Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Avrupa Ülkelerindeki Düzenli Loca Logoları  (Okunma sayısı 18064 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 12, 2022, 02:32:31 ös
Yanıtla #30
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Mandira Filozofu,

Muntazam Ispanya, Irlanda ve Iskocya Buyuk Localarinin logolarinda hac yoktur. Ayrica Muntazam Italya Buyuk Dogusunun logosunda Ahit Sandigi yoktur. Her ulkenin kendi tarihi ve gecmislerine gore logolarinin olusturuldugu bir olgu degildir, Avrupa'daki bircok Buyuk Loca veya Buyuk Dogusunun logolarinda buna dair bir isaret yoktur.

Sayın midyad'ın gönderisine bir düzeltme /ekleme yapmak istiyorum.

Paylaştığınız İtalya Büyük Doğusuna (Grand Orient of Italy) ait bir Büyük Loca sembolüdür. Grand Orient Of Italy, 1993'ten itibaren gayrimuntazamdır. Günümüzde İtalya'daki tek Muntazam Büyük Loca Regular Grand Lodge of Italy'dir.

Regular Grand Lodge of Italy'nin Sembolünde haç yoktur.

Sayin Caliper, belki onemsiz sayilir cunku neticede yurtdisinda olan bir locayi ziyaret etmek isteyen uye kendi sekreterliginden bir belge almasi gerekir o zaman ona, ziyaret etmek istedigi locanin durumu kendi BL tarafindan taninmiyorsa bildirilir.

Fakat benim (UGLE ile karsilikli taninmisligi olan bir BD' na ait) listeme gore Italya Buyuk Dogusu muntazamdir, yani bu muntazam BD tarafindan taniniyor. Websitelerindeki (IBD) "Identity" basligina baktigimiz zaman 1929 kriterlerine uyuyor. Dahasi HKEMBL gibi daha bircok muntazam BL da Italya BD' unun listesinde vardir, ne yazik ki HKEMBL nin websitesinde bir iliski listesi yoktur.

Evet Italya Buyuk Dogusu UGLE tarafindan taninmiyor, fakat bu onu gayri-muntazam yapmiyor.

Mayıs 12, 2022, 08:23:51 ös
Yanıtla #31
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayin Caliper, belki onemsiz sayilir cunku neticede yurtdisinda olan bir locayi ziyaret etmek isteyen uye kendi sekreterliginden bir belge almasi gerekir o zaman ona, ziyaret etmek istedigi locanin durumu kendi BL tarafindan taninmiyorsa bildirilir.

Fakat benim (UGLE ile karsilikli taninmisligi olan bir BD' na ait) listeme gore Italya Buyuk Dogusu muntazamdir, yani bu muntazam BD tarafindan taniniyor. Websitelerindeki (IBD) "Identity" basligina baktigimiz zaman 1929 kriterlerine uyuyor. Dahasi HKEMBL gibi daha bircok muntazam BL da Italya BD' unun listesinde vardir, ne yazik ki HKEMBL nin websitesinde bir iliski listesi yoktur.

Evet Italya Buyuk Dogusu UGLE tarafindan taninmiyor, fakat bu onu gayri-muntazam yapmiyor.

İtalya Büyük Doğusu, 1993 yılından itibaren, UGLE ve HKEMBL tarafından, mafya ile ilişkileri ve yolsuzluk nedeniyle muntazam olarak tanınmamaktadır.

Yani bir Büyük Locanın veya Büyük Doğunun, "ben muntazamım demesi" ile muntazam olmuyor veya 1929 kriterlerini karşılaması da yeterli değildir.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.