Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bugün 23 Nisan Neşe doluyor insan.  (Okunma sayısı 9392 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 23, 2009, 09:41:39 öö
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Bir yıl sonra bir kez daha Tüm site üyelerinin Ulusal Egemenlik Bayramını Tam Bağımsız Türkiye özlemiyle, bütün yeğenlerimin Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutlarım.

Sevgi ve Saygılarımla

Herbiri,bizler kadar sizinde parçanız olan yeğenleriniz adına,bende size teşekkür ederim.Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Nisan 23, 2009, 12:15:35 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Aynı söylemlerimi tekrarlıyorum.

Bana göre sadece çocuk bayramı olarak gösterip, ULUSAL EGEMENLİK bayramıda olduğunu unutturmaya çalışılan bir bayramdır.

Ayrıca önceleri Milli Hâkimiyet Bayramı idi sonradan ismi değişmiştir.

Nisan 23, 2009, 12:43:19 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

23 NİSAN

23 Nisan...
Yurdu koruyan,
Yarını kuran,
Sen ol çocuğum.
Eskiyi unut,
Yeni yolu tut,
Türklüğe umut,
Sen ol çocuğum.
Bizi kurtaran,
Öndere inan,
Sözünü tutan,
Sen ol çocuğum.
Küçüksün bugün,
Yarın büyürsün
Her işte üstün
Sen ol çocuğum.
Çalışıp öğren,
Her şeyi bilen
Yurduna güven
Sen ol çocuğum.

HASAN ALİ YÜCEL

Üzerine ne denebilir ki..

"23 Nisan" Türkiyenin çocukları, Atatürk'ün torunları için, bu günden daha kutsal bir gün düşünülebilir mi? Hepimize kutlu olsun.

Nisan 23, 2009, 02:42:41 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Mustafa Kemal'in kaleminden 23 Nisan...

"Efendiler bu türlü olaylara bundan sonra daha geniş çapta rastlayacağız. Büyük Millet Meclisi'nin toplanmasını ve açılmasını sağlamaya çalıştığımız günlerde, bizi en çok uğraştıran, Düzce, Hendek, Gerede gibi Bolu bölgesindeki yerlerden başlayıp, Nallıhan, Beypazarı üzerlerinden Ankara'ya yaklaşacak kadar genişleyen gericilik ve isyan dalgaları olmuştur. Ben bir taraftan bu dalgaların durdurulmasına çalışırken, bir taraftan da Ankara'da toplanmakta olan ve genel durumu daha iyice bilmeyen milletvekillerini dehşete düşürecek olaylar karşısında bırakmamak ve böyle durumların ortaya çıkmasıyla Meclis'in toplanamaması gibi uğursuz ihtimalleri önlemek çarelerini, düşünüyordum. Bunun için Meclis'in açılmasında acele ediyordum.

Nihayet, gelebilmiş o an milletvekilleriyle yetinerek Meclis'in, Nisanın 23' üncü Cuma günü açılmasına karar verdik. Bu karar üzerine, 21 Nisan 1920 tarihinde bütün memlekete yaptığım tebligat metnini, o günün duygu ve düşüncelerine ne kadar uymak zorunda kalındığını gösteren bir belge olmak bakımından aynen bilgilerinize sunmayı yerinde buluyorum.

Telgraf : çok ivedi

Ankara'ya acele yazı gönderilmesi Ankara, 21.4.1920

Kolordulara (14' üncü Kolordu Komutan Vekilliğine), 61'inci Tümen komutanlığına, Refet Beyefendi'ye, Bütün Valiliklere, Bağımsız Sancaklara, Müdafaa-i Hukuk Merkez Hey'etlerine, Belediye Başkanlıklarına

1- Tanrının lütfuyla Nisanın 23' üncü Cuma günü, cuma namazından sonra Ankara'da Büyük Millet Meclisi açılacaktır.

2 - Vatanın istiklâli, yüce Hilâfet ve Saltanat makamının kurtarılması gibi en önemli ve hayati görevleri yapacak olan Büyük Millet Meclisi'nin açılış gününü cumaya rastlatmakla, o günün kutsallığından yararlanılacak ve bütün sayın milletvekilleriyle Hacı Bayram Veli Câmi-i Şerifinde cuma namazı kılınarak Kur'an'ın ve namazın nurlarındanda feyz alınacaktır. Namazdan sonra, Sakal-ı Şerif ve Sancak-ı Şerif alınarak Meclisin toplanacağı yere gidilecektir. Meclise girmeden önce bir dua okunarak kurbanlar kesilecektir. Bu merasimde Câmi-i Şerîf'ten başlayarak Meclis binasına kadar Kolordu Komutanlığı'nca askerî birliklerle özel tören düzeni alınacaktır.

