Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kurban Bayramı  (Okunma sayısı 5009 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 03, 2014, 04:48:21 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Başta forum üyeleri olmak üzere, tüm Müslüman Aleminin Kurban Bayramını kutlar. Huzura ve mutluluklara vesile olmasını dilerim.

Saygılarımla

''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Ekim 03, 2014, 05:29:36 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Sayın Metatron,

Güzel paylaşımınız için kendi adıma teşekkür ediyorum ve sizin de Kurban Bayramınız kutlu olsun diyorum.
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Ekim 04, 2014, 02:02:33 öö
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu bayram , islam coğrafyasının içinde oldugu karanlıgı daha iyi görmek adına  tüm inanalara bir fırsat sunsun .

Kesilen hayvanlarla beraber ;  sabit fikirlerin , egolu benliklerin ve  değişmeyen bilinçlerin de  kurban edilmesi dileğiyle .

Düşünce Dolu Bayramlar
"Bu ıssız dağları, şükranlarını dile getirmeksizin terk edemezsin"

Ekim 04, 2014, 07:47:18 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Meshur atasözünü herkes bilir, hani su `kilavuzu karga olanin ..` diye baslayan.

Meseleyi yine hepimiz biliyoruz sanirim; Ibrahim isimli peygamber hic cocugu olmuyor diye bir gün Allah`a  kendisine bir cocuk versin diye yalvarir ve bu dilegi yerine gelirse olacak cocugu kendisine kurban edecegine söz verir.

Uzatmayalim gün gelir ve bir oglu olur ( kimine göre adi Ismail kimine göre Ishak ) ve bir süre gectikten sonra Allah tarafindan elci gönderilir ve Ibrahim isimli peygambere verdigi söz hatirlatilir.

Ibrahim peygamberde oglunu alir ve bir daga cikip orada Allah´a kurban etmek icin hazirlar ve tam oglunun bogazina bicagi vuracakken olan olur.

Nemi olur, bütün bu olan biteni , bir babanin oglunu nerdeyse bogazlamasini, oglu ateslendiginde bütün gece uyuyamayan bu babaya nerdeyse cocugunu bogazlatmayi izleyen Allah son saniyede insafa gelir ve......... gerisini biliyorsunuz.

Ve bu gün Suriye´de Irak´ta yukarda ismi gecen olayi kendilerine kilavuz alan ISID isimli insanliktan cikmis bir örgütün yine insanliktan cikmis insanlari sokak ortasinda, kendisinden geldiklerini savunduklari peygamberleri gibi insan bogazliyorlar.

Hemde bunu Ibrahim denilen peybamber oglunu bogazlamaya kalkisirken son saniyeye kadar izleyen ayni Allah´in adina ve O´nun adini bagirarak yapiyorlar.

ISID bayraminiz kutlu olsun.

Ekim 04, 2014, 08:27:09 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Kötülük yoktur, "iyiliğin" yokluğu vardır."

Konuya pek mesaj yazasım gelmemişti ama müsaadenizle Sayın Tij'e hitaben bir şeyler söylemek istiyorum.

Sayın Tij, bir grubun hareketleriyle kocaman bir topluluğu suçlamak çok yanlış bir harekettir. Bu yaptığınız; içerisinde saf neşe, sevgi, saygı, merhamet taşıyan Müslümanlara bir hakarettir.
Bu gibi yorumlarda bulunmadan önce, konuyu daha objektif bir şekilde ele almanızı tavsiye ederim.

Hazır konuya elimiz değmişken, tüm Müslüman aleminin bayramını kutlarım. Nice bayramlara...

Saygılarımla...
Serius est quam cogitas.

Ekim 04, 2014, 09:43:58 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Sayın Tij,

Düşüncelerinize kesinlikle katılmıyorum. Allah gibi 'YÜCE BİR VARLIKTAN' bahsederken daha dikkatli olmalısınız. Yüce Allah, insanları daima sınar. 'Bakalım benim kulum, ona yaşattığım zorluklara karşın bana inancını kaybedecek mi yoksa kaybetmeyecek mi ? ' diye. İbrahim Peygamber de Allah tarafından oğluyla sınanmıştır. Bu olayı 'İbrahim Peygamber oğlunun boğazını kesmek için bıçağı onun boğazına dayadı.' şeklinde anlatmanız bence çok yanlış. Her insanın kaderini Allah bilir fakat Allah insana akıl ve iradesi doğrultusunda seçimler yapabilme hakkı vermiştir. İbrahim Peygamber, oğlunu kurban etmeye kalkışmaya da bilirdi fakat Allah'a olan inancı doğrultusunda ve Allah'a bir söz verdiği için bunu yapmak zorunda kalmıştır. Evet Allah, kullarını 'ne yaptıkları konusunda' izler fakat yanlışa düşen kullarına sevinmez.

Ayrıca bu sitede Işid ve katil ordusundan bahsetmenizi kesinlikle doğru bulmuyorum.

Kurban Bayramı dinimizde vardır ve bazılarının söylediği gibi 'bir katliam' DEĞİLDİR. İspanya'da boğa güreşleri yapılıyor ve boğalara mızraklar saplanıyor, bu konuyla ilgili internette vahşice videolar var. Ona bakarsanız asıl bu vahşet, hayvanlara işkenceler yapılıyor.

Kurban Bayramın'da hayvanlar vahşice kesilmiyor. Kesimine uygun bir şekilde yapılıyor her şey, hayvan vahşice öldürülmüyor. Ayrıca isteyen kurbanını bağışlayarak bir veya birden fazla fakirin karnını doyurabiliyor. Kurban kesmek istemeyen, kurban parasını bir hayır kurumuna bağışlayabiliyor. Çoluğuna çocuğuna et yediremeyen insanlar, kurban bayramında, yılda bir kez bile olsa çoluğunu çocuğunu sevindiriyor. Bunun büyük sevabı vardır. Kurban Bayramı'na katliam diyenlerin 'sığ' olduklarını söylemek zorundayım.

Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.

Saygılarımla

Fay Frin
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Ekim 04, 2014, 10:06:40 ös
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Ben de ailenizle ve sevdiklerinizle birlikte mutlu ve huzurlu bayramlar geçirmenizi dilerim.

Saygılarımla,
Kilise çanında
Uyuyakalmış kelebek.

Ekim 04, 2014, 10:13:43 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

İslam dininde kurban kesme vaciptir. Bu uğurda borçlanarak hacca gidenler gibi, sıkıntı çekerek, sırf sünnet diye kurban kesmek ne kadar doğru bunu tartışmayacağım. Günümüzde din bir sömürü aracı haline geldi. O yüzden kes(tir)ilen kurban sayısı ne kadar fazla olursa o kadar iyi. Kurban kesmede Allah rızası gözetilmiyor artık maalesef. Kesilen kurbanın etini yoksulların yemesinden çok, hayvanın derisinden cilt, postundan da kürk elde etme rekabeti mevcut. Dolayısıyla burada Allah rızası ve fakirin adı kullanılarak aslında söz konusu olan bu sektörler beslenmektedir.

Diğer bir nokta ise şu; hayvanlar acı çektirilerek kesiliyor. Böyle sünnet mi olur ? Kaldı ki, hakları ihlal edilen hayvanların Allah huzurunda  davacı olacaklarını söyleyen ilk insan Hz. Muhammed'dir.

Ne yazık ki İslam dünyası, ibadet ettiğini sanarak kasılmakta. Çünkü İslam dünyası, özü arayacak erdirici kaygıdan uzaktadır.

Bu yüzden kurban bayramı kutlu olmasın.

Saygılarımla
Adequatio intellectus et rei

Ekim 04, 2014, 10:22:04 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Özellikle, bu forumda sadece bu sitenin asal amaç ve işlevi gereğince bulunan benim gibi kişiler açısından, bu tarz başlıklardan uzak durmakta yarar var. Çünkü çok güzel şeyler yazılsa, çok verimli paylaşımlar yapılsa da, bazı zaman bir tek tümce işi şirazesinden çıkarıveriyor. Aslında o çıkıntı, konuyla bağlantılı olmayabiliyor da...

İşte Sayın Fay Frin'in yazısına da öyle bir durum var.

Allah gibi yüce bir varlık...

Demek Allah bir valık!... Farklı, çünkü yüce ama varlık!... İnsanları sınayan bir varlık!... Kimileri de bu sınamayı biliyor; görmüş, anlatıyor.

Öyle mi? Yoksa ben yanılıyor muyum? Yoksa dil sürçmesi, kalem sürçmesi gibi klavye sürçmesi mi var?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 04, 2014, 10:29:27 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bana göre var olduğuna inanılan her şey varlıktır sayın Adam, fakat bu konu üzerine gidecek olursak dediğiniz gibi konu rayından çıkacak.

Konumuza dönelim...

Sayın Melina'ya katılıyorum. Artık bu işi, gösteriş için veya "Bak şuna, parası var kurban kesmiyor! Nasıl Müslüman bu?!" yargılarından sakınmak için yapıyorlar diyebiliriz. İşkence edilerek öldürülen hayvanlar cabası... Dini tarihe bakacak olursak, tanrılarla alışveriş için yapılan Kurban ayinleri, daha sonralarında peşi sıra gelen diğer dini inançlara da sıçramış, keşke sıçramasaymış... Fakat inanç gereği kesilmenin yanı sıra bir de tüketim için kesiliyorlar. Kurban Bayramında yapılan kesimleri "vahşet" kategorisine eklememizin sebebi toplu bir şekilde kesilmeleridir. Tüketim, doğanın döngüsü içerisindedir. Bir aslan, bir ceylanı hiç acımadan yiyebilmekte... Bizim de onlardan farkımız yok, biz de doğanın bir parçasıyız ve tüketmek zorundayız... Ne kadar canice gelse bile bu bir gerçek, fakat bunu "bayram" olarak kutlayanları pek anlamıyorum.

Saygılarımla...
Serius est quam cogitas.