Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Bir Locaya Konuk Kabul Edilmesi - 1  (Okunma sayısı 20040 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 04, 2010, 12:40:20 ös
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay

Bu kişinin bir loca toplantısına konuk olarak kabul edilebilmesi için, “mason” olması, gerekli görülürse bunu kanıtlayabilmesi, üyesi olduğu locanın bağlı olarak çalıştığı obediyansı bildirmesi, ayrıca o gün hangi derecede çalışma yapılacaksa en az o derecede bulunduğunu gösterebilmesi, kendisinden istenirse bütün bunları belgeleyebilmesi zorunludur. [Kuşkusuz bunları söylerken apayrı bir konu olan ve bir başka başlık altında incelemeyi öngördüğüm “beyaz oturum” ya da “açık oturum” olayını istisna tutuyorum.]

Demek oluyor ki, her mason, yabancı bir ülkeye giderken hatta belki kendi ülkesinde tanınmadığı bir başka kente giderken, eğer olanak bulacak olursa oradaki bir mason locasının toplantısına da katılmayı düşünüyorsa, ceketinin yakasına bir mason rozeti iliştirmesi yeterli olmaz.

Neler gerekli; onları şöyle bir gözden geçirelim.

   Kendisini “mason” olarak tanıtmaya yarayan “sözcükler” (kelimeler) ile “işaretler”i iye bilmeli. Bu sözcük ve işaretler sorulacak olursa, bunları Masonluğun geleneksel yöntemi uyarınca nasıl yanıtlayacağını bilmeli. (Aslında bilir elbette ama uzun süre buna gerek kalmamış ise unutmuş ya da pratiğini yitirmiş olabilir.) En azından utanç duyulacak bir duruma düşmemek için, bu konuda deneyimli olanların görüş ve önerilerini almalı.

   Özellikle bir yabancı ülkeye gidiyorsa, oraya daha önce gitmiş ve loca toplantılarına katılmış olanlar bulunup bulunmadığını araştırmalı. Varsa, kendileriyle görüşüp, orada yer yer farklı ritüelik ve geleneksel uygulamaların söz konusu olup olmadığını öğrenmeli. (Her mason, konuk olduğu bir locada o locanın kendine özgü yöntemlerine uyum göstermek zorundadır.)

   Bir yabancı ülkeye giderken kendi büyük locasının yetkili yönetimsel organına başvurarak, bu büyük locanın düzenli üyelerinden olduğunu ve derecesini belirten bir “tanıtma belgesi” almalı. Çünkü bazı büyük localarda bir mason kendisini masonik işaret ve sözcüklerle tanıtsa bile bu yeterli görülmez; belgesel kanıt aranır. Kötü niyetli bir kişinin işaret ve sözcükleri birtakım kitaplardan ya da başka kaynaklardan da öğrenmiş olması olasılığı vardır. Kaldı ki, bir kişi bunları düzenli bir mason iken öğrenmiş olabilir ama şimdi düzenli bir mason değildir. Bunun için düzenli bir mason olduğunu belgeleyebilmelidir.

   Bazı büyük localarca bir masonik “kimlik belgesi” (hüviyet varakası) yeterli görülür. Bazıları ise, ilgili büyük locanın yeni tarihli bir belgesini arar. Bu nedenle her ikisini birden bulundurmak yararlıdır. Hiçbir büyük locanın yetkili organı, düzenli bir üyesinin böyle bir belge istemesi durumunda bunu vermekten kaçınmaz; herhangi bir zorluk da çıkarmaz.

   Yanında, bir loca toplantısına katılabilecek giyim ve diğer gerekli masonik kuşanımı da bulundurmalı. Şu nedenle ki; bazı büyük localarda locaların oturumuna katılacak olan kardeşler için gerekli asgari kuşanım hazır bulundurulur. Ancak bazılarında böyle bir uygulama yoktur ve her mason loca toplantısına gelirken kendi kuşanımını yanında getirir.

   Gittiği yerde katılacağı loca toplantısında, üyesi olduğu loca ve büyük loca adına bir konuşma yapmayı düşünecek olursa; bunun için önceden izin ve yetki almalı. Bu konuda kendisini kafadan yetkili görmemeli çünkü yapacağı herhangi bir konuşma, özellikle yurt dışına gittiğinde büyük locası için bağlayıcı bir nitelik taşıyabilir; bu kendince hiç de öyle olmasa bile, oradaki masonlar bunu öyle görebilir; kendisi bu konuşmanın bireysel olduğunu açıkça belirtse bile bu bağlayıcılıktan kaçınamaz.

