Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mehmet Cavid Bey (Maliye Nazırı)  (Okunma sayısı 5650 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 25, 2015, 08:27:21 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Mehmet Cavid Bey

(1916-1918)

1875 yılında Selanik’te dünyaya geldi. Babası, Selanikli bir tüccar olan Naim Bey, annesi Pakize Hanım’dır. İstanbul’da Mülkiye Mektebinden mezun oldu. Selanik’e döndükten sonra İttıhat ve Terakki Cemiyetine üye oldu ve Jöntürk hareketine katıldı.

Feyziye Mektepleri'nde müdürlük ve öğretmenlik yaparak göreve başladı. II. Meşrutiyet’in ilanından sonra Çanakkale ve Selanik mebusu olarak Meclis-i Mebusanda yer aldı. “31 Mart Vak’ası”ndan sonra Sadrazam Ahmet Tevfik Paşa tarafından Maliye Nazırlığı görevine getirildi. Birkaç kez ayrılıp tekrar başladığı bu görevde iken Osmanlı maliyesini modernize etmeye çalıştı.
Kapitülasyonların kaldırılması için büyük mücadele vermiştir. Sabetaycı olarak tanınır. Ekonomik liberalizme inanmış bir siyasetçi olarak da Türk işadamı sınıfının doğup gelişmesi için çaba harcamıştır.

1921’de toplanan Londra Konferansı’nda Ankara’yı temsil eden heyette yer aldı ve Konferans sona erdiğinde 1922 de Türkiyeye döndü. Cumhuriyet döneminde “yönetime muhalif” bir tutum takınmış, Atatürk’e yapılan İzmir Suikasti girişiminde yer aldığı iddiası ile de İstiklal Mahkemesi’nde yargılanmış ve idama mahkum edilmiştir.

Macedonia Risorta Locasında tekris olmuştur. Büyük Üstat yardımcılığı görevinde iken Faik Süleyman Paşanın Kafkas cephesinde şehit olması üzerine Haziran 1916 tarihinde Büyük Üstat olmuş ve 1918 de dönem sona erinceye kadar görevi sürdürmüştür.
26 Ağustos 1926 tarihinde Ankara’da idam edilmiştir.

www.mason.org.tr

« Son Düzenleme: Nisan 30, 2017, 09:46:22 ös Gönderen: Risus »
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 30, 2017, 09:46:46 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

İçerik güncellenmiştir.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 30, 2017, 10:06:32 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Risus
Hoş paylaşım bunlar artı bilgilendiricide.
Fakat foruma katkısı ne olur/oldu.
Bir çok açılmış konu başlığı var kimi sırf bilgilendirmek amaçlı,kimi nedeni belirsiz.
Masonluk masonlardan ògrenilecekmi?
Cevap?
Masonlar neyi ne kadar(sinirlari)öğretir?
Forumdaki yöntem yeterli ve doğrumu?

Benim cevaplarım kendimce var fakat yönetim bunu ne duymaya ne tartışmaya hazır.

Sanırım masonlar.org forum sitesine alternatif òmbl böyle bir site kursa herkes herşeyi daha özgür tartışsa,17.madde diye kisitlayiciniz olmasa,foruma katılırken bunları kabul ettiniz bizim kuralımız bu deneseniz daha faydalı olur.

Forum bu hali ile artık mantarlasiyor.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 30, 2017, 10:18:37 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sn.Risus
Hoş paylaşım bunlar artı bilgilendiricide.
Fakat foruma katkısı ne olur/oldu.
Bir çok açılmış konu başlığı var kimi sırf bilgilendirmek amaçlı,kimi nedeni belirsiz.
Masonluk masonlardan ògrenilecekmi?
Cevap?
Masonlar neyi ne kadar(sinirlari)öğretir?
Forumdaki yöntem yeterli ve doğrumu?

Benim cevaplarım kendimce var fakat yönetim bunu ne duymaya ne tartışmaya hazır.

Sanırım masonlar.org forum sitesine alternatif òmbl böyle bir site kursa herkes herşeyi daha özgür tartışsa,17.madde diye kisitlayiciniz olmasa,foruma katılırken bunları kabul ettiniz bizim kuralımız bu deneseniz daha faydalı olur.

Forum bu hali ile artık mantarlasiyor.

