Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk mu, eşiniz mi?  (Okunma sayısı 10856 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 25, 2014, 12:25:20 ös
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Peki Sayın Hariciler,

Farz edelim ki Masonluk için tahkikata girdiniz. Süreçiniz başladı.
Sevgili eşiniz ile bu durumu paylaştınız.
Eşiniz duruma aşırı tepki verdi.
Ve kesin olarak bu durumu istemediğini size söyledi.

Bu durumda Masonluktan mı vaz geçersiniz yoksa sevgili eşinizden mi?

Saygılar.
Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Ocak 25, 2014, 12:32:05 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Diğer konu başlığındaki paylaşımımı buraya aktarıyorum:

----------------------------------------------------------------------

Sn. İrukanji'nin sorusu ilginç ve üzerinde durulması gereken bir soru... Belki de kimler mason olabilir sorusuna verilebilecek "yazılı olmayan teamüllerden" birisi de budur.

Yazılı olan kurallar bellidir. Ama bir de yazılı olmayanlar vardır.

- Fevri olmamak, tepkilerinde ölçülü olmak.
- Laik olmak.
- Belli bir kültür/yaşam tarzı seviyesinde olmak.
- Sosyal aktivitelerinde uygunsuz ve abartılı durumlara düşmemek (sarhoşluk, vb.)
- Okumayı seviyor olmak.
- vb... başkaları da eklenebilir.

Benim tamamen kişisel düşüncem, bir mason adayının eşinin yukarıda saydığım maddelerden "Belli bir kültür/yaşam tarzı seviyesinde olmak" kriterinin bir göstergesi olduğu şeklindedir. Bir kadın eğer bu durumu sağlıyorsa zaten eşinin masonluğa girmesini memnuniyetle karşılayacaktır. Eğer buna itiraz ediyorsa bir yaşam tarzı/kültür farklılığı söz konusudur. Bu durumda zaten o mason adayı, yazılı olmayan teamüllerden birisini tutturamamış demektir. Tamamen bireysel düşüncem. Eğer kırıcı olduğumu düşünüyorsanız özür dilerim.

Gelelim Sn. İrukanji'nin sorusuna... Bu durumda Masonluktan mı vaz geçersiniz yoksa sevgili eşinizden mi? Bu soruya ben cevap veremem çünkü benim eşim böyle bir durumda mutlu olur ve beni destekler. Desteklememesi için benden ayrı frekansta ve farklı bir kültür seviyesinde bir kadın olması gerekir. Benden ayrı bir frekansta bir kadınla evlenmişsem, o evlilik ne kadar mantıklı ve mutludur, o da tartışılır.

Bir mason olmadığım için bu tür durumlarla ne kadar sıklıkla karşılaşıldığını bilmiyorum. Tahkikatlar sırasında her şey olumlu olarak sonuçlandıktan sonra eşin onay vermemesine dönük bir istatistik verilebilir mi? Örneğin %10-15 gibi??
Live long and prosper.

Ocak 25, 2014, 01:50:26 ös
Yanıtla #2

Masonluk bir yaşam şeklidir yaşamın kendisi değil. Bu nedenle eşi ikna etme çabası önemlidir. Eğer eşiniz ile farklı bir anlaşmazlığınız yok ve size güveni tam ise zaten zamanla ikna olacaktır ve bu süreçte sizde loca ile görüşüp bir süre toplantılara katılmamayı deneyebilirsiniz. Belki bu süreçte locaya üye olan kardeşlerinizle ailecek görüşüp aslında tepki gösterdiği gibi kişiler olmadığını farketmesini sağlamak faydalı olabilir. Yok eğer eşiniz hiç bir şekilde bu durumu istemiyor, ne deseniz de size inanmıyorsa locadaki büyüklerinizle konuşmak faydalı olacaktır. Kanaatime göre hiç bir büyüğünüz bu durumda locayı tercih etmenizi ve eşinizi boşanmanızı söylemeyecektir.
"Bu sır ancak bilinir söylenemez."

