Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Lions ve Masonluk  (Okunma sayısı 88664 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 25, 2006, 02:33:30 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Şalikoğlu Lionslar'ın Masonluk için bir aşama olduğu yolundaki önüne geçilmesi mümkün görünmeyen önyargı hakkında şunları söylüyor: “Biz Lions olarak üyelerimizi seçerek alıyoruz. Hem her meslekten mesleğinde başarılı olmuş hem de düzgün karakterli insanları bulup onları Lions'a kazandırıyoruz. Kabul etmek lazım ki Lions bu anlamda çok değerli bir insan kaynağı. İşte bu göz kamaştırıcı insanlar ister istemez başkalarının da dikkatinden kaçmıyor. Özellikle Masonlar onlarla temas ederek üye ihtiyaçlarını bu şekilde gidermeyi tercih edebiliyorlar. Biz kimseye 'Sen Masonsun Lions'a üye olamazsın' diyemeyeceğimiz gibi bir Lion'u da Mason Locası'na üye oldu diye üyelikten çıkarmayız.”

Masonlar'la bağ yok
Lions ile Masonluk arasında çok ciddi ayrılıklar bulunduğunu kaydeden Şalikoğlu şöyle devam ediyor: “Masonluk içe dönük bir olay. Mükemmel insanı yetiştirmek gibi bir amaçları olduğundan bahsediyorlar. Lions ise tamamen dışa dönük, kendini halka hizmet etmeye adamış insanların topluluğu. Yani tamamen birbirine zıt fikirler söz konusu. Dolayısıyla ikisinin birlikte telakki edilmesi mümkün değil. Zaten Lions ile Masonlar arasında ne bugün ne de geçmişte herhangi bir birliktelik sözkonusu olmamıştır, gelecekte de olmayacaktır.” Türk Lions'larını Avrupa'da temsil eden Nesim Levi de Lions hakkındaki olumsuz görüşlerin ülkeye bağlı geliştiğini vurguluyor. Avrupa, İskandinavya, Afrika ve Asya ülkelerinde Lions hakkında olumsuz görüşlerin olmadığını kaydeden Levi “Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da aynı Türkiye'de olduğu gibi Masonluk'la ilişkilendiriliyor ya da Amerika'da kurulmuş olmasıyla tepki topluyor” diyor. Lions'un Rotary ve Masonluk'la tek benzerliğinin toplantılarda din ve siyaset konuşulmaması olduğunu kaydeden Emekli Korgeneral İhsan Gürkan ise şöyle konuşuyor: “Masonluk'la Lionluk arasında yalnızca kişisel ilişki bulunabilir, görev ilişkisi ve gizli toplantılarımız yoktur. Mesela benim oğlum Mason fakat ben hangi locadan olduğunu bile bilmem, hiç konuşmayız. Ben katıldığım tüm toplantılarda ordu toplantıları da dahil olmak üzere, 'Lions Masonluğun arka bahçesidir' yargısını kırmak için kulübümü ve faaliyetlerimi anlattım.”

Çok sayıda mason var
Lions'un önemli isimlerinden Suat Ballar da Mason örgütünün bir kuruluşu olarak gösterilmelerini doğrulayan bazı olgulara ve davranışlarasahip oldukları için böyle algılandığını belirtiyor. “Bunların başında üyeler arasında çok sayıda Mason arkadaşımızın bulunması geliyor” diyen Ballar şöyle devam ediyor: “Aslında bu olağan bir durumdu fakat bunun yanı sıra bir takım Masonik kural ve yöntemlerin Lions kulüplerinde de uygulanma heves ve alışkanlıklarının sürdürülmesi tanımlamayı haklı çıkaracak boyutlara ulaştırıyordu. Örneğin, çoğu üyelerin bilerek ya da bilmeyerek “kardeş” “kardeşim”, “kardeşler” sözcüklerini sık sık kullanması, istenmese de bazı yanılgılara meydan veriyordu. İzmir'de kurulan bir Lions kulübünün bayrağında üçgen şekil bulunması, üye alımında ve toplantı yönetim biçiminde Masonik bazı yöntemlerin kullanılması yanlış tanımalara kaynak oluşturdu. Yakıştırma ve saptırmaların bir örneği de Lions kulüplerinin “yarı sosyetik, yarı hayırsever kurum” olarak tanıtılmasıdır. Ben Masonluk için iki defa aday oldum, ikisinde de reddedildim. Harici Mason derler o yüzden bana.” Gerçekten de bugün Lions'un kadın olan ikisi hariç konsey başkanları arasında pek çok Mason olduğu, erkek üyelerin yüzde 30'unun Mason olduğu belirtiliyor.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 24, 2007, 08:05:09 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Lions'un Masonluğun anaokulu olduğu gerçeği neden bu kadar şiddetle reddediliyor anlayabilmiş değilim..Masonluk kelimesi duyulduğu anda bazı çevrelerde sanki annelerine küfredilmiş gibi garip bir tepki meydana geliyor..Masonluk üyelerini onurlandıran yüzlerce yıllık soylu bir yapılanmadır..Mason olan kişi masonluğu değil masonluk onu onurlandırır..Bu kadar muhteşem bi birliğe karşı bu önyargı ve tiskindi beni çıldırtıyor

Mayıs 24, 2007, 08:09:40 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

on yargi degilki, onlar baska biz baskayiz diyolar o kadar... hepimiz biliyoz zaten lionsta ve rotary de biton Mason oldugunu. ama bu o dernekleri Masonik dernek yapmaz.

bi ornek mesela, Masonlar topluca maca gitse, o mac Masonik Mac mi olur? insanlarin orda bulunma amaci ve ordaki kimlikleri farkli sonucta.

Nisan 25, 2008, 12:37:30 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir Lionsum ve bununla gurur duyuyorum...ülkemizde masonlar ve lionslara karşı oluşan önyargı bence çok tehlikeli bir düzeyde..

Sap ile saman birbirine karıştırılıyor..kimse masonluktan ve lionsdan ne anladığını bilmiyor ve ifade de edemiyorlar..
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Nisan 25, 2008, 12:51:29 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Ben de eski bir Leo ve Lionum  bu örgüt içerisinde elbette masonlar vardı.Hem de çok sayıda vardı.Ancak Lions'ta masonluk lafını hiç duymadım.Yada birilerinin birilerini etkileyerek kendine üye kazandırmaya çalışması gibi çabalar yok gibiydi..Daha açık ifadeyle söyleyelim MD 118 TURKEY Lions'tan kaç kişi masonluğa girmiştir?
Bu sorunun cevabını bulduğunuz zaman sorun çözülür zaten.

Ayrıca ben Lionsun amacının da son yıllarda saptığına inanıyorum.Eskiden yardıma koşmaya çalışan insanlar şimdi rozet takma yarışına girdiler..Bilmiyorum bu kendi sorunları

Nisan 25, 2008, 01:00:03 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

sanırım, çok sayıda lion ve roteryan masonlar olduğu için bu derneklerden daha çok masonluk için uygun insanlar seçiliyor.

ayrıca lions gücünü kaybetmiştir ama rotary hala gücünü kaybetmemiştir.Güç derken çalışmalar anlamında söylüyorum

Nisan 25, 2008, 01:04:47 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

acaba niye böyle bir ihtiyaç duymuştur ki?
Burada masonluğumu kötülüyor lionsumu?
sonuçta Lions masonluğun arkabahçesi olsa bile, orduda bir sıkıntımı yaratıyor ki masonluk ordu toplantılarında dahi bunu anlatıyor?

emekli Korgeneral İhsan Gürkan demişki:
Ben katıldığım tüm toplantılarda ordu toplantıları da dahil olmak üzere, 'Lions Masonluğun arka bahçesidir' yargısını kırmak için kulübümü ve faaliyetlerimi anlattım.”

Nisan 25, 2008, 01:06:47 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Lions ve Rotary gibi dernekler de ezoterik ogreti olduguna rastlamadim.Sadece toplantilarda konusulan konular yardim amacli fon olusturmaya yonelik projelerden ibaret diyebiliriz.Bir gelenek ve bulusmak icin ozel alanlari yok masonik bir yapi olmasi konusunda ise en eski ve gelenkci dernek olarak masonlari ornek gsoterebiliriz buyuzden dir ki lions roatry ve bunun gibi dernekler bu kurumu ornek alarak etkilenerek yapilarini olusturmuslardir.Benim yine sahsi fikrim lions yada rotary kuluplerini kiyaslamak yada Masonik bir cati altinda incelemek yanilgiay sebep olucaktir.

Saygilar

Nisan 25, 2008, 01:18:59 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Bu derneklerin yaptığı birçok aktiviteye katıldım...Bir kulübümüz ilkokul öğrencileriyle birlilkte izmarit toplama aktivitesi düzenlemişti.Hangi fon hangi proje...Sürekli kurulan yeni kulüpler 5 sene sonra onlar da üye sıkıntısı duymaya başlıyor..

Kimsenin arka bahçesi falan değil Lions ve Rotary...

Nisan 25, 2008, 01:52:27 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Benim de katildigim bir cok topalnti olmustu zamaninda gorme engelli bir okula ozel alfabe icin yazici almistik panayirdan elde ettigimiz gelir ile yani fon olusturup hizmet etmis olmustuk.