Sayın karahan,

Elbette söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum fakat bir ayrıntıyı atlıyorsunuz. Burası, haricilerin kurduğu ve masonluğun paylaşıldığı bir forum değil. Burası Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası ve tanışık olduğu büyük loca mensubu masonların kurmuş olduğu bir forum sitesi. Locada, masonların haricinde paylaşılmaması gereken ne varsa burada da paylaşılmaması gerekir nitekim burası temsili bir forumdur.

ÖMBL bir forum kursa, her şeyi daha özgür tartışsa demişsiniz. İyi de ÖMBL her şeyin herkesle özgürce paylaşıldığı bir obediyans değil ki. Sadece inanç ve bazı geleneksel unsurlarda daha farklı (sizin deyiminizle özgür) yaklaşımı olan bir obediyans. Onların da kendi "17.maddeleri" var, onların da masonların haricinde kalanlarla paylaşmayacağı masonik sırları var ve onlar da bir forum kurmuş olsa bu sırları paylaşmayacaklar.

Bilirsiniz tekris töreninde bir söz vardır "Burada öğrendiğim sırları, harici Dünya'da kardeşlerim haricinde kimseyle paylaşmayacağım." İşte bu forumu kuranlar bu sözü verdikleri için, "temsil" ettikleri yapıya özgü bu forum sitesinde de sözlerini tutmaktadır. Bu yüzden bu forumda masonik sır olan hiçbir şey paylaşılamaz ve tartışılamaz.

Emin olun bu söz ÖMBL için de diğer obediyanslar için de geçerlidir. Nitekim "17.maddesi" olmayan bir yapı ne ezoterik olur ne de masonluk olur.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Nisan 30, 2017, 10:37:40 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Risus
Sizi tenzih ederek diyorum,
Forumdaki bu sır mevzu artık oldukça gülünç duruyor gelin suna sır demeyin/demiyelim.
Masonluk ile alakalı özellikle sırları harici alemde bilmeyen varmı?
Sır kaldımı başka?
Internet ifşaat ile dolu masonluktan ayrılmış insanların siteleri var ve herşey yazılmış.
Internette herşeyi okuruz burada paylaşamayız,merak edileni soramayız sebep sır.

Masonların sırlarının meraklısı olmadım,birilerinin sırrını deşifre etmek meraklisida değilim.
Bir mason bana masonluk ne dışarıdan düşünüldüğü gibi nede abartıldığı kadar değil derse ben merak ederim.
Ben yapım gereği sentezciyim her yemeği yemem.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 01, 2017, 12:46:45 öö
Yanıtla #5

Sn.Risus
Sizi tenzih ederek diyorum,
Forumdaki bu sır mevzu artık oldukça gülünç duruyor gelin suna sır demeyin/demiyelim.
Masonluk ile alakalı özellikle sırları harici alemde bilmeyen varmı?
Sır kaldımı başka?
Internet ifşaat ile dolu masonluktan ayrılmış insanların siteleri var ve herşey yazılmış.
Internette herşeyi okuruz burada paylaşamayız,merak edileni soramayız sebep sır.

Masonların sırlarının meraklısı olmadım,birilerinin sırrını deşifre etmek meraklisida değilim.
Bir mason bana masonluk ne dışarıdan düşünüldüğü gibi nede abartıldığı kadar değil derse ben merak ederim.
Ben yapım gereği sentezciyim her yemeği yemem.

Masonluk hakkında cok kısıtlı bilgiye sahibiz.Kendi aralarındaki sırlar onlara ait ve saygı duymalıyız; lakin "herşeyin özü nedir? " sorusunun cevabını aramak herkesin hakkı ve kimsenin tekeli değidir.

Aslında herşeyde bir masonluk ve masonluk'ta da her şey vardır; çünkü var oluşun tohumunu ararlar.Masonluğun Saygı duyulması gereken sırlarına sanırım şu şekilde bakmak gerek:

Operatif açıdan bakıldığında her sanat dalı sanatının sırlarını kendi içinde saklama gereği duyar.Bu sanatın türüne göre değişen sırlar, zanaatkarların ustalık derecelerine göre semboller ve alegorik anlatımların içine gizlenir.Örnegin: Oranlar,açılar,ısıl işlemler,aletler,vs bu liste uzar gider.

Kılıç yapım ustasının bir kılıcı yapar iken O sanatın püf noktalarını mecaz bir anlatımla sırlayarak sadece bunu konuya hakim birinin öğrenmesini istediğinde, şu tarz bir anlatım yapar:(Uydurmaca bir örnek veriyorum)

"Güneş'in batarken aldığı renk suya değince berraklaşır.5'kere katlanan dalgalar bu renk kadar bir bütündür."

