Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ?????  (Okunma sayısı 7711 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 10, 2008, 01:10:24 öö
  • Ziyaretçi

sevgili arkadaşlar  "&" ifadesi sonsuzluk için kullanılmıştır

X=1+2+4+8+16+,,,,,,+&   //// artı sonsuza kadar toplama işlemi yapılıyor her    terim öncekinin iki katı ve ben bu toplama X diyorum

X--1=2+4+8+16+,,,,,          //// biri sol tarafa geçiriyorum

X--1=2(1+2+4+8+16+,,,,,+&)    ////// sağ tarafı iki parantezine alıyorum parantezin içi ilk satırdaki gibi X e eşit oluyor

X--1=2X

X=--1       
peki sorun nerde??sonsuza kadar pozitif olan ikinin üsleri yani 2,4,8,16,,,,topluyorsunuz fakat negatif bir tam sayı çıkıyor????

Ocak 10, 2008, 05:58:58 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sayın bilmeliyimgalilei,

Sonsuza kadar yapılan toplam sonsuza eşittir. ∞ ' da hiç bir zaman (sonlu bir X değişkeni gibi) diğer tarafa negatif olarak geçirilerek kendisinden (2 katından, yarısından vs...) çıkarılabilecek bir sayı olmadığı için böylesi bir negatiflik sözkonusu olmaz. (∞ -∞  belirsiz sonuca ulaşır)

Sonlu bir toplamda da hiç bir zaman değişkeni 2' ye böldüğünüzde ona eşdeğer bir X değişkenine ulaşmazsınız.

Diğer bir deyişle böyle bir sonuç asla oluşmaz.

Hata ∞ yerine X diyerek matematiksel işleme konu etmenizden kaynaklanıyor.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2008, 06:25:30 öö Gönderen: Omnia Tempus Alit »
Tempus fugit...

Ocak 10, 2008, 10:23:03 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Tam olarak hatırlamamak ile birlikte sanırım bu toplam sonlu idi. En iyisi kitaplarıma bakıp size bir yanıt vereyim... Sn. Omnia Tempus Alit, demek istediğinizi tam olarak anlayamadım bağışlayın. Açıklamanız mümkün mü?

Ocak 10, 2008, 10:57:58 öö
Yanıtla #3
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn blossom,

Sonsuza kadar olan toplamlar limitleri gereği sonsuza yakınsar, dolayısıyla toplamın sonsuz olması gerek.

X=1+2+4+8+16+,,,,,,+&   //// artı sonsuza kadar toplama işlemi yapılıyor her    terim öncekinin iki katı ve ben bu toplama X diyorum

X--1=2+4+8+16+,,,,,          //// biri sol tarafa geçiriyorum

Burada X dediğimiz sonsuzdan bir çıkarıyoruz, karşı taraftaki toplamda sonsuz olduğundan toplam bozulmuyor.

X--1=2(1+2+4+8+16+,,,,,+&)    ////// sağ tarafı iki parantezine alıyorum parantezin içi ilk satırdaki gibi X e eşit oluyor

Burada da sorun yok, parantezin sağ tarafın parantez içini sonsuz /2 gibi düşünebiliriz, sonsuzun sonlu sayıya bölümü ve çarpımı sonsuz olduğu için yine denklik "sonsuz = sonsuz" şeklinde sağlanıyor.

X--1=2X

işte buradan sonra 2 çarpı sonsuzdan (ki aslında yine sonsuz olduğunu bir önceki satırda belirtmiştim) sonsuz çıkarırsak (∞-∞) belirsizliğine ulaşırız yani ;

"2 çarpı sonsuz (ki aslında sonsuza eşit) -  sonsuz =  sonsuz   (matematiksel ifadeyle 2∞-∞=∞)" gibi bir denklem mevcut değildir.

(∞-∞) işleminin sonucu belirsizdir. Burada da terim çok güel seçilmiştir. Dikkat buyurulursa tanımsız değil belirsizdir.

O yüzden bu işlemin sonucunda sağ taraf belirsiz sol taraf "-1" olarak kalır ki, yorum yapmak gerekirse bu durum sadece belirsizliğin ispatıdır zira sadece 1 değil sonlu sayıda istediğiniz kadar sayıyı çıkararak aynı sonuca ulaşabilirsiniz (aşağıda örnekledim) ki bunlardan her biri de belirsizlik tanımının sağlandığı koşullardan biridir;

Sn. bilmeliyim galilei' nin formunu şu bir kaç şekilde de değiştirebiliriz;

X-1-2-4-8-16=32+64+128,,,,,          //// bir kısım sayıyı  sol tarafa geçiriyorum

X-31=32(1+2+4+8+16+,,,,,+&)    ////// sağ tarafı otuziki parantezine alıyorum parantezin içi ilk satırdaki gibi X e eşit oluyor

X-31=2X

X=-31       
peki sorun nerde??sonsuza kadar pozitif olan ikinin üsleri yani 2,4,8,16,,,,topluyorsunuz fakat negatif bir tam sayı çıkıyor????

