Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Olmak İsteyen Kişiye Öneriler  (Okunma sayısı 23904 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 02, 2016, 05:29:57 öö
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Sayın Karahan;
Yaklasık 70 kitaptan fazla orjinal Masonik arsive sahibim..
Bunun dısında 3 Gb civarındada elektronik ortama gecirilmis halde orjinal ingilizce esere sahibim..
Sizce bilmemem mumkunmudur..
Bu foruma uye mason uyeler neden susuyor yada neden bazı konuları izah ederken sadece kavram noktasında bırakıyorlar sanıyorsunuz.
Hem  yola ; hemde ısıga dair ogrenilen seyler harici dahi olsanız kendinize saklamanız gereken seylerdir.
Bilhassa sizde benim gibi harici olmanıza ragmen ; ve dahi benim hakkımda hicbir bilginiz olamamasına ragmen bilgisizlikle suclamanız ayıptır.
Kaldıki bu forumda ısıgı ve yolu arıyan , anlamaya calısan herkes birbirine hosgoru gösterirken yaptıgınız iyi bir ornek tesgil etmez.
Ben gectigimiz senelerde cok saf bir sekilde yazılmaması gereken sır bilgileri yazdıgımdan forumdan  bir yıl uzaklastırıldım.
Aynı hatayı taktir edersinizki ikinci kez yapmıyarak; yorum yazıcaksam bile bunları kavram noktasında bırakıyorum.
Herkes kendi ısıgını ; yolunu kendisi arastırsın bulsun..
İste tamda sizin yaptıgınız yorumlar gibi yorumlar yuzunden bilgi sahibi bircok kisi paylasımdan imtina ediyor..
Marifet her gun  aklına gelen her konuda fikir paylasmak alıntı paylasmak , resim , link , muzik , video klip paylasmak degildir.
Amac inanıyorumki bu platformdaki uyelerin arastırmaya yonelterek; bulduklarını lisanı munasip ile , usluplarınada dikkat ederek kurallar cercevesinde paylasmalarıdır.
Amac bilgi kırıntıları vererek sizin arastırmanızı saglamaktır.
Yoksa bu bilgilerin hepsi genis yıllara yayılmıs sekilde bir cok loca uyesinin yaptıkları rehber niteligi tasıyan calısmalarda naksedilmistir.
Ben arastırarak buluyor ve elde ediyor okuyor ve kendimi gelistirmeye calsıyorum.
Ancak herkes taktir ederki; paylasılacak bilgi vardır ; paylasılmayacak bilgi vardır..
Umarım ısıgı bulursunuz ve ısık yolunuzu aydınlatır...
Saygılarımla Kerberos...

Ekim 02, 2016, 11:59:00 öö
Yanıtla #21
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Kerberos alınmış.
Sizin nevi şahsınıza dair bir sözüm olmamıştır. Dahi kişiyi bilgisizlikle itham etmek tarzım değil.
Elbetteki biz hariciler öğrenirken soruyoruz ve araştırıyoruz,insanın en merak edip bilmek istedigi şey başlangıçtır. Düşünsene yaşamınızda yetimsiniz ve anne babanızı bilmiyorsunuz tüm hayatınız nasıl geçerdi?
Hep merak ederek baslangicim nasıldı derdiniz.
Bu bilgi gerçekten önemli bir çok şeyin uydurulmuş kılıfına göre ayarlandıgi söyleniyor ve görülüyor. Bunu ben uydurmuyorum yahut antimason ik bilgi değil bizatihi masonik bir bilgi.
Bakınız efsaneler ile tarihi anlatım değil hisseden kıssa çıkarıldığını söylüyor sn.spock saygı duyarım o öyle inanıyor ama adı üstünde efsane içinde doğru yanlış birsuru şey var kıssadan hisse yaşanmışlıgi efsane değil gerçek olaylardan çıkarılır. O yüzden spock dostuma katılmıyorum.
Efsane efsane olarak anlatılıp kaldığında güzeldir.
Son olarak sn.Kerberos sizi kırdı isem kusur olmuştur kusura bakilmaz niyete bakılır.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 02, 2016, 12:22:15 ös
Yanıtla #22
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

kıssadan hisse yaşanmışlıgi efsane değil gerçek olaylardan çıkarılır. O yüzden spock dostuma katılmıyorum.

