Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Locaların nereye açılacağına yer ve mekan a kim karar veriyor?  (Okunma sayısı 2891 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 16, 2011, 06:54:05 ös
  • Aktif Uye

Locaların nereye açılacağına yer ve mekan a kim karar veriyor acaba ? Yani o locayı şilede bir ormanlık alanda müstakil bir bina,beyoğlunda bir apartman,kartalda bir villa olmasına kim karar veriyor ?
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Aralık 16, 2011, 08:27:13 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

ABD'de Loca kurmak isteyen muntazam Kardesler duzenli olarak bir yerlerde toplanarak calismaya baslarlar. Bir sure icinde Buyuk Loca'ya haber vermek durumundadirlar cunku bulunduklari topraklarda Masonik otorite, Buyuk Loca'dir. Eger bulunduklari topraklarda Masonik bir otorite yok ise, diledikleri bir otoriteye taninma icin basvurabilirler. Tarihte bu 1999 yilina kadar Alaska'da sik olarak yasanmistir, biraz daha geriye giderseniz ABD'de kurulus zamanlarinda ve Avrupa'da Masonlugun ilk zamanlarinda yeni geldigi ulkelerde bu durumlara rastlayabilirsiniz.

Toplanan Kardeslerin basvurusu, daha sonra Buyuk Loca'nin yillik toplantisinda gorusulur. Basvuru cesitli sebeplerden reddedilebilir. Basvuran Kardeslerin tumunun, Buyuk Loca tarafindan taninan bir Locada Masonluga girmis olmalari gerekmektedir. Basvuru, kabul edilirse, Loca'ya bir Charter ve numara verilir. Bu durumda Buyuk Loca yetkililerinin yonetiminde bir toren yapilarak Loca, duzenli bir Loca olarak calismalarini surdurmeye baslar. Ucuncu bir secenek olarak basvuru, Buyuk Loca tarafindan biraz daha sonra tartisilmak uzere ertelenebilir.

Loca'nin toplandigi yerin secilmesinde bircok faktor vardir. Kurucularin yasadiklari yer, o bolgedeki diger Localarin varligi vb. Bolgede, bazen, bircok Loca ayni binada da bulusabilir. Bu durumda, yeni kurulan Loca, binanin sahip veya sahiplerine kira vermeye baslar ve yer konusu da kolayca cozulmus olur.

Locanin belli bir formda, buyuklukte ve yonde olmasi tercih edilir. Icinde bulundugu cografyada Masonlugun durumuna gore, gizli ve korunmali veya acik secik bir konumda toplantilar yapilabilir.

Bunun yaninda, ozel durumlarda (askeri Localar gibi) yer ve form kurallari da ozeldir. Bugun ornegin bircok ABD askerinin Afganistan, Irak gibi yerlerdeki kislalarinda basit odalarda Loca toplantilarina devam ettigi bilinmektedir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Aralık 17, 2011, 09:07:00 öö
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bilgilenmemiz bakımından Bayın Eureka’nın açıklamaları çok güzel ve yararlı.

Fakat ben sanıyorum ki Sayın Bulgaria’nın sorusu bu işin Türkiye’de nasıl olduğu.

Yanılıyor muyum?

Sanmam. O zaman Sayın Bulgaria Şile, Beyoğlu ve Kartal muhitlerinden söz etmezdi.

Acaba bu soruya Türkiye’de yaşayan ve buradaki uygulama kurallarını bilen bir mason mu yanıt verecek, yoksa ben hariçten gazel mi okuyayım?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 17, 2011, 10:01:54 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Bilgilenmemiz bakımından Bayın Eureka’nın açıklamaları çok güzel ve yararlı.

Fakat ben sanıyorum ki Sayın Bulgaria’nın sorusu bu işin Türkiye’de nasıl olduğu.

Yanılıyor muyum?

Sanmam. O zaman Sayın Bulgaria Şile, Beyoğlu ve Kartal muhitlerinden söz etmezdi.

Acaba bu soruya Türkiye’de yaşayan ve buradaki uygulama kurallarını bilen bir mason mu yanıt verecek, yoksa ben hariçten gazel mi okuyayım?

Evet soruma biraz daha açıklık getirmek gerekirse temelde o şekilde olduğu tamamiyle doğrudur.Sorum forumdaki mason üyelere yöneliktir esasında işin iç yüzünü bilmelerinden dolayı daha kesin cevap alabilirim ya da alamayabilirim.Ama tabikide sayın ADAM gibi kendini geliştirme düzeyi sınırların üzerinde olan harici üyelerden de cevap alırsam soru konusunda merakımın gitmesi de söz konusu olamaz değil.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O: