Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İşik saçan kılıç  (Okunma sayısı 2848 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 22, 2017, 04:44:36 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tekris töreninde kullanilan kiliç bazen adayin basina uzatilir ve üstüne çekiçle üç kere  vurulur.Bazende once basa sonra sag omuz sonra sol omza koyulur ve her seferinde cekicle vurulur mu.

İkinci secenek olan basa, hem sag hem sol omza koyma islemi masonlugun cikis kaynagi olarak gosterilen hristiyanlikla bir baglatisi var midir?

Saygilarimla

Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes

Şubat 22, 2017, 05:34:31 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin ANARCHOSA;

Oncelikle,Roma Katolik Klisesinin 1738 de MASONLUĞU aforoz ettiğinden haberdar mıymış mesela bunu gösteren kişi? Demissiniz bunu bilmiyorum bilseydim zaten bunu gosteren kisinin masonluk hakkinda bilgi yetersizliginden kaynaklanan bir aciklama yaptigini analiz eder ve paylasma geregi hissetmezdim ki  kendim kilisenin masonlugu afaroz ettignden haberim var, hem soru soruyorum hemde arastirdigim iddialari benden bilgisi katbe kat olan degerli forum uyelerine yoneltiyorum

Konu basliklari acarkende onceden paylasacagim konunun onceden aciklanip aciklanmamasini da ozenle bakya gayret ediyorum
Gozumden kacan konular olabilir cunku forumda her turlu bilgi ince ayrintisina kadar anlatilmakta olup bazen aradigim sey paylasilan bir satirlik yorumda olabiliyor.

Sorularimi  ve yonelligim iddalari genellikle midir\mudur soru ekleri getirerek sormam veya paylasmam rahatsizlik vermis ise daha farkli sekilde sorabilir ve farkli konu basliklari acmam, diger uyelerin heves ve ilgisi kirmissa OZUR DİLERİM tum uyelerimizden

Fakat foruma degecek  seyler paylasmayi ve farkli konu basliklari acmayi ve en iyi bu sitede sorularima karsilik verilecegini bildigimden bu sekilde hareket etmekteyim

Sayin ANARCHOSA, forumda hevesinizi ve ilginizi kiracak tutumlarimdan dolayi tekrardan ozur dilerim

Saygilarimla...
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes

Şubat 22, 2017, 06:39:06 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Yahudilikle bağlantılı desem belki olabilir tamda emin değilim .En doğrusunu Masonlar bilir ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 22, 2017, 09:59:05 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kimi masonlar bilir; ancak öyle değil biraz farklı biçim(ler)de...
Nasıl diye sorarsanız, burada onun yanıtı verilemez; 17. madde hatırlatılır.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 22, 2017, 10:52:59 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Peki ben yine bu baglamda cevabi verilecek bir soru sorayim a8 17. maddeyi ihlal etmeden).

Su an okudugum masonlukla ilgili, hatta ikinci defa okuyorum, kitapta Tekris töreni, tabi daha cok sözlü bölümleri olmak üzere, anlatiliyor. Ayrintiya girmeyeyim.

Benim sorum, bü tür ritualler genelde bütün dünyada aynimi? degil ise eger, Loca´dan Loca´ya mi, Büyük Loca´dan Büyük Loca´ya mi, ülkeden ülkeye mi yoksa anlayistan anlayisa mi degisiklik gösterir?

Şubat 23, 2017, 08:57:40 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Adam aciklamalariniz icin tessekur ederim.

Sayin Tij guzel bir soruya deginmissiniz

Saygilarimla.
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes

Şubat 23, 2017, 06:59:03 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Şubat 23, 2017, 08:45:51 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ritüeller, büyük localarda birinden diğerine farklılık gösterir. Dolayısıyla ülkeler arasında farklar vardır. Büyük doğularda her loca kendi ritüelini düzenler. Bazı büyük locaların ise, benzer ama biraz farklı birkaç ritüeli vardır.

Şubat 25, 2017, 08:27:06 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Buraya bir de ek yapalım:
Masonluk'ta "ışık saçan kılıç' diye bir simgeye hiç rastlamadım. Benim bilmediğim bir ritte olabilir mi?

Şubat 25, 2017, 09:43:01 ös
Yanıtla #9

Işık sacan 5 köşeli yıldız ile karışmış yanlış bir ifade olabilir mi ?

Doğu'dan yükselen bilgelik ateşi ve bu ateşin deha'daki yansıması.Bağnazlık ve tabulardan uzak bilmin ışığında olan İnsan'ın tasfiri.Her yöndeki insanların bu bilgelik ateşi ile aydınlanması.İnsan'ı yücelte bilecek tek şeyin yine İnsan olması.

Başlangıç ve sonsuzluğun tasfiri "Alfa-Omega" Kısaca: A-O

A: Zeka'nın batı'dan Hiyerarşik öğrenim yükselişi; micro farkındalık.

O: Aklın  doğu'dan evrensel sonsuz ilhamları;  macro farkındalık

Alfa-İnsan(5)-Omega (3'ü de bir varlığın bütününde...)

İlk İnsanların ilk çıkardıkları ses dizini "AO" dur.

Saygılar-Sevgiler
« Son Düzenleme: Şubat 25, 2017, 10:08:48 ös Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin