Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Morgan Olayi (Morgan Affair) - 1826  (Okunma sayısı 11441 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 14, 2010, 02:30:21 öö
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Morgan olayi anti-Masonlar tarafindan temcid pilavi gibi surekli gundeme getirilmektedir. Ben de bu kadar populer bir konuyu degerli forum uyeleri ve okuyucular ile bu baslik altinda paylasmak istedim. 

Gelelim William Morgan'in hikayesine...

7 Agustos 1774'te Virginia da dunyaya gelen William Morgan (Bazi kaynaklar bu tarihi 1775 veya 1776 olarak da verir) neredeyse Kuzey Amerika'da Masonlugun sonu olmustur. Morgan, hayatinin buyuk cogunlugunu Lexington, KY, Richmond, VA, ve Kuzey Kanada da gecirdikten sonra 1823 yilinda Rochester,NY'a oradan sonra ise 1826 yilinda Batavia'ya tasinmistir.

Bazi Masonik kaynaklar Batavia'ya tasinmadan once gayri-muntazam bir Loca'ya girdigini ve yerel "clendestine" Localarda aktif gorev aldigini soyler ancak bunu destekleyen hicbir somut belge mevcut degildir. 31 Mayis 1825 yilinda LeRoy, NY'ta Royal Arch derecesini aldiktan sonra Batavia'yadaki yerel bir Muntazam Loca'ya basvuran Morgan reddedilmistir. Bu tutum karsisinda sinirlenip, yerel bir basim evi sahibi olan David C. Miller ile anlasip Masonlugun sirlarini aciklayan ve kendisi tarafindan yazilacak olan bir kitabi basmaya Miller'i ikna etmistir. Kitabin orjinal adi "Illustrations of Freemasonry by one of the Fraternity Who Had Devoted Thirty Years to the Subject"  (konuya 30 yilini vermis olan birinden Hurmasonlugun ilustrasyonlari) olarak belirlenmis olsa da hicbir zaman basimi gerceklesmemistir. Morgan olayi da bu yuzden patlak vermistir zaten...

Borclari yuzunden birkac kez hapse giren Morgan'a bu tarihten sonra tam olarak ne oldugu bilinmemektir. Bir kisim anti-Masonik kaynak, Morgan'in Masonik sirlari aciklamasini engellemek icin Masonlar tarafindan olduruldugunu ileri surmektedir. Masonik kaynaklardan bazilari ise, Morgan'a $500 civarinda bir para verilerek fikrinden caydirildigi ve Kanada'ya surgune gonderildigi savunulmaktadir.

Asil akillari bulandiran ise 7 Ekim 1827 tarihinde Fort Niagara'nin 40 mil uzaginda sahile vuran kimligi belirsiz cesettir. Bu cesedin Morgan'a ait oldugu spekulasyonlari Amerikayi uzun sure calkalamis olsa da, cesedin taninmayacak halde olmasindan oturu tam olarak kime ait oldugu belirlenememistir. Bu olay Kuzey Amerika'daki Masonlugu cok ciddi anlamda etkilemistir. Morgan'dan once New York'ta 500 Loca varken 1834'e gelindiginde bu sayi 49'a kadar gerilemistir.

Gunumuzde Morgan olayinin ustundeki sir perdesi hala aydinlabilmis degildir.

Kisaca "Morgan Olayi"ni ozetlemeye calistim. Eger ilgili okuyucular daha derin bilgi edinmek isterlerse Albert Pike'in Mackey's History baslikli Ansiklopedisinin 6. cildinin 60. bolumunu okumalarini tavsiye ederim.

Saygilar,

-Potentate

Referanslar:

[1]. William R. Denslow, 10000 Famous Freemasons, Richman, VA, 1958.

[2]. Mackey, Albert G., "The History of Freemasonry" Vol. VI., The Masonic History Company, New York and London, ch. 60.

In Thy name we have assembled!

Aralık 14, 2010, 02:46:32 öö
Yanıtla #1

Sn. Potentate,

Offf diye başlamak istiyorum aslında. Ben bu hikayeyi duymamıştım. Ama nerdeyse benzer o kadar çok hikaye var ki, duymuş olsam da unutmuş olabilirim. Taxil, Crowley, Levi, Lady Quuenborough, de la Rive.... Say Say bitmiyor.

