Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Zaman  (Okunma sayısı 1228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 27, 2018, 08:01:49 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 402
  • Cinsiyet: Bay

“bir eylemin yahut olayın içinde geçtiği, geçmekte olduğu ya da geçeceği süre”

olarak tanımlanabilirken

“ölçülmüş, ölçülebilen veya ölçülecek olan bir dönem”

olarak da tanımlanabilir.  Zamanın uzaysal boyutu yoktur. Zaman kavramı, tarih boyunca felsefenin ilgi alanlarından biri olmasının yanı sıra fizik çalışmalarının da önemli alanlarından biri olmuştur.

 

Zaman, rölatif bir kavramdır. Zaman içinde olduğumuz üç mekân ve bir zaman boyutlu olarak ifade edilen uzayzamanın (bu terim birleşik yazılır) soyut olan boyutu olarak da kabul edilir. Zaman olgusu fizikte Latince zaman anlamına gelen tempus kelimesinin baş harfinden gelen “t” harfiyle tanımlanır. Zamanın nesnel  olarak var olup olmadığı, fiziğin en önemli ve çözülemeyen konularının başında gelir.

 

Zamanın akıp akmadığı veya hangi yönde aktığı da aynı şekilde fiziğin en tartışmalı konulardan olup uzayda oluşan her şey zamanın içindedir. Sebep-sonuç ilişkisi  olarak tanımlanan olgu, felsefi olarak, zaman akış oku ile ilgilidir.

 

Zaman, ışık hızı ile de dolaysız bir ilişki içinde olup maddenin ışık hızına yaklaşması durumunda zamanının yavaş akması, ışık hızında durması ve ışık hızı ötesinde de tersine akması gibi hipotezleri de modern fiziğin ve Rölativite Teorisi’nin temelini oluşturan konulardandır.

 

Zamanın tanımı konusunda tam bir uzlaşmaya varılamasa da ölçülmesi konusunda anlaşmazlık yoktur. Zaman, fizikte en hassas ölçülebilen niceliklerden biridir. Bu ölçüm sürecinde herhangi bir zamana ya da zamansal aralığa rakamsal bir değer atanır. Bu atamada sürekli değişikliğe uğrayan herhangi bir fenomen kullanılabilir. Bunlar iki tanedir ve bağımsız ölçeklerdir:

 

“Atomik ölçüm; atomların içsel enerji durumları ve aralarındaki kuantum değişimiyle gerçekşelen elektromanyetik radyasyonun karakteristik frekansıyla ilgilidir.”

“Dinamik ölçüm; gök cisimlerinin çekimsel hareketlerini kullanır ve bu tip hesap ve ölçümler sonucu ay ve güneş takvimleri ortaya çıkmıştır.”
Nosce te Ipsum


Nisan 04, 2022, 11:31:14 ös
Yanıtla #1

Zaman kavramı bir çok anlama gelebilir. Bunu tartışmayacağım ama bununla ilintili birşeyler sormak istiyorum.

Öncelikle temelden başlamak gerekir, anlar.

Yaşadığımız âna göre geçmişteki, günümüzdeki ve gelecekteki anları (zamanın akışını) değiştirmek mümkün müdür?

Birincisi ânlar(zamanın akışı, yönü) seçimlerle ve ya doğal gidişat içinde değişebilir.

Peki insanların ve ya canlıların o ânki gidişatı değiştirerek zamanın yönünü değiştirmesi dışında bir de şu olabilir mi;

Geleceğin ânları, yolları alternatif ânlar olarak evrende kayıtlı mıdır? Yani daha başlangıçta zamandaki olası yollar kayıt altına alınmış olabilir mi? Yani evrenin hafızası baştan çizilmiş olabilir mi?

Çünkü bu sayede evren, zaman yolculuğunu icat etmiş, alternatif geleceklerden, günümüze ve ya geçmişe müdahale edilmesine izin vermiş olabilir mi?

Bunu araştıran bir fizik teorisi ve ya fizikçi var mı merak ettim açıkçası?

(Eski bir fizik olimpiyatçısıydım bu arada. Ama 22 yıldır fizikten uzağım.)

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci