce Masonluğu şöyle ayrıntılarıyla bir inceliyor ki, saldırı ve suçlamaları öyle daha başından saçma sapan uyduruklar olmasın.   Örneğin hiç olmazsa 1940'lı yıllarda çevrilmiş olan Malta Şahini adlı filmden bazı sahneleri "Mason ritüellerinin uygulamalarından bir bölüm" olarak ortaya koymuyorlar.

Benim gençlik dönemimde biz arkadaşlarla hep birlikte acıklı Türk filmlerine giderdik gülüp eğlenmek için. Şimdi de bu Masonluk üzerine yapılmış spekülasyonları izlemek hayli eğlenceli olabilir diye düşünüyorum.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 27, 2010, 03:10:16 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Anladım teşekkür ederim sayın Adam, en son verdiğiniz tavsiye beni geçekten güldürdü emin olun bende bundan sonra eylenmek için izleyeceğim onları, saygılarımla... :)
להאיר את הפריבילגיה

Kasım 27, 2010, 03:41:36 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Türkiye'de klasik İslam'a alternatif olabilecek düşünceler, oluşumlar sevilmez, masonlar hakkında abuk sabuk birçok  şey yazılması o yüzden garip gelmiyor bana. Az gelişmiş ülkelerde "öteki" olmaktır, masonluk.
Çöl Bilgesi

Kasım 28, 2010, 12:54:43 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sn. Texas, çok gelişmiş ülkelerde de böyle merak etmeyin.. almanyada kapısı her daim açık loca var, içeride sanat sergileri falan da oluyor ama insanlar yine de aynı.. bana şehirde kısa bir tur attıran bayan locayı gösterirken bunları biliyor musun dedi, ben de salak rolü yaıp anlamamazlıktan geldim.. konuşmanın en sonunda dan brown ile anlatmaya çalışmıştı..

Ancak şu da var, bazen şirket logolarında bile görebilyorsunuz sembolleri. Sanki Anavatanı burasıymış izlenimi veriyor

Kasım 28, 2010, 01:17:02 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Calatrava

Ancak özellikle  internette masonluk hakkında en faydalı kaynaklara ingilizce ulaşılabiliyor, her nasılsa... türkçe olarak sadece bu siteyi gördüm ben, cahilliğim bağışlansın. Bir de insanoğlu şöyle küresel bir acı çekmediği için, varolan (kendisine verilen)  din ile yetiniyor,  bu yüzden ilgi göstermemesi ya da önyargılı olması normal. Fakat kanımca bu, değişecektir ileride.

Saygılar.
Çöl Bilgesi

Aralık 05, 2010, 01:29:28 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değişmesi kaçınılmaz bencede ama çok uzun zaman gerektirir, Masonlar yaptıkları yardımları reklam amacı kullanmaksızın hizmet amaçlı yapıyor, ama bunu halktan bir vatandaş ''Hikaye onlar yardım eder mi be evet eder bir yardıma beş kar alarak eder'' diyebiliyor, önce ülke kültürel açıdan, bilim açısından gelişmeli ki insanlarda her konuda direk şu bu demeden okuma araştırma faaliyetlerine girsin doğruyu bulduktan sonra kendi fikirlerini katarak yorumlar yapsın ama şuanki düşünce ülkemiz için imkansız görünüyor, biz daha okur yazar seviyesini yükseltmeye çalışırken birde böyle konuları kaldırmaz bence direkt olarak yargılamaya gidilir ve asılsız yorumlar doğar aynen şimdi olduğu gibi...
להאיר את הפריבילגיה

Aralık 05, 2010, 01:52:55 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

"İnsanlardaki önyargıyı parçalamak, atomu parçalamaktan çok daha zor " demiş Albert Einstein...
İnsanoğlu önyargılıdır.Aile bireylerimizden birisi veya birkaçı uçaktan korkar,biz de korkarız.Bir arkadaşımız veya aile üyemiz, bir lokantayı veya bir filmi eleştirir, bizler için de kötü olur o film veya lokanta.
Felsefe önyargıyı,“Bir kimsenin bir şeyi bildiğini kontrol etmeksizin kabul ettiği şeylerin tümüdür” diye tanımlar .Kontrol etmeden kabul ederiz,gerçek sayarız.
Masonlukla ilgili yazılanlar ,söylenenler de böyle.Önyargıları yenmenin en güzel yolu, onlara doğruyu anlatabilmek gösterebilmektir.

Saygılarımla

Aralık 05, 2010, 09:12:47 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İşte bence olayın can alıcı noktası da burda çıkmakta Masonluk kişiyi çağırmaz, reklam yapmaz, Mason ol diye zorlamaz kişi kendi içinde Mason olup olmadığını bulduktan kendi rızası ile gider Locaya başvurur, gündeme bakarsak hiçbir yerde bunun benzeri bulunmamakta ya reklam yapıyorlar ya da devetiye gönderiyorlar, zor olanda şu halk önyargılı ama içindeki Masonu bulanlar eminim sayısı çoktur bu ön yargılardan korkarak harekete geçememekte diye düşünüyorum...
להאיר את הפריבילגיה

Aralık 05, 2010, 09:28:28 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

İnsan doğru olanı biliyorsa,kendine güveniyorsa zaten diğer insanların ne düşündükleriyle ilgienmez.
İster Masonluk olsun ister başka bir konuda olsun.Eğer kişi gerekli donanım ve bilgiye sahipse, önyargılı insanlara verecek yanıtları olacaktır.Eğer kişi kendinden emin değilse ve yaptığının doğruluğuna karar veremediyse başka insanların söyleyeceklerini,yorumlarını dert eder diye düşünüyorum.

Saygılarımla