Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sümerli Ludingirra'nın Ağzından Sümerler  (Okunma sayısı 4770 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 23, 2011, 02:18:23 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sümerli Ludingirra'nın Ağzından Sümerler

Sümerli Ludingirra’ya teşekkür!

Aşağıda okuyacağınız alıntı, Sümer tabletlerinde yer alan Ludingirra isimli bir Sümer yaşlısına aittir. Kendisini tanıtırken “Ben Sümerli öğretmen, şair ve yazarım. Yaşım yetmiş beşi bulduğundan öğretmenliği bıraktım çoktan; fakat şairlik ve yazarlığım ölünceye kadar sürecek herhalde” şeklinde konuşuyor.

Ludingirra yaşamöyküsünü neden yazmaya başladığını ise şöyle açıklıyor:

“Bu yaşamöykümü daha çok gelecek kuşaklar için yazmaya başladım. Bizim ulusumuz, dilimiz, geleneklerimiz, sosyal yaşantımız, sanatımız unutuluyor artık.”

Ludingirra Sümer ülkesine yönelik tehlikelerden söz ederek “Bu güzel ülkemize her taraftan göz diktiler” diyor. “Göklere uzanan basamaklı kulelerimizin, görkemli tapınaklarımızın, arı gibi işleyen çarşılarımızın, her tarafa ulaşan kervanlarımızın, dümdüz uzanan yollarımızın, boy ürün veren tarlalarımızın, nehirlerimizde ve açtığımız kanallarda salına salına yüzen teknelerimizin, dolup taşan iskelelerimizin, her tür bilgiyi veren okullarımızın ünü uzak ülkelere kadar yayıldığından; ilkel olan bu ülkelerin halkı kıskandı bizi.

Fırsat buldukça üzerimize saldırdılar. Kentlerimizi yakıp yıktılar. Biz yaptık, onlar yıktılar; biz yaptık, onlar yaktılar. Halkımız, hatta krallarımız tutsak oldu. Ailelerimiz dağıldı.

Tarlalarımızı, bahçelerimiz bakımsızlıktan kurudu; hayvanlarımız açlıktan öldü ve böylece kökü binlerce yıl önceye dayanan ulusumuz yoruldu, dayanamayacak hale geldi ve içimize yavaş yavaş sızıp bizi yiyen yabancıların kucağına bırakıverdi kendini.

Onlar yönetiyor bizi şimdi. Topraklarımıza ilkel geldiler; sayemizde uygar olmaya başladılar. Ne yazıdan, ne tarımdan, ne sanattan, ne dinden, ne okuldan, ne attan, ne arabadan, ne aydan, ne yıldan haberleri vardı. Hepsini bizden öğrendiler.

Sonra da ‘biz yaptık, biz bulduk’ diye övünmeye başladılar. Hep korkuyorum, bir gün gelecek, adımız da uygarlığımız da unutulacak. Biz ne yaptık, ne başardıysak hepsini onlar üstlenecek.”

Ludingirra işte bu duruma katlanamayarak bir karara varır. Gerçi bu karara varması için epey bir düşünme ve üzülme süreci geçer ama sonunda karara varır.

“Bu durum beni yıllardan beri üzüyordu. Ben küçük bir adamım, bunu önlemek elimden gelmez diye yakınıyordum. Bir gün birdenbire aklıma geldi. Ben bir yazar olduğuma göre, ulusumuzun bulduklarını, başardıklarını, geçmişimizi, geleneklerimizi, ne kadar uygar olduğumuzu, gerek Sümerliliklerini unutmaya başlayan gençlerimize, gerek daha sonra gelecek kuşaklara neden yazılarımla bildirmeyeyim dedim ve yaşamöykümü yazmaya karar verdim. Böylece her tarafa, herkese, her çağa ulaşacağımı umut ediyorum.”

Yazının gücü muhteşemdir. Ludingirra’nın tüm tasası gerçeklerin gelecek kuşaklar için bilinmemesidir. Neyse ki arkeologlar böyle bir şeye izin vermediler. Çünkü Ludingirra yaklaşık 3 bin yıl önceden “Bizim uygarlığımız belki binlerce yıl sonra yaşayan insanlara da geçecek. Bizim attığımız temeller üzerine yenilerini koyacaklardır. Ah! Onlar da bizi hatırlayıp bıraktığımız kültür mirası için teşekkür edebilseler!...” diyor.

Bu haklı tasayı aşmak için harekete geçerek insanlığa bir uygarlığı anlatan Ludingirra’ya bir değil binlerce teşekkür sunuyoruz.

Merak etme Ludingirra, bu topraklardaki bizler, yani torunların seni hep hatırlayacağız.

(Muazzez İlmiye Çağ, Sumerli Ludingirra, Kaynak Yayınları, 3. basım, S.12-13)

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 17, 2012, 07:56:57 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın Karahan öncelikle teşekkür ederim böyle güzel aynı zamanda anlamlı , nokta kadar beyni olan için çok önemli derslerin çıkaracağı bir yazıyı buraya aktardığınız için çok teşekkürler .Ben şahsım adıma böyle bir yazıyı es geçtiğim için kendime kızdım.

Ayrıca en büyük övgüyü  hak eden saygıdeğer  İnsan Muazzez İlmiye Çığ  hanımefendiye de saygılarımı sunarım.
Bu sümerli Hocamızın serzenişi sanki Ülkemdeki Talan politikasından dem vurdu bana ÖZELLEŞTİRME KİSVESİ ALTINDA.
Ne acıki binlerce yıl sonra bu topraklarda aynı mantık devam ediyor .Özellikle gençlerdeki bana ne mantığının sonucu YAZIK ...

ANLAYANA İTHAF OLUNUR.
« Son Düzenleme: Aralık 17, 2012, 08:28:16 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 17, 2012, 08:19:17 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sümerli Ludingirra başlığını görür görmez kitaplarımı karıştırdım. 2003 yılında ki 5. baskısını 2004 yılında okumuşum. Bu kitabı okuduktan sonra bir çok yerde aradığım çeşitli sorularımın cevaplarını orada buldum. Ondan sonra muhteşem insan Muazzez İlmiye ÇIĞ hanımefendinin diğer kitaplarını da okudum. Okudukça okuma isteğim  daha da arttı ve bu müstesna insanın hemen hemen bütün kitaplarının büyük keyf alarak okudum. Bu satırlarda bunları anlatmama imkan yok.Muhtemelen bir çok üyemiz zaten okumuştur diye düşünüyorum.           
         Şayet okumamış iseniz  ne yapın ne edin mutlaka okuyun diye öneriyorum. Ayrıca yine aynı yayınevinden çıkan  "Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sümerlerdeki Kökeni" kitabını da okumanızı salık veririm.
       Lütfen okuyun. Göreceksiniz ! dünyaya ve insanlara bakışınız değişecek.
       Ben konuyu bu sütunlara taşıyan sayın karahan'a teşekkür ederim.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"