Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Avrupa Ülkelerindeki Düzenli Loca Logoları  (Okunma sayısı 18099 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 24, 2022, 01:12:29 ös

Ülke ülke Avrupa'daki düzenli masonluk kurumlarının logolarına bakayım dedim.

Aradaki farklara baktığımda

İskandinav ülkelerinde haç işareti mevcut, hatta İskandinav ülkelerinde gönye ve pergel yok, hristiyan olmayanları da almıyorlarmış.

İtalya'da ahit sandığı konulmuş en tepeye.
Rusya'da çift başlı kartal var.

İspanya, İrlanda, İskoçya gibi ülkelerde hac işaretiyle beraber pergel ve gönye var.

Her ülkenin kendi tarihi ve geçmişine göre logolarının şekillendiği görülüyor.

Merak ettiğim şu, HKEMBL'de logosunu değiştiremez mi? Anadolu tarihine ve kültürüne özgü bir sembol ve ya semboller konamaz mı?

Şu anki logo da çok güzel. Ama sadece bir fikir yürütüyorum, kötüleme amacında değilim kesinlikle.

Bol bol sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 24, 2022, 03:25:47 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Mandira Filozofu,

Muntazam Ispanya, Irlanda ve Iskocya Buyuk Localarinin logolarinda hac yoktur. Ayrica Muntazam Italya Buyuk Dogusunun logosunda Ahit Sandigi yoktur. Her ulkenin kendi tarihi ve gecmislerine gore logolarinin olusturuldugu bir olgu degildir, Avrupa'daki bircok Buyuk Loca veya Buyuk Dogusunun logolarinda buna dair bir isaret yoktur. 

Nisan 24, 2022, 03:47:11 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayin Mandira Filozofu,

Muntazam Ispanya, Irlanda ve Iskocya Buyuk Localarinin logolarinda hac yoktur. Ayrica Muntazam Italya Buyuk Dogusunun logosunda Ahit Sandigi yoktur. Her ulkenin kendi tarihi ve gecmislerine gore logolarinin olusturuldugu bir olgu degildir, Avrupa'daki bircok Buyuk Loca veya Buyuk Dogusunun logolarinda buna dair bir isaret yoktur.

Sayın midyad'ın gönderisine bir düzeltme /ekleme yapmak istiyorum.

Paylaştığınız İtalya Büyük Doğusuna (Grand Orient of Italy) ait bir Büyük Loca sembolüdür. Grand Orient Of Italy, 1993'ten itibaren gayrimuntazamdır. Günümüzde İtalya'daki tek Muntazam Büyük Loca Regular Grand Lodge of Italy'dir.

Regular Grand Lodge of Italy'nin Sembolünde haç yoktur.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Nisan 24, 2022, 04:01:53 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ülke ülke Avrupa'daki düzenli masonluk kurumlarının logolarına bakayım dedim.

Aradaki farklara baktığımda

İskandinav ülkelerinde haç işareti mevcut, hatta İskandinav ülkelerinde gönye ve pergel yok, hristiyan olmayanları da almıyorlarmış.

İtalya'da ahit sandığı konulmuş en tepeye.
Rusya'da çift başlı kartal var.

İspanya, İrlanda, İskoçya gibi ülkelerde hac işaretiyle beraber pergel ve gönye var.

Her ülkenin kendi tarihi ve geçmişine göre logolarının şekillendiği görülüyor.

Merak ettiğim şu, HKEMBL'de logosunu değiştiremez mi? Anadolu tarihine ve kültürüne özgü bir sembol ve ya semboller konamaz mı?

Şu anki logo da çok güzel. Ama sadece bir fikir yürütüyorum, kötüleme amacında değilim kesinlikle.

Bol bol sevgiler.

Bu sorunun cevabı açıktır aslında.

Daha önce anlatmıştım Masonluğun sınıflamasını. Kültürel olarak Anglo-Sakson Masonluğuna tabi Büyük Localarda, hayır işleri ön plana çıkar ve Masonluğu Tanrıya ulaşmanın bir yolu olarak görürler. Sembollerinde de dini motifler olması dolayısıyla doğaldır.

Kültürel olarak Kıta Avrupası Masonluğuna tabi Büyük Localar ise, gerçeğin aranması ilkesini daha çok kabul ederler ve yöntem olarak ezoterizme sıkı sıkıya bağlıdırlar.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Nisan 24, 2022, 04:17:56 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Mandira Filozofu,

Sayın midyad'ın gönderisine bir düzeltme /ekleme yapmak istiyorum.