Nasreddin Hoca hikayeleri gerçek midir?

La Fontaine masalları gerçek midir?

Ya da Mevlana'nın yazdığı bazı kısa hikayeler?

Yüzüklerin Efendisi, Star Wars gibi filmler gerçek midir?

Hayır gerçek değillerdir? Ama kıssadan hisse çıkarmamıza yardımcı olurlar. Efsaneler de öyle. Ders çıkarırız. Siz bu forumun en eski üyelerindensiniz. Benden de eski. Hatta bu forumdaki uzun yazı dizilerini okuduğunuzu da biliyorum. Bu kadar yıldan sonra biz masonların, efsaneleri gerçek sandığımız sonucuna varmanız üzüntü verici. Biz deli miyiz? Ya da bildiğimiz gerçeklikten kopuk bir şekilde mi yaşıyoruz?

Fakat şunun ayrımını yapmak lazım... Örnek veriyorum, Mu Kıtası efsanesi... Buna inanmam, ama aklımın bir köşesinde bilimsel kanıtlanabilirliği bir soru işareti olarak kalmaya devam eder. Gelecekte birgün kanıtlanırsa, o zaman inanmaya başlarım. Aynı şey Kutsal Kase için de geçerli... Ya da yaşayıp yaşamadığı belli olmayan Kral Arthur için de geçerli. Biz bunları birer hikaye olarak algılar ve dersler çıkarırız. Ödev ve konferanslarımızda kullanırız. Bunların tarihte gerçekleştiği gibi bir iddiamız yoktur, olamaz da.

Bu arada siz mit ve efsaneler üzerinde durmuşsunuz ama, mesela locada bir ödev verilmiş olsun bize, konusu da "İyi-Kötü / Aydınlık-Karanlık" olsun. Yani dualite... Ben o ödevi hazırlarken mesela Star Wars'tan da yararlanırım, Yüzüklerin Efendisi'nden de... Bunları ödevime yazar ve locada Kardeşlerime okurum. Amaç kıssadan hissedir, ahlaklı olmakla ilgili dersler çıkarmaktır. Master Yoda'dan alıntı da yaparım bir güzel.. Şimdi ben kendimin uzak başka bir galakside veya Orta Dünya'da yaşadığımı mı zannediyorum o halde? Ben normal değilim o zaman. :)
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2016, 12:24:45 ös Gönderen: Spock »
Live long and prosper.

Ekim 02, 2016, 12:36:04 ös
Yanıtla #23
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bir örnek verirmisiniz?

Sn. Karahan örnek istemiş. Hemen verelim.

-----------------------------

Unutma Beni çiçeğinin adının neden bu olduğuna dair birçok efsane var. Güzel bir çiçek olmasının yanında, sırf isminden dolayı insanlar birbirlerine bu çiçeği hediye ediyorlar. Uzağa gidecek olan bir yakınına unutma beni çiçeği hediye ediliyor. Kişinin ona baktıkça kendini hatırlaması ve ona iyi bakması isteniyor.

Gelelim bu ismi nasıl aldığına dair efsanelere..

Bir Alman efsanesine göre, Tanrı tüm çiçekleri adlandırdığında, adlandırılmamış ufak bir çiçek bağırır: “Unutma beni, Ey Tanrım!” Tanrı yanıtlar “Bu senin adın olacak.”

Bir başka efsanede ise Adem ile Havva cenneti terk ederken çiçek haykırır: “Beni unutmayın!”

Bunların dışında sıklıkla tekrarlanan bir başka efsane ise Orta Çağ’da geçmektedir. Bu Alman efsanesine göre Tuna Nehri kıyısında yürüyüşe çıkmış bir şövalye ve sevgilisi, nehir kenarında sulara kapılıp gitmek üzere olan bir mavi çiçek görürler. Sevgilisinin çiçeği arzu etmesi üzerine çiçeği almaya çalışan fakat bu sırada nehrin sularına kapılan şövalye son bir hamleyle çiçeği sevgilisine doğru atar ve “Vergissmeinnicht!” yani “Unutma beni!” diye haykırır.

Birçok başka efsanede de yer alan çiçek edebiyatta da kendisine önemli bir yer bulmuştur; birkaç Grimm kardeşler masalında adı geçen çiçek ayrıca birçok şiirde de konu edilmiş, birçok edebiyatçı tarafından övülmüş, örneğin Goethe bu çiçek için “en canlı çiçek, zariflerin en zarifi” demiştir.

---------------------

Şimdi biz masonlar, mesela bu çiçekle ilgili efsanelere birer tarihi olay gibi mi inanıyoruz yani? Elbette ki HAYIR. Ama mesela Alman efsanesinde sevgilisinin isteğini yerine getirmek için ölümü göze alarak nehire atlayan şövalye size hiç ahlaki bir ders vermiyor mu? Sevgi üzerine, sadakat üzerine. İşte bizim anlayışımız da budur. Ders çıkarmak.
Live long and prosper.

Ekim 02, 2016, 12:56:29 ös
Yanıtla #24
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.spock
Dostum bu tür munazaralar hoşuma gidiyor ve faydalı buluyorum.
Bakınız uzun zamandır masonluk ile alakalı bir konu üzerinde ısrarla bu kadar çok durmadım. Alıntı ile (mason.org)o yazıyı tekrar yazayım.

Masonluk Tarihi

Masonluğun Kökenleri
Nasıl demokrasiyi, felsefeyi veya bilimi bir veya birkaç kişi icat edip kurmamışsa Masonluğu da bir veya bir kaç kişi icat edip kurmamıştır. Masonluğun oluşumu  düşünsel bir evrimin sonucudur. Bu evrime birçok insanın katkısı olmuştur. Birçok dinden, felsefeden ve bilgi sisteminden etkilenilmiştir.
Genel olarak kabul edilen teze göre Masonluk ortaçağda katedralleri, sarayları, şatoları inşa eden Operatif Mason Localarından çıkmıştır. Bu Operatif Masonlar ise ritüel ve geleneklerini bilemediğimiz bir yerlerden miras olarak almışlardı.

Şimdi sn.spock masonlugu yeni okuyan biri dahi bu pasajı okuyunca ilk iş sorar.Bende sordum hatta bu forumda yazan her katilimcininda sorması lazım.

Bu sizce bir bilinmezlik değilmi?

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 02, 2016, 01:40:05 ös
Yanıtla #25
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu Operatif Masonlar ise ritüel ve geleneklerini bilemediğimiz bir yerlerden miras olarak almışlardı.

Şimdi sn.spock masonlugu yeni okuyan biri dahi bu pasajı okuyunca ilk iş sorar.Bende sordum hatta bu forumda yazan her katilimcininda sorması lazım.

Bu sizce bir bilinmezlik değilmi?

O halde sizin eleştiriniz genel anlamda masonluğa değil, web sitesinde bu ifadeyi yazan ve denetleyen kişilere yönelmeli. Yanılıyor muyum?
Live long and prosper.

Ekim 02, 2016, 01:49:16 ös
Yanıtla #26
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.spock
Bu ifade ile ne yapılır bilmiyorum.Bu ifade size ait bir sitede yani resmi yani buna masonlar itiraz etmiyorsa doğrudur.
Aslında sizce burada bir sorun varmı?
Siz yürekli bir şekilde cevap verdiğiniz için soruyorum.
Bu ifade çok sorunlu ve anlatımın kabulü çok zor.

EDMUND BURKE

Ekim 02, 2016, 03:48:03 ös
Yanıtla #27

Sn.Kerberos alınmış.
Sizin nevi şahsınıza dair bir sözüm olmamıştır. Dahi kişiyi bilgisizlikle itham etmek tarzım değil.
Elbetteki biz hariciler öğrenirken soruyoruz ve araştırıyoruz,insanın en merak edip bilmek istedigi şey başlangıçtır. Düşünsene yaşamınızda yetimsiniz ve anne babanızı bilmiyorsunuz tüm hayatınız nasıl geçerdi?
Hep merak ederek baslangicim nasıldı derdiniz.
Bu bilgi gerçekten önemli bir çok şeyin uydurulmuş kılıfına göre ayarlandıgi söyleniyor ve görülüyor. Bunu ben uydurmuyorum yahut antimason ik bilgi değil bizatihi masonik bir bilgi.
Bakınız efsaneler ile tarihi anlatım değil hisseden kıssa çıkarıldığını söylüyor sn.spock saygı duyarım o öyle inanıyor ama adı üstünde efsane içinde doğru yanlış birsuru şey var kıssadan hisse yaşanmışlıgi efsane değil gerçek olaylardan çıkarılır. O yüzden spock dostuma katılmıyorum.
Efsane efsane olarak anlatılıp kaldığında güzeldir.
Son olarak sn.Kerberos sizi kırdı isem kusur olmuştur kusura bakilmaz niyete bakılır.

Sayın Karahan;

Bu Form'a girebilmeyi başarmışsınız; 3386 mesaj ile kendinizi ifade edebilmişsiniz ve bunu atılmadan,yılmadan sürdürebilmişsiniz.Bence siz zaten ''Lewis''(Hürmason'un oğlu).(Yanlış benzetmede yapmış olabilirim) olarak adlandırmaya yaklaşmışsınız, her ne kadar derin gizemleri anlayamamış olsanızda veya anlamamaya kendinizi zorlasanızda...

"Pamuk prenses ve yedi cüceler" isimli hikayenin orjinal cevirisinde, sizin bu bakış açınıza uygun bir karakter var; ama kim olduğunu söylemem. -- :) Aslında burdaki herkez için uygun dersler varda; tabi bu da konumuz değil.

Bütün bu hikayesel anlatımların insanda yarattığı farkındalık şu şekilde acıklana bilir: Hatalı eylemlerimize ve huylarımıza, makul yalanlar uydurarak... ve bu yalanlar-hatalar ile dolu karakterimizi, cevremize ve kendimize inandırmaya çalışarak yaşarız.Direk hatamız söylendiğinde tepkimiz sert olur, çünkü zaten o yanlış huylarımızdan kaçtığımız için o huylara yalan kılıflar öreriz.Kimsenin uyarmasına gerek kalmadan bazı hikayelerden kişisel dersler cıkarıla bilir.(Hikayeler; içlerindeki masonik sırları, bireyin kendi fark etmesi içinde kullanılıyor olabilir; üst kısımda yazdığım neden ile birlikte de, kullanılıyor olabilir)

Bir mason üyenin imzasında gördüğüm cümle ile yazımı bitirmek isterim.

"Dışarıdan içeri baktığında anlayamazsın;içeriden dışarı baktığında anlatamazsın"

« Son Düzenleme: Ekim 02, 2016, 04:22:27 ös Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin

Ekim 02, 2016, 04:50:05 ös
Yanıtla #28
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sonda anlattığınız deyim çok hoş sn.tik-tak
Benim/bizim durumda bu aslında. Haricen dışarıdan bakınca böyle görülüyor bir Çinli ile muhabbet ediyormuş gibi oluyoruz.
Lakin birşey varki kabul etmeliler bu kafa karışıklığı da masonların da payı azımsanmayacak kadar çok.
Zaten benimde ısrarla sormam ve zorlamam anlamadigimdan yahut kalın kafalı olmamdan değil masonların kendi söylemlerinden kaynaklı.

Israrla siteye yazdığım köken tarihi mason anayasası yazdirilan anderson un kökeni Nuh a dayandirmasi bir başka mason un hz. adem e masonlugun cennette allah tarafından öğretildiği dolayısı ile Allah in da mason olduğunu iddia etmesi ve bunun gibi değişik iddialar kökene dair hep masonik kitaplarda var.Sonra bir tezle kökene ait bir şeyler söylemek gereği duyulmuş olmalı gibi toplanıp bir cümle ile olayı anlatmışlar. Sn.adam in bir anlatisinda yanlış aklımda kalmadı ise İngiliz kralını ikna etmek içinde bir çok şeyi uydurmuslar.

Bunlar benim için zor kabul edilir şeyler.
Ben genelde öğreti ile sorun yaşamıyorum problemde görmüyorum benim sorguladıgim genel çerçeve ikna edici değil.
Sn.spock un son anlatisinda verdiği örnekler doyurucu benim buna itirazım yok,masonların ne aradığını biliyorum.Dışarıdaki nasıl içeriyi görüp anlayamıyor ise içeri görende dışarı görüp anlamakta zorlaniyor en azından bir zaman oda dışarıdan anlayıp göremediğini unutmamalı.
Tüm bu karisik gördüğümüz ve sorduğumuz şeyleri dışarıda kalanların anlayacağı kadar anlatılmalı.
Bir benzetme yapacağım masonluk dinlerdeki mezhepler gibi hkmbl =katolik=Şia
Ömbl=protestan=sünni mezhepler gibi.

Dinleri bu kadar kötü görünüme sokan bu mezhebi bolunmusluk masonlukta yokmu?
Herkes bir diğerine tıpkı mezheplerin birbirine baktığı gibi bakmiyormu?
Şimdilik burada durayım....
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2016, 04:53:49 ös Gönderen: karahan »

EDMUND BURKE

Ekim 02, 2016, 05:57:00 ös
Yanıtla #29

Sonda anlattığınız deyim çok hoş sn.tik-tak
Benim/bizim durumda bu aslında. Haricen dışarıdan bakınca böyle görülüyor bir Çinli ile muhabbet ediyormuş gibi oluyoruz.
Lakin birşey varki kabul etmeliler bu kafa karışıklığı da masonların da payı azımsanmayacak kadar çok.
Zaten benimde ısrarla sormam ve zorlamam anlamadigimdan yahut kalın kafalı olmamdan değil masonların kendi söylemlerinden kaynaklı.

Israrla siteye yazdığım köken tarihi mason anayasası yazdirilan anderson un kökeni Nuh a dayandirmasi bir başka mason un hz. adem e masonlugun cennette allah tarafından öğretildiği dolayısı ile Allah in da mason olduğunu iddia etmesi ve bunun gibi değişik iddialar kökene dair hep masonik kitaplarda var.Sonra bir tezle kökene ait bir şeyler söylemek gereği duyulmuş olmalı gibi toplanıp bir cümle ile olayı anlatmışlar. Sn.adam in bir anlatisinda yanlış aklımda kalmadı ise İngiliz kralını ikna etmek içinde bir çok şeyi uydurmuslar.

Bunlar benim için zor kabul edilir şeyler.
Ben genelde öğreti ile sorun yaşamıyorum problemde görmüyorum benim sorguladıgim genel çerçeve ikna edici değil.
Sn.spock un son anlatisinda verdiği örnekler doyurucu benim buna itirazım yok,masonların ne aradığını biliyorum.Dışarıdaki nasıl içeriyi görüp anlayamıyor ise içeri görende dışarı görüp anlamakta zorlaniyor en azından bir zaman oda dışarıdan anlayıp göremediğini unutmamalı.
Tüm bu karisik gördüğümüz ve sorduğumuz şeyleri dışarıda kalanların anlayacağı kadar anlatılmalı.
Bir benzetme yapacağım masonluk dinlerdeki mezhepler gibi hkmbl =katolik=Şia
Ömbl=protestan=sünni mezhepler gibi.

Dinleri bu kadar kötü görünüme sokan bu mezhebi bolunmusluk masonlukta yokmu?
Herkes bir diğerine tıpkı mezheplerin birbirine baktığı gibi bakmiyormu?
Şimdilik burada durayım....

Sayın ADAM,irdelemek istediği bir konuya zemin hazırlamak için bu cümleyi kurmuş olabilir.Hatta; mezhep benzetmeniz gibi; taraflı bir bakış üzerinden tartışmalı bir zemin, istenmiş de olabilir.

Benim düşüncem Masonluk konusunda daha objektif olunması gerektiğinden yana.Düşüncelerimiz/fikirlerimiz,arkasında durduklarımız,sorgularımız, bize ait olduğu kadar değerlidir.Beste yapılır ise; illa ki şarkıyı bizim söylememiz gerekmez.Belli nedenlerden form'da sürekli ayni tekrarlar oluşuyor.Bu tekrara, bir benzetme ile, nasıl bir tarif yapılır idi ?:  "Yaşlı köpek hep ayni numarayı yapar"
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2016, 06:04:59 ös Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin