Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Almanya Yahudilere yardım edenleri onurlandırıyor  (Okunma sayısı 5633 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 10, 2007, 09:16:29 ös
  • Uzman Uye

II. Dünya Savaşı’nda kendilerini riske atarak Yahudilere yardım eden binlerce Alman vatandaşı, yıllar sonra Alman Devleti tarafından onurlandırılıyor. Önümüzdeki yıl Berlin’de açılacak ‘Sessiz Kahramanlar’ isimli müze ile onurlandırılacak olan Yahudi olmayan Alman vatandaşlarının sayısı 20 ile 30 bin arasında olduğu belirtiliyor

II. Dünya Savaşı’nın 8 Mayıs 1945 bitmesinden altmış iki yıl sonra Almanya, Yahudilerin Holokost'tan kurtulmalarına yardım eden (Yahudi olmayan) Alman vatandaşlarını onurlandırıyor.
Her ne kadar İsrail 1963’ten beri 443 Alman’ı Holokost sırasında Yahudilere yardım etmeleri nedeni ile Yad Vashem’de şereflendirmiş olsa bile, bugüne kadar Almanya kendi vatandaşlarını onurlandırmak için bir şey yapmamıştı. Berlin’de 2008’de açılması planlanan “Sessiz Kahramanlar” müzesi ile bu durum savaştan yıllar sonra değişiyor. 
Otto Weidt’in körler için açtığı ve savaş sırasında birkaç Yahudi’nin saklandığı atölye ve şu anda boş bulunan iki ayrı kattan daha oluşan müzede, hem Alman kurtarıcılar hem de Holokost’tan kurtulan Yahudiler hakkında mültimedya sunumları ve dokümanlar yer alacak.
Yeni müzenin bağlı olacağı Alman Direniş Anma Merkezi’ni yöneten tarihçi Johannes Tuchel’e göre savaş sırasında Berlin’de toplam 1700 Yahudi hayatta kalmayı başarırken 20 bin ile 30 bin arası Yahudi olmayan Alman onların saklanmasına yardım etti.
Tuchel, Yahudilere yardım eden Almanların tipik bir profile sahip olmadıklarını, genelde işçi, akademisyen veya dindar Hıristiyanların Yahudilere yardım ettiğini fakat bazılarının politik sebeplerle veya tamamen spontane bir şekilde yardımcı olduklarını belirtiyor.
Tuchel 350 bin’den fazla Alman Yahudi’sinin savaş sırasında öldürüldüğünü belirtirken saklanmayı başaran Yahudiler ve onlara yardım eden Almanlar hakkında sağlıklı istatistiklerin bulunmadığını söylüyor.
Tuchel, Berlin’de Yahudilere yardım eden kurtarıcıların sayısının ilk bakışta yüksek gözüktüğünü, fakat Berlin’de o sırada yaşayan dört milyon Alman’ın hiçbir şey yapmadığı göz önünde bulundurulunca 20 bin kurtarıcının çok da fazla olmadığının anlaşıldığını belirtiyor.
Tuchel kendilerini riske atarak Yahudileri kurtarmaya çalışan bu kişilere itibar etmenin, savaş sırasında Almanlara Nazi rejimine sorgulamadan itaat etmek dışında alternatifleri de olabileceğini hatırlattığını, bugüne kadar Almanların bunu kendilerine itiraf etmeye yanaşmadıklarını da sözlerine ekliyor.
Bugünkü kuşak ise babalarının ve dedelerinin günahlarına ortak olmadığından Nazilere direnen kişileri onurlandırmaktan ve Alman toplumunun suçlarını kabul etmekten çekinmiyorlar.

Kasım 11, 2007, 12:09:54 öö
Yanıtla #1
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sn. Shemuel,

Son cümleniz hakkinda bir sey söylemek isterim. Alman toplumunun kendisinin dedelerinin isledikleri insan sucundan sorumlu olmadiklarini belirtmek oldukca sikinti verici bir durum. O dönemde rejimin yayin organi olarak bilinen "Stürmer" gazetesinin propaganda tarzi, hala büyük trajli gazeteler tarafindan kullanilmakta. Özellikle 6 milyon traji olan BILD gazetesinde. Bunun halkta fikirlere ne derece yön verdigini siz düsünün.

