Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bağımsızlık Nedir, Sembolleri Nelerdir ?  (Okunma sayısı 7461 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 04, 2015, 03:36:44 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

Bağımsızlık, Barış, Refah, Özgürlük, Huzur, Yönetim, Siyaset, Hukuk, Ekonomi.
Alm. Unabhüngigkeit, Fr. Independance, İng. Independence.

Bağımsızlık bir devletin iç ve dış işlerinde bağımsız olarak, istediği gibi hareket edebilmesi.

Bağımsızlık, bir milletin veya bir devletin, kendi vatandaşları veya nüfusu tarafından özgürce yönetilebilmesidir. Yani egemenlik haklarının başkasının elinde olmamasıdır.

En genel anlamda bağımsızlık; belirli bir ülke üzerinde ve hükumet ile temsil olunan üstün ve merkezi bir otoritenin hükmü ve gözcülüğü altında, hukuki ve otonom bir düzene bağlı olarak yaşayan insanlardan meydana gelen siyasi bir birliğin, yani devletin en belirgin vasfıdır.

Bir devletin iç ve dış işlerinde müstakil olarak, istediği gibi hareket edebilmesi. En genel anlamda bağımsızlık; muayyen bir ülke üzerinde ve hükümet ile temsil olunan üstün ve merkezi bir otoritenin hükmü ve gözcülüğü altında, hukuki ve otonom bir düzene bağlı olarak yaşayan insanlardan meydana gelen siyasi bir birliğin, yani devletin mümeyyiz vasfıdır.

Aynı anlama gelmek üzere bağımsızlık; bir devletin, devletler hukuku kaidelerine bağlı kalmak şartıyla, bir başka devletin veya üstün bir otoritenin kendi iç veya dış meselelerine müdahalesi olmadan, kendi organlarının serbest takdiri ile icraatını düzenleyip yürütebilmesi ve bu çerçeve içindeki irade serbestisi'dir.

Bağımsızlık kavramının mahiyeti ile ilgili olarak değişik fikirler ileri sürülmüştür. Bu fikirlerin hemen hepsi bağımsızlığı ekonomik, hukuki ve siyasi unsurlara değişik ölçüde ağırlık vererek açıklamışlardır.

Meseleye tarihi gelişim açısından bakıldığında bu üç belirleyici vasfın (ekonomik, hukuki ve siyasi) bazen tek tek, bazen de birbiri ile çeşitli ölçülerde teşkil ettikleri kombinasyonlar halinde bağımsızlık kavramını belirledikleri görülür.

Bir başka deyişle, bağımsızlık kavramının temel belirleyicisi tarihin farklı kesitlerinde ortaya çıkan güçler dengesinin ortaya koyduğu siyasi ve ekonomik tablo olmuştur.

Bağımsızlığın kazanılması ile bağımsızlığın tanınması kavramlarını da birbirinden ayırmak icap eder. Bağımsızlığın kazanılması için onun mutlaka tanınmasına ihtiyaç yoktur.

Siyasi bir camianın bağımsızlığının tanınması demek, bu toplumun devletler hukukunun gerektirdiği devletlik şartlarının yerine getirdiğinin bildirilmesi demektir.

Soruma gelecek olursam:
- Sizce; Bir ülkenin veya bir milletin bağımsızlığının sembolleri nelerdir, neler olmalıdır ?
« Son Düzenleme: Ocak 04, 2015, 03:40:33 öö Gönderen: Kadim »
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org

Ocak 04, 2015, 09:02:27 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

Evet konu altından devam edebiliriz (edebilirsiniz).

Sizce;
- Bağımsızlık nedir ?
- Bağımsızlık hangi anlamlarda kullanılabilir ?
- Bağımsızlık dediğiniz de aklınıza gelenler nelerdir ?
- Bağımsızlık nasıl sembolize edilir bağımsızlık sembolleri nelerdir ?
- Bir ülkenin veya bir milletin bağımsızlığının sembolleri nelerdir, neler olmalıdır ?
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org

Ocak 04, 2015, 01:07:07 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence bağımsızlık hiçbir etki altında kalmadan insanın özgür hür iradesiyle istediği gibi yaşaması.
Bence bağımsızlık kelime anlamı hür özgür demektir.
Bağımsızlık dedince aklıma gelen ilk şey özgürlük.
Bağımsızlık sembolü olarak bildiğim bir sembol yok ama bence bağımsızlık gökyüzünü ifade ediyor. Türk Bayrağı genelde devletimizin bağımsızlığını sembolize ettigini biliyorum. Yani devlet bayrakları bağımsızlığı sembolize ediyor.
Bence bağımsızlık ruhunu özgür kılmaktır. Göğe doğru yükseliştir.Kendini yönetmektir.

🖖🏻

Ocak 04, 2015, 01:09:09 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İstiklal (Bağımsızlık) göklerdedir.
Mustafa Kemal Atatürk.
🖖🏻

Ocak 04, 2015, 02:11:15 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bağımsızlık konusunda görüşürüz ama Mustafa Kemal Atatürk gerçekten öyle mi demiş? Öyle dediyse, bu deyişiyle ne demek istemiş? Yerlerde bağımsızlık yok muymuş?

Bir ülkenin bağımsızlığı söz konusu olduğunda;

Bayrak, bağımsızlık simgesi olarak kabul edilebilir. Fakat bir ülkenin bağımsızlığını vurgulayan bayrağı, simge (sembol) değil, amblemdir. Çünkü sadece o ülkeye özgüdür. Bu ikisi arasındaki farkı bilmeliyiz.

Bu arada Sayın Chosen'in değindiği önemli bir noktayı da göz ardı etmemeliyiz: İnsanın özgür (hür) iradesiyle istediği gibi yaşaması. Bunu açmak gerek.

Bağımsızlık denilince insanın aklına özgürlük gelir, doğru ama bağımsızlk = özgürlük değildir.

Sayın Chosen bir de "bağımsızlık ruhunu özgür kılmaktır" demiş... Bakın işte bu çok önemli. Elbette burada "ruh" sözcüğüyle ne denilmek istendiği de iyi belirtilmeli.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 04, 2015, 03:44:50 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bazı dinlerde Tanrı'nın göklerde oturduğu söylenir.Herkesçe Tanrı bağımsızdır. Bu yüzden  bağımsızlık göklerdedir denmiştir. :)
🖖🏻

Ocak 04, 2015, 04:00:28 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Atatürk bu cumleyi soylemismidir bilmem ama Eger soylemisse Tanri'yi kastetmediginden eminim.

Ocak 04, 2015, 04:20:34 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Atatürk'ün söylemiş olduğu bu söz THK ile ilgilidir.Bir dönem meşhur olmuş şarkıcıların saçma sapan yorumlarını dikkate alacaksak,istikbal bence yerdedir.bkz.istikbal mobilya

Oldu mu simdi?

İstikbal göklerdedir.(M.Kemal Atatürk)

İstiklal göklerdedir.(?)
« Son Düzenleme: Ocak 04, 2015, 04:23:35 ös Gönderen: mbulut »
Görmek, varlığın yükselişidir.

Ocak 04, 2015, 04:29:48 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Chosen'e sormalı, Atatürk o Tanrı'nın göklerde oturduğuna inanılan dinlerin birinden miymiş diye... Hangisiymiş acaba? Bir adı var mıymış?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 04, 2015, 10:39:05 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Atatürk'ün söylemiş olduğu bu söz THK ile ilgilidir.Bir dönem meşhur olmuş şarkıcıların saçma sapan yorumlarını dikkate alacaksak,istikbal bence yerdedir.bkz.istikbal mobilya

Oldu mu simdi?

İstikbal göklerdedir.(M.Kemal Atatürk)

İstiklal göklerdedir.(?)

Evet istikbal yazacağıma istiklal yazmışsım Afedersiniz
🖖🏻