Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Şeker Portakalı'na soruşturma  (Okunma sayısı 2369 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 03, 2013, 12:14:41 öö

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın ortaöğretim öğrencilerine okutulması gereken 100 Temel Eser arasında bulunan ve yıllardır binlerce çocuk tarafından da okunan Şeker Portakalı kitabını öğrencilerine ödev veren bir Türkçe öğretmeni hakkında soruşturma açıldı. Bakanlığın önerdiği 100 Temel eser arasında yer alan başka bir kitap için ise İzmir'de işlem yapıldı. Steinbeck’in ünlü ‘Fareler ve İnsanlar’ kitabının bazı bölümleri, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kitapları İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından sakıncalı bulundu.

İstanbul Bahçelievler’deki Behiye Doktor Nevhiz Işıl İlköğretim Okulu’nda görevli bir Türkçe Öğretmeni, geçtiğimiz Kasım ayında öğrencilerine Brezilyalı Yazar Jose Mauro de Vasconcelos'un 1968 yılında yazdığı Şeker Portakalı isimli kitabı okumaları için ödev verdi.

"TÜRK ÖRF VE ADETLERİNE AYKIRI"

Çocuğunun ‘Şeker Portakalı’ isimli kitabı okuduğunu gören bir veli ise öğretmen hakkında Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) yazdığı şikayet dilekçesinde kitabın Türk örf ve adetlerine aykırı olduğunu ve argo kelimler içerdiğini belirtti.

BİMER’in talimatı üzerine Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, kitabı ödev olarak veren Türkçe öğretmeni hakkında soruşturma başlattı. ‘Şeker Portakalı’ isimli kitabin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaöğretim öğrencilerine okutulması gereken 100 temel eser arasında olduğunu söyleyen Barış Uluocak şöyle konuştu: “Müfettişler, BİMER’den gelen talebi bir emir olarak üzerlerine vazife edinmişler, ancak yüz temel eser arasında var mı yok mu hiç onu kontrol dahi etmemişler. Büyük bir eksiklik. 10 yıllık öğretmen arkadaşımız da şaşkın. Biz de öğretmen hakkında haksız yere soruşturma açanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Kitap fakir bir ailenin çocuğu Zeze’nin yaşadıklarını konu ediniyor. Soruşturma açılması traji komik bir vaka”

Kaynak: HÜRRİYET 2 OCAK 2013
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ocak 03, 2013, 12:22:59 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Şeker Portakalın hem kitabını okumuş, hem de kreşine gitmiş biri olarak söylüyorum ki, ' bu kadarına pes; Bu kadar dar bir zihniyeti hayretler içerisinde izliyorum ! '
Adequatio intellectus et rei

Ocak 03, 2013, 12:49:57 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

gülüyorum aglanacak hlımıze gülüyorum....

gülüyorum sadece  aglamak için gülüyorum, kimler var orda kim duruyor  cocukların kıtap okumasının karşisnda ? gülüyorum sadece aglanacak ahlımıze gülüyorum daah sonar aglarım belkı cunku  aglaycak kımsede yok sanırım ?
Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve selamet ol ..

Ocak 03, 2013, 01:07:42 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Alıntı
İşte "Fazla söze gerek yok" diyen kitapevinin yaptığı açıklama:

"Sakıncalı Fareler

Enis Batur’un Elma’sı kapağındaki Courbet tablosundan dolayı yargılanmaya başladığında şaşırmıştık, Metin Üstündağ’ın haftalık Penguen’de yıllardır çizdiği Pazar Sevişgenleri albümleri yargılanınca gülmüş, “dünya kültür mirası” listesindeki Fransız şair Guillaume Apollinaire’nin CinSel Kitaplar serisinden yayınlanan kitabı Genç Bir Don Juan’ın Maceraları cinsellikle suçlanınca kızmıştık. William Burroughs’un yerleşik edebiyat kalıplarını zorlayarak yazdığı üstelik tam da bunun için yaptığını beyan ettiği Yumuşak Makine “konu ve anlam bütünlüğüne aykırılık” gerekçesiyle yargılandığında ise artık bu mantığı anladığımızı zannediyorduk. Ta ki edebiyat öğretmenlerinin John Steinbeck’i de “gayri ahlaki” bulduklarını okuyana kadar.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NDEN AÇIKLAMA

Steinbeck’in dünya edebiyatındaki yerinden, Fareler ve İnsanlar’ın edebiyat ve hatta sinema tarihindeki öneminden bahsedecek değiliz. Asıl tartışılması gereken sanırız, işleri zaten önlerine gelen kitapları bir gerekçe bularak, kendilerini komik duruma düşürmek pahasına, başlarına iş açmamak adına anlamsız bir rapor yazıp mahkemeye göndermekle yükümlü, bunun için maaş alan ve olumsuzluk  prensibiyle çalışan TC Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu yerine, bir şehirde, İzmir’de, lise edebiyat öğretmenlerinin oturup, bir kitabın iki sayfasını raporlandırarak yasaklanmasını, sansürlenmesini devletten talep etmeleridir. Üstelik telifli bir kitabın tek bir yayıncısının olabileceğini gibi temel bir okur bilgisinden bile yoksunlukla, kitabın eski baskılarından da sayfa numaraları örneklendirerek, gerekçelerini sağlamlaştırmaya çalışıyorlar, takdir edilesi bir çaba.

Bu artık her eserin, kitabın, filmin klasikleşmiş, evrensel bir referans haline gelmiş, insanların zihinlerinde yer etmiş denmesine bakmadan herhangi birilerinin o tanımsız ve son derece öznel “ahlak” kriterlerine uygunsuzluk nedeniyle yargılanabileceği, sansürlenebileceği ya da yasaklanabileceğinin son göstergesidir.

Fazla söze gerek yok,

SEL YAYINCILIK"

ALINTI
« Son Düzenleme: Ocak 03, 2013, 01:16:11 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 04, 2013, 10:55:22 öö
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Şeker Portakalı ile Fareler ve İnsanlar'ı sansürleyen zihniyeti bastacı edenler, en az onlar kadar sapık ve hastalıklı bir ruh haline sahiptirler.
Adequatio intellectus et rei