Bunların hepsine birer başlık açmak gerekir mi? Yoksa yok yere adamların reklamını mı yaparız, bilemedim...
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Aralık 14, 2010, 03:22:10 öö
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Mustafa Kemal-

Dediginiz gibi cok fazla konu var buna benzer. Ben farkli birer baslik acip bunlari tartismanin faydali olacagindan yanayim, ancak bir sartla. Siz de bana bu konuda yardim edecekseniz! Tabiki latife ediyorum, lutfen yanlis anlamayin.

Saygilar

-Potentate

Aralık 14, 2010, 10:31:38 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Amerika'da zamanında büyük etki yapmış olsa da aslında Türkiye'de pek de önemsenen bir konu değil. Belki de birilerinin herhangi bir amaç için yok edilmesi sıradan bir olay haline getirilmiştir. Hayır, W.Morgan Masonlar tarafından öldürüldü demek istemiyorum.

Bizde pek etkisiz olan Morgan olayı sonrasında Amerika'da Antimasonik eğilimler hızla gibi büyümüştür. Antimason toplulukları, gazeteler, dergiler neticesinde localar kapanmıştır. Zaten Sayın Potentate'de pek farklı birşey söylemedi.

Niagara'da bulunan cesetin ise W.Morgan'a ait olduğu eşi tarafından teşhis edilmiştir.
İsteyen bu argümanı alır direk kullanır ama gerçeği merak eden,W.Morgan'ın eşinin, ceset bulunduktan 'bir' yıl sonra neden ve nasıl teşhis ettiğini düşünür.

Antimasonik kaynaklar Morgan'ın hırsızlıktan karakola alındığı, oradan da bir grup tarafından alındığını ve en son Niagara'da biten hikayeyi anlatırlar. Elbetteki o grup teşhisin bir yıl sonra yapılma meselesini bilerek göz ardı edenlerdendir.

Diğer bir muamma da kitabın basılmaması meselesidir.
Kitap gerçekten basılmadı mı, kapağında 'riding the goat' çizimi bulunan kitap o mu, değil mi bilmiyorum. Ancak böyle bir kitap var ve isteyen evinden bu bilgiye dayanarak do it yourself tarzında komplo üretebilir.

Amerika'da siyasal hayata yeni bir parti girmişti: A.P. (Antimasonik Parti)
Morgan meselesi ile alakalı mıydı? Gazeteler dergilerin yanında hızını almış kitleler oy ambarı şeklinde değerlendirilebildi mi? Ceseti bir yıl sonra teşhis eden eşi ile siyasi partinin ne gibi bir diyalogu vardı?
Çok önemli sorular değil bence. İnsanların büyük kısmı inanmak istediklerine zaten inanacaklardır.
Leo Taxil'in itirafı değil, itiraf öncesi iddiaları dikkate alınır ya. O hesap.

Saygılar Sevgiler
« Son Düzenleme: Aralık 14, 2010, 10:33:52 öö Gönderen: ozkann »

Aralık 14, 2010, 11:42:56 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Potentate bu olayı özetle anlatmış ve ne iyi de etmiş.

Ancak 1827 yılında Thurlow Weed ne yapmış? Bu işin sonrası nasıl gelmiş?

Konuyu açmışken Sayın Potentate'den onu da anlatmasını rica edelim. İşin o bölümü belki öncekinden daha da ilginç.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 16, 2010, 08:37:05 öö
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin ADAM'in istegi uzerine Thurlow Weed'in yasamini kisaca ozetleyeyim...

Thurlow Weed 1797-1882 yillari arasinda yasamis bir politikaci/yazardir. Kendisi Albany, N.Y. ta gazete editorlugu yaptiktan kisa bir sure sonra Cumhuriyetci partinin basina gecmistir. Politika hayatina girdikten sonra anti-Masonik hareket baslatmis ve bunun onculugunu ustlenmis olsa da bu hareket cok uzun surmemistir. Bunun asil nedeni her ne kadar Weed'in Masonluga haksizlik ettigini anladi olarak belirtilse de, asil nedeni Weed'in ulusal parti olarak sadece anti-Masonik kampanya ile yeterli oy toplayacagini anlamis oldugundan politika degistirmesidir. 

Sayin ADAM'in belirtmis oldugu 1827 tarihi tam bu kampanyanin baslangicina denk gelir. Aslina bakilirsa Masonluk tabiri caizse bu olaydan "cok ucuz siyrilmistir". Once Morgan Olayi akabinde Weed'in kampanyasi Masonlugun Amerika'da neredeyse sonu oluyordu. Her ne kadar butun bunlar ust uste gelmis olsa da kampanya basarisizlik ile sonuclanmistir, o kadar ki bu tarihten 5 yil sonra 1832 yilinda Mason olan Andrew Jackson, Amerika Birlesik Devletlerinin 7. baskani olarak secilmistir (Andrew Jackson'in lakabi "Old Hickory/Eski Ceviz Agaci" dir). Secim sonuclari anti-Masonik hareketin bir nevi "rafa kalkmasini" saglamistir.

Saygilar

-Potentate

Aralık 16, 2010, 10:04:47 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Potentate, bu konu üzerinde yorumunu belirtirken bana biraz abartmış gibi geldi. Bildiğimce (yanlış olabilir) Thurlow Weed doğrudan bir antimasonik parti kurmuş, William morgan'ı masonların öldürdüğünü, böyle daha birçok cinayet işlediklerini, bunların hepsini ortaya sereceğini ileri sürmüş, böylece bir sansasyon yaratmış ve New York'taki yerel seçimi kazanmıştı. Ancak sonra ne dediğini yaptı ne de yerel yönetimde doğru dürüst bir iş. Sadece antimasonik kampanyasını daha etkili bir biçimde yürüttü. Bir sonraki seçimde de al aşağı edildi.

Sayın Potentate'in yorumunu "abartmış" olarak niteleyişimin nedeni, bu etkinlik New York ile sınırlı kalmıştı. Belki diğer eyaletlerde de kampanya izlenmekteydi ama hepsi o kadar.  (Yanlışsa lütfen düzeltilsin.)

Bu olayın en önemli ve ilginç yönü, tarihe bir de "Antimasonik Parti" diye bir politik partinin yazılıp kalmış olması.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 16, 2010, 06:25:44 ös
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin ADAM-

Acikcasi yazarken abarttigimin ben de farkindayim, ancak olay benim gozumde cok ciddidir. Ilk defa gostere gostere, planli programli bir anti-Masonik hareket baslatilmis ancak bu cok buyumeden sonmustur. Eger sadece olayin tarihi surecine bakacak olursak sizinle hemfikirim.

Olay New-York ile sinirli kalmis olsa bile, Weed'in Republican Party'de cok aktif rol almasi Masonik cevreleri biraz da olsa tedirgin etmistir. Eger kampanya devam ettirilseydi Amerika geneline rahatlikla yayilabilirdi.

Saygilar-

-Potentate

Temmuz 28, 2015, 04:06:03 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluk tarihinde bir dönüm noktalarından biri olabilirmiş...
Güneş ışınları neyse kara toprak için gerçek aydınlanmada odur bu dünyada Doğanlara...

Temmuz 29, 2015, 02:54:20 öö
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Thurlow Weed ,1882 yılında,ölüm döşeğinde, john Whitney 'nin 1860 yılında,Morgan  Cinayetinin tüm Ayrıntılarını ,kendine itiraf ettiğini söylemiş.
Wihtney ve 4 Arkadaşı , nehirden bir tekne kacırıp, Morganı zincire sarıp nehre attıklarını anlatmış.

Bu Anti masonik partinin etkileri, 1834 yılında , Charlestown da, bir manastırı ateşe vermeye kadar gitmiş.
Morganın dul eşinin ,Mormon tarikatının kurucusu , Joseph Smith'in eşlerinden biri oldugu bile söyleniyor.
Şu zamanda , Morgan Affair isimli müzik gurubu bile var.
Saygılar.
« Son Düzenleme: Temmuz 29, 2015, 03:21:32 öö Gönderen: ragnarr »
"Adonai melekh namen"