   Özellikle yurt dışına gidiyorsa, gittiği yerdeki loca la da localar için masonik nitelikli bir armağan götürmeyi düşünmeli; eli boş gitmemeli. Çünkü konuk olarak kendisine toplantısına katıldığı loca tarafından bir anı verilecek olursa, o da bunun karşılığını verebilmeli. Bunun için de öncelikle üyesi olduğu locanın üstad-ı muhteremi ile görüşmeli.

Yabancı ülkedeki herhangi bir mason lokalinin yerini öğrendiğinde, yalnız başına kapıyı çalabilir ve kendini tanıtabilir. Fakat o büyük locanın üyelerinden biri olan ve daha önceden tanışmış olduğu bir mason ile birlikte gitmesi çok daha uygun olur; hele o ülkenin dilini çok iyi bilmiyorsa…

Meğer bir masonun tanınmadığı bir yerde bir loca ziyareti yapabilmesi ne kadar zormuş!... Ne kadar çok şeye özen göstermesi gerekiyormuş!… Yazarken ben bile hayret ettim doğrusu. Üstelik bu kadarla da kalmıyor. Bir de orada özenle izlemesi uygun olacak tutum ve davranışlar var. Onlardan en önemlileri de görebildiğim kadarıyla şöyle:

   Toplantıya, locanın oturumunun açılış zamanından en az yarım saat önce hatta daha erken gitmeli.

   Oradaki bir toplantıya katılacağı üyesi olduğu büyük locanın yetkililerince önceden ve doğrudan bildirilmiş olsa bile; kendisini tanıtacak belgelerini gene de yanına almalı.

   Giyiminin loca toplantısına katılacak şekilde, geleneklere uygun olmasına özen göstermeli.

   Büyük loca yetkililerince özel olarak görevlendirilmemişse; herhangi bir konuşma yapmak durumunda kaldığında bunun bireysel olduğunu özenle vurgulamalı. Büyük locasını bağlayıcı nitelikte sözler kullanmaktan ve açıklamalar yapmaktan sakınmalı.

   Toplantısına salt sıradan bir “konuk” olarak katıldığı bir yabancı locada, kendisinden bir konuşma yapması istenmedikçe söz almak için girişimde bulunmamalı; katıldığı toplantıyı izlemekle yetinmeli. Konuşma yapması istenirse, bunu olabildiğince kısa tutmalı.

   Orada uygulamakta olan yöntemler ve gelenekler, kendi locasında öteden beri görmüş olduklarından farklıysa, bunlar üzerine önceden bilgi edinmemişse; elinden geldiğince uyum göstermeye çalışmalı. Herhangi bir şekilde orada uygulanan yöntem ve gelenekleri eleştirmeye, özel olarak sorulmadıkça kendi büyük locasında nasıl yapıldığını anlatmaya kalkışmamalı. Bu konuda bir görüşme ya da söyleşi açılacak olursa, tartışmaya girmekten kesinlikle sakınmalı.

   Hiçbir şekilde yetkilendirilmiş olmasa bile; gitmiş olduğu yabancı ülkede ister istemez locasını, locasının bağlı olduğu büyük locayı ve ülkesini temsil etme durumunda olduğunu, kendisi öyle düşünmese bile ona o gözle  böyle bakılacağını unutmamalı ve davranışlarını buna göre ayarlamalı.
Of!... Bütün bunlar göz önüne alındığında, bana sorarsanız, bir mason özellikle bir yabancı ülkedeki bir mason locasının  toplantısına katılmaktan elinden geldiğince sakınmalı. Neden öyle düşündüğümü sorarsanız, insanın ne kadar da dikkatli ve özenli davranması gerekiyor; âdeta bir diplomat gibi. Sizi bilmem ama bu iş bana biraz zor geldi.

Bir de bu madalyonun öteki yüzüne bakalım. Yabancı bir ülkeden bir mason loca ziyaretine geliyor; nasıl karşılanır, neler yapılır, onu görelim.

« Son Düzenleme: Ocak 04, 2011, 12:20:51 öö Gönderen: dogudan »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 04, 2010, 01:31:48 ös
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 324
 • Cinsiyet: Bay

gayet doğru ve hoş bir açıklama olmuş sayın Adam ellerinize sağlık.Fakat bir şey kafama takıldı.Gİdilen locanın bu ziyareti kabul etmemek gibi bir hakkı var mı?


Nisan 04, 2010, 02:30:49 ös
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay


Aynı obediyansın üyesi olan bir masonun bir başka locanın toplantısına kabul edilmemesi diye bir şey söz konusu olamaz. Bu bağlamda iki istisna söz konusudur. Biri locanın "aile oturumu" (aiele celsesi) denilen ve sadece kendi üyelerinin katılımı ile yaptığı bir toplantısının olmasıdır; bu ise pek ender olarak yapılır. Diğeri ise o locanın zaten hiçbir konuk kabul etmemekte oluşudur; bu da dünya yüzünde pek enderdir. (Nitekim büyük bir skandala yol açmış olan İtalya'daki P2 Locası bu tür bir loca idi.)