Netlestirmek icin söyle bir misal verim:

1. Mousse T (=Karadenizli Türk; Sex Bomb parcasi ile dünya listelerinde bir numara olmus DJ), Hannoverli MousseT olarak tanitiliyor. Hic bir alman MousseT nin Türk oldugunu bilmez veya kabul etmez.

2. Suc dosyasi kabarik olan "Mehmet" (=Adi aslinda farkli, ama Almanlar bu takma adi tercih ediyorlar yayinlarda), ise Türk  yani "Der Türke Mehmet" olarak mansetlerde yer aliyor. Zamaninda yahudilere karsi uygulanan kötüleyici ve kiskirtici bir tarz ile tabiki.

Gecmiste insanlik sucu islemis olan bu Halk, o suclari isleyen kisiler tarafindan yetistirilmis ve egitilmistir. Onun icin suclarini kabul etmekle birlikte, bu dönemin sorumlulugunu herzaman Alman halkina hatirlatmak gerekir.

Schindler'in Listesi diye bir film izlemistim. Bu film Steven Spielberg tarafindan yapilip, üst düzey bir Nazi partilinin, öldürülmek istenen yahudilerin, tarafindan kurtarilmaya calisildigini soru isareti ile yansitildi. Calistirdigi her yahudinin ölüm kamplarina götürülmekten kurtuldugunu, fakat cok agir sartlar altindada calistirildigini anlatiyordu. Burada Schindler gercekten Yahudileri kurtarmak mi istedi, yoksa BEDAVA is gücünden varligina varlik mi katmak istedi. Bu gercekten cok tartisilabilinecek durum.

Sayin Üyeler,

ben Almanya`da yasayan birey olarak, Alman ücüncü imparatorlugun isledigi cinayetlerin yeri olan ölüm kamplarini (Auschwitz, Dachau...) ziyaret ettim. Orada islenmis insanlik sucu karsisinda cok duygulandim ve insanlar nasil buna müsade etmis diye derin bir üzüntüye büründüm. Milyonlarca sucsuz insanlari; yasli, genc, kadin, coluk, cocuk, bebek demeden vahsice öldüren bu halk, bu sorumlulugu var oldukca tasimalidir.

Alman Forumlarda diger Irklara karsi yazilan yazilari okuyunca, hala Nazi döneminin fikirleri yaygin olmasi endise verici.

Sevgi ve Saygilarimla

Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Ocak 13, 2012, 01:44:35 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sevgili Anatolic,
Bahsi gecen filmi "Schidler`s List" bende  2006 yilinda iki defa izledim.  Siz de Almanya`da yasiyorsaniz büyük ihtimalle Heidelberg`de bulunan  "CARPE DIEM" isimli Locayi biliyordursunuz. Hem bayan hem erkek üyeleri bulunan nadir Mason localarindan bir tanesidir. Bu Loca hemen hemen Almanya`da bulunan her loca gibi düzenli olarak hariciler icin seminerler ve bilgilendirme amacli geceler düzenlerler. Yanilmiyorsam 2007 yada 2008 ekim aylarinda telefonla kendime yer ayirtarak Stuttgart`tan kalkip Heidelberg`e  bu seminerlerden birine gittim. Ozaman internette tarihi yazmakla beraber hangi konu hakkinda bilgi verilecegi yazmiyordu. Asil konuya gelecek olursak, o günkü düzenlenen gecenin konusu Schidler`in kisiligiydi. Kürsüye cikan bir Mason arkadas Schidler`in dogumundan itibaren tüm detaylariyla kisiligi hakkinda (cogunlukla olumsuz) bilgiler veriyordu. Burdan sizin bahsetmis oldugunuz konuya deginmek istiyorum. Yani Schidlerin Yahudilere yardim etmek icin mi, yoksa BEDAVA is gücünden faydalanmak icinmi Yahudileri calistirdigi. Kürsüdeki Mason arkadasin iddiasina göre Schidler bastan beri gözünü Hitler`in koltuguna dikmis.Yani Almanya`nin en basi olmak istiyordu. Ama karsisindaki de sonucta Adolf Hitler gibi gözü dönmüs bir dikdatördü. Bu baglamda Schidler`in Nasyonel parti ye katilmasi olsun Hitlerin karsisina isadami olarak cikmasi olsun hepsi birer kurgudan ibaretti. Schidler`e göre asil güc Kapitalizm idi. Yani para. En cok kimin parasi varsa onun o devletin en güclüsü olacagina inaniyordu. Nitekim haksiz da sayilamz. Böylece Schidler kafasinda kurdugu oyunu Hitlere  karsi mükemmel bir sekilde oynadi.Yani yukarda yazdiginiz seceneklerden kesinlikle ikincisi yani bedava calistirarak parasina para katma zihniyeti dogru. Ülkenin en zengin ve en gösterisli is adami oldu. Ama bu bile Hitleri bitirmeye yetmedi. O da zaten Hitlerle bas edemeyecegini anlayinca daha fazla zorlamadi, cünkü Hitlerin müthis bir halk destegi vardi.

Simdilik saygilar

Ocak 13, 2012, 07:12:16 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn. Shemuel,

Son cümleniz hakkinda bir sey söylemek isterim. Alman toplumunun kendisinin dedelerinin isledikleri insan sucundan sorumlu olmadiklarini belirtmek oldukca sikinti verici bir durum. O dönemde rejimin yayin organi olarak bilinen "Stürmer" gazetesinin propaganda tarzi, hala büyük trajli gazeteler tarafindan kullanilmakta. Özellikle 6 milyon traji olan BILD gazetesinde. Bunun halkta fikirlere ne derece yön verdigini siz düsünün.

Netlestirmek icin söyle bir misal verim:

1. Mousse T (=Karadenizli Türk; Sex Bomb parcasi ile dünya listelerinde bir numara olmus DJ), Hannoverli MousseT olarak tanitiliyor. Hic bir alman MousseT nin Türk oldugunu bilmez veya kabul etmez.

2. Suc dosyasi kabarik olan "Mehmet" (=Adi aslinda farkli, ama Almanlar bu takma adi tercih ediyorlar yayinlarda), ise Türk  yani "Der Türke Mehmet" olarak mansetlerde yer aliyor. Zamaninda yahudilere karsi uygulanan kötüleyici ve kiskirtici bir tarz ile tabiki.

Gecmiste insanlik sucu islemis olan bu Halk, o suclari isleyen kisiler tarafindan yetistirilmis ve egitilmistir. Onun icin suclarini kabul etmekle birlikte, bu dönemin sorumlulugunu herzaman Alman halkina hatirlatmak gerekir.

Schindler'in Listesi diye bir film izlemistim. Bu film Steven Spielberg tarafindan yapilip, üst düzey bir Nazi partilinin, öldürülmek istenen yahudilerin, tarafindan kurtarilmaya calisildigini soru isareti ile yansitildi. Calistirdigi her yahudinin ölüm kamplarina götürülmekten kurtuldugunu, fakat cok agir sartlar altindada calistirildigini anlatiyordu. Burada Schindler gercekten Yahudileri kurtarmak mi istedi, yoksa BEDAVA is gücünden varligina varlik mi katmak istedi. Bu gercekten cok tartisilabilinecek durum.

Sayin Üyeler,

ben Almanya`da yasayan birey olarak, Alman ücüncü imparatorlugun isledigi cinayetlerin yeri olan ölüm kamplarini (Auschwitz, Dachau...) ziyaret ettim. Orada islenmis insanlik sucu karsisinda cok duygulandim ve insanlar nasil buna müsade etmis diye derin bir üzüntüye büründüm. Milyonlarca sucsuz insanlari; yasli, genc, kadin, coluk, cocuk, bebek demeden vahsice öldüren bu halk, bu sorumlulugu var oldukca tasimalidir.

Alman Forumlarda diger Irklara karsi yazilan yazilari okuyunca, hala Nazi döneminin fikirleri yaygin olmasi endise verici.

Sevgi ve Saygilarimla

Son cümleniz sizce dileğiniz kabul edilemez bana göre ama sizde anlıyorumki öyle bir kampı ziyaret eden herkes siznle aynı fikirde olurdu.Lakin bu tip suçları diğer nesillere taşımak çok akılcı olmaz mesela niye ben dedemin işlediği suçu taşıyayım yada osmanlının yada bir başkasının bu bizleri bir yere götürmez ama ortak akılla bu savaş denen illetin ne olduğunu bu dünya artık anlamalıki toplumları yöneten liderlerin kolay kolay öncelikle savaş kararı alamaması sağlanmalı.Öncelikle bu tip toplumsal virüsleri dünya temizlemek için uğraşmalı ve asla ve asla bu tip kastliamlar ve savaş suçları unutulmamalı.Bu sizin söylediğiniz söz ne kadar bana uymasada bugün hala devam ediyor olması da beni dehşete düşürüyor bakınız amerikalı askerlerin ölü müslümanların üstlerine işemeleri olayıda en az bu katliamlar kadar aşağılayıcı ve üzücü.İnsan dene biz yaratıklar ne menem bir varlığız ki ölü bir insanın üzerine işeyerek hala onu aşağılayabileceğini düşünecek kadar beyinsiz olabiliyoruz insan olarak daha çok yolumuz var .BİR GÜN İNŞALLAH İNSAN OLMAYI BECEREBİLİRİZ

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 14, 2012, 05:52:41 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Hitler'in yaşadığı dönemde fiziksel, metafiziksel, ekonomik, bilimsel, askeri, biyolojik, nükleer aklınıza ne gelirse her alanda çok profesyonelce hazırlanmış bir senaryo görüyorum. Hitler çözülememiş bir kişilik. Hala gizli projeleri açığa çıkartılamadı Amerikan ve Rus ordusu  Almanyadan çalabildikleri Hitler projeleriyle ve bilim adamlarıyla silah ve her tür sanaayide gelişme gösterdi.  Hitler'in ve nazilerin kutuplara kaçıp yer altında kurdukları özel barınaklarda çalışma ve faaliyetlerine devam ettiğine dair bulgular da mevcuttur. Arada sırada görülen ve ufo sanılan uçan cisimlerin nazilerin projeleri olduğu iddiaları var. Amerikalılar da kızılderililere ticaret amacıyla sattıkları battaniyelerle salgın hastalık virüsü yaydıkları ve 50 milyondan fazla kızılderiliyi 10 milyondan fazla zenciyi çoğunu işkenceyle yok ettikleri anlatılagelmiştir yani her millette bu tarz insanlar var. Gücün gerçekten de vicdani ve insani kimliklerini yitirmiş kişilerin eline geçmesiyle bu gibi korkunç tablolar görebilmek mümkün. Hala güç benzer kişilerin elinde dönüyor olması ise insanın geleceğe umutla bakmasını ister istemez engelliyor.

Ben Almanların veya diğer ulusların kötü olduğuna inanmıyorum. Bu nedenle pek çok Almanın can güvenliğini riske atarak Yahudileri gizlemiş ve kollamış olmasını doğal karşılıyorum. Fakat özellikle Bosna'daki katliam gerek çok yakın tarihte ve tansiyon normalken aniden patlak vermesi beni fazlasıyla ürkütüyor, komplo teorisyenlerinin  bir şehrin içme suyuna katılabilecek veya insanlara bir şekilde içirilecek kimyasalların etkisiyle insanların vahşice bir birini katledebileceğini iddia ediyorlar. Hitler döneminde icad edilmiş bir kimyasal olabilir ve Hitler ordusuna vahşileşmesi için kullandırmış olabilir şimdiki güçler de bunu geliştirip örneğin Bosna'da denemiş olabilirler. İnşallah komplo teorisyenleri yanılıyorlardır.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Ocak 14, 2012, 06:06:25 öö Gönderen: Masor1976 »

Ocak 14, 2012, 02:20:52 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Alıntı
Ich fahren, du sagen
( ben sürmek sen söylemek )

Bu baslik bundan yillar önce almanyadaki bir dergide <der Spiegel> Taxicilerle ilgili yazilmis bir yazinin basligi ve konu olarakta almanyadaki taxicilerin bilgi eksikligi ve özellikle almancalarinin yeterli olmasi ve bunun yaninda bir cok taxicinin < P-Schein> denilen taxiehliyetine sahip olmamalari filan.
Ama konunun basligi cok enteresan cünkü kullanilan basligin dili tamda yabancilar tarafindan kullanilan ( özellikle almancasi yeterli olmayan veya almanca grameri olmayan bir insanin kuracagi bir cümle yani yabancinin ) bir dil ve olay bastan irkci bir cerceveye oturtulup makalenin icerigi tamamiyle yabancilara yüklenmistir. Bununla beraber der Spiegel dergisininde ait oldugu Axelspringer Verlag"in bütün dergi ve gazetelerinde bu dil ve yabanci düsmanligi herzaman mevcut, Bild, B.Z, vs.vs.

Fasizim anamalci sistemin yani kapitalizmin bir türevidir ve herzaman ona lazimdir.

Saygilarimla