Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanrı,İnaçlar ve insan  (Okunma sayısı 21393 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 09, 2008, 12:27:56 öö
Yanıtla #30
  • Uzman Uye

Bugun sart-i adinin bittigi, sebeplerin tukendigi, katiyyetle iki cihan bir araya gelse olacagina ihtimal vermedigim, tasavvurlarimi asan,  adeta hani ucurumdan yuvarlandigim ve ucurumdan duserken daha yere cakilmadan artik umidimin tamamen bittigi bir anda, buradan ote hayat yoktur dedigim bir anda Allah tekrar can verdi ve hayata geri dondum. Sanirim umidimi kestigim o anda bu kurtulus ilahi bir sefkat tokadi olarak geri dondu bana. Sen misin, daha yere cakilmadan atmosferin yarisinda umini kesmek denildi adeta.

Ve bu haletten siyrilinca, acaba yeis'e dustugum o kisacik anda Allah'a olan imanimi kaybetmis sayilir miyim, inkarcilardan sayilir miyim diye uzunca muddet huzne gark oldum... Allahim beni affet, beni kendine kul kabul et, zira senden baska gidecek bir kapim yok...Seni  ogrenmeye, sevmeye calisiyorum, lutfen bu iman ve amel fakirinin elini birakma, birakip ta sensizlige ducar kilma...Neyin eksik olur Ya Rab..!

« Son Düzenleme: Nisan 09, 2008, 12:31:05 öö Gönderen: Kirlangic »

Nisan 09, 2008, 12:34:13 öö
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Bugun sart-i adinin bittigi, sebeplerin tukendigi, katiyyetle iki cihan bir araya gelse olacagina ihtimal vermedigim, tasavvurlarimi asan,  adeta hani ucurumdan yuvarlandigim ve ucurumdan duserken daha yere cakilmadan artik umidimin tamamen bittigi bir anda, buradan ote hayat yoktur dedigim bir anda Allah tekrar can verdi ve hayata geri dondum. Sanirim umidimi kestigim o anda bu kurtulus ilahi bir sefkat tokadi olarak geri dondu bana. Sen misin, daha yere cakilmadan atmosferin yarisinda umini kesmek denildi adeta.

Ve bu haletten siyrilinca, acaba yeis'e dustugum o kisacik anda Allah'a olan imanimi kaybetmis sayilir miyim, inkarcilardan sayilir miyim diye uzunca muddet huzne gark oldum... Allahim beni affet, beni kendine kul kabul et, zira senden baska gidecek bir kapim yok...Seni  ogrenmeye, sevmeye calisiyorum, lutfen bu iman ve amel fakirinin elini birakma, birakip ta sensizlige ducar kilma...Neyin eksik olur Ya Rab..!

Allah dualarını kabul etsin, doğru yolda yürümen için O' na olan sevgin ışığın olsun. Kalbin hep nur ile dolu olsun...

Mayıs 01, 2009, 12:32:48 ös
Yanıtla #32
  • Uzman Uye

Bu üç olgu hakkında fikirlerimi yazmak istedim;

Tanrı herşeyin kaynağıdır.Bu sebepten spiritüel dilde genelde kaynak olarak tanımlanır.Bu kaynağın tam olarak tanımlanması insan algısının dışında olduğu için mümkün değildir ancak bu olgunun red edilmesi anlamına gelmemelidir.Sonuç olarak hiç birşey kendi başına meydana gelemeyeceği için tüm bu evrensel harmoninin bir yaratıcısı ve gözeteni vardır.Algı arttıkça kaynağı kavramaya adım adım yaklaşılır.Algının artmasıda tekamül ile mümkündür.Tekamül ise insanın yegane hedefidir.

İnançlar;Tüm inanç sistemleri insanlığın tekamülünün sağlanabilmesi amacı ile düzenlenmiş kimi zaman bilgiler(kapalı bilgi) kimi zaman ise kurallar topluluğudur ve tümü aynı amaca hizmet eder.Farklı isimlerde olmalarının insanları kamplara böldüğü ve bunun yeryüzünde asılar süren karmaşalara ve büyük acılara sebep olduğu yadsınamaz bir gerçektir ancak bununda bir sebebi vardır aslında varoluş amaçlarından bir taneside budur ve bu amaç bu olgunun kavransamasına  vede dolayısı ile insanın tekamülüne hizmet eder.

İnsan;İnsanın sadece etten ve kemikten oluşan bir varlık değildir.Vücut tekamül sağlayan bit çeşit araçtır.Burada radikal bir tanımlama yapmaktan özellikle kaçınıyorum çünkü yanlış anlaşılmalara sebep olmak istemiyorum.Tümümüzün farlı süreler yasam sürüp sonunda da öldüğümüz olgusunu  derinlemesine düşündüğümüzde bu kadar basit ve anlamsız bir var oluş gerekçesi olamayacağını azıcık mantık yürütebilen bir kişi rahatlıkla anlayacaktır.Olay kesinlikle bukadar basit değildir.Insanda bukadar basit bir varlık değildir.

Bu topic ği açmamın sebebi kesinlikle ama kesinlikle belirli bir fikir empoze etmek ve bir tartışma başlatmak değil bu yazı aracılığı ile konuya benimle aynı açıdan bakan kişiler olup olmadığını tepit etmek ve mümkün olursa bu kişilerinde konu ile ilgili yapacakları yorumlardan faydalanmak ve bir çesit paylaşım başlatmaktır.

