Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 6 ve 9  (Okunma sayısı 2874 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 22, 2019, 11:12:26 ös

Şöyle bir sualim var. Eğer bilen varsa ve anlatırsa sevinirim.

Öncelikle her rakam kutsaldır ve önemlidir. Ama semavi dinlerde genelde 6 rakamı kötücül 9 rakamı ise iyicil olarak değerlendirilir.(egzoterik olarak). Ben de bir ara bunun nedenini düşünmeye başlamıştım ve aklıma mantıklı bir cevap olarak şu gelmişti;

6, şekil olarak baktığımızda, erekte olmuş erkeklik organına benzemekte, yani bir nevi ‘dünyevi istekleri’ sembolize etmekte. 9 ise bunun tersi bir şekil. Yani yaşlanmak ve kemale ermek, dünyevi isteklerden uzaklaşmak gibi.

Bu düşüncemin doğruluk payı var mı?

Dip not; Mümkün olduğunca yumuşatarak anlatmaya çalıştım, lütfen forumdaki kadın arkadaşlarımız içeriği yanlış anlamasın.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 22, 2019, 11:28:00 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhaba,
Ezoterizme göre 9 rakamı mutlakiyetin rakamı. Ölümü ve yeniden doğuşu sembolize ediyor. Zira 9'un bir üst rakamı 10… 10 ise 1'in tekrarından ibaret. İlginç bilgiler de var: Bebek 9 ay ana rahminde kaldıktan sonra ışığı görür.
Bir seviyeden diğerine geçiş rakamı olan 9, bir dünyadan diğerine geçiş olan inisiyasyonun sembolü aynı zamandı. Ezoterizmin kutsal rakamı sayılıyor.
Türk mitolojisinde 9 rakamı:
Türk mitolojisinde dünyayı yaratan kara han, dünyanın tam merkezine dokuz dallı çam ağacı dikmişti. Altaylara göre insanın iskeletinde; baş, bel, diz, topuk, ayak bileği, omuz ve el bileği olmak üzere dokuz ek vardır.
Saygılarımla..

Ocak 22, 2019, 11:29:33 ös
Yanıtla #2

Güzel bir bilgilendirme oldu sayın Vendor. Aydınlattınız beni. Teşekkürler  ;)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci