Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tevrattaki çelişkiler  (Okunma sayısı 34535 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 14, 2011, 04:48:45 ös
Yanıtla #50
  • Ziyaretçi

Sayın Ceycet tabi ki aşk kavramı çok derin bir kavram. Benim kanaatimce insanlar bir mıknatısa benziyor Allah da öyle. Ve mıknatısın birbirini çektiği gibi aşk insanı Allah'a doğru çekiyor. Bir kadına aşık olmaya da şöyle bakıyorum. Şöyle düşünelim bir masanın üstüne bir büyük mıknatıs ve bir ufak mıknatısı koyarsak çekim sırasında ufak mıknatıs büyüğe doğru sürüklenecektir. Bu çekim esnasında ufak ve büyük mıknatıs arasına silgi gibi bir cisim  koyarsak ufak mıknatıs bu silgiye yapışır. ufak mıknatıs silgiden çekim aldığını ve aşkı bulduğunu zanneder. Bir kadına aşık olan her erkek bunun cinsel çekim olmadığını anlayabilir ve daha seksi kadınlarda bu hazzı tadamazlar.

İslami kaynaklara göre her keze vahiy gelir. Hz. Muhammed'in "salih rüyalar paygamberlikten bir cüzdür" şeklinde hadisini anımsattı bana. Diğer anımsadığım ise rahmetli Necip Fazıl'ın bir eserinde dikkatimi çeken bir yazısıydı. Ona göre şiir rahmani veya şeytani ilhamlardır ve insan ürünü değildir.

Kısacası benim kanaatimce insan hangi dinden olursa olsun aşkı hissediyorsa boşta değildir. Hissedemiyorsa derdine çare bulması çok zor ve onu hiç bir din ve inanış kurtaramaz.

Saygılarımla.

Temmuz 14, 2011, 05:13:25 ös
Yanıtla #51
  • Seyirci
  • Uzman Uye

İnsanın hissettiği aşk nedir peki.Tasavvufi gözle baktığında kabuğa göre kula yada kadınadır içrek baktığında yani öze göre ise allahadır.insanın allaha aşık olabilmesinin küçük bir dışa yansımasıdır kadın erkek aşkı eğer çok derinse bu aşk insanı kendinden geçirip vecd haline getirip mecnun edebiliyorsa olmuşsun sende mevlana ile şems gibi demektir.anlatılan her kavram yada görüntüde özü yakalamaya uğraşırsan eğer aslında hiç bir şey bizimle ilgili değildir herşey allahadır.insanın vecd hali kaç türlü olabilir diye sormak biraz beyin fırtınası için iyi gelir
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 14, 2011, 05:26:47 ös
Yanıtla #52
  • Ziyaretçi

Sayın Karahan çok güzel ifade etmişsiniz. Fakat bir kadına aşık olan bir insan aşkı bulmuş sayılmaz. Sadece bir engele takılmıştır bu yolculukta. Fakat aşk kavramının tadının neye benzediğini hissedebilmek açısından değerli bir deneyimdir. Zaten zamanla çekim bitecek ve aşk da bitecektir. İnsanoğlu da cinsel anlamda hoşlandığı bir başka insanda tekrar aşkı tadabileceği bir kadın arayışına geçecektir. Farkındalık bu konuda çok mühim. Aklıma bir hikaye geliyor. Bir gurup gezgin bir köye uğrarlar ve halka "burada güzeller var mıdır?" diye sorarlar. Adamın biri onlara "Ahmetin  kızı 19 yaşında şöyle güzel böyle güzel, mehmetin kızı şöyle böyle" diye anlatmaya başlar. Gezginler der ki "Biz onlara güzel demeyiz Allaha yakın olanlara güzel deriz" diye cevap verirler.

Temmuz 14, 2011, 05:34:18 ös
Yanıtla #53

nasıl bir geleceğe ve nasıl bir dünya ya gidiyoruz
yaşanılanların değilde , yaşanacakların ve geleceğin çelişkileri üzerine biraz da dursak
otomobilimize parça alır gibi kök hücrelerimizden üretilen ve doğal uyumlu organ satın almamıza şurda 3-5 sene kaldı
şu haber bir bakalım

Kök hücreden diş yaptılar
Japon araştırmacıların izlediği teknikle üretilen dişlerin tanesi 6 bin liraya mal oluyor.

ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 11:24 TSİ 14 Temmuz. 2011 Perşembe
Tokyo Üniversitesi uzmanları, ilk kez laboratuvar ortamında kök hücreden tam diş geliştirdiklerini duyurdu.

Araştırmacılar, laboratuvarda süt dişinin özünde bol miktarda bulunan kök hücrelerini çeşitli kimyasallar ve vitaminlerle karıştırıp beklemeye bıraktı. Beş gün sonra ufak bir diş tomurcuğu oluştu.

Bu tomurcuk daha sonra özel yapılmış plastik bir kaba konarak bir farenin vücuduna yerleştirildi. Bu sayede büyümesi için gerekli vücut sıvılarına ve kimyasallara maruz kalan tomurcuk, 60 gün içinde tam bir dişe dönüştü.

Büyümesi tamamlanan diş, daha sonra farenin çene kemiğine yerleştirildi. 6 hafta sonra dişin çene kemiğine kaynadığı gözlemlendi. Diş minesi, kıkırdak ve sinir hücreleri gibi gerçek bir dişte bulunan bütün özelliklere sahip olan yapay diş, kişinin kendi kök hücresiyle geliştirildiği için son derece doğal bir görünüm sağlıyor. Tanesi 2 bin sterline (6 bin TL) takılacak dişlerin, kişinin ağız yapısına da kolayca uyum sağladığı belirtildi.

devrim!!!

sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Temmuz 14, 2011, 05:38:23 ös
Yanıtla #54
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Aşkın birçok tanımı vardır ama beni en çok etkileyen ise tasavvufi tanımı olmuştur.sizin yukarıda bahsettiğiniz tanımın aşkla alaakası yoktur bugün bu kadın yarın başkası tanımı aşkla ilintili değil.kadın erkek aşkı doğru gözle bakıldığında insanın ayaklarını yerden kesip bir vecd hali yaratıyorsa o aşk artık kadın ile erkeğe ait bir kavram olmaktan çıkar,tıpkı rahman ve rahimin birleşmesi gibi tekliğe giden yolu bulursun.Vahdeti vücut felsefeside işte bu tekliğin peşindedir.Teke ulaşıp tekliğin içinde kendi varlığını unutma hali.Allah bunun örneklerini yeryüzünde insana bakabilen için vermiş kabukla değil özle ilgilenen herkesin aslında çok çabuk görebileceği birşeydir.mesela benim idrak ettiğim bir örnektir kadın ile erkeğin cinsel ilişki sırasındaki beyinle uyumlu çiftlerin o kendilerinden geçiş halini neye benzetebilirsin yada ömer hayyamın rubailerind anlattığı sarhoşluktaki vecd hali,böylesi bir çok örnek tekliğe ulaşma isteğine örnek verilebilir.

o yüzden tekliğe ulaşmak isterken habire yol değiştirilmez(başka kadına yada başka erkeğe aşık olma hali)o yolda insanlar o zaman kesintiye uğrarlar varmak istedikleri hedefe kolay varamazlar ne tat aynı taddır nede öz aynı kalır.bir kadına aşık olmak ve o yola o aşık ile devam etmek daha mantıklı ve daha kolay bir yoldur.her çiçekten bal alan aşıktan yolcu olmaz

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 14, 2011, 05:45:50 ös
Yanıtla #55
  • Ziyaretçi

Sayın Karahan, karşı cinse duyulan aşk duygusunun ilahi aşkla aynı olduğunu savunmak aşkı ufaltmak anlamına gelir. Benzeşme olabilir. Cinsel ilişki sırasında yaşanılan orgazmı bir dervişin vecdine benzetmek gibi.. Yaşamayanın asla bilemeyeceği duygulardır bu nedenle yaşanılan duygulardan örnek verilmek suretiyle ilahi aşkın neye benzeyebileceğini tahmin edebiliyoruz. Bence farklı kulvardaki hazlar bunlar.

Saygılarımla.

Temmuz 14, 2011, 05:53:08 ös
Yanıtla #56
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Benim anlattığım ve verdiğim örnekler farklı şeyleri anlatmak istedim ben sizin anladığınız ile benim anlatmaya çalıştığım şey farklı aslında bu kabuğa bakmaktan içi göremiyorlar deyişinede örnektir biraz.Allah yeryüzündeki herşeyi bakmasını bilenler için kendi suretine yaratmış ve yine bakanlar için yeryüzünde örnekleri var demiş.Aşkın tanımını ufaltmıyorum tersine anlatmak istediğim aslında daha büyük bir şeydi.Mevlana ile şems arasındaki ilişkiyi o dönem konyalılar cinsellik olarak anlamlandırmışlardı şemsin başına gelenler o iddia üzerinedir çoğunlukla ama gerçek ise tam tersi idi ikisinin arasındaki aşk tekliğe yönelikti birbirlerinde onu bulup anlamışlardı.

örnekleri farklı yoruumlamaya çalışın bence özüne bakın.

EDMUND BURKE

Temmuz 14, 2011, 06:00:34 ös
Yanıtla #57
  • Ziyaretçi

Sayın Karahan dediğiniz gibi aynı şeyi anlatmaya çalışıyoruz. Hayatında hiç muz yememiş birine muzun tadını  anlatmaya çalışsaydım muhtemelen kavunun tadını  örnek verirdim. Fakat asla anlatamazdım sanırım.

Saygılarımla.

Temmuz 14, 2011, 06:18:13 ös
Yanıtla #58
  • Seyirci
  • Uzman Uye

EDMUND BURKE

Temmuz 26, 2011, 08:25:00 ös
Yanıtla #59
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Alıntı
ibranice'de elohim sözcüğünün karşılığı tanrılar olarak verilebilir. ancak bu tam doğru bir karşılığı vermeyecektir. bu sözcüğün mastarı "el" dir ve güç anlamına gelir; "el-oha" ise güçlü ya da güçlü olan (kişi) anlamındadır. tanrı yehova için kullanıldığında saygı ifadesi olarak eloha'ın çoğulu olan elohim kullanılmıştır. burada yaratılma oluşumu tanrının özellikleri olarak başlar, kutsal isimler olarak somutlaşır ve yaratılış dört olarak adlandırılır.

örnek:

ayet 1:27 ve allah insanı yarattı: vayivra elohim et ha adam
ayet 2:7 ve allah insana şekil verdi: yhvh elohim vayitzer et ha adam
el: güç
eloha: güçlü olan
elohim: güçlü olan (çoğul şekli, tanrı yehova için kullanıldığında tekil ve saygı ifadesi olarak çoğul şekli)
ibranice'deki bazı sözcükler elohim ya da eloha sözcüğünün mastarını içermektedir. anlamları verilerek bazı örnekler şöyledir: mikael, ismael, israel, cebrael.
yahudlier genellikle tanrıyı elohim ve yehova şeklinde adlandırmaktadırlar. elohim tanrı'nın gazapkalın yazı tarafını, yehova ise rahmet tarafınıtemsil eder. yahudiler tanrı'nın gazabından çok korktukları için elohim adını daha çok kullanmayı tercih ederler.

Alıntıdır.

Burada bir aciklama getirilmeye calısılmıs ancak detaylı bilgisi olan varsa daha kapsamlı ve tatmin edici bir acıklama okuyabiliriz.

Sayın  Fraternis,
Bir Rav'ın (Hahamın) yazdığı kitaptan okuduğuma göre e-lo-him sonunda -him kökü itibariyle eril bir anlam taşır.Rav,kitabında bunu Tanrı'nın hem adaleti sağlayan sert tarafının hem de şefkatli ve sevecen tarafının belirtilmesinde kullanıldığını söylüyor.Yani şefkatli ve sevecen tarafından bahsederken A-do-nay ve adaleti gerçekleştiren sert tavırlı tarafından bahsederken E-lo-him kullanılıyor.Bunu da en iyi Şema duasında görmek mümkün.
Yahudilik.yapısı itibariyle çok tanrıcılığa,iki tanrıcılığa karşı olan bir din dolayısıyla zaten bunun açıklamasının başka türlü olması beklenemezdi.Yahudilikte Tanrı, kadir-i mutlak ve tektir.
Saygılarımla.
Memento Mori