Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tapınak Şövalyeleri  (Okunma sayısı 66945 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 29, 2012, 03:59:58 ös
Yanıtla #30
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Tapınakçıların Hazinesi bakımından evet, sözünü ettiğim sayın asimo'un aktarmış olduğu kitap...

Tapınakçılar ile bağlantılı olmak üzere ise, evet o ktapta hayli bilgi var ama o da sonuç itibariyle bir derleme. Belki onun yanı sıra Bedii Nezih Öz'ün "Tampliye Şövalyeleri" adlı kitabına bakmakta da yarar var çünkü işte o tam bir araştırmadır. Ayrıca eğer bu konuda ciddi kitap ya da kaynakça okunacak ise ne yazık ki Türkçe yetmiyor; ya çok iyi İngilizce ya da çok iyi Fransızca bilmek gerekiyor.

Sayın papoose'nin sorusuna yanıt olarak ise şunu söyleyebiliriz: Bugün de birkaç Tapınak Şövalyesi örgütü var dünyada ama bugünkü örgütler ile Orta Çağdaki örgütü kesinlikle bir tutmamak gerek. Tıpkı Orta Çağdaki Masonluk ile günümüzdeki Masonluğu bir tutmamak gerektiği gibi.

« Son Düzenleme: Ağustos 29, 2012, 04:06:12 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 29, 2012, 11:24:38 ös
Yanıtla #31
  • Uzman Uye

Yazar

: Turgut Derinkök

Tampliye Şövalyeleri Örgütü, XII. yy. Haçlı Seferleri esnasında Kudüs'te kurulmuştur. Ortaçağ ve Avrupa tarihinin en ilginç ve en gizemli tarikatlarından biridir. Kısa zamanda tüm Avrupa'da ve Ortadoğu'da ekonomik ve siyasi bir güç haline gelmişlerdir. Tampliyeler tarihin ilk bankerleri olup modern bankacılığın da temelini atmışlardır. Her ne kadar tarihten silinmiş olarak kabul edilmiş olsalar da hala varlıklarından söz edilmektedir. Günümüzde birçok kitap ve makaleye konu oldukları gibi Avrupa ve bilhassa Amerika Birleşik Devletleri'nde, Tampliyeler ismi, açık ve kapalı birçok dernekte yaşatılmakta ve dünya masonlarının öncüleri olarak kabul edilmektedirler. Esasta Hıristiyan dünya düzeni kavramını korumak için kurulmuş bir şövalye örgütü olmalarına rağmen, Ortadoğu'nun ezoterik toplumlarının etkisi altında kalarak kendileri de ezoterik bir yapıya dönüşmüştür. Haçlıların Ortadoğu'da kurmuş oldukları devletlerin, Müslüman güçler tarafından birer birer yok edilmesinden sonra, Tampliyeler Avrupa'daki itibarlarını kaybetmişlerdi. Tampliye hazinelerinde gözü olan Fransa Kralı Güzel Philip, bu fırsatı kaçırmayarak örgütün sonunu hazırladı. Tampliyeler, kralın ustaca hazırladığı entrikalara kurban edilmiş, Ortaçağ Engizisyon mahkemelerinin elinde telef olmuşlardır.

Bedii Nezih Öz'ün "Tampliye Şövalyeleri" adlı kitabına bakmakta da yarar var çünkü işte o tam bir araştırmadır.
Sayın ADAM; belirttiğiniz yazarla ilgili  kitabın tanıtımına ne yazıkki internette ulaşamadım. Başka bir yazarın kitabından aktarım yaptım.Saygılar

Not:Önerdiğiniz bazı kitaplara ne yazık ki ulaşamıyoruz.
« Son Düzenleme: Ağustos 29, 2012, 11:29:35 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 30, 2012, 08:54:31 öö
Yanıtla #32
  • Orta Dereceli Uye
  • **

öncelikle çok teşekkür ederiz sayın ADAM;

ancak Bedii Nezih Öz'ün "Tampliye Şövalyeleri" adlı kitaba nasıl ulaşabiliriz netten bulamadık.
bekle, izle, gör, hisset, anla...

Ağustos 30, 2012, 11:57:46 öö
Yanıtla #33
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Önce özür dilerim, bilgi verirken bir yanlışlık yapmışım.

Tampliye Şövalyeleri adlı kitabın yazarının adı Mehmet Deniz Öz.

Bu kitabı Tiglat Yayınevi basmıştı. Piyasada bulunamıyorsa Nest Medya adlı şirketten sorulabilir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 30, 2012, 02:17:05 ös
Yanıtla #34
  • Orta Dereceli Uye
  • **

teşekkürler düzeltme için

Ağustos 31, 2012, 12:43:35 ös
Yanıtla #35
  • Orta Dereceli Uye
  • **

nest yayınevi kapanmış ancak ben sayın ADAM'ın yardımı ile ilgililerle irtibata geçtim araştıracak bulabilirse kitabı bilgi verecek. satın almak isteyen varsa tarafıma bilgi versin tedarik edilip edilemeyeceğini öğreneyim bilgi vereyim. (Tampliye Şövalyeleri )

Eylül 01, 2012, 05:07:54 ös
Yanıtla #36
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ortadoğuda ezoterik örgütlerle ilişkiye geçmiş derken Hasan SABBAH'ı bu remin neresine koyabiliriz Sn NOSAM33?
Non nobis, Domine, non nobis, sed Nomini Tuo da gloriam

Eylül 01, 2012, 05:08:43 ös
Yanıtla #37
  • Orta Dereceli Uye
  • **

nest yayınevi kapanmış ancak ben sayın ADAM'ın yardımı ile ilgililerle irtibata geçtim araştıracak bulabilirse kitabı bilgi verecek. satın almak isteyen varsa tarafıma bilgi versin tedarik edilip edilemeyeceğini öğreneyim bilgi vereyim. (Tampliye Şövalyeleri )
     Bende kitapla ilgiliyim Sn papoose.

Eylül 01, 2012, 07:18:27 ös
Yanıtla #38
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın CAMPANELLA eğer yayınevi arşivinden bulabilirse haber verecek bana. o durumda iki tane sipariş eder birini sana gönderirim.

Eylül 01, 2012, 08:15:33 ös
Yanıtla #39
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Pekala Sn papoose...İlgi ve alakanız için saygılar...