Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASON'luk bir düşünce biçimimi yoksa;Sembollerin arkasina gizlenmiş topluluk mu?  (Okunma sayısı 1837 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 10, 2017, 10:21:45 ös

Bir paragraftan okuduğum bir bilgiden yola çıkarak soruyu sorma gereği duydum.Bu zamana kadar övgüler ve yergilerle süslemeli cevaplar vermeye çalıştık.Sorgulanmasi gereken o kadar çok sorular varki;okuduğum ve edindiğim bilgilerden Sayin ADAM'in sorduğu sorular geçmişte olmuş.Ama cok azına  cevap verilmiş.Sordugum soruda paylaşım yaptığım bir mason konulu makaleden edindiğim fikirlerden yola cikarak soruyu soruyorum.Fikri olan soruma cevap verebilir.Saygilarimla.
« Son Düzenleme: Kasım 10, 2017, 10:27:27 ös Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Kasım 10, 2017, 11:38:33 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kasım 10, 2017, 11:45:48 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Masonluk nedir ? diye soruyor Antik Masonluk yüce kardeşliği üstadı.

'' Alegorilere gizlenmiş ve simgelerle  resmedilen özel bir ahlak sistemidir ''  diye yanıtıyor Dialazaza Nkela
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 11, 2017, 12:01:03 öö
Yanıtla #3

Bir topluluğun Kollektif olarak benimsediği kendi doktrinlerine, üyelerinin bazı sembolleri kullanarak ve bizzat kardeşlerinin öznel olan düşüncelerinden ilham alarak bu Kollektif  doktrine sezgisel biçimde ulaşmaları bekleniyor olabilir; zira öğreti olarak benimsenmiş bu somut gerçekliğin zamanla  sonsuza yakın şekilde parçalanmış halinden dolayı anlatılabilmesi mümkün değildir.Doğal olarakta bu topluluğun da üyesi olmayan birinin bu özü anlayabilmesi mümkün değildir.

Sayın smyrnali'nin kısaca özetlediği gibi:

Dışarıda gördüğümüz nesnel yapılar aslında sembolliktir; fakat evrende aslında var olmayan düşüncelerimiz arasındaki ince bağı bu iki kavram sağlar.

Bu öğreti; Semboller,Rasyonellik,Numeroloji,Alegori ve daha sayısız kavramıda içinde barındırıyor olabilir.
« Son Düzenleme: Kasım 11, 2017, 12:08:33 öö Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin