Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dindarların Mason Olma Hususu ve Çelişkisi  (Okunma sayısı 9223 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 31, 2015, 04:46:35 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar saygıdeğer üyeler.Masonluk hiç bir zaman dindar diye bir insanı reddetmemiştir.Her inançtan insanı, yobaz olmamak koşuluyla kabul etmiştir. Lakin merak ettiğim bir husus var. İslamda şeytan taşlamak,uzun borusu olan bir iblise inanmak,sabah namazına kalkmadığı zaman kişinin üzerine idrarını boşalttığına inanmak,cinlere inanmak vs. gibi ayet/hadis birlikteliğiyle zorunlu kılınmış hususlar var. Bu hususlar ne insan aklının,ne bilimin kabul edebileceği birşey değildir. Ve yine bunlar 'hurafe'  başlığı altında ele alınabilir.Ayrıca İslam inancında kesinliği kabul görmüş ayet ve hadisleri reddetmenin kişiyi dinden çıkartacağı önemle vurgulanmıştır. O halde masonluk, bünyesine nasıl olur da şeytanın orada bağlı olduğuna inanıp duvarları taşlayan, üçer dörder kadın almayı savunan, daha önce hiç görmediği,duymadığı cinlere inanan,üzerine idrarını boşalttığı uzun borulu bir iblise inanan kişiyi kabul eder? Bu elbette ki islam için değil bütün benzeri inançlar için geçerlidir.Yazdıklarımın yanlış anlaşılmasını istemem. Yukarıda saydığım hususlar 'iman' başlığınca kabul görmektedir. Eğer bunlara dair bir kanıt olsaydı inanç değil bilimsel keşif olurdu. Masonluk elbette ki inancı reddetmez lakin hurafe ve aklın,bilimin imkan kılmadığı, insana değeri alçaltan inançları da barındırmaz. Teşekkür ederim

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ocak 31, 2015, 08:56:26 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn.Ancients öncelikle terimler konusunda uyuşmak gerekir.Masonluğa kabul edilmesi için kişinin yobaz olmaması gerektiğini söylüyorsunuz.Yobaz yerine bağnaz kelimesini kullanmayı tercih etmek isterim...

Düşüncelerimi paylaşmadan önce mason olan dindar kişinin tanımını öğrenmek isterim.

Ayrıca Geleneksel masonlukta ''yüce yaradan inanma'' zorunluluğu vardır.Yani yaratıcıya inanç zorunluluğu,herhangi bir dine değil.Masonluk kişilerin dini inançlarına karışmadığı gibi dini inançlar üzerine konuşulmasını istemez...

Ve ilginçtir ki locada çalışmalar sırasında hurafe olarak nitelendirilen ayetler,kutsal kitaplar açık tutulur...

Peki neden ?
Görmek, varlığın yükselişidir.

Ocak 31, 2015, 10:01:19 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Elbette masonluk için dindar şartı olduğunu söylemek istemedim. Yanlış anlaşılmak istemem. Lakin bagnazlikla değerlendirirsek kutsal kitabında kadınların alt sınıf sayıldığı, üçer dörder kadın hakkı verildiği, cinsel yönden hak verilmeyen ve herhangi bir isyan niteliğinde ses çıkarması durumunda dövülmesi önerilen, duvarları taşlatan, cinleri anlatan he daha akıl, bilim, mantık dışı bir çok şeyi içerisinde barındıran inancı kabul etmiş, kendisine uygun görmüş bir kişiyi masonluk bünyesinde nasıl barındırır?  Belkide değişme ışığını görmüş ve o yüzden kabul etmiştir. Bu konuya elbette bir hkembl üyesi gerekli cevabı verecektir diye düşünüyorum. Teşekkür ederim. Saygılar..
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ocak 31, 2015, 10:19:59 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Merhabalar saygıdeğer üyeler.

Konuya bu şekilde başlangıç yapmanız nedeniyle paylaşımda bulunmuştum.

Umarım sorunuza HKEMBL üyesi bir mason gerekli cevabı verir.

Saygı ve Sevgilerimle

Not: Bana göre dindar insanın tanımlarından birini; dini liderler dışında başkalarının görüşlerine, düşüncelerine önem vermeyen insan olarak nitelendirilebilir.

Ocak 31, 2015, 10:21:54 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Hayır hayır özür dilerim beni yanlış anladınız ben siz sevgili ve değerli üyelerin görüşlerini de almak istedim sadece konuya net ışığı bir masonun tutabilecegini belirttim. =)
Gnothi Seauton

Ocak 31, 2015, 10:37:47 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Yanlış anlamam nedeniyle özür dilemenize gerek yok sn.Ancients.

Sizin ve benim belirttiğim gibi geleneksel masonluğun inanç konusundaki şartlarını forumun birçok yerinde bulabilmek mümkün.

