Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Lazerle Veri Transferi Rekoru  (Okunma sayısı 5172 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 23, 2011, 03:15:16 ös
  • Aktif Uye

Araştırmacılar veri transferinde hız rekoru kırdı. Tek lazer ışınıyla taşınan veri saniyede 26 terabit hıza ulaştı.

Alman araştırmacılar, lazerdeki ışığı renklerine bölerek ayrı kanallarda taşıttıkları veriyle saniyede 26 terabit hıza ulaşmayı başardı.

Nature Photonics bülteninde yer alan habere göre, fiber optik kablo üzerinden gerçekleştirilen lazerle transfer denemesinde ‘Hızlı Fourier Dönüşümü’ yöntemi kullanıldı. Bu yöntemde lazer ışınının içinden 300 farklı renkte ışık ayırt edilerek her birine ayrı bilgi dizileri kodlanıyor, böylece ‘aynı anda çalışan 300 kanallı bir veri yolu’ elde ediliyor.

Araştırmanın ve makalenin sahiplerinden olan Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü araştırmacısı Prof. Wolfgang Freude, aslında saniyede 100 terabit hıza ulaşmanın mümkün olduğunu, ancak amaçlarının maliyet anlamında da gerçekleştirilebilir teknolojilerle en yüksek hıza ulaşmak olduğunu söyledi.

Işık tabanlı veri transfer yöntemlerinin ilk örnekleri tek bir ışık üzerinden gerçekleştirilirken, son yıllarda renk farklılıklarından yararlanarak aynı ışık içinde pek çok kanal açılabiliyor.

Karlsruhe ekibinin ulaştığı 26 tbit/s hızla, Washington’daki dev Kongre Kütüphanesi’ndeki tüm bilgiler sadece 10 saniyede bir yerden başka yere aktarılabilir.

Mayıs 24, 2011, 06:18:43 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Harika bir haber, ancak bu mantıkla çalışacak bir bilgisayar için çok uzun yıllar var sanırım önümüzde. Belki o zamana kadar elektronların hareketiyle çalışan kuantum bilgisayarlar daha çok geliştirilebilir.
Bu tür haberler insanın hayal gücünü genişletiyor. O yüzden çok severim.

Teşekkürler sayın poyraz06..
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 24, 2011, 11:27:07 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Aslında bence bu tür teknoloji çok uzakta değil. Birkaç yıla alırız haberlerini :) Bir teknoloji ilk yapım aşamasından sonra inanılmaz hızlı bir şekilde ilerleme kaydediliyor. Bakalım neler olacak :)

Mayıs 24, 2011, 11:34:25 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Evet ilk adımdan sonra çok hızlı ilerliyor. Ama böyle bir teknoloji hdd'den işlemciye, anakart'a kadar bir devrim demek. Şimdiye kadar bilinen her şey değişebilir. Bu yolla çalışacak bir anakartın mimarisini bile düşünmek baya bi zor :)
Ama şu var ki oldukça heyecanlı bir süreç olacak sanırım.
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Şubat 04, 2012, 12:18:08 öö
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Ulaşılan hız gerçekten mükemmel. Fakat Prometheus arkadaşın söylediği gibi bunu başarmak için ya da bunu sunacak sistemleri oluşturmak için daha çok yıl var önümüzde. En azından Elektronik bileşenler, hdd ( ssd ler bile en fazla 1000 mb ye çıkıyor şuan o da PCI Express yollu ) ve diğer bileşenlerde de gelişme yaşanmadıkça bu tarz bir teknoloji şuanda evlerimizde mümkün görünmüyor. Fakat hükümet ya da büyük depolama sistemlerine sahip You Tube, Google ve Facebook gibi şirketler bu hızlarda olmasa dahi en azından bu mantıkla daha hızlı sistemleri kurabilirler. İnşallah bu yöntem mantığı ile yakın zamanda daha da hızlı veri transferi yapabilecek sistemlere kavuşmamız mümkün olur.
Tercihler yaşam kalitenizi belirler..!

Şubat 13, 2012, 12:22:06 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saniyede 26 terabit hız, wow inanılmaz geliyor insana !

Şubat 13, 2012, 10:18:09 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

o kadar hızı kaldıran hdd de önemlidir, yoksa hdd yazma hızı kadar transfer gerçekleşir,
bu tarz sistemler genelde uydular arası veri transferi ve süper iletkenlerin imkan sağladığı teknolojilerde kullanımı mümkündür....
Süper hızlı HDD'ler yolda

Alıntı
Bir nanosaniyenin 10 binde biri hızında çalışan lazer, manyetik bir alana ihtiyaç duymadan terabaytlarca veriyi saniyeler içerisinde yazabiliyor.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/19895165.asp

Saygılarımla,
418

Kasım 19, 2012, 12:18:40 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Aslında Lazerle veri transferi özellikle kuantum bilgisayarların ve denildiği gibi uydulara erişimin en iyi yollarından biridir.
Size daha önce yaptığım ve sağlam kaynaklardan temin ettiğim haberi yolluyorum.
http://www.gercekbilim.com/143-km-ile-kuantum-isinlanma-rekoru-kirildi/

Haziran 12, 2015, 01:33:31 öö
Yanıtla #8
  • Yeni Katilimci
  • *

Değerli arkadaşlar, merhaba.

Karasal noktalar arasında laserle data iletişimi kurmaya çalıyorum. Çalışmalara katılmak, bilgi alışverişinde bulunmak isteyen arkadaşlara şimdiden "hoş geldiniz" diyorum..