Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hem solcu hem mason olunur mu ?  (Okunma sayısı 35870 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 27, 2009, 01:35:26 ös
  • Ziyaretçi

Solcular bilindigi gibi emperyalist güçlere karşı mücadele veren özgürlügü bagımsızlıgı ve eşitligi savunan , dolayısıyla kapitalist düzenin icad ettigi sömürü odaklarına karşı daima cephe alan insanlardır.

Masonluk kapital düzenin en önemli güç odaklarından birisi olarak kabul edilir. Bu sebepledir ki her solcu aslında masonlugu sömürü düzeninin çarpık bir kolu olarak algılayıp uzak durmayı tercih eder. Ancak hem bu sitede hem çoğu yerde solcu oldugu halde aynı zamanda masonlara destek veren bir çok kişi görüyoruz. Sizce bu insanlar samimi insanlar mı ? Yoksa solculugun aç bıraktıgını tespit edip sırtlarını güçlü bir oluşuma dayamaya çalışan menfaatci kişiler mi..?

Bence bir insan hem solcu hem mason olursa kendisiyle çelişmiş olur. Masonluk kapital düzene destek veren , zıtlaşmayan bir yapıdadır. Yurt dışında çoğu mason üstadı aynı zamanda para babası bir patrondur yani " Sömürendir "

Bu bir çelişki degil midir ?

Nisan 27, 2009, 01:51:25 ös
Yanıtla #1
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Solcular bilindigi gibi emperyalist güçlere karşı mücadele veren özgürlügü bagımsızlıgı ve eşitligi savunan , dolayısıyla kapitalist düzenin icad ettigi sömürü odaklarına karşı daima cephe alan insanlardır.

Masonluk kapital düzenin en önemli güç odaklarından birisi olarak kabul edilir.

Sayin Uslu Cocuk,

Masonluk ekonomik cikar ve bunun dengesinde yer alan bir kurulus degildir. Masonluk felsefesi aksine bütün insanlari kapsayan bir gönül birligidir. Bu gönül birliginde ekonomik güc hic bir önem tasimaz! Dolayisi ile Masonluk hic bir siyasi veya ekonomik düzenin yaninda yer almasi mümkün degildir.

Bu sebepledir ki her solcu aslında masonlugu sömürü düzeninin çarpık bir kolu olarak algılayıp uzak durmayı tercih eder. Ancak hem bu sitede hem çoğu yerde solcu oldugu halde aynı zamanda masonlara destek veren bir çok kişi görüyoruz. Sizce bu insanlar samimi insanlar mı ? Yoksa solculugun aç bıraktıgını tespit edip sırtlarını güçlü bir oluşuma dayamaya çalışan menfaatci kişiler mi..?

Masonlugun siyaset ile alakasi olmadigi icin, her görüsten insanlar Masonluk catisi altinda bir araya gelebiliyor. Insanlarin samimiyeti gönüllerin icinde saklidir. Bunuda belirleyebilme özgürlükleride sahip olduklari en degerli nesnelerden biridir. O Size Masonluk hakkindaki bilgileri Site'nin arama bölümünden detayli arastirmanizi tavsiye ederim.

Sevgi ve Saygilarimla

Anatolic
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Nisan 27, 2009, 04:47:12 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yurt dışında çoğu mason üstadı aynı zamanda para babası bir patrondur yani " Sömürendir "

Sayın uslu çocuk;
Bu kanı sizde nasıl oluştu ve bu hem Mason hem patron ve aynı zamanda sömürücü kişiler kimlerdir ?
Saygılar...
Her şey bir adımla başlar...

Nisan 27, 2009, 05:32:33 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Sayın usluçocuk

Sizi anlamak için solcuların mutlak iyi, masonların mutlak kötü olduğunu kabul etmek lazım.
Bu şekilde bakınca evet hem solcu hem mason olunmaz....

Siyasi tercihlerinize temas edip konunun dışına çıkmak istemediğimden farklı bir örnek vermeye çalışacağım.

