Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İsrail yardım gemilerini vurdu.  (Okunma sayısı 16121 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 31, 2010, 06:01:31 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Tabi ki Israel'in bu tavrını en içten duygularla kınıyorum.Cünkü orda ölenler sivil kişileri teşkil ediyor.Bu tür olaylar cok üzücü. Ancak bu olaydan ötürü Turkiyeninde nasıl bir politika izleyeceği son derece önemli.

Mayıs 31, 2010, 07:18:35 ös
Yanıtla #11

Sayın Mozart,

pkk terörizmi Türkiye'nin yıllardır çektiği bir konu. pkk terörizminin kronik saldırıları içinde İsrail'in birçok ulustan insanın yer aldığı bir yardım gemisinde 10 kişiyi öldürmesi olayı, beklenmedik, umulmadık bir olay olmasından dolayı insanları daha çok etkilemiş, ve olay daha çok vurgulanmıştır. İnsanlar robot değil, pkk saldırıları ile israil'in bu saldırısı arasında birçok fark var. Pkk başlı başına bir terör örgütüdür. Fakat İsrail, bir terör örgütü değil; koskoca bir devlettir. Bir devletin böyle bir saldırıda bulunmasıyla, bir terör örgütünün saldırısı arasında bir fark vardır. İnsanların bu olaydan şok olması da çok doğaldır. Asıl doğal olamayan şey, İsrail'in bu saldırısına yönelik çok olağan tepkileri, "pkk saldırılarında neden bu kadar duyarlı olmuyorsunuz?" diye ketlemeye yönelik davranışınızdır. Kendi adıma ben de sizin bu davranışınızı samimi bulmuyorum.

Siz, bu durumu dincilik olarak görüyorsunuz , bir başkası da sizin bu tutumunuzu, sadece kendi ülkesini düşünen konformist bir milliyetçilik olarak görebilir. Bu durumda siz de insan hayatını kaale almayıp, sadece kendi ırkının canını düşünen biri olarak, başka birilerinin ölmesine duyulan üzüntüyü anlamsız görme ve tepki verme ihtiyacı içine giriyor gibi görünebilirsiniz. Şimdi soruyorum, gerçekten böyle misiniz? Eğer böyle değilseniz, ve yanlış algılandığınızı düşünüyorsanız, neden başka birilerini dinci diye yaftalamakta bu kadar ısrar ediyor, ve olayın sıradışılığını görmezden geliyorsunuz?

Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Mayıs 31, 2010, 08:35:14 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Bazı konuları dikkate almakta gerekiyor sanırım;
*İsrail tarafından yapılan bir uyarı söz konusu. Savaş bölgesine girildiği ve geminin kontrol edilmesi için farklı bir limana çekilmesi gerektiği şeklinde.
*Kaptan bu uyarıya "sesiniz gelmiyor" şeklinde bir yanıt vermiş...
*Gemiye inen komandolar ise direnişle/saldırıyla karşılaşınca, ateş etmek suretiyle cevap vermişler... Burada akıllara şu geliyor, İsrail istihbaratı her ne kadar iyi olsada kontrol edilmemiş bir gemide ne olduğunu bildirmiş olamaz herhalde...
Görünen bu... Elbette uyarılar daha etkili ve caydırıcı yapılabilirdi, elbette insanların ölmesi gerekmeyebilirdi. Ama o bölgeye gidiyorsan ve bir devletin düşman olarak gördüğü bir ülkeye yardım götürüyorsan her şeyi göze alacaksın...
Sonuç olarak İsrail iyi veya doğru bir şey yapmıştır demek istemiyorum. Konu uluslararası sularda meydana gelmiştir ve herşeye rağmen ölümsüz sonuçlanabilirdi. Gönül isterdiki böyle olmasaydı ama oraya bu amaçla gidiyorsan her türlü sonucuda göze alacaksın.  Biz nasılki ülke olarak PKK' yı düşman olarak görüyorsak, nasıl ki bize göre haklı ve doğru sebeplerimiz varsa ve PKK' ya yapılan yardımları eleştiriyor, hoş görmüyorsak aynı durum İsrail içinde geçerli. Uluslararası politikası eleştirilir elbette ama eğri oturup doğru düşünelim, doğru konuşalım...

Mayıs 31, 2010, 08:44:47 ös
Yanıtla #13

Sayın Lethe,

Biz Pkk'yı düşman olarak görüyoruz, fakat bizim gizli polisimiz Belçika'da operasyon düzenlemiyor. Bunun gibi İsrail'de uluslararası sularda bu girişimde bulunmuştur, ve bunun adı saldırıdır. Yardım gemisi uluslararası sularda gezdiği için israil komandolarının yaptığı şeyin adı saldırıdır. Saldırı karşısında gemidekilerin kendilerini korumaya kalkışması en doğal haklarıdır. Eğer arama yapmak istiyorsan ve gemi tarafsız sularda ise o zaman paşa paşa izin alacaksın gemiden. Yok izin alamıyorsan o zaman gemiyi sularına sokmayacaksın. Diyelim ki operasyon yapacaksın, o zaman sivillere zarar gelmeden bunu yapmanın 100 tane yolu yordamı vardır, Senin özel operasyon askerin elinde balta olan bir adamı ancak öldürerek mi etkisiz hale getirebiliyor? senin özel tim komutanın, infialin had safhada olduğu bir bölgede böyle mi operasyon yapabiliyor? Ama israil her zamanki gibi sivilleri bir tarafına takmadığı için direkt olaya dalmıştır. Hem ilk defa mı sivil katliamı yapıyor sanki?

Mayıs 31, 2010, 08:55:52 ös
Yanıtla #14

Mayıs 31, 2010, 08:58:09 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Sayın popperist,
Yazdıklarınız doğrudur herhangi bir itirazım yok. Ama her yiğidin bir yoğurt yiyiş şekli vardır misali her ülkenin farklı bir politikası -uluslararası anlamda- vardır. İsrail yoğurdu bu şekilde yemeyi tercih etmektedir... Oraya gidiyorsanız bunun sonucuna katlanırsınız. Daha öncece belirttiğim gibi sonuçları böyle olamasın isterdik elbette ama arı kovanına giriyorsunuz... Uluslararası anlamdada son zamanlarda yeterince gerginlik vardı zaten...
Konuyla ilgili naçizane düşüncem bu doğrultuda...
Sevgi ve saygılarımla,

Mayıs 31, 2010, 09:06:51 ös
Yanıtla #16

Oraya gidenler elbette böyle bir şeyi göze almış olabilirler. O yardım gemilerindeki inisiyatif sahibi kişiler, şu an itibarıyle hiçbir suç işlemiş değiller. Dolayısıyla hiçbir sorumluluğun altına da girmiş değiller. Beklenseydi, belki anonsu tartışacaklar ve ortak yol bulacaklardı. Fakat İsrail bir suç işledi.  Saldırı, ancak kendi kara sularında meşru olabilirdi.Öyleyse İsrail de onlara uluslarası alanda saldırarak bir şeyleri göze aldı ? İsrail'in de sonucuna katlanacağı bazı şeyler olacak. Dünya kamuoyu öfkesi mesela. Benim buraya yazdıklarım gibi mesela.

Saygılar.

Mayıs 31, 2010, 09:56:09 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Israil in yaptiklari sonucunda ortaya cikan tablodan kimsenin memnun olmadigi acik ve net..keske bu sekilde olmasaydi diyoruz.
Fakat bildigim kadariyla gemiye uyari yapiliyor ve israil askerleri gemiye ciktiktan sonra saldiri ile karsilasiyorlar..
Ancak yinede israilin uluslararasi sularda izin almadan bir gemiye adeta cikartma yapmasini dogru bulmak mumkun degildir.

Bir baska konu ise,
dunyada bircok katliam yasandi bugune kadar bu dunyanin heryerinde oldu mesela çinde uygur Turkleriine yapildi.ancak ne var ki bu ulke insani filistine gosterdigi duyarliligi kimseye gostermiyor..

Bir zulum varsa kimden ve kime karsi yapildiginin onemi yok karsisinda durmaliyiz..

Sevgi ve saygilarimla..

Mayıs 31, 2010, 10:28:20 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

....

Bu ülkenin resmi bir dini yok ve bizim özellikle bir dine mensup insanların yaşadığı ülkeye, terör yuvasına yardım yapma gibi bir uygulamamız olamaz.
....

Lafa gelince, doğu savaşında ölenlere şehit demeyi  biliyorsunuz ama?! Şehit dini bir ifade değil midir, sayın Mozart?Bu ülkede şehit inancı olmasaydı bu halk Tsk generallerini kendi elleriyle boğardı ancak şehit..vs diyerek "millete öteki taraf düşündürtülerek " insanlar susuyor, sineye çekiyor olanları. Bu nasıl laiklik? Birçok alanda olduğu gibi burada da Made In Turkey tipi bir durumla karşı karşıyayız;   Made In Turkey tipi  laiklik diyebiliriz  buna da değil mi? :)
« Son Düzenleme: Mayıs 31, 2010, 10:35:45 ös Gönderen: Texan »
Çöl Bilgesi

Mayıs 31, 2010, 10:45:42 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Her ne olursa olsun insanların ölmesi üzücü.