Yukarki anlatımda demirin ısınırken hangi rengi aldığında dövüleceği ve demirin nasıl katlanacagı vs...Bu mecazi anlatım sanatın türüne göre uzun veya karmaşık olabilir.

Zaman ile bu mecaz anlatımlar ile sırlanan formüller, esnek anlatımlarından dolayı, kişisel gelişim,inanç vs gibi her türlü yöne çekilebilir felsefi değerler kazanması oldukca doğal.Spekülatif yapının gelişimi ise; bu sanatlardaki altın oranların,sırların bir insan'ı sanat eserine çevirebileceği, ahlak ve farkındalık yapısı fark edildiğinde yükselişe geçti.Bedensel tamirat için uyutulan vucudun aksine,bedendeki özün tamiratı, özü uyandırmak üzere bir gelişim gösterdi.

Doğal olarak Farklı sanat dalları farklı sırlarla dolu mecaz anlatımlar yarattı ve bu felsefi derecelerle dolu farklı farklı kollara ayrıldı.

Burasının yeri olmamasına karşın bir soru sormak isterim: Numerolojik ve  yaşadığı olaylar bağlamında,17'nci madde ile firavun "Akhenaton"'nun bir ilgisi var mı?

Not: Pc'de klavye sorunu olduğu için yazımda bazı hatalar oluyor; kusura bakılmasın.
Sen Özelsin

Mayıs 01, 2017, 01:21:26 öö
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Risus
Sanatkarın sırrı kavramı doğru değildir.
Sanatkar bildiklerini öğreterek zenaatini geliştirir.
Masonlar her ne kadar bununla ovunsede onlar zenaatkar değiller.
Zenaattan kastım eski masonlar yani duvar ustaları ve meslek erbaplaridir.

Sanatkar olmadan sanatın özelliklerinden bahsedecekseniz bunu yapamayacaksınız demektir.
Bir mobilya zanaatı o işi yapanlarda paylaşılır bir tornacı doğal olarak işin inceliğini bilmeyecektir.
Masonlar şu an için masonluğa bir zenaat gözü ile bakmaktadırlar,bu önerme doğru ise masonluk ne tıp bir zenaattir?
Zenaat el emeği gerektirir ve alil yetisi ile yapılır.

Masonlukta kullanılan çeşitli  meslek gruplarına ait alet ve edevatı masonlar şu an sadece içerdiği felsefik anlamları ile alegorik biçimlerini kullanıyorlar.
Hiç bir mason zenaatkar değildir.

EDMUND BURKE

Mayıs 01, 2017, 02:45:04 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sn.Risus
Sanatkarın sırrı kavramı doğru değildir.
Sanatkar bildiklerini öğreterek zenaatini geliştirir.
Masonlar her ne kadar bununla ovunsede onlar zenaatkar değiller.
Zenaattan kastım eski masonlar yani duvar ustaları ve meslek erbaplaridir.

Sanatkar olmadan sanatın özelliklerinden bahsedecekseniz bunu yapamayacaksınız demektir.
Bir mobilya zanaatı o işi yapanlarda paylaşılır bir tornacı doğal olarak işin inceliğini bilmeyecektir.
Masonlar şu an için masonluğa bir zenaat gözü ile bakmaktadırlar,bu önerme doğru ise masonluk ne tıp bir zenaattir?
Zenaat el emeği gerektirir ve alil yetisi ile yapılır.

Masonlukta kullanılan çeşitli  meslek gruplarına ait alet ve edevatı masonlar şu an sadece içerdiği felsefik anlamları ile alegorik biçimlerini kullanıyorlar.
Hiç bir mason zenaatkar değildir.

Sayın @karahan,

Bu ileti bana değil sayın Tik Tak'a aittir.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Mayıs 01, 2017, 12:37:23 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

EDMUND BURKE

Mayıs 01, 2017, 08:33:41 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada konu başlığı saptırılmayıp, Mehmet Cavit Bey, Masonluk ve antimasonik cephe deyişleri üzrine değerlendirmeler yapılsa çok daha iyi olurdu.
Üstelik bu konunun Atatürk ile de bağlantısı vardır ama iyi bilenin anlatması gerek. Forumda varsa iyi bilen ya da elinde bu konunun anlatıldığı kitap olan. (Bende eskiden vardı ama şimdi artık yok ne yazık ki.)
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.