Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: BİLDİĞİM KADARIYLA YAŞADIGIMIZ İLDE MASON LOCASI YOKSA MASON OLUNAMIYOR!  (Okunma sayısı 13277 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 21, 2012, 02:11:47 ös

Afyonda ikamet etmekteyim aslen izmirliyim,masonlugu netten araştırmalarım sayesinde buldum. Başımdan geçen ezoterik olaylar sonucunda yıllar süren araştırmalarım sözkonusu olmuştur. Benim gibi araştırmacı bir kitleninde bulunup bulunmadıgını merak ederken masonlarda aynı paralel dogrultuda çalışmalarının vede ritüellerinin bulundugunu ögrendim. Merak ettigim husus Afyonda bulunmaktayım burda mason locası bulunuyormu bu birinci merak ettigim husus, bir diger merak ettigim husus ise İzmirde de bir evim mevcut bir sene sonra orda ikamed etmeye devam edecegim bu sebepten İzmirde bir locamız varmıdır?


Ocak 22, 2012, 02:03:39 öö
Yanıtla #1
 • Ziyaretçi

Resmi olmayan cevap (yani bilgime göre) derneye kayıtta dernek lokallerinin bulunduğu ilde ikamet etmek önemli değildir fakat masonlukta lokal ve localara gitmek gerekir. Yani kriter değil ama bir etmen kısacası.

Ayrıca İzmirde hizmet binası bulunmaktadır.

Burada meselelerde biri kişinin başından ezoterik olay gecemeyeceğidir. Ezoterik bir olay ezoterik bir grubun içerisinde olan bir olaydır. Ezoterik bir kültür varsa da bunun paylaşılmayacağı öğretilir. Kelimeyi yanlış anlamda kullandığınızı düşünüyorum. (paranormal mi demek istediniz aceba diye düşündüm)

Masonluğa girmek il ile alakalı değil öyle olmak ve size iki masonun sponsor olması ile alakalıdır.


Ocak 22, 2012, 02:41:44 ös
Yanıtla #2
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 89
 • Cinsiyet: Bay

Ezoterizm bir konudaki derin bilgilerin ve sırların ehil olmayanlardan gizlenerek, bir üstad tarafından sadece ehil olanlara inisiyasyon yoluyla öğretilmesidir. Ezoterizm bir din veya bir inanç sistemi değildir. Çoğunlukla ezoterik yani ezoterizm ile ilgili veya ezoterizme dair şeklinde kullanılır.

Kaynak : Wikipedia

Yani Ezoterizme dair birşey yaşayabilmek için inisiyasyon gereklidir.

Öncelikle,

Alıntı
masonlarla aynı doğrultuda çalışmalarının ve ritüellerin olduğunu öğrendim

Bu cümlenizi biraz daha açarsanız sanırım forumdaki üye kimseler daha rahat yorumda bulunabilecektir.

Sorunuzun Localarla ilgili olan kısmına gelince, abezethibou'nun da söylediği gibi Locaların bulunduğu ilde ikamet zorunluluğu yok.Lakin Mason kimselerin aktif olarak toplantılara katılması beklenir.

Mason bir kimse bildiğim kadarıyla Eğer henüz 3.derece yani Üstad derecesine ulaşmadıysa ülke içinde diğer locaları ziyaret şansı vardır.Yalnızca Üstad kişiler başka ülkelerdeki locaları "Mason Pasaport"uyla ziyaret edebilir.

Lakin bir şehirdeki locaya kayıtlı iken, başka bir şehrin locasındaki toplantılara katılmak için sanırım orayada kayıt yaptırmak gereklidir.(Bir Mason birden fazla locaya kayıt olabilir "Muntazam" Loca olmaları koşulu ile)Omnia in numeris sita sunt/her şey sayılarda gizlidir


Ocak 22, 2012, 04:19:02 ös
Yanıtla #3
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay

Masonluk ile doğrudan bağlantılı olsa da, bu başlıkta yazılanlar üzerine bir şey belirtmekten geri kalmayı yeğlemiştim.

Bunun bana göre bir gerekçesi vardı. Forumda öteden beri bulunanlar bu gerekçeyi bilir. Yeni üyelerimiz de zaman içinde kavralacaktır elbette.

Ancak şimdi, verilmiş bazı bilgilerin içerdiği ufak tefek yanlışları düzeltmenin yararlı olacağını düşündüm.

Bir mason, -derecesi  her ne olursa olsun- üyesi olduğu locanın bağlı bulunduğu obediyansta, yurt çapındaki ve yurt dışındaki (varsa) tüm localarının kendi derecesinin elverdiği toplantılarına konuk olarak katılabilir. Yeter ki düzenli olsun.

Bir başka ülkedeki bir başka obediyansa bağlı bir locanın toplantısına konuk olarak katılması için de, öyle pasaport falan gibi bir belgesinin bulunması zorunluluğu yoktur. Bunun için de üstat derecesine yükselmiş olmak gerekmez. Sadece kendisini tanıtmayı becerebilmesi, bazı yerlerde ilgili mason örgütünce tanınmış bir obediyansın düzenli bir üyesi olduğunu göstermesi gerekebilir.
 