Eğere iki büyük loca arasında bir "tanışma" yok ise, ziyaret edilen loca gelen ziyaretçiyi kabul etmeyebilir. Ancak mutlaka kabul etmez diye bir şey yok; kabul etmeyebilir. Tanışma olsa bile, şayet gelen ziyaretçi belirttiğim şekilde kendini tanıtamazsa yine kabul edilmeyebilir.

Bu arada aklıma bir şey geldi; onu eklemek istiyorum. Türkiye'de Özgür Masonlar Büyük Locası'na bağlı locaların üyesi olan masonlar Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'na bağlı olan locaların toplantılarına giremez. Fakat ilginçtir ki, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar büyük Locası'nın düzenli olarak tanındığı ve uluslararası düzeyde ilişkide bulunduğu başka ülkelerdeki büyük localara bağlı locaların toplantılarından birçoğuna katılabildikleri, bunlardan pek azında ender olarak geri çevrildikleri bilinmektedir.   


   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 04, 2010, 02:53:12 ös
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 324
 • Cinsiyet: Bay

sayın ADAM kastım tam olarak sizin son cümlede anlattığınızdı.Sizin bir yazınızda bundan çok küçük bir şekilde bahsiniz olmuştu orda kafama takılmıştı.Aydın bilglileriniz için çok teşekkür ederim =)

SAYGILARIMLA


Aralık 13, 2010, 11:15:40 öö
Yanıtla #4

Yurtdışında bir toplantıya katılmayı düşünen Masonlar için yapılmış bir uyarıyı hatırladım.

"Sizin için önemli ise, Kutsal Kitabınızı yanınızda bulundurunuz".

Gerek hatırlatma yapılması, gerekse bunun söyleniş biçimi çok hoşuma gitmişti. Paylaşmak istedim.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz


Aralık 31, 2010, 10:05:59 ös
Yanıtla #5
 • Ziyaretçi

Okulumda 19 yaşında babası mason olan birisiyle tanıştım ve bana dilersem toplantılara katılıp bilgi alabileceğimi söyledi.Bunun olması mümkünmüdür?Toplantıların Ankara Sıhhiyede gerçekleştiğinide belirtti.


Aralık 31, 2010, 10:26:44 ös
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

Kısaca konuk olmak mümkün değil yani.


Aralık 31, 2010, 10:50:10 ös
Yanıtla #7
 • -M-
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 357
 • Cinsiyet: Bay

Sn hakan_34_06, Haricilere acik olan etkinlikler duznlenmektedir, Loca icerisinde veya disarisinda bunlara haricilrin katilmasinda bir proble yoktur ama Masonlarin Loca icerisindki toplantilarina bir haricinin herhangi bir sekilde katilmasi soz konusu bile olamaz. Dunyanin neresinde olursaniz olun bu kural degismez.

Saygilar

Kısaca konuk olmak mümkün değil yani.
İmza -M-


Aralık 31, 2010, 11:01:37 ös
Yanıtla #8
 • Ziyaretçi

Sayın Sirius teşekkür ederim. Yanlış anlamayın insan merak ediyor. Sitem değidir sözlerim. Felsefesini özümlememiş insanların katılması bence de uygun değil. Saygılar Sirius.


Ocak 01, 2011, 04:33:56 ös
Yanıtla #9

Sn. AlperenKaraca,

Belirli zamanlarda, özellikle gençlere Masonluğu tanıtmak için toplantılar yapıldığı doğrudur. Haberim olduğu takdirde bu türde yapılacak toplantıları buradan haber veririm.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
26 Yanıt
24185 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 13, 2008, 12:19:40 öö
Gönderen: blossom
2 Yanıt
3241 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 07, 2008, 07:53:12 ös
Gönderen: Itzhak
3 Yanıt
5156 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 23, 2009, 11:48:47 öö
Gönderen: lucifer
4 Yanıt
4817 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 02, 2009, 03:23:38 öö
Gönderen: quadriga
9 Yanıt
12805 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 09, 2009, 08:35:52 öö
Gönderen: ceycet
0 Yanıt
3949 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 05, 2010, 08:51:59 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
4210 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 06, 2010, 11:21:22 öö
Gönderen: ADAM
12 Yanıt
13335 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 22, 2011, 02:17:12 ös
Gönderen: Hacamat
10 Yanıt
15547 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 12, 2020, 04:18:20 ös
Gönderen: nargilefilozofu
16 Yanıt
31814 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 26, 2011, 01:19:25 öö
Gönderen: Alşah