Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ASKERE SİVİL YARGI YOLUNUN AÇILMASI  (Okunma sayısı 8641 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 10, 2009, 10:33:12 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

uzun bir süredir gündemde olan askere sivil mahkeme yolu çankaya köşkündende geçmiş ve anayasa mahkemesi ne sunulmuştur. çankaya yasayı onaylamakla ilgili yasayı onayladık ama tereddütlerimiz var askerin içinin rahat tutulması için bir dizi düzenlemelere gidileceğini söylemiş. şunu anlamıyorumki yasa onaylanacaksa ya tereddütsüz şekilde onaylanmalı yada tereddütün varsa veto edersin tekrardan düzenlenip onaylanmaya gelir.

tayip erdoğan ise G-8 zirvesine katılmadan önceki yaptığı açıkklamada kararın henüz değerlendirilmediğini arkadaşlarıyla toplanıp değerlendirileceği hakkında bir açıklama yapmış. şu varki zaten yasa senın ıstediğin senın ısıne gelınebılecek bir şekilde sen hazırlayıp sunmadınmı birde olayları çok demokratik bir ortamda gercekleşmiş gibi neyin değerlendirmesini yapacak merakla beklıyorum sonucunu.

Temmuz 10, 2009, 10:36:27 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Öyle gözükoyurki Türkiye çoook şeyler değişecek.

Temmuz 13, 2009, 10:39:42 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn baris

çok şeyler değişeceği gayet net ve açık bu konuda size sonsuz katılım içerisindeyim. Değişim Çercçevesininde türkiye lehine olacağından şüpheliyim.

Temmuz 13, 2009, 11:40:09 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Ben emekli bir askerim.Zaten askere hiçbirzaman sivil yargı yolu kapalı değildi.Şahsen ben asker olduğum dönemde,sivillerle aramda vuku a gelen uyuşmazlıklar nedeniyle defalarca sivil mahkemelerde yargılandım.Askeri mahkemeler,askerlerin askerlerle olan uyuşmazlıklarını ve askerlerin askeri görevleri ile alakalı sorunların çözülmesinde işlev sahibidir.Bu,neredeyse bütün dünya ordularında da böyledir.

Yeni yapılan değişikliklerin kapsamını tam olarak bilmemekle beraber,ayyuka çıkarılan meselenin içinin doluluğuyla ilgili kuşkulara sahibim.Kanun aynı olduktan sonra,yargılamayı sivil hakimlerin yapması neyi değiştirir?DGM lerin kapatılması aşamasında da bu ve buna benzer endişeleri dile getirenler gördüler ki,içinde asker üye olmayan mahkeme heyetleri de pekala teröriste,kaçakçıya,çete üyelerine gayet makul cezalar verebiliyorlarmış.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Temmuz 13, 2009, 01:46:57 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn ceycet

tabikide tüm dünyada askere sivil yargı yolu kapalı değildir. bizimkindede kapalı olmayabılır.ama şu varki tüm dünyadaki yargı yolu bizim ülkemizde yargı yoluyla karşılarştırılamayacak kadar birbirlerine uzak. dünyada demokratik hareketlerle askerler sivil mahkemelerde yargılanıyorlar. benimde bundan şikayetim şuki sizinde belirttiğiniz gibi kanun değişmedikten sonra ne farkedecek. bu sadece akparti hükümetinin endişesinden gelen bir korkuyla yapılan yasa değilmidir sizcede.

yasayı onaylayan cumhurbaşkanı abdullah gül bile askerin tepkisini çekecek cümleleride görmüş olacakki açıklamasında terredütlü bir şekilde onayladığını öne sürüyor. sizce nekadar kuşkusuz bir yasa yapılmıştır.

saygılarımla,

Temmuz 13, 2009, 02:02:39 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Sayın lucifer,

Korkunun ecele faydası olmadığını biliyoruz.Mevcut beyinler,ithal fikirlerle,korku ürünü tereddütlerle,aldıkları talimatın gereğini yapma gayretinde,kendilerini de gündemide içinden çıkılmaz bir hal e getiriyorlar.Altyapısı olmayan,acele ile hazırlanmış yasaları veya değişiklikleri,bırakın yasalaştırmayı,deklere etmek bile meclisin ciddiyetinin sorgulanmasına yol açar.Oldu-bitti ler hırsızlardan başka kimsenin işine yaramaz.