X-1-2-4=8+16+,,,,,          //// bir kısım sayıyı sol tarafa geçiriyorum

X-7=8(1+2+4+8+16+,,,,,+&)    ////// sağ tarafı sekiz parantezine alıyorum parantezin içi ilk satırdaki gibi X e eşit oluyor

X--7=2X

X=--7       

Dikkat ederseniz sol taraf paranteze aldığımız rakamın hep bir eksiğidir ve sonsuza kadar giden bir diziden sonlu sayıda rakam çıkardığımız için bu kural da hiç bozulmayacaktır.

Bu durumda sağ taraf sonsuz bir dizi ise, bu durumun da (isterseniz X' in de diyebilirsiniz) sonsuz alternatifi mevcuttur.

Zaten bu yüzden (∞ - ∞) için belirsiz denmiştir.

Sonucu belli değil...

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2008, 11:02:23 öö Gönderen: Omnia Tempus Alit »
Tempus fugit...

Ocak 10, 2008, 03:49:18 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Ah keşke matematiksel ifadeler olsa idi forumda... :)

X=1+2+4+6+8+10+...
X=1+toplam(n=1'den sonsuza)(2*2^n)

toplam(n=1'den sonsuza)(2*2^n) toplamı ıraksak bir toplamdır ve eşiti olan bir değer yoktur...
Kısacası matematikte bu toplamında, X'in de eşit olduğu bir değer olamaz...
Sanırım sizinle benzer şeyler söylüyoruz Sn. Omnia tempus Alit.
Saygılarımla,

Ocak 10, 2008, 04:17:21 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

diziye tek itirazım n 0 dan sonsuza olmakla beraber aynı şeyden bahsediyoruz, dizi sonlu olmadığından sonucu sonsuz olacaktır.

Saygılarımla
Tempus fugit...

Ocak 10, 2008, 04:30:14 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Analiz kitabına baktım Fikri Akdeniz'in. n 1'den başlıyor. O sebeple bu formata dönüştürdüm diziyi...

Saygılarımla,

Ocak 10, 2008, 04:36:32 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

n 1 den başlarsa serinin dizilimi şu şekilde oluyor (1+4+8+...)

Bu yüzden n 0 dan başlamalı, fakat her iki dizi de sonsuza gidiyor. sonuç değişmiyor.

Saygılarımla,

Not: Şahsi görüşüme göre Fikri Akdeniz bu ülkenin gördüğü en iyi istatistikçilerdendir. Yanlış hatırlamıyorasm kızı da istatistikçidir. Bu açıdan o ne diyorsa doğrudur. Bir adet "2" nin eksikliği dizide sorun olmaz. :)
Tempus fugit...

Ocak 10, 2008, 04:41:41 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

1'i ayırdım o nedenle :) Ayrıca 2*2^n diyerek dizinin başına 2 çarpanını gtirdim... :)

Kızı da istatistikçi, kendileri muhterem bir bilim adamıdır...

Ocak 10, 2008, 04:47:49 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Ah keşke matematiksel ifadeler olsa idi forumda... :)

X=1+2+4+6+8+10+...

toplam(n=1'den sonsuza)(2*2^n) toplamı ıraksak bir toplamdır ve eşiti olan bir değer yoktur...
Kısacası matematikte bu toplamında, X'in de eşit olduğu bir değer olamaz...
Sanırım sizinle benzer şeyler söylüyoruz Sn. Omnia tempus Alit.
Saygılarımla,

X' in eşiti toplam olmamasında mutabıkız, işlem ıraksak ve sonsuza dek gittiği için sonuç sonsuz oluyor, sonsuz - sonsuz= belirsiz eşitliğinde de mutabıksak (sonsuza 2 eklemek değerini değiştirmeyeceğine göre) bu açıdan çözüme ulaşmş oluyoruz.

1'i ayırdım o nedenle :) Ayrıca 2*2^n diyerek dizinin başına 2 çarpanını gtirdim... :)

Kızı da istatistikçi, kendileri muhterem bir bilim adamıdır...

benim itirazım 1' e değil 2 ye dikkat ederseniz, verdiğiniz dizide n yerine 1 verirseniz dizinin 4 ten başladığı gibi bir sonuçla karşılacaksınız, (2*2^1 = 4) oysa n 0 dan başlarsa (2*2^0=2 ) oluyor.

Saygılarımla,
Tempus fugit...