3 - Açılış gününün kutsallığını belirtmek için bu günden başlayarak vilâyet merkezinde, Vali Beyefendi Hazretleri'nin düzenleyeceği şekilde, hatim indirilmeye ve Buhari-i Şerif okunmaya başlanacak ve Hatm-i $erîf'in son kısımları uğur getirsin diye cuma günü namazdan sonra Meclis'in toplanacağı yerin önünde tamamlanacaktı r.

4 - Kutsal ve yaralı vatanımızın her köşesinde bu günden itibaren aynı şekilde kilde Hatm-i Şerîfler indirilmesine ve Buhari-i Şerif okunmasına başlanarak, cuma günü ezandan önce minarelerde salâ verilecek, hutbe okunurken, Halifemiz, Padişahımız Efendimiz Hazretleri'nin mübarek adları anılırken, Padişah Efendimiz'in yüce varlıklarının, şanlı ülkesinin ve bütün tebaasının bir an önce kurtulmaları ve saadete kavuşmaları için ayrıca dua okunacak ve cuma namazının kılınmasından sonra da hatim tamamlanarak yüce Hilâfet ve Saltanat makamı ile bütün vatan topraklarının kurtuluşu için girişilen Millî Mücadele'nin önemini ve kutsallığını, milletin her bir ferdinin, kendi vekillerinden meydanâ gelmiş olan bu Büyük Millet Meclisi'nin vereceği vatani görevleri yapmaya mecbur olduğunu anlatan vaazlar verilecektir. Daha sonra, Halife ve Padişah'ımızın, din ve devletimizin vatan ve milletimizin kurtuluşu, selâmeti ve istiklâli için dua edilecektir. Bu dinî ve vatanî merasim yapıldıktan ve camilerden çıkıldıktan sonra, Osmanlı vilâyetlerinin her tarafında, hükûmet konağına gelinerek Meclis'in açılmasından dolayı resmî tebrikler yapılacaktır. Her tarafta cuma namazından önce uygun şekilde Mevlid-i Şerîf okunacaktır.

5 - Bu tebliğin hemen yayınlanarak her tarafa ulaştınlabilmesi için her vasıtaya başvurulacak, sür'atle en ücra köylere, en küçük askerî birliklere, memleketin bütün teşkilât ve kuruluşlanna ulaştırılması sağlanacaktır. Ayrıca, büyük levhalar halinde her tarafa asılacak ve mümkün olan yerlerde bastırılıp çoğaltılarak parasız dağıtılacaktır.

6 - Yüce Tanrı'dan tam bir başarıya ulaştırması niyaz olunur.

Hey'et-i Temsiliye adına
Mustafa Kemal

22 Nisan 1920 tarihinde de şu küçük tebliği yayınladım :

Dakika geciktirilmeyecekti r. 22.4.1920

Bütün Valiliklerle, Müstakil Sancaklara, Kolordulara, Nazilli'de Albay Refet Beyefendi'ye. Bursa'da 20, nci Kolordu Komutanı Ali Fuat Paşa Hazretleri'ne , Bursa'da 56' ıncı Tümen Komutanı A 1 b a y B e k i r S a m i B e y e f e n d i y e, Balıkesir'de 61' inci Tümen Knmutanı Albay Kâzım Beyefendi'ye

Tanrı'nın lütfuyla Nisa'nın 23' üncü Cuma günü Büyük Millet Meclisi açılarak çalışmaya başlayacağından, o günden itibaren askerî ve sivil bütün makamlarla bütün milletin tek mercünin Büyük Millet Meclisi olacağı bilgilerinize sunulur.

Hey'et-i Temsiliye adına
Mustafa Kemal

« Son Düzenleme: Nisan 23, 2009, 02:45:36 ös Gönderen: Kirlangic »

Nisan 23, 2009, 03:01:53 ös
Yanıtla #14
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ulusal Egemenlik ve Cocuk Bayramimizi gonul rahatligi icinde daha nice seneler kutlayalim...
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Nisan 24, 2010, 04:13:04 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

23 Nisan, Milli Hâkimiyet Bayramınızı kutlarım.
« Son Düzenleme: Nisan 24, 2010, 04:15:06 ös Gönderen: Mozart »

Nisan 24, 2010, 08:13:58 ös
Yanıtla #16
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Ulusal Egemenlik Bayramınızı bir kez daha Tam Bağımsız Türkiye özlemiyle; ümidimiz ve geleceğimiz olan bütün yeğenlerimin Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutlarım.

Sevgi ve Saygılarımla

Nisan 25, 2010, 01:16:25 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

23 Nisan vesilesi ile Ulu Önderimiz Büyük İnsan Atatürk'ü rahmetle ve saygıyla anıyorum.