Forumda geçirdiğim zaman içerisinde gördüğüm; masonların bu tip konulardan uzak durması veya bu tip konulara dahil olurken ''bunlar benim kendi düşüncelerim,masonluk ile alakası yoktur'' diyerek görüşlerini bildirirler.O yüzden bu konu başlığının altına net bir cevap verilmeyeceğini fakat sizi net cevaba ulaştıracak görüşlerin paylaşılabileceğini düşünüyorum.Umarım öyle olur.

Ocak 31, 2015, 11:55:29 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Anladım sayın mbulut. Haklısınız. Teşekkür ederim. Saygılar...
Gnothi Seauton

Şubat 01, 2015, 09:20:20 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada öncelikle bazı kavramların yeniden tanımına -anımsatma ya da tekrar da olsa- gerek var.

Din nedir? İnanç li farkı nedir? İman nedir?

Dinin kurallarını kim belirler?

Kime dindar denir?

Bu tanımlar Masonlukta da geçerli midir, yoksa orada farklı tanımlar mı yapılmaktadır?

Yoksa Masonlukta kavramların doğru tanımıyla bir uyumsuzluk yoktur da, kimlri kendlerine göre farklı tanımlar mı yapmaktadır?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 01, 2015, 10:36:09 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn. Ancients şu linkte bazı sorular sormuştu: http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=17432

Buradaki soruları da o konu başlığı altında devam ettirse daha iyi olacaktı. Orada "Gerçek anlamda bir dindar, mason olabilir mi?" diye sormuştu... Buradaki soruları da bu daha önce sormuş olduğunun devamı niteliğinde. Ben orada cevap verdim ve "dindar kişi" için 4 sınıflandırma yaptım. Bana göre, "İslamda şeytan taşlamak,uzun borusu olan bir iblise inanmak,sabah namazına kalkmadığı zaman kişinin üzerine idrarını boşalttığına inanmak, vb.", benim diğer konu başlığı altında yaptığım tanımlardan "b" şıkkına girmekte. Yani benim fikrime göre, bu tür şeylere inanan kişiler, daha önce de söylediğim gibi "kutsal kitaplarda yazanları, dini yozlaştıran kişilerin anlattığı şekilde literal olarak algılayan" kişilerdir. Cinlere inanmayı bunun dışında bırakalım isterseniz, o konu ayrı. Farklı boyutlarda neler olduğunu görecek beyin yapısına veya teknolojiye sahip değiliz.

Diğer konu başlığı altında da söylemeye çalıştım. Oradaki şıklardan birisi bana göre uygun değildi. O şık "b" şıkkıydı. Sn. Ancients'ın şimdi sorduğu sorular için de aynı durum söz konusu. Tek bir farkla: İblis, taş, uzun boru, idrar gibi kelimeleri birer sembol olarak algılayıp, farklı anlamlar yükleyenler var ise, o ayrı... Fakat zaten o kişiler de "b" şıkkı altında sayılmazlar. Nitekim ben bu yazıyı yazmakla bile "b" şıkkındaki kişiler için "küfür" suçunu işlemiş oluyorum ve katlim vacip öyle değil mi?

Sn. Ancients "nasıl olur da Masonluk bu kişileri kabul eder?" diye soruyor. Kabul ediyor muymuş gerçekten?

Demek istediğim şu... Sizin her dindar dediğiniz kişi böyle hurafelere inanacak değil. Acaba Mevlana veya Hallacı Mansur veya İbn-Al-Arabi bu tür şeylere inanıyorlar mıydı? Gidelim soralım Bektaşi aydınlarına, bunlara inanıyorlar mı diye... Ya da Yaşar Nuri Öztürk'e soralım... Dindar, imanlı ama aydın kişiler de vardır. Masonluğa girecek kişi taassuptan uzak bir kişi olmalıdır ama elbette dindar olabilir.

Live long and prosper.

Şubat 01, 2015, 10:46:31 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Saygıdeğer cevabınız için teşekkür ederim sayın Spock. Şahsi görüşüm de bu yöndedir. Mevlana Yunus Bektaşi gibi zatlar elbette ki aydın islami yaşayan zatlar lakin hac vazifeleri ve şeriat hükümlerine yani ''farz/zorunlu'' kılınmış bir çok şeyde hurafe niteliğinde inançlar mevcut. Ve yine aynı islam bu inançları reddedenin murted yani dinden çıkan olduğunu söylemektedir. Elbette aydın insan dinin, tekamulu icin sadece bir yol olduğunu bilir ve iyi bir insan olma hedefinden saşmaz ise işte o zaman gerçek bir müslüman ve mason olur düşüncedindeyim.

Saygılar...
Gnothi Seauton