Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk ve Fakirlik.  (Okunma sayısı 5482 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 13, 2020, 09:54:28 ös
Yanıtla #20
  • Uzman Uye

Şimdi biraz komik bir şey anlatacağım (Tabii bana göre komik).
     Yabancı ve ünlü bir üniversitenin veterinerlik bölümünden mezun olmuş bir genç, Ülkemizde koyun hayvanı yetiştiriciliği konusunda bilgi vermek üzere Anadouya gelir. Başlar  anlatmaya, koyun şöyle olacak, böyle olacak derken, çoban;
--Bu sürüde anlattığınız tarzda bir koyun var mı?,varsa gösterir misin? diye sorar.
      Veteriner;
--Var tabii , diyerek sürüye doğru yürür  ve kocaman Kangalı  yakalayarak;
---iste! bunun gibi olacak , der.
    Arif olan anlasın.
    Ben bu fıkrayı kürsü sahibi bir prof.tan dinledim.
    Saygilar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 13, 2020, 09:57:51 ös
Yanıtla #21
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sap ile samanı karıştırmamak lazım.

İyi bir üniversiteden mezun olanlar Mason olabilir diye bir cümle asla geçmedi bu forumda. İyi ve erdemli birisi olması, iyi eğitim alması, entellektüel olması ve hür düşünceye sahip olması Mason için gerekli şartlardır denildi.

İyi bir üniversite bitirmek avantaj olabilir Mason olmak için. Bir de şöyle düşünün, iyi bir üniversiteden mezun olmak nerede avantaj değil ki. Tekrar söylüyorum asla şart değildir iyi bir üniversiteden mezun olmak. Hatta aramızda lise mezunu Kardeşlerimiz vardır nadir de olsa. İyi eğitim, hür düşünce ve entellektüel kişilik, aranan şartlar bunlar eğitimle ilgili.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mayıs 13, 2020, 11:34:25 ös
Yanıtla #22
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba Saygıdeğer Üyeler,
Araya Şah İsmail'in bir deyişini sıkıştırmak istedim.
Herkesin çıkaracağı anlamlar olabilir.
Arif isen bir gün seni seslerler
Bülbül deyu Gülistanda beslerler
Bir gün seni rehberinden isterler
Kimin izni ile girdin yola sen
Sevgilerimle ve Saygılarımla

Mayıs 14, 2020, 11:25:09 öö
Yanıtla #23
  • Yeni Katilimci
  • *

Tarihte ABD  Mason locasının Üstadı bir KAPICI idi ...

Ülkelerdeki Masonluk birbirinde farklıdır, ABD'deki Masonluk ile ülkemizdeki Masonluğu birbiriyle karşılaştırmamak gerekir.

Sayın Calipper  sizin yanıtınızdan hiç bir surette bir kapıcının hayatının sonuna kadar mason olamayacağı bir bir sonuç çıkarılabilir. ancak unutulmamalıdır ki, insanlığın atası olarak var sayılan Hz. Adem'in bir çiftçi, Hz.Şit'in bir hallaç, Hz.İdris'in Terzi, Hz. İbrahim'in  Sütçü, Hz.İsmail'in  Avcı,Hz.İshak'ın  Çoban, Hz. Yusut'un  saatçi ve  Hz. İsa'nın  ise seyyahların piri olduğu aşikardır.  Taşçıların piri süleymana izafeten Dul kadın'ın çocuğu Hiram ustadır.
Oysa ki TBLNin ana tüzüğünde Masonların genel ilkeleri 9 maddede belirtilirken şu ifadelere yer verilmektedir. Masonluğun amacı iyi ahlaklı ve erdemli insanlar arasında kardeşliğin kurulması insanlığın hürriyet içerisinde fikri ve sosyal olarak gelişmesi olgunlaşması ve gerçeğin araştırılmasıdır.
 Masunluk amaca kendilerini adamak isteyen namuslu, aydın ve hür fikirli erkeklerin ortak çabalarını birleştirir bu surette insanın ve toplumun akılcı ve iletici olarak hürriyet içinde ahenkli gelişmesini sağlar, masonluk bütün insanlar için ortak manevi ve ahlaki bir insanlık ülküsünün gerekliliğini kabul eder ve açıklar. başka bir deyişle masonluk milliyet ırk mezhep farkı gözetmeksizin dünyanın her tarafına yayılmış bulunan bir insan severlik müessesesidir. mason fazilet sahibi zengin fakir herkesi seven, çalışkan iyi ahlaklı ve hür yaradılışlıdır. Masonluk hiç bir zamanın malı değil, masonluk bütün zamanların malıdır. Eğer emek sahibi bir kişi mason olamaz veya olması beklenemez (bu ister kapıcı olsun ister beden gücünden başka varlığı olmayan ancak ekmeğinin peşinde olan başka bir kişi olsun )  ifadesi kullanıldığında bu ifadenin toplum nezdinde Masonluğun totalitarizme karşı özgürlükçü ve liberal bir görüşü temsil etmesine rağmen, giderek sosyalizm ve işçi sınıfı karşısında kapitalizmin ve onun son aşaması olan emperyalizmin savunuculuğunu üstlenmiş anlamının çıkarılmasına sebep olmaz mı.  masonluk sözcük anlamı ile duvarcı yani işçi demektir. Çıraklık, Kalfalık ve Ustalık da işçi sınıfını belirleyen ve emekçi tabakanın deyimleri değilmidir. B tür yaklaşımlar (kapıcılar Mason Olamaz) zaten ülkemizde masonlar hakkında olan ön yargılı düşünceyi daha da pekiştirmez mi insanların Mason'lara olan saptalntılı yaklaşımların daha da derinleşmesine neden olmaz mı. selam ve saygılarımla.bilimin sonsuz ışığında.

Mayıs 14, 2020, 11:47:28 öö
Yanıtla #24
  • Yeni Katilimci
  • *

Tarihte ABD  Mason locasının Üstadı bir KAPICI idi ...

Ülkelerdeki Masonluk birbirinde farklıdır, ABD'deki Masonluk ile ülkemizdeki Masonluğu birbiriyle karşılaştırmamak gerekir.

Sayın Calipper  sizin yanıtınızdan hiç bir surette bir kapıcının hayatının sonuna kadar mason olamayacağı bir bir sonuç çıkarılabilir. ancak unutulmamalıdır ki, insanlığın atası olarak var sayılan Hz. Adem'in bir çiftçi, Hz.Şit'in bir hallaç, Hz.İdris'in Terzi, Hz. İbrahim'in  Sütçü, Hz.İsmail'in  Avcı,Hz.İshak'ın  Çoban, Hz. Yusut'un  saatçi ve  Hz. İsa'nın  ise seyyahların piri olduğu aşikardır.  Taşçıların piri süleymana izafeten Dul kadın'ın çocuğu Hiram ustadır.
Oysa ki TBLNin ana tüzüğünde Masonların genel ilkeleri 9 maddede belirtilirken şu ifadelere yer verilmektedir. Masonluğun amacı iyi ahlaklı ve erdemli insanlar arasında kardeşliğin kurulması insanlığın hürriyet içerisinde fikri ve sosyal olarak gelişmesi olgunlaşması ve gerçeğin araştırılmasıdır.
 Masunluk amaca kendilerini adamak isteyen namuslu, aydın ve hür fikirli erkeklerin ortak çabalarını birleştirir bu surette insanın ve toplumun akılcı ve iletici olarak hürriyet içinde ahenkli gelişmesini sağlar, masonluk bütün insanlar için ortak manevi ve ahlaki bir insanlık ülküsünün gerekliliğini kabul eder ve açıklar. başka bir deyişle masonluk milliyet ırk mezhep farkı gözetmeksizin dünyanın her tarafına yayılmış bulunan bir insan severlik müessesesidir. mason fazilet sahibi zengin fakir herkesi seven, çalışkan iyi ahlaklı ve hür yaradılışlıdır. Masonluk hiç bir zamanın malı değil, masonluk bütün zamanların malıdır. Eğer emek sahibi bir kişi mason olamaz veya olması beklenemez (bu ister kapıcı olsun ister beden gücünden başka varlığı olmayan ancak ekmeğinin peşinde olan başka bir kişi olsun )  ifadesi kullanıldığında bu ifadenin toplum nezdinde Masonluğun totalitarizme karşı özgürlükçü ve liberal bir görüşü temsil etmesine rağmen, giderek sosyalizm ve işçi sınıfı karşısında kapitalizmin ve onun son aşaması olan emperyalizmin savunuculuğunu üstlenmiş anlamının çıkarılmasına sebep olmaz mı.  masonluk sözcük anlamı ile duvarcı yani işçi demektir. Çıraklık, Kalfalık ve Ustalık da işçi sınıfını belirleyen ve emekçi tabakanın deyimleri değilmidir. B tür yaklaşımlar (kapıcılar Mason Olamaz) zaten ülkemizde masonlar hakkında olan ön yargılı düşünceyi daha da pekiştirmez mi insanların Mason'lara olan salantılı yaklaşımların daha da derinleşmesine neden olmaz mı. selam ve saygılarımla.bilimin sonsuz ışığında.

Mayıs 14, 2020, 12:11:31 ös
Yanıtla #25
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Fikrimce Amerika'da veya iyi bir Avrupa Ülkesinde bir kapıcı ve yahut bir işçi, Türkiye'deki üst düzey çalışanla aynı maaşı alıyor ve sosyal devletinde birçok şeyini devlet karşılıyor da, bu kişi tatil vs. her ihtiyacına yetebiliyoriken, bizim tek maaşla çalışan üst sınıf memur, değil tatil, il dışına çıkarken bile benzin parası hesabı yapıyor ise ve bu bağlamda 2 haftada bir olduğu belirtilen il dışındaki Loca Toplantılarına gidişin ve oradaki Kardeşlik Sofrasında yeme içme masrafları ve genel anlamda diğer giderlerin karşılanmasının zor olacağı çok aşikâr iken, "gel buyur" deseler bile bu memlekette kaç kişi sürekli gidebilir?
Orada işlendiğini düşündüğümüz simya, felsefe, geometri, matematik gibi konuları iyi bir eğitim almamış birisi anlayabilir mi?
Bu kişiler iyi insan olabilir ama neden illa Masonluk? Başka yollar, dernekler, kurumlar, düşünce akımları da var.
Ben de bir hariciyim ama karşılıklı uyum yoksa herkes yoluna bakmalı diye düşünüyorum. Zira her yerin kuralı olur. Eleştiri olabilir ama yorumlar sanki amacından sapıyor diye düşünüyorum.

Yukarıdaki soruları objektif şekilde hep beraber oturup düşünelim mi?
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Mayıs 14, 2020, 12:17:50 ös
Yanıtla #26
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Calipper Diğer konu da, kapıyı kendisi çalan Kardeşlerimiz vardır. Buna inanmıyorsanız o sizin bileceğiniz iş. Ben yüzde falan bilmiyorum ama kapıyı kendiniz çalınca kabul ihtimalinin zorlaştığını biliyorum. Mason olmanın kolay bir iş olduğunu kim söyledi ki? ifadenizde haklısınız. ancak unutulmamalıdır ki her harici bir mason adayıdır. şimdi yüksek müsaadelerinizle size bir soru teveccüh etmek isterim. kabul ediyorum mosonluğa kabul edilmek zor bir şeydir.  Benim anladığım kadarı ile baba tarafından mason değilsen ve hele ki bir mason kardeş tarafından önerilmediysen hemen hemen imkansız gibi bir şey. Bir de şu gerçek var ki masonluğua kabul edilmiş ve tekris edilenlerden en az %50 den fazlasının (Ebedi Meşrık'a İntkal hariç) bir şekilde masonluktan ayrıldığı bilinmektedir. örnek verecek olursak 2014 yılı Eylül ayı itibarı ile Türkiye genelinde 685 Tekris yapıldığı bunlardan 376 sının bir şekilde (istifa, Harici Aleme İade, Gayrı Muntazam, ve İntizama Dönüş) gibi sebeplerden ayrıldığı gözlemlenmektedir. ayrılanlardaki sebep nedir. beklentileri karşılayamamak mı, insanların umduğunu bulamadığı mı, yoksa masonluğun toplumuzda gerektiği kadar iyi anlatılamadığı mı. bu tür önermeleri çoğaltmak mümkündür. Buradan adayların tekris edilmeden önce yeterince ön soruşturmaya tabi tutulmadığı ve gerektiği kadar araştırma yapılmadığı gibi bir izlenimi doğurmaz mı.yoksa amiyane bir tabir ile bir giren pişman bir de girmeyen (ben bu ifadeye kesinlikle katılmıyorum) kabul edilmenin zor olduğu bir yerden ayrılmak bu kadar kolay olmamalı. Türkiye'de loca sayısının çok ancak üye sayısının az olduğu da bilinmektedir. bu konuda üye sayısının artırılması ve tekris edilen masonların ayrılmamalarını sağlayacak ilave tedbirlerin alınması gerekmez mi. selam ve saygılarımla.

Mayıs 14, 2020, 12:50:13 ös
Yanıtla #27
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Evet korktuğum oldu, sap ile saman karıştı.

Kapıcılar Mason olamaz diye bir cümle bu forumda asla kullanılamaz. Meslek sınırlaması yoktur. İyi eğitim almış, entellektüel ve hür düşünceye sahip herkes Mason olabilir, meslek sınırlaması yoktur.

ABD'deki Masonluk ile ülkemizdeki Masonluğu karşılaştırmayın derken şunu kastettim; ABD'de yüzlerce Büyük Loca vardır, evet yüzlerce. Ülkemizde ise sadece 3 tane Büyük Loca vardır.

Yüzlerce Büyük Loca olunca, toplumun her kesimine yönelik Büyük Localar kurulabilmektedir. Sadece siyahi üyeleri alan Büyük Localar vardır örneğin.

ABD'de Mason sayısı 1,5 milyon civarındadır, ülkemizde ise 20 bin civarındadır.

Localarımızda Kardeşlerimizin çoğu yoğun çalışan kişilerdir. Kendimden örnek vereyim, ayın 27 günü, günde 10 saat civarında çalışıyorum. Kalan zamanım için de şunu söyleyeyim, aileme ayıracağım kendime ayıracağım vakitten çalıp Masonik faaliyetlere katılıyorum. Cidden maddi anlamda zorlanan Kardeşlerimiz vardır şu dönemde.

Buradaki önemli nokta önceliklerdir. Kazandığı parayı, spor salonu üyeliğine veya son model telefonlara yatırmaktansa aramızda olmayı tercih eden Kardeşlerimizdir onlar.

Biz adayın parasına veya işine bakmayız. İyi bir kişi mi, erdemli mi, toplumda seviliyor mu, iyi bir eğitim almış mı, entellektüel mi, hür düşünceye sahip mi?
Bu sorulara yanıt ararız.

Her harici Mason adayı değildir. Zira Masonluğun şartları kriterleri bellidir.

Bu arada benim babam da Mason değildir, hatta halen Mason olduğumu bilmez.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mayıs 14, 2020, 01:01:18 ös
Yanıtla #28
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın simorg62 iyi bir konuya değinmiş.

İstifa eden üyelerimiz oluyor, bunlardan bir kısmı zorunluluktan istifa ediyor. Yurtdışına taşınıyor, oradaki Büyük Locada devam ediyor, şehir değiştitiriyor, bulunduğu şehirde Loca yok ve en yakın Loca çok uzakta oluyor. İş yerinde Mason olduğu için mobbinge maruz kalıyor, istifa etmek zorunda kalıyor. Veya maddi durumu Masonik faaliyetlerine imkan vermeyecek ölçüde bozuluyor.

Bir kısmı aradığını bulamıyor, farklı beklentilerle aramıza girmiş bulunuyor ve zamanla ayrılıyor.

Bir kısmı da iç ilişkilerdeki olaylardan dolayı kırılıyor, küsüyor ve istifa ediyor.

Mayıs 14, 2020, 01:07:31 ös
Yanıtla #29
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın calipper siz mason olmadan önce masonlar göre harici değilmiydiniz . Veya şu anda mason olanlar geçmişte birer harici değillermiydi. Mutlaka mason olmanın belirli kriterleri vardır bunu karşılayamayanlar mason olamaz ebediyete kadar harici kalır. Üzülerek söylemek zorundayım sizin her harici bir mason adayı değildir önermenize katılmadığını beyan ederim. Tekrar ediyorum her harici gerekli şartları sağladığı sürece bir mason adayıdır. Diğer halde masonluk babadan oğula geçen bir olgusunu doğurur ki bu oldukça yanlış bir sonucun zuhur etmesine  müsebbir olur. Delam ve saygılarımla.