Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Aydın Üçok  (Okunma sayısı 15185 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2006, 11:18:22 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

El emeği, Göz nuru...

Bülent Şenocak: Aydın Üçok Kardeşim, ahşap üzerine bakır levha sıvama sanatına ne zaman ve nasıl başladınız?

Aydın Üçok : 1989 yılında İzmir şubesinin idare müdürlüğü görevini sürdürdüğüm sırada başladım. 1986 yılına kadar iki katlı olan binamızın üzerine iki kat daha çıkılmıştı. Benim göreve başladığımda halen ufak tefek eksiklikler vardı. Örneğin, gerek tekris merasimi sırasında yeni tekris olan Kardeşin vasiyeti ve gerekse senelik kelime verildikten sonra yazılı olduğu kağıt yakıldıktan sonra basit bir tasın içinde söndürülürdü. Bu plastik kutuların yerine, o zaman ilk olarak, bugün kullanmakta olduğumuz ahşap üzerine bakır levha kaplı kutulardan yapmaya başladım. Başlayış o başlayış.

Bülent Şenocak: Daha sonraki gelişmelerden de söz eder misiniz?

Aydın Üçok : 80. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle Büyük Locanın amblemini yaptım ve Büyük Locaya armağan ettim. İzmir ve Ankara şubesinin amblemlerini de yaptım. Ankara Vadisi Büyük Üstat Temsilcisi benden ilk 3 derecenin çalışma tablosunu ahşap üzerine bakır levha sıvamalı olarak yapmamı rica etti. Üç derecenin çalışma tablolarını Ankara Vadisi’ne gönderdim. Bir süre sonra bir takım daha istediler. Akabinde İstanbul ve İzmir Vadileri için de üç derecenin çalışma tablolarını yaptım. Ayrıca, 33 cm yarıçapında bakır dövme bir çift başlı kartal yapmıştım. E.K.S.R Türkiye Yüksek Şurası Hakim Büyük Amiri Sahir Erman Kardeşimizin İzmir’i ziyareti sırasında kendisine bu amblem takdim edildi. İlk kez yapılan böyle bir çalışma çok beğenildi ve daha sonra bana bir “Üstün Hizmet Madalyası” verildi. Yine Yüksek Şura’nın yeni binası için 70 x 90 cm ebadında bir Çift Başlı Kartal yaptım. Bunların hiç biri için bir bedel almadım. Şimdi, zaman zaman kardeşlerin siparişi üzerine bazı plaket işleri yapıyorum.

Bülent Şenocak: Sanırım, bazı eserleriniz de yurt dışına gitti.

Aydın Üçok : Evet doğru. Can Arpaç ve Tunç Timurkan Kardeşlerin Büyük Üstat oldukları dönemlerde, Büyük Locamızı temsilen diğer Büyük Locaları ziyaretleri sırasında takdim etmek üzere benden bazı masonik şiltler yapmamı istediler. Nitekim, Tesviye dergisinin Nisan 1996’da yayınlanan 21. sayısında Büyük Üstat Can Arpaç Güney Juridiksiyonu Hakim Büyük Amiri C. Fred Kleinknecht’a yaptığı ziyaret sırasında takdim etmiş olduğu şiltin fotoğrafı yayınlandı. Ayrıca, Teoman Gürgan Kardeş Almanya’daki bir Locayı ziyaret sırasında yine benim hazırladığım bir şilt sundu.

Bülent Şenocak: İzmir Şubemizin duvarlarında da sizin yaptığınız Loca amblemleri var. İzmir Vadisi’ndeki tüm locaların amblemlerini yapma fikri nereden ve nasıl çıktı?

Aydın Üçok: Önce İrfan Locası için ahşap üzerine bakır levha sıvama bir amblem yaptım. Bunu gören o dönemin Büyük Üstat Yardımcısı Ömer Harmancıoğlu diğer Locaların da amblemlerini yapıp yapamayacağımı sordu. Ben de olur dedim. Ve çalışmaya başladım. Şu anda İzmir Şubemizin salonunda vadimizde mevcut 34 locanın ambleminin bulunduğu bir köşe oluştu.

Bülent Şenocak: Şu ana kadar ki konuşmamızda, Mason camiası için yaptığınız çalışmalardan bahsettiniz. Harici alem için yaptığınız çalışmalarınız var mı?

Aydın Üçok: Masonik figürler dışında, genellikle geometrik desenler, çiçek figürleri ve optik görünümlü bezemelerden oluşan yapıtlarım var. “Eldeki kuş” adını verdiğim eser ilginç örnekler biridir.

Bülent Şenocak: Eserlerinizi sergilemeyi düşünüyor musunuz?

Aydın Üçok: Eserlerim İzmir Vadisinde 2 kez sergilendi. Birincisi, 1991 yılında benim tek başıma aç tığım sergidir. İkincisi ise, Üçsütun Locası tarafından düzenlenen, Cahit Aykol, Cengiz Kabaklı, Güven Zeyrek Kardeşler’in eserlerinin de yer aldığı karma sergidir. Ayrıca, 1992 yılında Ankara Lokalimizdeki karma sergiye de iştirak ettim. Harici alemde ise, her hangi bir sergi açmadım. Ancak açmayı düşünüyorum.

Bülent Şenocak: Bu sanata ilgi duyan Kardeşlerimize veya
haricilere sanatınızı öğretmeyi düşünüyor musunuz?

Aydın Üçok: Elbette düşünüyorum. Hatta, gelecek talepler beni çok memnun eder. Nitekim bazı kardeşlerimizden bu tür talepler geldi. Ancak şu ana kadar başlama fırsatı bulamadık.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.