Bu işler öyle sanıldığı kadar zor ve eskiden olduğu gibi çok formaliteli değil artık günümüzde.

« Son Düzenleme: Ocak 22, 2012, 04:28:43 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ocak 22, 2012, 05:06:31 ös
Yanıtla #4
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 154
 • Cinsiyet: Bay

selamlar,
Sayın Volkan Cömert, bilgim dahılınde size yardımcı olmak isterım burdakı MASON biraderlerın affına sıgınarak yazıyorum, MASONLUKTA derece alına bılmesı için loca toplantılarına ve çalışmalara düzenlı katılım esastır, bulundugunuz ilde bir loca olması toplantılaar düzenlı katılmanız için sizin yararınıza olcaktır sanırım sız bunu bılıyorsunuzdur. Bildigim kadar ile İZMİR VADİSİ, İSTANBUL VADİSİ ve ANKARA VADİSİ var ülkemizde yani İZmirde  bir merkez olması lazım. İZmirdeki locanın yerını umarım bir MASON biraderi  size yazacaktır.
sahsim adına bir not :
Alıntı
Başımdan geçen ezoterik olaylar sonucunda
burda ezoterik olaylardan kastınız neydı? Saygılarımla.
Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve selamet ol ..


Ocak 22, 2012, 07:44:52 ös
Yanıtla #5
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 243

Diger Localari ve Obediyanslari ziyaret etmek, Masonun haklari arasindadir. Ancak, ziyaret edilecek Loca'nin ve dolayisiyla Ustad-i Muhteremin, kisinin Mason olup olmadigini, Locasinda duzenli olup olmadigini ve hangi derecede oldugunu dogru tespit edebilmesi zorunlulugu vardir.

Ziyaretcinin, ziyaret edecegi Locaya onceden haber vermek zorunlulugu yoktur. Haber vermeyi tercih ederse ve bunu yeterince onceden yaparsa, kisinin Masonlugu, ziyaret edecegi Loca sekreterligi tarafindan Masonik kanallar vasitasiyla teyit edilir ve ziyaret gerceklesir.

Ziyaretci haber vermeden gelirse, yahut ziyaretcinin Masonlugunun Masonik iletisim kanallari vasitasiyla dogrulanmasina yeterli sure yok ise, ya da ziyaretcinin Masonlugu dogrulanamiyorsa, dogrulanma isleminin ziyaret aninda olmasi gerekmektedir.

Bu noktada dogrulanmasi gerekenleri tekrar hatirlayalim:
1. Mason olup olmadigi,
2. Derecesi,
3. Locasinda duzenli olup olmadigi

Bunun icin birkac yol izlenebilir. Oncelikle, kisinin Mason olup olmadiginin tespiti yapilir.

Eger, ziyaret edilecek Loca'da, ziyaretciyle ayni Loca'da birlikte oturmus kisiler var ise, bu tek basina kisinin Mason oldugunu gostermeye yeterlidir. Burada onemli olan kisisel tanisikliktan cok, birlikte Masonik calismaya katilmis olmaktir. Ornegin, benim Mason oldugunu duydugum bir Kardes olabilir, ancak, eger birlikte calismaya katilmisligim yok ise, aslinda, kanunlara gore, kendisi hakkindaki bu bilgim onun Mason oldugunu soylemem icin yeterli degildir. Bunun yaninda, pratikte bu bazen kati olarak uygulanmaz. Kisinin Mason oldugu bu sekilde anlasilir ise, derecesi kendisine sorulur zira Kardesin derecesini yanlis soylemeyecegi vakidir.

Aksi takdirde, yani kisisel referans olmadigi durumlarda, ziyaretci, teste tabii tutulacaktir. Bu test, herhangibir sekilde yapilmaz. Bir yontemi vardir. Ayrica, testi kimin yapacaginin da bir usulu vardir. Ornegin, ziyaretci gecmiste ustad-i muhterem oldugunu soyluyorsa, onun tecrubesine uygun birisinin testi yapmasi daha dogru olur. Bunun sebebi rituelden ziyade, ziyaretciye saygidandir. Bu testin sonucunda, kisinin Mason olup olmadigi anlasilir. Derecesi de test surecinde anlasilmis olur.

Bu derece konusunda bir parantez acmak gerekir. Masonik dunyanin cok genis bir kisminda, Ustat olmayan bir Kardes ziyaret esnasinda beraberinde, kendi Locasindan veya ziyaret edecegi Loca'dan, yahut ayni obediyanstaki bir baska Loca'dan, kendisine sponsor olan bir baska Ustat olmadan ziyaret hakkina sahip degildir.

Derecesi ve Masonlugu anlasilan kisinin duzenliligi konusuna gelinir. Burada temelde 2 farkli yontem vardir:
1. Uyelik karti var ise, ziyaretci bunu gosterir ve gecerli oldugu tarihler bakimindan buradan bilgi alinir.
2. Ziyaretcinin obediyansinda duzenliligini belirleyen belli sureli kelimeler var ise, onlari bildirir.

