Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Ingilizce Dili  (Okunma sayısı 3766 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 28, 2008, 04:47:44 ös
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9553
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Ingilizce Diliİngilizce (İngilizce: English), Batı Cermen dillerine ait, İngiltere kökenli bir dildir. Amerika Birleşik Devletleri, Anglofon Karayipler, Avustralya, Birleşik Krallık, İrlanda Cumhuriyeti, Kanada ve Yeni Zelanda'da yaşayanların çoğunun anadilidir. İkinci dil ve resmî dil olarak dünya genelinde, özellikle İngiliz Milletler Topluluğu ülkeleri ve çok sayıda uluslararası örgüt tarafından kullanılmaktadır.

Modern İngilizce, anadili farklı olan insanların konuştuğu ilk "küresel ortak dil" ya da lingua franca olarak tanımlanmaktadır.[6][7] İngilizce iletişim, bilim, ticaret, havacılık, eğlence, radyo ve diplomasi alanlarında egemen uluslararası yardımcı dildir.[8] Dilin Britanya Adaları'ndan öteye yayılmasında Britanya İmparatorluğu'nun büyük payı vardır.[9] Amerika Birleşik Devletleri'nin II. Dünya Savaşı sonrasında artan ekonomik ve kültürel etkisi, İngilizcenin benimsenmesini önemli şekilde hızlandırmıştır.[7]

Bazı alanlarda ve mesleklerde yeterli düzeyde İngilizce bilinmesi gerekir. Bundan dolayı bir milyarı aşkın kişi en az basit seviyede İngilizce konuşabilmektedir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Temmuz 28, 2008, 04:54:46 ös
Yanıtla #1
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9553
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Konuşulduğu ülkeler: Başta Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Birleşik Krallık, Güney Afrika, İrlanda, Kanada, Yeni Zelanda ve Singapur olmak üzere bir çok ülkede yaygın biçimde konuşulmaktadır.

Konuşan kişi sayısı: Anadil: 309 – 400 milyon
İkinci dil: 199 – 1.400 milyon
Toplam: 0,5 – 1,8 milyar

Sıralama: 3. (anadil)
Toplam: 1. veya 2.

Dil ailesi:
Hint-Avrupa
  Cermen
    Batı Cermen
      Anglo-Frizce
       Anglik
          İngilizce

Yazı sistemi: Latin (İngiliz alfabesi)


Resmî dil olduğu ülkeler:

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Kasım 05, 2018, 12:16:30 ös
Yanıtla #2
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 149
 • Cinsiyet: Bayan

İngilizce dili hakkında Engineers of Turkey de bir yazı da İngilizce hakkında 10 gerçekten bahsediyor ve diyor ki;

10  İngilizce Bir Lingua Franca mı

İngilizce, dünyanın lingua francası olarak kabul edilir. Bu, farklı dilleri konuşan insanlar arasında bir iletişim biçimi olarak kullanılan dil olduğu anlamına gelir. Örneğin, bir Alman ve İsveçli birbirlerinin dillerini bilmeyebilir, ancak İngilizceyi bilmeleri için iyi bir şans vardır. İkisi de birbirleriyle iletişim kurmak için İngilizce kullanabilir. Tam olarak bir lingua frangı nasıl çalışır.

İngilizce’nin çoğu konuşmacısı ana dili olmayan konuşmacılardır. Diğer bir deyişle, İngilizcenin yerli dili olduğu yerlerde doğmamış ve büyümüş değildir. Ayrıca öğrenilmesi için ortak bir ikinci dildir. Bazı çalışmalara göre, Avrupalıların yüzde 77’si İngilizce’yi yabancı dil olarak öğreniyor, bu da okulda öğretilen diğer dillerden daha fazla.

İngilizce aynı zamanda bilimin baskın dilidir. İnternet ayrıca , dünyanın bilgilerinin yüzde 80’inin İngilizce dilinde saklanmasından bu yana İngilizlerin kazandığı bir yerdir . Dergi araştırma makaleleri, yayınlanmakta olan İngilizce versiyonların sayısında sıklıkla artmaktadır.

İngilizcenin diğer tüm dillerin üzerinde niçin hüküm sürdüğü, her yerdeki bilginler arasında tartışma konusu olmuştur. Ortak bir argüman, İngiliz İmparatorluğunun 16. yüzyılın 20. yüzyıla kadar uzandığı ve onu insanlık tarihinin en büyük imparatorluklarından biri haline getirmesinin, dünyadaki mirasına önemli ölçüde katkıda bulunduğudur.

9 İngilizce Bir Almanca Dilidir

İngilizce bir Almanca dilidir. Bu Almanca olduğu anlamına gelmez, fakat her iki dil de aynı ana dilden gelir.

İngilizce, daha spesifik olarak, Batı bir Germanic dilidir. Hollandaca ve Almanca’yı içeren Almanca dil ailesinin bir kolu. Bu, bu dillerin dilbilgisi, kelime bilgisi, sözdizimi ve fiil kullanımında birbirine benzediği anlamına gelir. Hiç Almanca veya Hollandaca öğrenmeyi denediniz mi? Öyleyse, iki dilin bazı özelliklerinin garip bir şekilde tanıdık geleceğini fark edeceksiniz. Almanca dil ailesi ayrıca İsveççe, Danca, Norveççe, Faroe dili ve İzlandaca’nın Kuzey Almanca dillerini de içerir. Bu diller birlikte, bugün sahip olduğumuz tüm Almanca dillerine dönüşen Proto-Germanic adlı ortak bir ana dili paylaşıyorlar. İngilizce’nin orada genişletilmiş bir aile olduğunu söylemek güvenli.

İngilizce , bugün olduğu dil olmak için 1600 yıldan fazla evrim geçirmiştir . Dil, Anglo-Saksonların Avrupa’dan İngiliz Adalarına göçüyle getirildi. Bu insanlar tarafından konuşulan lehçelerin karışımı, Eski İngilizceyi oluşturan şeydir.

8 İngilizce Gramer Cinsiyetine Sahip Olmak

Eğer yabancı bir dil öğrenmeye çalıştıysanız, çoğu dilin (özellikle Avrupalı) dilbilgisel cinsiyet olarak adlandırıldığını farkedeceksiniz. Şimdi İngilizce’ye baktığımızda, dilbilgisi cinsiyeti, “He” ve “She” gibi toplumsal cinsiyete özgü zamirlerle sınırlandırılmıştır. Modern İngilizce’deki isimlerin hiçbir dilbilgisi cinsiyeti yoktur ve varsayılan “The”, herkes için kesin bir makale olarak kullanılır. isimler. Ama asla böyle olmamıştı.

Eski İngilizce dil bilgisel cinsiyetin yaygın kullanımını sağladı. Aslında, İngilizce dil bilgisinde üç cinsiyet formuna sahipti. Bu üç sınıfa isimler kategorize edildi; erkeksi, kadınsı ve nötr. Sıfatlar, makaleler ve dil bilgisi vakaları, her bir toplumsal cinsiyet sınıfıyla ilişkili kuralları kabul etmek zorunda kaldı. Muhtemelen zaten fark ettiğiniz gibi, bugün İngilizce dil bilgisine kıyasla farklıdır.

Eski İngilizcede, “güneş” kelimesi “güneş” idi ve kadınsı kesin nesneyi “s. O” kullanarak kadınsı bir isim olarak sınıflandırıldı. Eski İngilizce’de “güneş” diyeceksek, “ seo sunne. ”Benzer şekilde,“ ay ”kelimesi“ mona ”idi ve“ karı ”kelimesi“ wif ”iken ve bir adsız isim olarak sınıflandırılırken, bir erkeksi ad olarak sınıflandırıldı. Her iki ismin de cinsiyetlerine katılacak kesin makaleler olmalıdır. “Ay” o zaman “se mona” olur ve “kar” “şaet wif” olur.

7 İngilizce Gerçekten Karmaşık Olmak İçin Kullanıldı

Eskiden dil bilgisel cinsiyetten ötürü kullanılan dilin, bugün yerli İngilizce konuşanlar için tamamen yabancı bir şey olduğunu çoktan anladık. Ama bundan daha da korkutucu oluyor.

