Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yaratıcıya İnanç Şartı  (Okunma sayısı 7397 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 29, 2019, 03:54:14 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Masonlukta bildiğimiz üzere bir yaratıcıya inanma şartı vardır, ateist olan bir kimse Mason olamaz derler. Peki Masonlukta neden yaratıcıya inanç önemli bir yer tutar?
Bu soruyu kendimce cevaplamak isterim fakat ezoterik bir anlamı varsa bunu Masonlardan dinlemek yararlı olacaktır.
Yüce Yaratıcıya bağlanma ihtiyacı fıtri bir gereksinimdir. Bu gereksinim karşılanmadığında kişi ruhsal bir boşluğa düşer ve nerede ne yapması gerektiğini bilemez. İnsan kutsal kitaplarda her ne kadar yaratılanların en erdemlisi olsa da insan yaratılışı gereği acizdir, acziyetini ifade edebileceği bir varlığa yani Yaratıcısına ihtiyaç duyar. Masonlukta kardeşlik ve suskunluk çok önemlidir, bir Mason ihtiyacı olduğunda kardeşinden yardım isteyebilmelidir. Bu ihtiyacını manevi anlamda karşıladıktan sonra dünya için kardeşliğe başvuracaktır. 
İnanma ihtiyacını karşılayan Masonlar kendilerine tabiri yerindeyse pir olarak Hiram Usta'yı seçtiler, Hiram Abif hikayesini biliriz,.Çünkü burada artık, gücünü doğrudan doğruya Tanrı'dan veya doğaüstü varlıklardan alan bir kimseyle değil, sadece bir insanla, ancak görevine, toplumun düzenine bağlı, ölümün karşısında bile doğru bildiği yoldan şaşmayan bir insanla karşı karşıyayız.
Şunu bilmeliyiz ki inancı her ne olursa olsun önemli olan insanlıktır. Hiram Usta bazı soyut kavramların üstünde bir semboldür daima ülküsünden şaşmayan.

Aralık 29, 2019, 08:50:19 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Alıntı
İnanma ihtiyacını karşılayan Masonlar kendilerine tabiri yerindeyse pir olarak Hiram Usta'yı seçtiler,

Bu tabire karşı çıkacaktım . Hangisine derseniz PİR kelimesine . Dinsel anlamda ele almıştım daha sonra TDK sözlüğünden  PİR kelimesinin anlamına bakınca yanıldığımı anladım .Şöyle yazıyor  ''  Herhangi bir konuda, bir meslekte deneyim kazanmış, eskimiş kimse, guru. ''  böyle olduğunu görünce  yanıldığımı farkettim ve PİR kelimesinin yerinde bir tanımlama olduğuna karar verdim .  Bu yüzden doğmatik olmadığına sevindim .
İnanmaya gelince Sayın EROS tanımlamasına katılıyorum .
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 30, 2019, 12:13:20 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Alıntı
Masonlukta bildiğimiz üzere bir yaratıcıya inanma şartı vardır, ateist olan bir kimse Mason olamaz derler

Ben sadece kücük bir düzeltme yapmak istiyorum.

Dünya üzerinde " bir yaraticiya inanma sarti " olmayan Mosunluk´ta var ve bu sarti koymayan ve insanlarin Tanri inancini sormadigi icin icinde ateistlerinde olabildigi Masonluk´ta var.

EROS arkadasada buradan hosgeldiniz diyelim.