Paylaştığınız İtalya Büyük Doğusuna (Grand Orient of Italy) ait bir Büyük Loca sembolüdür. Grand Orient Of Italy, 1993'ten itibaren gayrimuntazamdır. Günümüzde İtalya'daki tek Muntazam Büyük Loca Regular Grand Lodge of Italy'dir.

Regular Grand Lodge of Italy'nin Sembolünde haç yoktur.

Duzeltmeniz icin tesekkur ederim sayin Caliper, baktigim liste guncellenmemis sanirim.

Anglo-Sakson Masonlugun daki 'Sosyal Sorumluluk' basligi altinda yapilanlar, ikinci derecenin ozellikle one cikarilmasi olarak ta bakamayiz mi? Dini motiflerin olmasini sadece dine baglamamiz gerekir bence, neticede butun dini kitaplarda evrensel mitler, alegoriler ve Wisdom ( Turkce karsiligi 'bilgelik?') vardir ve bunlarin Masonluk tarafindan kullanilmasi dini amacin disindadir.

Nisan 24, 2022, 04:25:07 ös
Yanıtla #5

Sevgili midyad ve sevgili Caliper İrlanda locasında kalkanın ortasında silik yeşil renkli bir artı(haç) işareti mevcut. İskoçyada ise mavi beyaz çapraz bir haç benzeri artı var. İtalya'da zaten haçtan bahsetmemiştim. Ahit sandığı var demiştim nitekim var.

Ama bahsettiğim haçlar tam gerçek bir haç sembolü anlamına mı geliyor bilmiyorum.

Sevgiler   :)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 24, 2022, 04:32:03 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Duzeltmeniz icin tesekkur ederim sayin Caliper, baktigim liste guncellenmemis sanirim.

Anglo-Sakson Masonlugun daki 'Sosyal Sorumluluk' basligi altinda yapilanlar, ikinci derecenin ozellikle one cikarilmasi olarak ta bakamayiz mi? Dini motiflerin olmasini sadece dine baglamamiz gerekir bence, neticede butun dini kitaplarda evrensel mitler, alegoriler ve Wisdom ( Turkce karsiligi 'bilgelik?') vardir ve bunlarin Masonluk tarafindan kullanilmasi dini amacin disindadir.

Tabii ki dini motiflerin bütününü sadece dinsel argümanlara bağlayamayız.

Haç sembolü Hristiyanlıktan önce yok muydu veya 6 köşeli yıldız sembolü Musevilikten önce yok muydu?

Daha da ötesi; 6 köşeli yıldızı sadece Museviler mi kullanıyor veya haç sembolünü sadece Hristiyanlar mı kullanıyor?

Biraz daha komplike hale getireyim olayı; Büyük Locaların kullandığı haç sembolleri farklılıkları var mı? Haç sembollerindeki farklılıkların bir önemi var mı?

Ben sadece genelleme yaptım, Masonluğun kültürel sınıflaması üzerinden bir cevap verdim. Kültürel sınıflamada dini nedenler, sadece bir alt başlıktır. Tarihsel değişime ve etkileşime de bakmak gerekir. Bu da şu soruyu ortaya çıkartıyor; tarihsel olaylar, neden logolarında haç sembolü olmasını etkilesin?

Bu paylaşımın her cümlesi için bir paylaşım serisi yapılabilir aslında.

Nisan 24, 2022, 04:33:55 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sevgili midyad ve sevgili Caliper İrlanda locasında kalkanın ortasında silik yeşil renkli bir artı(haç) işareti mevcut. İskoçyada ise mavi beyaz çapraz bir haç benzeri artı var. İtalya'da zaten haçtan bahsetmemiştim. Ahit sandığı var demiştim nitekim var.

Ama bahsettiğim haçlar tam gerçek bir haç sembolü anlamına mı geliyor bilmiyorum.

İskoçya Büyük Locasındaki sembol, İskoçya Bayrağıdır. Çarpıdır, artı değildir.

Nisan 24, 2022, 04:46:02 ös
Yanıtla #8

İskoçya Büyük Locasındaki sembol, İskoçya Bayrağıdır. Çarpıdır, artı değildir.

Doğrudur ama sanırım diğerlerinde haklıyım.

Sevgiler Caliper hocam.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 24, 2022, 04:49:19 ös
Yanıtla #9

İskandinav locaları hariç hristiyanlık'dan bahsetmedim. Sadece haç logosu var dedim o kadar. Bunun ne kadar eski bir sembol olduğunu bilecek kadar da semboloji çalışmışlığım vardır.

Sevgiler
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci