Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Atatürk ve Ezoterizm  (Okunma sayısı 28904 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 16, 2020, 02:19:08 ös

Suâllerim olacak;

Atatürk’ün Türkiye’deki muntazam masonluk için anlamı nedir? Neyi veya Kimi temsil eder? Muntazam masonlukta 20. yüzyılda Kelâm’ın sahibi olarak mı görülüyor ve ya ezoterik bir figürü mü temsil ediyor?

Atatürk’ün muntazam masonluk dışındaki diğer ezoterik gruplar için önemi nedir?

Cevap verebilecek olan mason üyeler mümkün olduğunca ketum olmazlar ve ya lafı dolandırmazlarsa çok sevinirim. Ve ya açıklamak istemiyorlarsa da bu konu hakkında önerecekleri bir kaynak varsa süper olur.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2020, 02:38:53 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 16, 2020, 03:58:54 ös
Yanıtla #1

Hermes’in Asası.

Kadüse

Uzlaştıran Birleştiren.

Öyle bir uzlaştırıcı ki iki yılan(dualite -iki farklı görüş) birbiriyle savaşı bırakıp asaya uyum içinde sarılıyorlar. Zıtlıklar ve anlaşmazlıklar geride kalıyor. Asanın etrafında yek vücut olmayı başarıyorlar.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 16, 2020, 06:20:18 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hermes’in Asası.

Kadüse

Uzlaştıran Birleştiren.

Öyle bir uzlaştırıcı ki iki yılan(dualite -iki farklı görüş) birbiriyle savaşı bırakıp asaya uyum içinde sarılıyorlar. Zıtlıklar ve anlaşmazlıklar geride kalıyor. Asanın etrafında yek vücut olmayı başarıyorlar.

Sevgiler.
Sayın Mandıra Filozofu, Hermes'in Asası'nı Atatürk'ümüzün başlığının altında paylaşmanızda bilmemiz gereken bir bilgi var mıdır?
Saygılar.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 16, 2020, 06:29:00 ös
Yanıtla #3

Hermes’in Asası.

Kadüse

Uzlaştıran Birleştiren.

Sevgiler.
Sayın Mandıra Filozofu, Hermes'in Asası'nı Atatürk'ümüzün başlığının altında paylaşmanızda bilmemiz gereken bir bilgi var mıdır?
Saygılar.

Atatürk, bana göre 20. yüzyılın en büyük şahıslarından biri, hatta bence en büyüğü. Ve ne kadar şanslıyızki Atatürk o kadar millet arasından bizim milletimize nasip oldu.

Bazen tam emin olmadığım ama doğru olduğunu hissettiğim şeyleri paylaşıyorum. Bu paylaşımım bir hissin sembolik dışavurumu. Ama özünü, doğrusunu bilmiyorum, o bilgi de ezoterik eğitim almış bireylerde gizli.

Sevgiler sayın Özgürefe  :)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 16, 2020, 06:35:56 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hermes’in Asası.

Kadüse

Uzlaştıran Birleştiren.

Sevgiler.
Saygılar.

Atatürk, bana göre 20. yüzyılın en büyük şahıslarından biri, hatta bence en büyüğü. Ve ne kadar şanslıyızki Atatürk o kadar millet arasından bizim milletimize nasip oldu.

Bazen tam emin olmadığım ama doğru olduğunu hissettiğim şeyleri paylaşıyorum. Bu paylaşımım bir hissin sembolik dışavurumu. Ama özünü, doğrusunu bilmiyorum, o bilgi de ezoterik eğitim almış bireylerde gizli.

Sevgiler sayın Özgürefe  :)
Anlıyorum Sayın Mandıra Filozofu...
Büyük Atatürk konusundaki fikirlerinize sonuna kadar katılmakla birlikte ne söylesek bir eksik gelir.
Benimkisi sadece merak. ☺️
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 17, 2020, 05:34:31 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Suâllerim olacak;

Atatürk’ün Türkiye’deki muntazam masonluk için anlamı nedir? Neyi veya Kimi temsil eder? Muntazam masonlukta 20. yüzyılda Kelâm’ın sahibi olarak mı görülüyor ve ya ezoterik bir figürü mü temsil ediyor?

Cevap verebilecek olan mason üyeler mümkün olduğunca ketum olmazlar ve ya lafı dolandırmazlarsa çok sevinirim. Ve ya açıklamak istemiyorlarsa da bu konu hakkında önerecekleri bir kaynak varsa süper olur.

Sevgiler.

Benim de sorularım olacak,

Mümkün olduğunca ketum olmamak ne demek?
Mümkün olduğunca ketum olmak ne demek?

Ben düz bir insanım. Bir insan ya ketumdur ya değildir. Sarı ve kırmızı değil ki bu karıştıralım turuncu olsun. Bir insan ya ketumdur ya değildir. "Ketum ama..." dediğiniz anda zaten ilk söylenilecek şey ketumiyetin artık olmadığıdır.
Dolayısıyla, mümkün olduğunca ketum olmadan laf nasıl dolandırılıyor o da ayrı bir bakış açısı.

Ama şimdi Allah var, en çok hoşuma gideni en sona sakladım,

"Açıklamak istemiyorlarsa bu konu hakkında önerecekleri kaynak var mı?"

Sabah sabah beni tebessüm ettirdiniz, sağlıklı günler dilerim.

Nisan 17, 2020, 10:25:24 öö
Yanıtla #6

Suâllerim olacak;

Sevgiler.

Benim de sorularım olacak,

Mümkün olduğunca ketum olmamak ne demek?
Mümkün olduğunca ketum olmak ne demek?

Ben düz bir insanım. Bir insan ya ketumdur ya değildir. Sarı ve kırmızı değil ki bu karıştıralım turuncu olsun. Bir insan ya ketumdur ya değildir. "Ketum ama..." dediğiniz anda zaten ilk söylenilecek şey ketumiyetin artık olmadığıdır.
Dolayısıyla, mümkün olduğunca ketum olmadan laf nasıl dolandırılıyor o da ayrı bir bakış açısı.

Ama şimdi Allah var, en çok hoşuma gideni en sona sakladım,

"Açıklamak istemiyorlarsa bu konu hakkında önerecekleri kaynak var mı?"

Sabah sabah beni tebessüm ettirdiniz, sağlıklı günler dilerim.

Belki bu konu hakkındaki ketumiyetinizi kırarım diye düşündüm. Boş bir umuttu aslında sayın Mars  ;D

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 17, 2020, 11:34:32 öö
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Suâllerim olacak;

Sevgiler.

Sorunuzda birtakım hatalar var Sayın Mandıra Filozofu. Neden Türk Masonluğu için önemini sormuyorsunuz da Muntazam Masonluk için önemini soruyorsunuz?

Burada aslında Türk Masonluğu için önemini sormuş olabilir misiniz? Zira Ulu Önder hayatta iken ülkemizdeki milli Masonluk liberaldi yani muntazam değildi.

Uyanıştan sonra, 1950'li yılların başından itibaren tanınma ve muntazam olma hareketleri başlamıştır.

1965 yılında İskoçya Büyük Locası tarafından yapılan konsekrasyon ile Muntazam Masonluk resmi olarak ülkemizde başlamıştır. 1970 yılında İngiltere Büyük Locasının tanıması ile de bütün dünyada tanınmıştır.

Bunları niye anlattım; tarihlere dikkat ederseniz, bu tarihlerin hepsi Atatürk'ün ebedi istirahatgahına intikalinden sonradır.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Nisan 17, 2020, 11:41:27 öö
Yanıtla #8

Suâllerim olacak;

Sevgiler.

Sorunuzda birtakım hatalar var Sayın Mandıra Filozofu. Neden Türk Masonluğu için önemini sormuyorsunuz da Muntazam Masonluk için önemini soruyorsunuz?

Burada aslında Türk Masonluğu için önemini sormuş olabilir misiniz? Zira Ulu Önder hayatta iken ülkemizdeki milli Masonluk liberaldi yani muntazam değildi.

Uyanıştan sonra, 1950'li yılların başından itibaren tanınma ve muntazam olma hareketleri başlamıştır.

1965 yılında İskoçya Büyük Locası tarafından yapılan konsekrasyon ile Muntazam Masonluk resmi olarak ülkemizde başlamıştır. 1970 yılında İngiltere Büyük Locasının tanıması ile de bütün dünyada tanınmıştır.

Bunları niye anlattım; tarihlere dikkat ederseniz, bu tarihlerin hepsi Atatürk'ün ebedi istirahatgahına intikalinden sonradır.

O zaman 1920 - 30’lu yıllardaki Türk ve Dünya Masonluğu için? Diye soruyu değiştireyim sayın Caliper.

Sevgiler sayın Caliper  :)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 17, 2020, 12:01:08 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Türk Masonluğu için önemi tartışılmaz. Yeni kurulan demokratik ülkemizin kurucusu ve topraklarımızı işgalden kurtaran bir savaş kahramanı.

Atatürk'ün önemini burada yazacağım birkaç satırla anlatmanın imkanı yoktur tabii ki, hem askeri şahsiyetini hem devlet adamlığını hem de erdemini.

Kısacası Türk Masonluğunun bakışı, vatanperver bir vatandaşın bakışıyla paraleldir.

Burada sormak istediğiniz başka bir soru varmış gibi geliyor bana. Sanki, asıl gelmek istediğiniz konuya gelmek için girizgah yaptığınız izlemine kapıldım.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.