Ocak 25, 2014, 01:57:42 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

....... ve bu süreçte sizde loca ile görüşüp bir süre toplantılara katılmamayı deneyebilirsiniz.

Eşin onayı tahkikat sırasında alınır. Tahkikat sırasında mason adayı zaten loca toplantılarına katılamaz. Eş onay vermezse tahkikat olumsuz sonuçlanmış olur ve mason adayı masonluğa giremez.
Live long and prosper.

Ocak 25, 2014, 02:39:56 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kendi öğrenmek istemediği sürece ikna etmeye çalışmazdım
Çünkü kadınlar ikna olsa dahi  sinsi şüpheciliklerini kafalarının bir köşesinde yaşatırlar
Sürekli diken üzerinde olmaktansa Masonluga devam etmeyi tercih ederim
"Bu ıssız dağları, şükranlarını dile getirmeksizin terk edemezsin"

Ocak 25, 2014, 03:29:43 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sorunun cevabı çok basit gibi görünse de bir o kadar zor. Gerek eş olmak, gerek masonluk ikisi de ömür boyu bitmeyen bir süreç ve her iki süreçte de ne kadar kendinizden çok bir şeyler katarsanız, karşılıklı bağlılık o derece artıyor. Her iki süreçte zamanın ve yaşın getirdiği ağırlıkla karşılıklı saygının ağır bastığı bir kurum oluyor.

Bu konu en başta bireyin eş seçimine dayanıyor. İster kız olsun ister erkek olsun bu mason adayı hayatını birleştirmek istediği kişiyle tam olarak bir uyum sergilemesi gerekir. Davranışlar, düşünceler, yaşama bakış açısı, bire bir aynı olmasa da çok yakın olması gerekir. Eğer gerçekten böyle bir eş seçti  ise kişi, kafa yapıları aynı olacağı için bu konuda eş itiraz etmeyecektir.

Ancak masonluk, insanlardan oluşan bir kurumdur. Eh insanlarda hatalarla doludur. Şimdi bir masonun yaptığı hata özellikle ülkemizde bütün kuruma mal edilebiliyor. Komplo teorileri deseniz sürüsüne bereket olduğu da bariz ortadadır. Eş bunları görerek doğal olarak ön yargı ve korku ile yaklaşabilir. İşte burada önemli olan mason adayı olan bireyin eşine izah etmesidir. Eğer gerçekten eşler birbirlerine güvenip inanıyorlarsa elbet saygı gösterecektir.

Oldu ya! Eş inat ediyor. Olmaz diyor, kabul etmiyorum diyor. Madem öyle birey öncelikle üyesi olduğu evlilik kurumuna bağlılığını göstermek adına eşinin kararına razı gelmelidir. Tabi şu tartışılır, karar hatalı veya değil. Kendinize bir bireyi eş seçtiyseniz, yaşadığınız hayat ortaktır. Karşılıklı anlaşma çok önemlidir. Bu işinize gelmiyorsa, evlenmeyeceksiniz... Masonluğa alınma esnasına eş rızası ve gerçekten eşinin kendi isteğiyle herhangi bir baskı altında kalmadan bunu belirtmesinin önemi ne kadar güzel. Çünkü birey eşine saygı göstermeyip kendi bağlı olduğu evlilik kuruma saygı göstermeyip masonluğa dahil olursa. İleride başka bir kurumdan gelen teklif karşılığında aynı saygısızlığı masonluk kurumuna yapmamasına ne engel olabilir ki ? Böyle bir birey tehlikeli bir bireydir. Ona dikkatli yaklaşılmalıdır.

Evlilik kurumunda hayat müşterektir. Öyle gizli saklı olmaz. Karşılıklı sevgi, saygı, riayet ve dürüstlük önemlidir. Aslında yaşam biçimi olarak da böyle olması gerekir.

BENCE TABİ…
Concordia Res Parvae Crescunt

Ocak 25, 2014, 03:49:02 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dünya düzeninde bulunan en şarlatan ve en aldatıcı kurumun  evlilik oldugunu düşünüyorum .
2 insanın bir ömür boyu birbirlerinin herşeylerine katlanmasını anlayamıyorum
Eğer bu bir sınav ve insanı değerlendirme biçimi  ise   iğrenç bir yaptırım olarak görüyorum

Sevgi - aşk ve bağlılık 2 kişi arasında paylaşılamayacak derecede önemli olgulardır .
Bizi mahfeden ve bitiren geleneklerimiz , bu gereksiz alışkanlıklarımız ve doğru olduguna mutlak derece inandığımız bu küçük yaptırımlardır .

Konuyu saptırdıgım için kusuruma bakabilirsiniz .
Saygılarımla

Ocak 25, 2014, 04:48:16 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Dor evlilik kurumu bakımından dünyanın mutsuzlarından sayılabilir; 50 yılını kutlayan mutlu evliler bulunduğunu da bilelim.

Evlilik kurumu salt aşk ile falan yürümez. Bu işin içinde daha birçok etken vardır. Bunların en önemlileri de paylaşma, anlayış ve özveridir.

İşin ilginç yanı, paylaşma, anlayış ve özveri, başarılı ve sürekli bir masonik yaşamda da kaçınılmazdır.

Böyle olunca, önce Sayın Spock, sonra Sayın proxima'nın bu konuda söyledikleri hiç de yabana atılır sözler değildir.

Masonluk ya da bir başka kurum ya da bir başka uğraşı, hatta doğrudan meslek ya da zanaat, zevkler, karşısında beğenmezlikler, yaşam görüşü ya da felsefesi gerek evlilikte gerek  Masonlukta çok önemli etkenlerdir.

Bir kişi yaşamıyla Masonluğu özdeşleştirmeye hazırlanıyor fakat eş bunu şu ya da bu nedenle paylaşamıyorsa, o aile kuruluşunda bir noksanlık, bir yanlışlık var demektir. Bir mason adayı bundan ötürü Masonluktan cayıp, eşi lehine özveride bulunabilir. Kutlanasıdır. Fakat masonlukta baş göstermiş olan bu uyuşmalık bir başka alanda mutlaka çıkacaktır; kim bilir belki çıkmıştır bile. Her keresinde kutlanası özverilerle yürümez evlilik kurumu; bunlar karşılıklı olsa bile...

Masonluktaki çalışmalarına eşlerini hiç bulaştırmayanlar, evde Masonluğun M harfinden bile söz etmeyenler, mason kardeşleriyle olan ilişkilerinde onları eşleriyle tanıştırmaktan bile sakınanlar, özetle yaşamlarındaki bu iki kurumu birbirinden apayrı tutanlar da vardır. Onların durumu ise daha acınası aslında. Aynı apayrı tutuşu başka kurumlar için de yapabilirler. Onları Masonluğa ve o diğer kurumlara kabul etmiş olanların, hele onlarla evlenenlerin durumu ise daha da acınası.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 25, 2014, 05:07:27 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aile kurmayı yahut evliliği  en küçük birim olarak kabul edeceksek
Yaşadığımız binayı
sokağı
mahalleyi
şehri
ülkeyi
ve dünyamızı evliliğin  üst birimleri olarak adlandırmamız yanlış olmaz diye düşünyorum .

insanların bunlardan sadece en küçüğüne odaklanıp ve sadece o birimin  mükemmelliği için uğraş vermesini kabullenemiyorum

Sizin ve diğer üyelerin yorumlarında ki gerçeği görebiliyorum ama bunun şartlı ve mecburi bir kabulleniş olduguda kimse yalanlayamaz .

Ocak 25, 2014, 05:11:34 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Fakat Sn. Dor, Masonluk felsefesine göre, ülkü mabedinin kurulması küçükten büyüğe doğru gider.

Önce kişinin kendisi --- sonra yakın ailesi --- uzak ailesi --- dostu/arkadaşı --- binası --- sokağı --- mahallesi --- şehri --- ülkesi --- gezegeni

Dolayısıyla en küçüğe odaklanmak şarttır. Biri olmadan diğerleri de olmaz.
Live long and prosper.