Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sihirbaz Houdini  (Okunma sayısı 21681 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2006, 10:28:34 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

O da bir Masondu...

Sihirbaz Houdini Kardeş’e ait... 
Kutsal Kitap

Harry Houdini’nin 1926’da ölümünden sonra eşi Beatrice, sihirbaz sanatçıya ait Kutsal Kitabı dostları Jerold Horwitz’e vermişti.

Charles R. Horwitz, babasından kendisine miras kalan bu değerli emaneti Şikago’da, 855 numaralı King Oscar Locası’nın müzesine hediye etti.

1919 baskısı, 22 x 20 cm boyutlarında, 6 cm kalınlığında, takriben 2.5 kg. ağırlığında, deri kaplı ve kabın üzerinde altın varak harflerle yazılı kitabın içinde “Ex Libris, Houdini” yazısı var.

Kitapla birlikte müzeye Houdini’ye ait fotoğraflar da verildi.

Houdini Kimdir?

Ehrich Weiss (Weisz) 24 Mart 1874’de Budapeşte’de doğdu.

Ailesiyle birlikte 1878’de Amerika’ya göçtü. Appleton, Wisconsin’e yerleştiler.

Babası, Mayer Samuel Weiss, Zion Reforme Musevi cemaatinde haham olarak görev yaptı.

Aile, 1887’de New York’a gitti. 16 yaşındayken babasını kaybeden Houdini, annesi Cecilia’ya çok bağlıydı.

Sahne sihirbazı ve kaçış uzmanı (elleri, ayakları bağlı vaziyette kapatıldığı kilitli sandıklardan kolayca çıkabiliyordu) Harry, 1913’de resmen Houdini adını aldı. İyi bir trapezci ve dalgıçtı, dalgıç elbisesini geliştirdi. 1910 yılında Avustralya’da temsiller verirken çift kanatlı bir uçak satın alarak Avustralya’da uçan ilk pilot oldu.

Houdini, sessiz sinema zamanında, sihirbazlık konulu, kendi de oynadığı birçok filim yönetti.

Houdini,17 Temmuz 1923 tarihinde, New York’da, 568 numaralı St. Cecile Locasında tekris edildi, aynı Locada Kalfalığa geçti ve Üstatlığa yükseldi.

Garrick Tiyatrosu’nda (Detroit) 24 Ekim 1926 tarihli son temsilinden sonra rahatsızlandı, 31 Ekim 1926’da, 52 yaşında, Grace Hospital’de, peritonitten öldü.
« Son Düzenleme: Haziran 05, 2008, 10:52:10 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 05, 2008, 11:14:17 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Harry Houdini

Harry Houdini, asıl adı Erik Weisz (24 Mart 1874 - 31 Ekim 1926), özellikle, bağlı durumda girdiği kilitli bir sandıktan kurtulma numarasıyla ünlü Macar asıllı ABD'li illüzyonist.

Macaristan'dan ABD'ye göç etmiş bir hahamın oğluydu.Küçük yaşta trapezciliğe başladı.1894'te evlendiği Wilhelmina Rahner, sonraları Beatrice Houdini adıyla sahne gösterilerinde kandisine yardımcı oldu.1900'lerin başlarında Houdini zincir, kelepçe, ip gibi bağlardan ve kilitli sandıklardan kurtulma gösterileri ve tehlikeli numaralarıyla uluslararası düzeyde ün kazanmıştı.Encyclopedia Britannica'nın 13. basımına (1926) yazdığı gözbağcılık maddesinde, başarısını bir ölçüde büyük fiziksel gücüne ve hafif çarpık bacaklı oluşuna bağlıyordu.İğneleyici bir mizah anlayışı olan Houdini sonraları, Britannica okurlarının, bacaklarındaki çarpıklıkla bağlardan ve kilitlerden kurtulması arasında ilişki kurmaya çalışacaklarını umduğunu söylemişti.Tipik gösterilerinden birinde Houdini, zincirlerle bağlanmış durumda bir sandığın içine konuyor, sandık kilitlenip, halatlarla bağlandıktan sonra ağırlık eklenerek bir tekneden suya bırakılıyor, ve suyun altında sandıktan çıkan Houdini tekneye dönüyordu.Gene açık havada gerçekleştirdiği başka bir gösterisinde, yerden yaklaşık 23 m yükseklikte ve baş aşağı asılı durumda, üzerindeki deli gömleğinden kurtuluyordu.

Houdini düşünce okuyanlar, medyumlar gibi doğaüstü güçleri olduğunu öne sürenlerle mücadele ederek bunların şarlatan olduğunu, doğal yollar ve çeşitli hileler kullandıklarını öne sürdü.Bu konuda Miracle Mongers and Their Methods (1920; Mucize Tüccarları ve Yöntemleri) ve A Magician Among the Spirits (1924; Ruhlar Arasında Bir Büyücü) adlı kitapları yazdı.Bütün bunlara karşın Houdini ve karısı ilk ölenle sağ kalanın iletişim kurmaya çalışacağı bir ruh çağırma deneyi yapmaya karar verdiler: Houdini çok daha önce öldü ve karısı, kendi ölümünden (1943) bir süre önce deneyin başarısız olduğunu açıkladı.

Adını Fransız gözbağcı Jean-Eugéne Robert-Houdin'den alan Houdini'nin, The Unmasking of Robert-Houdin (1908; Robert Houdin'in Maskesini Çıkartmak) adlı bir kitabı daha vardır.

Houdini`nin evlilik yildonumu kutlamasi

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 05, 2008, 02:06:16 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

ilizyonist lerin hocasi aydinlattigin icin tesekkurler

Aralık 26, 2011, 09:48:33 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

filmini izlemiştım gercekten çok güzel bir hayat yaşamış kendılerı...
Aydınlanmaya adanmış bir hayat  saygı ile anıyorum... Paylaşım için teşekkürler.
Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve selamet ol ..

Aralık 31, 2011, 05:26:15 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

bilmiyordum houduni'nin mason olduğunu..bir meslektaşı olarak buna sevindim....

Ocak 02, 2012, 02:38:48 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

paylaşım için teşkkürler. yakın zamanda filmini izlemiştim. ama isim farklı verilmişti galiba. teşekkürler saygılar..

Aralık 08, 2012, 07:55:13 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Teşekkürler sayın MASON,
Çok güzel özetlemişsiniz...
Saygı ile
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.