Öncelikle niyetlerini açıkça ortaya koysalar,belki,askerde bu konu ile ilgili olarak söyleyeceklerinin yanısıra desteğinide verebilecektir.Sorunu telaffuz etmeden,gerçekleştirilecek sözde çözümler,meydana getirecekleri tıkanıklığın etkisiyle geri dönecektir.Bilinmez ki,belkide,niyetleri çözüm odaklı değildir.Bu memleketin en ilginç özelliği,insanlarının sürprizlere bağışıklık kazanmış olmalarıdır;herhalde...

Saygılarımla.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Temmuz 13, 2009, 02:35:37 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Benim gözlemlerim Toplumda ve aydın çevrede askerin sivil yargıda yargılanmasından ziyede kanunun gece yarısı çıkarılması.Birkaçgün önce bir program izledim.Burhan Kuzu da konuktu.Orada bunu ifade ettiler.Bir Hukuk Profösürü kendisi gibi Hukuk Profösörü olan Burhan Kuzuya bunun iyi niyetli olmadığını ifade etti.Ben Profa katılmakla beraber oldu bittiye getirildiğine inanıyorum.Eğer belirli bir zaman dilimine yayılmış ilgililerce araştırılmış ve yasal düzenlemeleri enazından tastlaklanmış olsa idi daha iyi olurdu.Ayrıca Askeri ilgilendiren bir kanunun Asker tarafından bilinmesi gerekirdi.Şöyle ki;Karşılıklı bilgi alışverişi askeri mevzuat,kanuni işleyiş konusunda fikir alınabilir daha faydalı olabilirdi.Bu şekilde yaklaşım oldu bittiye getirilme doğru değildir.Taraflardan biri olan ve bizzat kendisini ilgilendiren TSK kanunu göründüğü üzre basından öğrenmiştir.
Ben Böyle önemli kanunların bu şekilde oluşturulmasını demokratik bulmamakla beraber iyi niyet taşımadığını da düşünüyorum...

Temmuz 13, 2009, 03:02:46 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn ceycet,  sn baris

yasanın bir oldu-bitti işi olduğu elbetteki açık. bir gece de alınan kararlarla, ve kendılerınce uygun olan kanunlar ve madelerle yasa yapmak mükemmel bir zihniyetin ürünüdür. askerlerle oturulup bir anlaşmaya gidilmesi en makul olanıydı. ama yasa yapanlar buna yanaşmadı. başta da belirttiğim gibi, zaten bana göre bu yasanın adı çiçek yasası olmalı Albay çiçeğe karşı yapılan bir yasa olmalı ciddi meclisimizin üyeleri bence bu ismi koyabilecek kadar ciddi olabilirdi zaten. bu tür düşünceler ve kararlar ülkede çıkmaza gidilip geri dönülececektir. ama bunca gündemi meşgul etmeler bunca çabalar sonunda hersey boş olduğu anlaşılacak en önemlisi geri getiremiyeceğimiz bir zaman kaybını yaşamış olucağız.

saygılarımla.

Temmuz 14, 2009, 03:19:16 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Degerli Arkadaslar,

Bu yasayi tartismak, detaylar arasinda kaybolmak demektir. Onemli olan butunu gormek, gorebilmektir.

Dikkat edilecek olursa, son senelerde ve sistematik bir bicimde Silahli Kuvvetler uzerine oyun oynanmakta, Silahli Kuvvetler sindirilmeye, toplum ustundeki etkinligi azaltilmaya, guvenilir kurumlar siralamasinda ilk kurum olarak cikmasi engellenmeye calisilmaktadir. Bu planli bir calismadir ve neticesinde ulkemiz zayiflatmak istenmektedir. Dikkat edin, yasa cikar cikmaz Cevik Bir, Yasar Buyukanit gibi hala etki sahibi emekli generaller hakkinda davalar acilmaya baslandi. Bir sey bulamasalar bile guvenilirligi zayiflatmak onlara yetecektir. Ergenekon'da yapilanlar da ortada tabii.

Hepimiz uyanik ve dikkatli olmaliyiz.

Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Temmuz 14, 2009, 03:25:30 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Dino

Görüşleriniz son derece isabetli ve gercekliği yüksek düşünceler, evet askeri güvensizlikte bu olayların bir parçası etki sahibi olan paşalarıda yargılama yoluna gidilmesi dediğiniz gibi en somut örneğidir. dikkatli bilinçli ve takipçi olmak insanların bu tür oyunlara gelmemesi için en önemli sorumluluktur.

saygılarımla,