Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kötü ve kötülük neden var ?  (Okunma sayısı 15452 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 15, 2012, 01:09:21 öö
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Yani allah için iyi veya kötü olmanın bir manası varmıdır?iyiyide kötüyüde aynı özenle ve bilgi ile yaratan allah için manası ne olaki acaba,bencemi koskoca bir hiç onun bir işine yaradığını sanmıyorumı için böyle değil.

Sayın Karahan yukarıdaki söylemi biraz açarmısınız ?
İyi ve Kötüdeki  yaradılış amacı; ikisinde de olan hür iradenin hangi yönde tecelli edeceğinin tespiti içindir .Merak ediyorum  o iki  insan, dünyaya geldiğinde ki yaşam savaşındaki başlangıç ortamı hangi ortama daha yakındı ?

Saygılar  ???
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 15, 2012, 09:35:38 öö
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Aslında çok açık bu kavramı yaratanın gözünde bu bilgiye sadece kıendisi vakıf biz ise onun bize söylediği ve kötü ile iyiye verdiği manadan yola çıkıyoruz.Allahın kendi kurduğu sistemin içindeki kavramlar bu olgular bizim için kıymetli bizim için manalandırılmış ve kıymetlendirilmiş.Sanki bir sorudaki doğr yanlış şıkkı gibi,sadece bir sebep sonuç ilişkisi işlevi okadar aslında ,lakin şunuda es geçmemek gerek insanında tüm yaşamı işte bu sebep sonuç ilişkisine dayanıyor.Kötüye kötü demek insan olarak çok haddim görmem çünkü yaradanın yarattığı bir kavrama kötü demek pek saçma,ama onun gözünden baktığında sadece sonuçtaki kazanımından sonra geriye bir hiç kalır.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 16, 2012, 01:29:45 öö
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

İyilik ve kötülük göreceli kavramlardır. Birine göre iyi olan bir şey bir başkası için hiç bir mana ifade etmeyeceği gibi bazıları için kötülük olarak bile kabul edilebilir. Böyle kavramlar insanların aldıkları kültür ve sosyo ekonomik yaşamlarının düzenlediği olgulardır. Konuyu hemen din kapsamı içinde değerlendirip bir sonuca varmanın  hatalı ve yanlış olduğunu düşünüyorum.
      Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Ağustos 16, 2012, 09:15:02 öö
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.alşah

Bu konuda size acaib itirazım var nasıl olurda iyilik ve kötülüğe göereceli kavram dersiniz,siae haksızlıkta yapmak istemem ben sizin karşı çıktığınız yönden dini bakarak iyilik kötülük kavramını işledim.size göre farklı olabliri.

Şimdi bir insanın parasını çalmak canını yakmak görecelimidir yada iyi birşeymidir kötümüdür,tabiğki buna dini de baksan sosyolojikte baksan cevap kötüdür,peki neden kötüdür toplum bu kavram üzerinde uzlaşmış değilmi tartışılmaz bile.

peki kasten adam öldürmek hem dini hemde sosyolojik olarak iyi diyebilirmiyiz tabiki hayır

uzatmayayım birsürü örnek verilebilir ozaman her ne kadar dini bile görükse aslında toplumlarında özde kabul ettiği suç kavramları bunlar.

o yüzden ben bu konuda birine göre suç diğerine olmayabilir kavramını her ne kadar kabul etmesemde sizin böyle birşeyi bilmeden söylemeyecek birde olmadığınızı biliyorum  o yüzden söylediğiniz tezleri biraz örnekleri ile açarsanız sevinirim.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 16, 2012, 08:45:44 ös
Yanıtla #14

Kötülük, yaşanan bir olaya insanların getirdiği bakış açısından başka bir şey değil :) zira bir olay birisi için "kötü" olabilirken, diğeri için "iyi" olabiliyor.

Bu evrende "iyi" ve "kötü" gibi bir zıtlaşma değil de daha çok "gerçek" ve "sanal" şeklinde bir zıtlaşma olduğunu düşünüyorum :)

Saygılarımla
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Ağustos 28, 2012, 12:34:03 öö
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Sayın karahan, sanırım ne demek istediğimi anlamamışsınız, ya da ben yeterli şekilde ifade edememişim. Konu başlığına bakarsanız "iyilik ve kötülük" olduğunu görürsünüz. buradaki konu "iyilik ve kötülük" olduğuna göre bu kavram elbette göreceli bir kavramdır. Ama siz olayı SUÇ VE CEZA  ile kıyaslarsanız, elbette kavram kargaşası yaşayabilirsiniz.
      Benim burada ifade etmeye çalıştığım konu aslında çok farklı ama sanırım bu nüansı yakalayamamışsınız. Bunu da kısaca açayım. Bakıyorum sitemizde bazı katılımcılar hangi konu açılırsa açılsın hemen "Allah" Tanrı"Din" kavramları ile konulara giriş yapıyorlar. Doğrusunu isterseniz "Allah'ın" ve "Dinin" bu denli sık gündeme gelmesinden rahatsızlık duyuyurum. Sebebi çok basit. Bu konuda herkesin hem aynı bilgi birikiminde ve hem de aynı paralelde düşünmesi beşeri olguysa uygun düşmemektedir. "İyilik ve kötülüğü" tartışırken konunun ortasına Tanrı'yı koyup kıyaslamalar yapılacak olursa çoğu zaman bu Tanrı'ya hakaret boyutuna kadar varabilir. Onun için her konunun içine din ve Tanrı kavramının yerleştirilmesini Dine ve Tanrıya  saygım gereği yerinde bulmuyorum.
       Evet , iyilik ve kötülük göreceli kavramlardır dedim. Doğrudur. Bu sözümün arkasındayım. Kısaca bir misalle sonlandırmak istiyorum. Siz yaşadığınız toplumun özelliği itibariyle  darda olan birine yardın elinizi uzattığınızda bu sizin açınızdan iyilik olarak yorumlanabilir, ama bir başka toplumda yaptığınız  hareket yadırganabilir.
       Son yazınız da da yine dini motife girerek para çalmadan, adam öldürmeden  bahsediyorsunuz. Bu tip hareketler "iyilik " veya "kötülük " olarak vasıflandırılamaz. Yukarıda da belirttiğim gibi bunlar  SUÇ ve CEZA konularının kavramlarıdır. Bu ise apayrı  bir tartışma ortamı gerektirir.
        Her zaman olduğu gibi yine kısa ve öz anlatmaya çalıştım. Ne demek istediğimi anladığınızı umarım.
        Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"