Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Doğrular ve Yanlışlar...  (Okunma sayısı 1898 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 08, 2017, 02:18:26 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhabalar,

Forumda uzun zamandır gergin bir ortam hüküm sürmekte... Özellikle siyası konulara ve politik gündemimiz ülkemizi olduğu kadar burayı da meşgul etmeyi başarmış gözüküyor... Hadi biraz farklı birşey deneyelim... İnternette gezinirken Onedio isimli bir internet sitesinde masonlukla ilgili bir makale dikkatimi çekti... Bunu hazırlayan editör konuları oldukça birbirine karıştırmayı başarmış... Bu konuyu bu bölüme özellikle açtım... Size göre şu ana kadar incelediklerinize göre bakalım aşağıdaki makale de hataları bulmayı deneyelim... Lütfen hataları bulurken doğrusunu da yazmayı ihmal etmeyelim... Ancak unutmayalım amacımız bağcıyı dövmek değildir. Belki bunu hazırlayan kişi hatasını toparlar... Link aşağıda... Naşlığa önem vermeyin tamamen pazarlama amaçlı yapılmış... İçinde öyle ürküten bişi yok...

https://onedio.com/haber/masonluk-ile-alakali-okudukca-apisip-kalacaginiz-muhtemelen-bilmediginiz-25-urkutucu-bilgi-753885

Kimse çıkmaz ise ne yapalım kendim madde madde konuları işlemek zorunda kalacağım... Öyle olmasın... Çeşitlilik olsun üyeler bilgisini konuştursun :)

Not: Bu makaleyi hazırlayan kişi aslında başka yerden alarak türkçeye çevirmiş. Ancak öyle olmaz... Konu iyi bilinmeli, araştırılmalı ve doğru olan bilgiler ile düzeltilmeli idi...
« Son Düzenleme: Şubat 08, 2017, 02:21:51 öö Gönderen: proxima »
Concordia Res Parvae Crescunt

Şubat 08, 2017, 02:29:39 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın proxima güzel bir konu açmış. Bakalım üyelerimizin katılımı nasıl olacak. Bir yanlışı ben söyleyeyim;

Madde 22 der ki: ''Masonlarda ve daha birçok gizli yapılanan örgütte, güneşe tapma vardır.'' Bu oldukça yanlış bir bilgidir. Masonlukta Güneş'e tapmak yoktur. Güneş'ten de ziyade ''belirgin, kalıpları, çerçevesi olan'' bir şeye tapmak diye bir şey yoktur. Muntazam masonlukta Tanrı inancı vardır. Nitekim bu ''Tanrı'' nın yani bu yüceliğin nasıl olacağı masonların kendi vicdanlarına bırakılmıştır. Bu güç; Allah da olabilir, Yehova da olabilir, Tao da olabilir.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 16, 2017, 06:14:17 ös
Yanıtla #2

Peki 11.maddede geçen 2011'de Norveç'te yaşanan olayın failinin mason olduğu kanısı ne kadar doğrudur?

Ekim 22, 2018, 12:15:32 öö
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba Kardeşlerim, inanç ve hoş görünüze sığınarak benim acizane görüşüm 11.madde deki Norveçli olayın faili kesinlikle Mason olamaz. Kendini geliştirmiş birisi bu şekilde davranmaz. 12.madde ise ben şu anda Mason değilim ama olmak istiyorum. Öyle ise bir biraderim benim hakkımda mahkemede elbette şahitlik yapa bilir. Bunda sakınca ve behis yoktur. Düşüncem böyle umarım yanılmıyorumdur. Masonluk bir öğretidir, önemli olan hatalardan ders çıkarıp bir daha yapmamaktır. Şüphesiz Evrenin Ulu Mimarı var. İnsanda kendi evrimini ve inşasını ışık saçarak tamamlamalıdır.