Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar önlüksüz kardeşlerini hangi statüte görürler...  (Okunma sayısı 20897 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 18, 2007, 06:13:17 ös
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Masonlar önlüksüz kardeşlerini hangi statüte görürler...? Bu soru bana birçok defa yöneltildi mumkunse acıklamasını yapabilirmisiniz?
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Kasım 18, 2007, 07:20:01 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sorunun cevabını bende merak etmekteyim.

Kasım 18, 2007, 08:18:15 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Itzhak,

Konuyu kurallar yonu ile ele aldiginizda, "Onluksuz bir Mason olamaz". "Onluksuz Mason" olarak bahsedilen kisi bir Mason yada Kardes degildir. Ancak kisinin dusunce yapisi, hayat felsefeleri, ve bircok karakteristik yonu benzemesinden dolayi bu kisiye "Onluksuz Mason" denir.

Onluksuz Mason ile hicbir Masonik bag kurulamaz. Ona Kardes olarak hitap edilemez. Masonlugun herhangi bir sirri asla paylasilamayacagi gibi kisisel Masonik hayat hakkindada konusulmaz.

Sonuc olarak bir harici ile "Onluksuz Mason" arasindaki tek fark; Onluksuz Mason ile benzeyen yonlerinizin daha fazla olmasidir. Ancak bu benzerlik size hicbir Masonik hak tanimaz.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Kasım 21, 2007, 06:34:57 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bu konuda boylelıkle acıklık kazanmıs oldu ....
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Ocak 14, 2011, 03:54:44 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kimileri belki bana kızıyor, bu eskiden kalma yazıları deşiyorum diye...

Aslında hepsini yiniden gündreme getirmiyorum; sadece bence gerekli/yararlı olanları.

Bir kere burada kullanılmış bir terimi düzeltelim... "Önlüksüz kardeşler"... Masonlukta bildiğimce böyle bir terim kullanılmıyor. Masonluk tüm insanların kardeşliğinden yana. Bu nedenle önlüklü ve önlüksüz kardeş ayırımı yok. Varsa belirtilsin, ben bilmiyorum.

Bence kullanılması gereken terim "önlüksüz masonlar". Ben de onun üzerinde duracağım biraz.

Masonlukta mason olmayan herkese "haricî" ya da "profan" denir. Bu terimin kullanımıyla hiç kimse küçültülmekte ya da aşağılanmakta değildir. Bu terim ezoterik sistemin gereğidir. Nitekim ezoterik sistemde çalışan tek kurumun Masonluk olmadığını da biliyoruz. Örneğin günümüzde de çağdaş niteliğiyle varlığını sürdüren Rozkrua (Rose-croix, Rosae crucis) Tarikatı'nın alalım. Bu tardikatın üyesi olmayan tüm masonlar birer haricî, profandır.

Önlüksüz masonlar da haricîdir ama her haricî önlüksüz mason değildir.

Sayın MASON bu terimin kullanımının yanlış olduğunu söylemiş bir bakıma. Neden yanlış olsun? Masonluğun tüm öğretisinde en önde gelen öğeler simgeler ve simgesel terimler değil mi?... Bu da bir simgesel terimdir. Salt masonluğa özgü bir terim. Nedeni de masonların mabetteki ritüelik çalışmalarında mutlaka Masonluğa özgü bir önlük takmasıdır. Çalışmaya önlüksüz katılınamaz. Çünkü bir masonun masıonluğu önlük kuşanmasıyla, önlüklenmesiyle başlar.

Önltksüz mason denilen kişilerin kendilerine "mason" denilmekte olsa bile Masonluğa girmiş olmaları söz konusu değildir. Simgesel konuşalım... Bir mason kendi kendisine "mason" der mi? Demez. Şu halde mason olmak sırf bir locaya üye olmakla gerçekleşememektedir. Bu sözcüğün çok derin bir anlamı vardır.

İşte o sözcük o çok derin anlamı çerçevesinde ele alındığında bir masonun nitelikleri sıralanıp, betimlenir. Sadece masonlar mıdır o sırılanıp betimlenen bireysel nitüeliklere sahip kişiler? Toplum içinde öyle kişiler vardır ki, onlar bir mason locasının üyesi olan bir kişidern daha masondur. Ancak önlük kuşanmamışlardır. Şu ya da bu nedenle o işlem (Masonluğun ilk tekrisi, inisyasyon, kabul töreni) onların yaşamında gerçekleşmemiştir. Önlük takamamışlardır. Fakat bunun böyle oluşu onların bireysel niteliklerini değiştirmez. Bu nedenle onlara "önlüksüz mason" denir.

Bu mecazî bir terimdir. Masonlar, o kişilere karşı büyük bir saygı ve sevgi besler. Onlar, bir mason locasının üyesi olmasalar da Masonluğun amaçları için bu kurumun adını ağızlarına almaksızın çalışan cengaverlerdir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 14, 2011, 04:42:39 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Sayın ADAM'ın açıklamalarından anladığım,kimi önlüksüzlerin,kendi niteliklerinin Masonluğun idealleriyle örtüştüğünden haberleri bile yoktur.

Bazen de,kimi önlüksüzler masonların dikkatini çekmeden bu dünyadan göçüp giderler.

Kimi önlüksüzler de,Masonluğun adını bile duymamış olabilirler.

Bilmem,doğru anlamışmıyım.

Saygılar
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ocak 14, 2011, 04:50:39 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Ceycet hiç yanlış anlamış olabilir mi...

Biraz daha didikleyelim...

Kimi önlüksüzler, Masonluğun ilkelerini önlüklü masonlardan daha çok gözetir, Masonluğun amaçlarına önlüklü masonlardan daha çok ve daha yararlı hizmetler üretir.

Önce yazmış olduğum şu sözümü çok sevdim; yineleyeceğim:

Kimi önlüksüzler, önlüklü masonlardan daha masondur.

Ocak 15, 2011, 05:48:14 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Eğer Mason olmak iyi insan olmaksa ve bir önlüksüz bir Masondan daha çok Mason olabiliyorsa. Bana göre Fethullah Gülen cok iyi bit insan. Neden bir önlüksüz Mason olamasın?
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Ocak 15, 2011, 08:52:19 öö
Yanıtla #8
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn Asli Mason olmak sadece iyi insan olmak degildir, daha iyi bir insan olmaktir. 21. yüzyilda nerdeyse küf tutmus degerler ile bagdasip bunun dogrultusunda daha yararli bir hayat yasayarak öncelikle kendisine ve daha sonra etrafindakiler ile bu degerler çatisi altinda saygili ve sevgili yarinlara ulasmayi ve ulastirmayi amaç edinmis insanlar toplulugudur. Fetullah Gülen'in adini bu konu altinda zikr etmek sadece tartismalara neden olacaktir. Dilerseniz farkli bir konu altinda bunu ele alabilirsiniz.

Saygilar

-M-
İmza -M-

Ocak 15, 2011, 11:39:12 öö
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konu böyle olunca "mason"un tanımını yeniden yapmak gerekiyor sanırım.

Burada belirteceklerim eksik kalabilir.

Her iyi, iyinin de ötesinde tüm olumlu erdemlerle donanmış bir kişi yeterli değil. Adı verilen kişi öyle olabilir. Yeterli değil. Şunların da olması gerek:

- Öncelikle bilime güvenmesi, gerçeklerin araştırılmasında kendisine bilimsel yöntemi önder alması,

- Bilgisizliğe karşı çıkması, dogmalardan kendisini arındırmış olması, kesinlikle bağnazlığa düşmemesi,

- Özgür düşünceli olması ve başkalarının da özgür düşüncesini savunması,

- İnsanlar arasında hiçbir bakımdan ayırımcılık yapmaması,

- Haksızlıkları karşı çıkması, herkesi eşit haklara yaraşır görmesi ve her bakımdan adaletten yana olması, 

- Tüm insanların ve tüm toplumların barış ve mutluluk içinde yaşaması için çaba göstermesi.

Sanırım bu kadar yeter. Bunlar için Masonluğa girmek gerekmiyor. Ancak kimileri bu bağlamda Masonluğun çatısı altında dayanışmalı bir çalışma sergiliyor; hem kendisini eğiterek masonların deyişiyle ham taşını yontarak geliştirmeye çalışıyor hem Masonluğun diğer amaçları doğrusunda uğraşıyor. Kimileriyse tüm bunları Masonluğa girmeden bireysel düzeyde yapıyor ve  o yüzden ortaya "önlüksüz mason" diye salt masonların açısından değer taşıyan bir kavram çıkıyor.