Butun bunlarin yaninda, Ustad-i Muhterem, bir ziyaretcinin calismaya katilip katilmamasi konusunda son soze sahiptir.

Bir diger parantezi de soyle acalim. Gayrimuntazam masonlar, sadece kendi Buyuk Localarinin tanistigi diger Buyuk Localarin obediyanslarini ziyaret edebilirler, diger mabedlere giremezler.

Bir de, kendince masonlar var. Bu kisiler de forumda son donemde sik olarak adi gecen cesitli Masonik gorunumlu derneklerin uyeleri. Bu tur Kendince Mason Buyuk Localarina uye kisiler, bu tur ziyaretleri tabiyatiyle yapamiyorlar.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction


Ocak 23, 2012, 02:02:55 öö
Yanıtla #6

Herşeyden önce vermiş olduğunuz cevaplardan dolayı,hepinize teşekkürlerimi sunarım. Cevap bölümlerinizde ezoterik bir gurup çalışmasına katılıp katılmadıgım merak ediliyor sanırım,şunu dile getirmek isterimki ezoterik bir gurup çalışması içerisine girmedim. Başımdan geçen ezoterik diye adlandırdığım,doğa üstü tabiriyle adlandıracagım ve alanında yeterli bilgiye sahip degilken bir deneyim yaşamış olmam neticesinde birçok araştırmalarım söz konusu oldu. Seneler süren araştırmalarım ile okudugum birçok kitapta (gerek Sayın Kemal Menemencioglu nun gerekse sayın Murat Saglam'ın çevirisini yaptığı ) masonların ritüel çalışmalarının olduğunu ögrendim. Ben mason değilim belkide bu yüzden bazı terimlere yabancıyım fakat kabala gibi birçok konuyu senelerdir şuanda oldugu gibi araştırmaktayım. Bire bir irtibat kurabileceğim kişilerin olup olmadığını ögrenmek için yaşadıgım yerlerde loca olup olmadığını merak ettiğimden konu açmak zorunda kaldım. Gerçi konuyu açarkende şununda bilincindeydim bir locaya katılımımın gerçekleşe bilmesi için bir başka masonun tavsiyesi gerekmekte. Yeni ögrenmiş bulunuyorumki Afyonda loca bulunmamakta fakatt İzmirde bulunuyor katılım şartlarını belirtiği için sayın EUREKA ya, hangi illerde bulunduğunu belirttiği için sayın PARK10 na,forumda emeğini büyük ölçüde gördüğüm ve hayranlıkla yazılarını takip ettiğm sayın ADAM a, daha önce duymadığım mason pasaportu ve loca üyelerinin başka bir locaya  (üstad mertebesinde olmayanların) kayıt yaptırmadan gidemedigi gibi bilgilerini aktardıgı için sayın  HAİLSTORM, benim ezoterik diye adlandırdıgım ama bir gurup içerisinde bulunmadıgım için telafuz hatası yapmış olmamdaki düzeltmesinden dolayı ve İzmirde hizmet binasının bulunması gibi degerli bilgiyi benimle paylaşmasından dolayı sayın ABAZETHİBOU ya AYRI AYRI TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM. En azından sanal ortamda sorularımıza cevap bulabilmemizi sağladığı için site sahibi ve yöneticilerinede  unutmadan teşekkürlerimi ileterek saygılar sunarım.


Ocak 23, 2012, 08:20:58 ös
Yanıtla #7
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 89
 • Cinsiyet: Bay

Sn.Volkan Cömert, yazımda sanırım bir yanlış anlaşılma olmuş, ben Masonların başka ülkede farklı Locaya kayıt yaptırırken Masonik Pasaport(En azından benim bulunduğum ülkede tanıştığım bir Mason Üstad böyle söylemişti) gereklidir demiştim. Tabiki en iyi cevabı Forumdaki Mason üyeler verecektir
Omnia in numeris sita sunt/her şey sayılarda gizlidir


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
22 Yanıt
31940 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 25, 2018, 08:54:51 ös
Gönderen: karahan
5 Yanıt
9199 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 11, 2007, 10:14:29 öö
Gönderen: Prenses Isabella
39 Yanıt
43298 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 25, 2017, 11:19:30 öö
Gönderen: gfeenatre
21 Yanıt
26662 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 03, 2013, 02:11:33 öö
Gönderen: NOSAM33
GLADIO ve P-2 Mason Locasi ???

Başlatan bilmeliyimgalilei Guncel Konular

4 Yanıt
6283 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 19, 2010, 10:03:39 ös
Gönderen: Escalation
2 Yanıt
4770 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 17, 2009, 11:32:55 öö
Gönderen: MASON
49 Yanıt
80955 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 01, 2013, 10:25:37 öö
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
6119 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 25, 2010, 02:35:28 öö
Gönderen: Cornelius
6 Yanıt
14054 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 14, 2011, 12:35:12 ös
Gönderen: Mustafa Kemal
18 Yanıt
24831 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 15, 2012, 05:27:57 ös
Gönderen: KibagamiXII