Eski İngilizlerin karmaşık bir morfolojisi vardı. Son derece etkilenmiş bir dildi, bu da sonlanmanın söylendiğini iletmek için kelimelere bağlandığı anlamına geliyordu. Bazı sonlar hangi dilbilgisi vakasında bulunduklarını belirtmek için kelimeleri işaretlemişlerdir – konu, doğrudan nesne, dolaylı nesne, sahip olma ve edatların nesneleri. Bu, Eski İngilizceden konuşmacıların bir cümlede sözcükleri çok daha esnek bir sırayla kullanabilmelerini sağladı. Modern İngilizcenin sözcük sırası, Eski İngilizceden daha anlamlı bir anlam taşımaktadır.

Örneğin, ingilizce cümlesinde “Köpek parka gitti” anlamının açık olduğunu görebiliriz. Bununla birlikte, cümleyi değiştirsek, anlam büyük ölçüde değişir. “Park köpeğe gitti.” Bunun modern İngilizcede hiçbir anlam ifade etmediğini biliyoruz, fakat Eski İngilizcede, “köpek” ve “park” isimlerinin, konu ve neyin ne olduğunu iletmek için üzerinde sonlar olacaktır. dolaylı nesne. Bu nedenle, “Park köpeğe gitti” gibi bir cümle Eski İngilizce’de tamamen kabul edilebilir olurdu .

Daha da çılgınlaşıyor. Bu kelimelerdeki sonlar, ismin cinsiyeti, sayı (tekil veya çoğul) ve dil bilgisi durumuyla uyuşmalıdır. Bu farklı kombinasyonların tümü, İngilizce konuşmayı iletmenin etkileyici yollarını üretmektedir ve modern İngilizcenin morfolojisinden çok daha karmaşıktır.

6 Frizce İngilizce’ye yakın Yaşayan Dil mi

Frisian, Hollanda ve Almanya’nın belirli bölgelerinde konuşulan bir başka Batı Almanca dilidir. Dil bilimsel olarak, İngilizce’ye en yakın yaşayan akrabadır ve her ikisi de Anglo-Sakson dil grubunun bir parçasıdır.

Her ne kadar benzer olsa da, Frizce ve İngilizce genellikle birbirleriyle karşılıklı olarak anlaşılabilir değildir. Bu, bir İngilizce konuşmacının Frizce dilini tam olarak anlayamadığı ve tersi anlamına geldiği anlamına gelir. Friz dilleri, onları Hollanda, Danca ve Almanca gibi çevreleyen dillerden etkilenmişlerdir. İngilizce, Frisian’dan da oldukça uzun bir süredir ayrılmıştır ve diğer dillerin İngilizce üzerindeki etkileri, İngilizcenin Frizce’ye daha az benzemesine katkıda bulunmuştur.

Ancak, Frizce ve İngilizce, her iki dilin birbirine ne kadar yakın olduğunu gösteren aşağıdaki cümleler kullanılarak karşılaştırılabilir. Her iki cümle de , açıkça yazım farklılıklarına rağmen oldukça benzer şekilde telaffuz edilir :

Frisian: “Buter, brea, en grien tsiis, Ingelsk ve Frysk’e gitti.”
İngilizce: Tereyağı, ekmek ve yeşil peynir iyi derecede İngilizce ve iyi Frise. ”

5 Norman Conquest İngilizceyi Derinlemesine Değiştirdi

İngiltere’nin Norman Fethi, İngiliz dilinde birçok değişiklik getirdi. Bu, Eski İngilizlerin Norse yerleşimcilerin İngiliz Adalarına etkisi nedeniyle basitleştirilmesinden bu yana, Orta İngilizler’in günümüzde yaygın olarak kullanıldığı dönemdi. Norse, oradayken İngilizce konuşanlar ile iletişim kurmak zorunda kaldı ve İngilizce dilini asimilasyonu oldukça kolaydı. Her iki dil de Almancadır ve İngiliz ve İskandinavların benzer kültürleri vardır.

Ancak, Fransa’dan Normanlar geldi. Normanlar onlara Latince’den türetilen bir Roman dili olan Fransızca dilini getirdi. Fransızca’nın İngiliz dili üzerindeki etkisi daha yavaştı, ama yine de oldu. İngilizce kısa süre sonra ikinci sınıf bir dil haline geldi ve Latince bunu hükümet ve resmi belgelerde kullanılan dil olarak değiştirdi. İngilizceyi yazılı bir dil olarak engellemek, İngilizceyi değiştirme özgürlüğünü verdi. Bu, ilk dil olarak İngilizce bilmeyen insanlarla iletişim kurmak için dil bilgisinin büyük ölçüde basitleştirilmesine izin verdi. Norse halkının yanı sıra, Fransa’dan Normanlar’ın daha fazla işgali, karmaşık morfolojisini kaybetmek için İngilizleri zorladı. Dilin ne kadar basit olduğu, öğrenmesi ve iletişim kurması o kadar kolaydı.

4 Bazı Mektuplar Çevrilmedi

Hepimiz gençken alfabeyi öğrenmeyi hatırlarız. Eskiden bütün harfleri hatırlamamıza yardım etmek için şarkıları ve tekerlemeleri teker teker yazıyor ve alfabetik için hangi harflerin peşinden gidiyoruz. Fakat İngilizlerin bugün sahip olmadığımız mektuplar olduğunu biliyor muydunuz?

Eski İngilizce ve Orta İngilizce hakkında konuştuk, ama henüz açıklamamamız gereken şey, ikisinin de bugün bize yabancı görünen semboller ve harfler ile yazılmış olması. Yaygın olarak bilinen harfler diken, wynn, et, kül, ethel ve inme ile dikenlerdir.

Diken, bugün İngilizcenin sahip olduğu zor “inci” sesi temsil etmek için kullanıldı. Hala kullanılmış olsaydı, “gün” kelimesi modern gün yazımında “şe” gibi görünürdü. Benzer şekilde eth, “th” sesini İngilizcede de temsil etmek için kullanılmıştır. Hala bu sembolleri kullanan tek dil , Germanic ailesindeki en muhafazakar dillerin bazıları olarak kabul edildiğinden anlam ifade eden İzlandalı ve Faro’dur. Kül sembolü (æ) “kedi” kelimesinde olduğu gibi kısa “a” sesi temsil etmek için kullanılırken, “phoenix” kelimesinde olduğu gibi “oe” sesi için de ethel kullanılmıştır.

Wynn, modern İngiliz “w” nin telaffuzunda kullanıldı. Ve inme ile diken, “bu” kelimesinin ortak bir kısaltmasıydı. Şimdi bu harfleri hala modern İngilizce yazımda kullansaydık hayal edin? İngilizce ya dili bilmeyen birine oldukça müthiş ya da oldukça korkutucu görünüyordu.

3 Keltler İngilizcede Değişti

Anglo-Sakson yerleşimcileri İngiliz Adalarına doğru yola çıkmadan önce, adalar kabile gibi Keltliler tarafından zaten ikamet edilmişti. Keltlerin, Anglo-Saksonların Cermen lehçelerine kıyasla çok farklı ve yabancı olan kendi dilleri vardı. Farkına rağmen, Kelt halkı nihayet Eski İngiliz olmanın ne olduğunu konuşmaya başladı. Ancak, dillerinin Eski İngilizce ile değiştirilmesi bir bedeli ile geldi. Kelt dilleri kendi tuhaflıklarını İngilizceye ekledi.

Keltler fiillerini bir cümleye yerleştirmeyi severler, bu yüzden Kelt kelimesiyle “kedileri severim” gibi bir cümle “kediler gibi” bir şey olurdu. Aynı zamanda bir İngiliz konuşmacısına çok tanıdık gelecek bir şey yaptılar. Keltler soru ve olumsuzluk için “do” kullanmayı severler (kedileri sevmem). Çoğumuz, özellikle yabancı bir dil öğrenmeye çalışırken, bu “yapma” kullanımının İngilizce’ye oldukça özgü olduğunu fark edeceğiz .

Aslında, Kelt dilleri ve İngilizce, dünyada bu şekilde “do” kullanan tek dildir. İngilizcede “do” kullanımı anlamı aktarmaya çalışırken son derece önemlidir. Hepimiz biliyoruz ki “ben kaçmıyorum” diyerek “ben kaçmıyorum” demekle kıyaslandığında garip ve arkaik sesler duyuyoruz. İngilizce’de “do” nun tuhaf kullanımı söz konusu olduğunda, bunun için Keltlere teşekkür ederiz.