Bir dine inanır mısınız?
örneğin masonluğu şeytan ile ilişkilendiren aşırı muhafazakar bir arkadaşın hem müslüman hem
mason olunamayacağını düşünmesi gibidir bu konu. Öyle bakınca çok haklıdır.
Cennet dururken şeytanla işbirliği niyedir?   ;)

Masonluğun şeytan olduğuna kesin inancı olan ve  müslümanlığın ideallerinin tam karşısında masonluğu gören
bir kişinin masonluk ve müslümanlık ilişkisini çelişki olarak görmesi  kendi bakışındandır.
halbuki şeyhülislamlar vardır Mason olan...

Solculuk ve masonlukla ilgili kesin yargılara sahipseniz siz de bu durumu çelişkili görebilirsiniz..

Kendimize sormamız gereken çok soru var aslında...

Nisan 27, 2009, 10:07:03 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Uslucocuk,

Maalesef acmis oldugunuz konu basligi ve konu hakkindaki gorusleriniz elma ile armudun karsilastirilmasi kadar tuhaf. Masonluk ile ideolojiler arasinda herhangi bir bag yoktur, olmaz da. Siyasi ideolojiler yonetimsel, toplumsal ve ekonomik olgulardir. Oysa masonluk felsefidir ve hedefi aydinlik bir insanliktir. Bu insanlar ister komunizm altinda yasasinlar, isterlerse krallik, farketmez, kamil insan olmakla ideolojik yaklasimlarin alakasi yoktur.

Bu anlattiklarimdan Masonlarin kisisel olarak inandiklari ideolojiler olmadigi anlami cikmasin, her masonun bir siyasi gorusu vardir. Ornegin ben sol tandansli bir kisiyim, esitlikten, paylasimdan yanayim, hic kimseyi sosyal siniflara ayirmam, herkes benim icin esittir. Tesaduf odur ki ben de yurtdisinda yasiyorum ama para babasi degilim sizin tabirinizle. belki de paylasimci oldugum icin de bundan sonra da olamayacagim.

Neyse, siz en iyisi siteyi iyice bir inceleyin, ondan sonra yine konusalim.

Saygilarla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Mart 08, 2011, 05:28:52 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Neredeyse iki yıl önce bir izleyicinin foruma ilettiği bu soru üzerine, forum üyelerinden birkaçı nezaket ölçüeri içinde yanıt vermiş.

Ben olsam şöyle derdim: Sapına kadar olunur. Masonluk sol akımlarla, sağ akımlardan çok daha iyi bağdaşır. Hatta amaçları ve everensel ilkeleri göz nünde tutulduğunda, tersini sormak gerekir: Hem sağcı hem mason olunabilir mi? Bu nasıl olur?

Kuşkusuz aslında böyle bir soruya yanıt verebilmek için önce kavramlarda uyuşmak gerekir: Solculuk nedir? Sağcılık nedir?

Solculuk ya da sağcılık sadece birer ekonomik-politik doktrin genellemesi midir? Eğer soruyu soranın tanımı uyarınca Kapitalizm, emperyalizm ve sömürü düzeni sağcılık ise, Masonluk her ne kadar burnların içinde Kapitalizm'e karşı değil ve bu bağlamda tarafsız ise de, konu emperyalizm hele sömürgecilik olup buna sağcılık denirse, masonlar buna karşı oldukları için solcudur. Masonlar emperyalizm ve sömürü düzenine karşıdır çünkü onlar tüm insanların barış ve mutluluğundan, sosyal adaletten ve eşitlikten yanadır. Ancak masonlar Komünizm gibi bir rejimdeki eşitlik (!) anlayışına karşı olduklarından, bu kez o cephedeki kişilerce sağcı olarak nitelenebilir.

Benim gençliğimde hepimiz ya sağcı olam zorundayldık ya solcu.... Sağcılar sağ doktrinleri, solcular sol doktrinleri eleştiremezdi. Öyle yapanlara futbolcu denirdi. Gerek sağcılar gerek solcular, tutumlarını olasıya bağnazlığa vardırmışlardı. Bu nedenle birbirleriyle vuruşmaya girişmişlerdi.   

Masonluk barıştan, sevgiden, toleranstan, evrimsel gelişmeden yanadır. Bağrnazlığın her türüne karşıdır. Bu nedenle kafalarını deve kuşu gibi kuma gömen ya da başta türlüsünü görmemek için at gözlüğü takanlar, kendi körlükleri ya da dar açıdan bakışlarıyla Masonluğun evrensel tutumunu göremez.

Dileğimiz başlarını kumdan çıkarmaları ve at gözlüğünü söküp atmaları.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 14, 2011, 01:33:27 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Bende sol görüşlü bir insanım..Masonluğa ilgim ezoterizm ve batınilerle alakalı kitapları okumamla başladı..İnanç anlamında deistim..tek bir Tanrıya inanıyorum ruh göçüne inanıyorum lakin kesinlikle dinlere iman etmiyorum..Yaratıcıyı bilimle fenle anlamaya çalışıyorum..Onlar yetersizse ruhen düşünerek sezgiyle anlamaya çalışıyorum..Masonlarında buna benzer düşüncelerde olması ve ezoterik düşüncelere yakın olmasını takdir ederek bakınıyorum..Lakin fakirler ve kadınlar mason olamazlar diye yazıları okuyunca oldukça hayal kırıklığına uğradım..

Mart 14, 2011, 02:30:31 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

Solculuk kötü birşey değil ki.  Solcu; toplumlar arası dayanışmayı, eşitliği, özgür düşünceyi savunur. Eminim Masonlar arasında da sol görüşlü bir sürü insan vardır.
İnsanlardan öyle azgınları vardır ki Şeytan bile onların yanına besmeleyle yaklaşır.

Mart 14, 2011, 04:50:45 ös
Yanıtla #8

Lakin fakirler ve kadınlar mason olamazlar diye yazıları okuyunca oldukça hayal kırıklığına uğradım..

Sanırım burada Masonluğun ne olduğu konusunda bir fikir uyuşmazlığı mevcut. Öncelikle kadınlar Mason olamaz diye bir kural yoktur. Türkiye için konuşuyorsak, kadınlar HKEMBL'na üye olamazlar. Kendi BL'ları ve o büyük Locayı, dolayısıyla kadınları Mason olarak kabul eden yapılar da vardır. Burada devreye "Muntazam (veya Düzenli) Masonluk" kavramı girer ki, bu forumda bile çok uzun tartışmalara sebep olmuştur. İlgili başlıklar okunursa, hem kadınların Mason olup olmaması, hem İntizam konusunda detaylı bilgi alınabilir.

"Fakirler" konusu da benzer şekilde çok detaylı olarak ele alınmıştır bu forumda. Arama yapılarak etraflıca bilgi edinilebilir.

Hem solcu hem Mason olunur mu sorusuna da diğer taraftan bakmak lazım bir de... "Kötü" olarak görülen solculuk mu Masonluk mu? Her görüşün aydın düşünebilen fertleri "hem kendi fikirlerinin taraftarı hem de Mason" olabilir. Sorun "ben solcuyum" veya "ben sağcıyım" veya herneyse diyen kişinin, diğer fikirlere bakışıdır. Başlıktaki soruya münhasır cevap vermek gerekirse, "ben solcuyum ve diğer fikirlerin hepsine de düşmanım" diyorsanız, hayır Mason olamazsınız. Ama söylediğim gibi, cevap başlıktaki soru itibariyle verilmiştir. Karşıt görüşe toleransı ve hoşgörüsü olmayan hiçkimse Mason olamaz.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mart 14, 2011, 05:44:39 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sayın uslu cocuk'un dediği "bazı Mason üstadları, para babası patronlardır" düşüncesine yanlış diyemeyiz, olabilir. Ama para babalarının Mason olması gibi orta sınıf dediğimiz ekonomik duruma sahip olanlardan da Mason olanlar vardır. Tabi göz önünde olanlar patronlar olduğu için Mason olanların çoğunun bu sınıfa mensup olduğu gibi yanlış bir sonuca varılmaktadır.

Aynı zamanda bende sol görüşlü biri olarak Masonların düşüncelerine  saygı duyuyorum ve benimsiyorum. Sitemizde bir seçim anketi gördüm. Biri sol, diğeri sağ görüşe sahip olan iki partinin anketteki oyları birbirine yakındı. Bu durumda bu sitedeki üyelerin Masonluk hakkındaki düşünceleri ile sol-sağ düşüncelerinin arasında bir bağlantı olmadığı açıkça görülüyor. Önemli olan da sayın Mustafa Kemal'in dediği gibi karşıt görüşe tolerans ve hoşgörü göstermektir.