Saygı ve Sevgilerimle...

Yukarıdaki yazıda ifşa edilenlerin kabulü,ilahi adaletin,tecelli mantığını anlamak için yeterli olacaktır diye düşünüyorum.Aksi taktirde gördüğümüz rüyanın içinde barındırdığı;unsurları,figürleri,resimleri,isimleri,vakaları,adil olarak nitelendiremeyeceğimiz için,isyan ve dışlanmışlık anlayışı hakikati algılamamızı perdelemeye ısrarla devam edecektir.

Sevgi ve saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 01, 2009, 02:16:05 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

bu topic açılalı 2 sene olmuş,ben yeni gördüm,ilgimi çeken konular dolayısıyla.Ancak şunu söylemek ve fikirlerine çok değer verdiğim Sn. Mystic'e bir soru sormak istiyorum.Tekamülü ilk varoluş amacımız olarak yorumlamışsınız,ancak bu insanın ilk amacı olmalıdır.Tanrı'nın yaratma amacını nasıl tanımlarsınız,ben bunu merak ediyorum.Doğrusu benim fikrime göre,insan beyni henüz bunu kavrayacak seviyede değil ve algı seviyesi henüz bu konuya kapalıdır ama yanlış da düşünüyor olabilirim,fikirlerinizi merak ediyorum.

Teşekkürler...

Mayıs 05, 2009, 12:25:11 ös
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

Sanırım Sn.Mystic sorumu görmedi o yüzden,beklemede olduğumu,kendisinin vereceği cevabı gerçekten merak ettiğimi söylemek isterim...

Mayıs 05, 2009, 04:09:39 ös
Yanıtla #35

bu topic açılalı 2 sene olmuş,ben yeni gördüm,ilgimi çeken konular dolayısıyla.Ancak şunu söylemek ve fikirlerine çok değer verdiğim Sn. Mystic'e bir soru sormak istiyorum.Tekamülü ilk varoluş amacımız olarak yorumlamışsınız,ancak bu insanın ilk amacı olmalıdır.Tanrı'nın yaratma amacını nasıl tanımlarsınız,ben bunu merak ediyorum.Doğrusu benim fikrime göre,insan beyni henüz bunu kavrayacak seviyede değil ve algı seviyesi henüz bu konuya kapalıdır ama yanlış da düşünüyor olabilirim,fikirlerinizi merak ediyorum.

Teşekkürler...

Sayın Martı,

Bu topic i açtığımda forumda bir harici olarak bulunuyordum hatırlatmanız hoş bir nostalji oldu.Geç yanıtım için lütfen kusuruma bakmayınız.Sorunuza yanıt vermeye çalışacağım;

Tanrı nın ne amaçla yaratma eyleminde bulunduğu sizinde belirttiğiniz üzere bizim algı dışımız olan bir konudur.Spiritüel felsefeye biraz aşina olanlar bilirler ruhsal varlıklarda da bir derecelendirme sistemi vardır.Bu derecelendirme tekamül seviyesi baz alınarak yapılır.Okuduğum kaynaklarda  temas sağlanan en üst düzey varlıklar bile bu soruya yanıt verememişler veya vermemişlerdir.Çünkü algı dişi bir şeyi anlatmak mümkün değildir.Bu bir kediyi karşınıza alıp ona matematik öğretmeye çalışmaya benzer.İmkansızdır.Ancak tekamül yasası gereği insanın öğrenmediği sır kalmayacaktır ancak sırlarında sonu yoktur.

Saygılarımla

Omnia mors aequat

Mayıs 05, 2009, 04:18:21 ös
Yanıtla #36
  • Ziyaretçi

Aynı şekilde bu cevabı o kurulan temaslarda aramıştım okuduğum hiçbir ruhsal celsede bu sorunun cevabını bulamadım ve kafamı da gerçekten kurcalayan bir konuydu.Sonunda ben de bu kararı verdim.Paylaşımınız için tekrar teşekkürler...

Haziran 26, 2009, 01:38:00 ös
Yanıtla #37
  • Uzman Uye

Birçok spirütüel eserde "Tanrı'nın gizli bir hazine olduğu ve anlaşılmak için evreni yarattığı"şeklinde bir tema vurgulanıyor.Yarattığı evren ve üzeründeki canlı,cansız nesnelerin ise,sadece kendisinin tezahürü,yansıması veya gölgesi olduğu,aslında tek varlığın Tanrı'dan ibaret olduğu tekrarlanıyor.

"Kendinden yükseğe yükselemezsin,O nu kendinden başka yerde arama"tabiri ile de,batıni ekoller,O nun beşerin kalbinde olduğunu,O na ulaşmak için içe dönüp,içindeki nur ile girilen ilişki vesilesiyle tekamülün gerçekleşebileceği iddia ediliyor.

Tekamül,Kundalininin yükselişi,Vicdan O nun sesi,tekamül sürecindeki aşamalar da sekine olarak kabul gördüğünde,bu yaklaşımın mantık çerçevesine oturtularak,kavranılması kolaylaşıyor.

Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...