Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason olmak için bir mason tanımak.  (Okunma sayısı 4870 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 15, 2016, 11:01:40 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhabalar.

Aslında forumda birçok kez sorulmuş olan bir sorudur "Mason olmak için bir masonu tanımak gerekli midir?" sorusu. Genellikle de cevaplar bellidir. Ben
bu soruya farklı bir noktadan yaklaşmak istedim. Umuyorum sitede daha önceden irdelenmiş bir konuyu tekrarlamış olmam.

Mason olmak için bir masonu tanımak gerekli midir? Evet. Başka yolları var mıdır? Evet.

Her ne kadar bu soruların cevapları birbirine zıt gibi görünse de forumdaki bilgili dostlarımızdan edindiğimiz cevaplardan bu sonuçları çıkarmak mümkün
diye düşünüyorum. (Yanlış düşünüyorsam lütfen düzeltmeme yardımcı olunuz.)

Benim burada sormak istediğim soru az önceki cümlemde bahsettiğim "başka yollar"la ilgili. Ama benim bahsettiğim "başka yol" genelde bahsedilen 'gidip
bir mason locasına başvurmak' değil.

Lafı uzatmadan, sizi de daha fazla sıkmadan sorumu sorayım. Bir mason tanımamız gerekli. Peki tanıdığımız kişinin de bizi tanıması gerekli mi?

İlk bakışta biraz saçma bir soru gibi gelebilir ama şöyle açıklayayım. Tanıdığımız bir masonla (bizi tanımayan ve bilmeyen), mason olma isteğimiz ile ilgili iletişime geçersek; bizi tanımasını, yönlendirmesini, yol göstermesini ve uygun görürse bu isteğimizi gerçekleştirmemizde bize yardımcı olmasını istersek bunu nasıl karşılar. Veya bu doğru bir yol mudur? Tercih edilebilir bir yol mudur? Buradaki mason dostlarımız kendilerine böyle bir istek gelseydi, bu isteği nasıl karşılarlardı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla....
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Eylül 18, 2016, 02:29:41 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın MMT'ye çok kısa ve net cevaplar vereyim.

Evet o Masonun da sizi tanıması gerekir. Hatta o da yeterli değildir (yani sadece bir Masonun sizi tanıması yeterli değildir). Teklif eden Masondan ayrı size kefil olacak Masonların da olması gerekir ve onların da sizi tanıması gerekir.

Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Eylül 18, 2016, 02:53:57 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Bir haricinin mason olabilmesi için mutlaka bir mason tanıdığı olması gerekmeyebilir. Forumdaki bazı masonların kapıyı kendilerinin çaldığını biliyoruz. Bunu bir kenara koyalım.

Bir hariciyi locaya öneren mason yani önerici elbette o kişiyi normalde iyi tanımalıdır. Ancak önericinin dışında kefil olacakların tanıması her zaman mümkün olmayabilir.

Pratikte olay şöyle gerçekleşir: Bir mason  tanıdığı, uygun gördüğü bir hariciyi  locaya önerir. Öneri sonrasında işlemler başlar. Hariciyi tanıyan başka mason olmasa bile kefil olacak masonlar bulunur.  Yani aday uygun bulunursa desteklenebilir.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Eylül 18, 2016, 04:17:15 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Hic Mason tanıdığım yok diye üzülürken, üzerimdeki örtüleri atınca çevremdeki insanların gelip kendilerinin ben camianın içindeyim sana kefil olurum demelerine şahit oldum. O yüzden her sey kendinizde başlar her türlü bagnazlığı sorgulamakla başlar. Her ögrendiğimiz ne kadar doğrudur ki?
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Eylül 18, 2016, 05:13:09 ös
Yanıtla #4

Zaten çevremizdeki her bir kişinin ille de bir parçası Mason'dur.Zamanın her hangi bir anında, bir Mason'un veya Masonluğun, karanlığın içinde yakmış olduğu tek bir ateş kitleleri kendine çeker.

Bu Ateş; "sabırlıdır,suskundur,merhametlidir";"vereceği ilhamın gücünün anlaşılmasını beklemez" Zamanların,Sınırların ve Geleneklerin ötesini aydınlatır.

İnsanlar beğendikleri tavırları,duruşları,düşünceleri, istemli ve yahut istemsiz özümserler; doğamız budur."Anlamak istemeyiz almak isteriz" Öğrendiklerimizi kendi düşüncemiz gibi yaymak isteriz.

Konu başlığına döner isek:

İnsan kendi Karanlığının içinde bir ateş yaktığında,kişinin fark edeceği ilk olgu, diğer yanan ateşler olacaktır.
Sen Özelsin

Eylül 18, 2016, 08:53:52 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Öyle ya da şöyle...
Masonluğun amaçları yolunda çalışmak için Masonluğa girmek gerekmiyor.
Mason olmadan Masonluğun amaçları doğrultusunda çalışan çok insan var.
Bu amaçları pek de umursamayan, olanakları bulunmasına kaşın hiçbir çaba göstermeyen masonlar daha da çok.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 18, 2016, 09:21:44 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Haklısınız sayın Adam...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Eylül 19, 2016, 09:03:52 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim Sayın Üyeler.

Aslında ilk başta sorduğum soruya ait cevaplar gibi gelmemiş olsalar da, tekrar baktığım da tam olarak sorduğum soruya ait cevaplar olduğunu farkettim.

Tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla...
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Eylül 19, 2016, 09:15:49 ös
Yanıtla #8

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim Sayın Üyeler.

Aslında ilk başta sorduğum soruya ait cevaplar gibi gelmemiş olsalar da, tekrar baktığım da tam olarak sorduğum soruya ait cevaplar olduğunu farkettim.

Tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Bir kişi, Mason olsun ve yahut olmasın; kişi,"Ego" denilen bir kavramın  üst seviyesine çıktığında, potansiyeli olan kişileri görmeye/farketmeye başlar.Mevzunun kilit noktası ise; seçimi yapanların, kişideki potansiyeli görüp/görememesi arasındaki farkları sezebilecek derecede,yetkin bir Mason kitlesi ile muhattap olup ve yahut olmaması arasındadır.
« Son Düzenleme: Eylül 19, 2016, 09:29:37 ös Gönderen: Zig-Zag »
Sen Özelsin

Eylül 19, 2016, 09:29:39 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

"Yetkin bir mason kitlesi" nedir?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.