2 İngilizce Runes Yazılı Olarak Kullanılır

Eski İngilizce’yi ve bugün kullandığımız ingilizce alfabesiyle yapmayan mektupları hakkında kapsamlı bir şekilde konuştuk. Ne hakkında konuştuğumuz, kullanılan yazı sistemi. Anglo-Saksonlar başlangıçta Eski İngilizce yazmaları için Germanic runes kullanmışlardır. Bu rünler, o zamanlar Avrupa’nın her yerinde yaşayan eski Alman kabileleri tarafından yazılmak için kullanıldı. Elder Futhark olarak adlandırıldı.

Anglo-Saksonlar, en sonunda Anglo-Sakson futhorc olarak bilinecek olan Elder Futhark’ı kullanarak kendi ritimlerini benimsemişlerdir . Rünlerin bu versiyonu, Eski İngilizceyi 5. yüzyıldan 10. yüzyıla kadar yazmak için kullanılan sistemdi. Sonunda Latin alfabesinin bir sürümü ile değiştirildi. Latin alfabesi, Latince sıkça kullanılan İrlandalı misyonerler tarafından dile getirildi.

AD 1000 yılından sonra, rünler bir yazı biçimi olarak nadiren kullanılmıştır. Rünlerin kullanımı, Kral Cnut tarafından AD 1017’den AD 1036’ya kadar olan dizisi sırasında yasaklandı.

1 İngilizce Creole Dilleri Yaptı

Bir creole dili, birbirlerinin dillerini konuşmayan iki grup insan bir araya geldiğinde oluşan bir dildir. İki dil, her grubun anlayabileceği bir iletişim yolu oluşturur ve oluşturur. Diller ilk karıştırmaya başladığında, oluşan dil pidgin dili olarak adlandırılır . Creole dilinin konuşmacıları, geliştirdikleri pidgin dillerini konuşmaya başlayan insanların merhumlarıdır. Creole dili genellikle genişlemiş kelime dağarcığı ve pidgin dilinde bulunmayan kurallar ve özellikler içeren bir dil bilgisi sistemine sahiptir.

Dünyada en az 12 farklı İngilizce tabanlı creole dili var. Karayipler’de, Afrika’nın bazı kısımlarında ve Pasifik’te İngiliz kolonileri olan bölgeler oluşturdular. En çok konuşulan İngilizce tabanlı creole dili, 3 milyondan fazla konuşmacının bulunduğu Jamaika Creole’dur.

Bir sonraki en yaygın creole dili, Barbados’ta konuşulan Bajan’dır. Güney Carolina, Gürcistan ve Florida kıyılarında deniz seviyesinden güldürülen İngilizce’ye dayanan creole dilleri de vardır. Dil, bu bölgelerde yaşayan köleleştirilmiş Afrikalıların torunları tarafından konuşulmaktadır.

Kaynak: https://listverse.com/2016/06/03/10-facts-about-the-english-language-you-probably-didnt-know/

saygılarımla.. 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
2771 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 05, 2007, 04:10:00 öö
Gönderen: Hamlet
0 Yanıt
2847 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 23, 2007, 01:07:56 öö
Gönderen: Ittihatci
Sn. Erdogan'in Dili Surctu

Başlatan SublimePrince Guncel Konular

2 Yanıt
3237 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 21, 2007, 07:12:31 ös
Gönderen: SublimePrince
2 Yanıt
4212 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 14, 2008, 06:56:38 öö
Gönderen: farmason82
0 Yanıt
2967 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 28, 2008, 04:49:47 ös
Gönderen: MASON
0 Yanıt
4893 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 21, 2011, 12:14:04 ös
Gönderen: oasis
2 Yanıt
8893 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 24, 2011, 11:56:16 ös
Gönderen: ZAMAN
0 Yanıt
7713 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 06, 2011, 11:43:04 ös
Gönderen: AQUA
0 Yanıt
1678 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 14, 2014, 01:43:30 ös
Gönderen: edebiyat_ogr
1 Yanıt
2334 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 15, 2014, 11:02:35 öö
Gönderen: symbol