Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonik Yaş Üzerine Bir Soru  (Okunma sayısı 3588 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 02, 2015, 11:16:02 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Genç bir masonun masonik yaşı orta yaşlı bir masonun masonik yaşından yüksek olması durumunda genç masona gösterilen saygı sadece loca içerisinde mi geçerlidir?

Şahsi görüşüm masonik yaş ne kadar ileride olursa olsun genç bir masonun kendisinden yaşça büyük bir masona saygı duyması gerekir.

Sonuç itibariyle her mason birbirine karşı saygı ve sevgi içerisinde davranır ama bir de böyle bir durum karşısında ne yapılmalı?

Aynı durum masonik yaşı yüksek olan bir masonun bulunduğu locada masonik yaşı az olan fakat o locanın üstadı olan kişi içinde geçerli olabilir?

Görmek, varlığın yükselişidir.

Mart 02, 2015, 11:25:17 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Bana kalırsa soru yanlış. Soru, şunu canlandırmış akıllarda; 'O halde masonik yaşı küçüklere saygı yok mu?' Masonların, kendi aralarında derece ayrımına göre saygı göstereceklerini düşünmüyorum. Her birey, birbirinin kardeşidir ve birbirine elinden gelen en fazla saygıyı gösterir. Derece konusu belki, çalışma ve bilgiyle alakalıdır. Örneğin bugün, 45 yaşında birisi üniversiteye başlasa, 30 yaşındaki hocasına saygı duyar. Çünkü, 30 yaşındaki hoca, 45 yaşındaki kişiye ders verecek ve o dersi daha çok biliyordur. Yaşına hürmeten, 30 yaşındaki hoca da 45 yaşındaki öğrencisine saygı duyar. Şahsi görüşüm bu yöndedir.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mart 02, 2015, 11:37:19 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Saygı konusunun Masonluk içerisinde rakamlarla biçildiğini görünce bir ek ve bir düzeltme yapmam gerektiğini düşündüm.

Masonlukta, saygı sayılarla belirlenirse bu anlayış Masonluğun doğasına aykırı olur ve saygı kişiler üzerinde emanet durur. Yani gerek masonik yaş gerek kimlik yaşı burada çevreleyici bir etkiye sahip değildir.

Masonlukta konu saygı ve sevgi olunca  herkes(küçük-büyük) birbirine 'koşulsuz saygı' ve 'koşulsuz sevgi' ile bağlılık gösterir.

Mart 02, 2015, 11:49:01 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sonuç itibariyle her mason birbirine karşı saygı ve sevgi içerisinde davranır ama bir de böyle bir durum karşısında ne yapılmalı?

Özellikle böyle bir cümle kullandım ki , masonik yaşı küçük olan  veya görev almamış masonlara saygı duyulmaması gerektiği anlamı ortaya çıkmasın diye..

Bende hata,biraz daha kelimeleri uzatıp,açsam daha iyi olurdu.

Sayın Risus'un örneği üniversite için doğru olabilir.

Masonluğa girecek haricinin ''iyi ahlaklı'' olması şartı aranır.

Bu iyi ahlak kavramının içerisine büyüklere saygı da girer.

Gösterilen bu saygı sadece masonik toplantılar için mi geçerli ? Yoksa dışarıda devam etmekte midir ?

Sayın Risus'un vermiş olduğu güzel örneğe göre; yaşı genç olan hocaya yaşı büyük olan öğrencisi üniversite dışında saygı duymalı mı ?

Evet masonik bilgiye sahip olmak var ama birde masonik yaşantıda geçen sürenin yüksek olması var.Masonluk sadece loca içerisinde kalmadığına göre bu durumda ne olur ?

Sayın İNSAN'ın ''koşulsuz saygı-koşulsuz sevgi'' tanımına katılıyorum fakat sorum biraz farklı,umarım daha açıklayıcı olabilmişimdir.

Mart 02, 2015, 11:50:46 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Bunun, masonlukla ilgisi yok bence. Mason olmuş olmamış her insan her insana saygı duymayi bilmeli.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mart 03, 2015, 12:21:36 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ben anlatamıyorum galiba...

Sayın Risus,sizin söylediğiniz doğrudur fakat kimi zaman uygulama aşamasında durum farklıdır.

Örneğin ; forum içerisinde bir konuya benim aktardığım bilgiye duyduğunuz saygı,Sayın ADAM'ın aktarmış olduğu bilgiye duyulan saygıdan düşük olabilir.Bu durumda Sayın ADAM'a daha çok saygı duyulur.Nedeni ise  bilgi ve davranış bakımından benden daha iyi olduğu içindir.

Başka bir örnekle; forum işleyişi ile alakalı bir sorun olduğunda benim sunacağım çözüme duyulan saygı,Sayın Arais'in sunacağı çözümden daha az olabilir.Bu durumda Sayın Arais daha çok saygıyı hak eder.Çünkü onun uzmanlık alanıdır.

Bu tür durumların dışında yine söylemek isterim ki ''kesinlikle her insan birbirine karşı saygılı olmalıdır'' eşit bir şekilde davranılıp,davranılmaması tartışmaya açık olabilir.

Belki de sorunun cevabı belkilerin çok ötesinde bir bilginin içerisindedir.Sonuçta vermiş olduğunuz cevap size göre,saygı duyarım ama burada sanki tam olarak konuyu izah edemediğimi düşünüyorum.Sorun bende..En kısa zamanda düzeltip,toparlayayım en iyisi...
« Son Düzenleme: Mart 03, 2015, 12:36:21 öö Gönderen: mbulut »

Mart 03, 2015, 09:45:34 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Güzel bir tartışma...

Bu tartışmanın kapsamında, neyin nasıl olduğunu anlamak için Mason Töresi'ne bir göz atmanın yararlı olacağı görüşündeyim. Bu konuda Forumda uzun aünlatım ve açıklamalar var.

Ancak;

Bu başlıkta konunun yazılışı yanlış.

Masonik Yaş ve Masonluğa girişten bu yana geçmiş olan süre farklı şeylerdir.

Masonik Yaş bir simgedir. Bunu bu Forumda görüşebileceğimizi sanmam.

Kişinin fiziksel yaşı ya da biyolojik yaşının Masonlukta hiçbir önemi yoktur. 

Masonluğa çok eski bir tarihte girmiş olmak da önemli değildir.

Öremli olan, kişinin Masonluğa girdikten sonra geçen yıllarda ne yapmış olduğudur. Ne gibi görevler ve işler üstlenip bunları yerine getirmiş, gerek Masonluğun örgütüne gerek amaçlarına ne gibi katkılarda bulunmuş, özetle nasıl bir emek vermiş ne üretmiş olduğudur önemli olan. Saygı gösterilmesini gerektiren de işte budur.

Bunun dışında her mason kardeştir ve gerek sevgi gerek saygı bakımından eş olanı hak eder.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 03, 2015, 11:06:03 öö
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Her masonu "mason olmaya çalışan " kişi olarak değerlendirmemden dolayı oluşan bir yanlışlığı Sayın ADAM'ın uyarması iyi oldu.Kendisine teşekkür ederim.

Hem mason töresini hem bu ayrıntıyı birlikte değerlendirdiğimiz zaman cevap çok zor görünmemektedir.