Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ezoterizm ve Okültizm  (Okunma sayısı 9327 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 31, 2006, 01:16:41 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Ezoterizm ve Okültizm

Ezoterizm ve okkültizm çoğu zaman , çoğu yerde eşanlamlı olarak kullanılmaktadır. Ancak gerçekte eşanlamlı oldukları söylenemez.

Okkültizm, köken olarak “occultus = gizli “ sözcüğünden gelmektedir. Türkçe’de “Gizli İlimler” terimi ile karşılanabilir.

Okkültizm sözcük olarak çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır.

Okkültizm , gizli bilimlerle ilgilidir. Gizli bilimler terimi ile anlaşılması gereken bugünkü pozitif ve deneysel bilimlerin dışında kalan , yüzyıllardır varolan ve insanı metafizik yönüyle algılayıp , doğadaki ve insandaki fizik ötesi yönleri kullanan uygulamalardır. Bunların içine Astroloji, Simya,Büyü,Fal ... girer .

Okkültizmle uğraşan kişi baştan bazı prensipleri kabul etmek zorundadır. Bunlar ruhun varlığı ,Tanrı’nın varlığı gibi temel prensiplerdir.

Okült uygulamalar bilmeyen bir için bir anlam ifade etmeyeceği gibi , az bilen için de büyük tehlike göstermektedir. Bu yüzden okült uygulamalar bir üstat önderliğinde olmak zorundadır ve bu uygulamalar konuyu az bilen ya da bu bilgiyi iyi yönde kullanması gerektiği yönünde eğitim almamış bir kişi içinse büyük bir silah olabilirdi. Bu nedenle okültizm ezoteriktir , yani ancak belli bir eğitimden geçerek o bilgileri almaya hak kazanmış olan kişilere verilebilir ve bu bilginini aktarımı da özel bir dille ve sembollerle olur.

Buradaki nüans açıktır . Okült öğreti ezoterik bir öğretidir ; ancak her ezoterik öğreti okült değildir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 10, 2022, 09:35:49 ös
Yanıtla #1

Peki masonlukta okkültizm var mı sayın MASON?
Bir de sufizm de var mı? (Bunu da merak ediyorum)

Konu dışı ama benim de çok iyi fal baktığımı söylerler bu arada  ;D(ama hep iyi şeyler söylüyorum, iyiyi çekmeye çalışıyorum, iyiye yoruyorum.)

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Mart 10, 2022, 09:40:44 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Mart 10, 2022, 09:40:51 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sevgiler.

Soru bana değil ama yine de cevap vereyim.

Masonlukta Okültizm yoktur ama 16. ve 19. yüzyıllar arasında okültizmden etkilenen Masonlar olmuştur, Masonluk da bu yüzyıllarda dolaylı olarak etkilenmiştir.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mart 10, 2022, 09:42:00 ös
Yanıtla #3

Sevgiler.

Soru bana değil ama yine de cevap vereyim.

Masonlukta Okültizm yoktur ama 16. ve 19. yüzyıllar arasında okültizmden etkilenen Masonlar olmuştur, Masonluk da bu yüzyıllarda dolaylı olarak etkilenmiştir.

Teşekkürler hocam.

Sevgiler  :)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Mart 10, 2022, 10:24:49 ös
Yanıtla #4

Peki, o zaman soruyu düzelteyim;

Hangi masonluklar da vardır?

Sevgiler sayın Anarchosa.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Mart 11, 2022, 04:14:59 ös
Yanıtla #5

Size cevap değil, ipucu vereyim.

Cagliostro, St. Germain Kontu gibi isimleri

Blavatsky (evet o ds Masondu) ve Rudolf Steiner gibi isimleri araştırınız...

Mizraim Riti'nin derece isimlerine bakınız. Universal Rit nedir bulmaya çalışınız.

Le Droit Humain, Universal Co-Masonry gibi kurumlara göz atınız...

Blavatvsky'nin kitapları mevcut ama Rudolf Steiner in akaşik kayıtları kitabı yok elimde. Merak ettim. Nadir kitaptan baktım oldukça pahalı, şu aralar evlilik aşamasındayım para durumum sıkıntıda (kendime yetiyorum şükür ama ekstra harcama yapamıyorum.). İlk fırsatta akaşik kayıtları kitabını alacağım. (İlgi alanıma giriyor.)

Sevgiler sayın Anarchosa.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Mart 11, 2022, 04:23:34 ös
Yanıtla #6

Peki masonlukta Okkültistlere(misal Teosofistlere) ve Spiritüalistlere şarlatan olarak mı bakılıyor?

Daha doğrusu bunlar hangi masonlukta hangi şekilde değerlendiriliyor ve ya ciddiye alınıyor mu?

Sanki bu masondan masona değişebilir gibi geliyor.(sübjektif değerlendirilir sanırım)

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Mart 11, 2022, 04:28:12 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci