Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Fesat halka Zalim komutan yakışır...  (Okunma sayısı 3458 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 31, 2013, 06:13:12 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Eskiden bir öğretmenim anlatmıştı iyi bir hikayedir.

Hazreti Ömer döneminde yaşayan bir komutan,halkına sürekli zulüm ediyormuş.Halkı, hz.Ömer'in halkının bulunduğu yere yakınmış.Öyle ki komutanın halkı; hz. Ömer'in kendi halkına adaletli,hoşgörülü,sevecen davrandığından haberdarlarmış.Komutan sürekli en ufak bir suçta kelle kesiyormuş.Halkının ticaretlerinde çok yüksek vergiler alıyormuş.Adı Zalim Komutan diye her yere yayıldı.Sonunda halkının ileri gelenleri bu duruma sıkılmış ve bir gün Komutan'ın yanına gitmişler.İçlerinden biri Komutan'a seslenmiş ''Neden bizlere,halkına bu kadar eziyet eder zulüm edersin?'' Komutan bunu söyleyen adamın yanına gidip sözlerine devam etmesini söylemiş.Adam ''Ömer'in halkı çok mutlu çünkü başlarında Ömer gibi adaletli bir önder var o halkını çok seviyor ve bu yüzden halkı çok zengin.Sen niye bize öyle davranırsın'' diye devam etmiş sözlerine.Komutan adamı dinledikten sonra ertesi gün tüm halkını bir meydanda topladı.Daha sonra onlara şöyle sormuş ''Benim kendini tanıyamayan halkım,benim birbirine sadakati olmayan halkım! Siz benden Ömer gibi olmamı mı istersiniz?''.Halk hep bir ağızdan ''Evet!'' diye bağırmış.Komutan gülümseyerek peki demiş Ömer gibi olurum ama bir şartım var demiş.Halk biraz sevinmiş biraz da şaşırmıştı sonunda hep bir ağızdan ''nedir o '' diye sormuşlar.Komutan meydanı işaret ederek ''Şurada ki büyük ve boş çukuru görüyor musunuz? İşte o çukura gece olunca hepiniz gizlice bir kova süt dökeceksiniz.'' diye şartını söylemiş.Halkta bunu kabul etmiş.

Gece olunca sırayla teker teker çukura kovaları boşaltmışlar ve son bir kişi kalmış.O da Komutan'la cesurca konuşan adammış.Evde bidon bidon süt olmasına rağmen o gidip çeşmede süt doldurması gereken kovaya başına kadar su doldurmuş.Daha sonra dökeceği çukurun yanına gelerek kovada ki suya bakmış ve ''nasıl olsa herkes süt koymuştur ben bir kova su koysam fark edilmez'' dedikten sonra o da çukura boşaltmış.

Ertesi gün güneş açtıktan sonra halk Komutan'ın emriyle çukurun önüne toplanmıştı.Komutan yanındaki dostlarıyla çukurun kapağını açmışlar ve bir de ne görsünler çukur suyla doluydu.İçinde sadece saf su vardı.

Komutan gülümseyerek şaşkın ve korkmuş halkına yaklaşarak ''Şimdi anladınız mı size neden zulüm ettiği mi? Benden Ömer gibi olmamı istediniz ama siz Ömer gibi yüce bir önderi hak etmiyorsunuz sizler ancak benim zalim bir komutanı hak ediyorsunuz.''demiş.

Okuduktan sonra düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Saygılarımla.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Mart 31, 2013, 07:04:51 ös
Yanıtla #1
  • Yeni Katilimci
  • *

Öncelikle emeğinize sağlık , güzel bir hikaye.. Sanırım can alıcı kısmı belirttiğiniz  ''nasıl olsa herkes süt koymuştur ben bir kova su koysam fark edilmez'' kısımı.Burdaki tema nereye cekilirse gelicek bir yapıda.edebiyattan tutun'da siyasete kadar.Benim aklıma Türkiye geldi şahsen :) nedendir acaba?

saygılar ,
/khael
Cogito ergo sum.

Nisan 01, 2013, 08:41:09 ös
Yanıtla #2

Teması, "toplumlar hak ettiği gibi yönetilir." olan  bir hikaye. Suçu başkasına atmak, sorumluluk sahibi olmamak ve sonra da adalet beklemek...
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Nisan 01, 2013, 10:01:58 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sakin halkin böyle olmasinin sebebi komutanin zalimligi olmasin? Nedersiniz?

Nisan 01, 2013, 11:03:54 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Toplumun genelinin tihniyeti  ne ise onların başındaki de onlara layık yönetici olur .
Fakat yöneten firavunsa ; halka sabır etmek düşer taki bir ademoğlu Musa çıkana kadar çek baba çek . Lakin o zamanda seçim yoktu fakat günümüzde seçim sonucu 1 olur ,  2 olur ,  lakin 3 . defa olursa da Hz. Ömer dahi mezardan çıksa o firavunla baş edemez . Anladığım bu ; bu hikayeden .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 02, 2013, 02:57:32 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sakin halkin böyle olmasinin sebebi komutanin zalimligi olmasin? Nedersiniz?

Haklı bir varsayım fakat ikna edici değil diye düşünüyorum.Düşünsenize komutan 60 yıl yaşar halk ise asırlarca...
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A